Jiří (muž, 35-54 let), 19.4.2022
Už několik let jsem zvažoval koupi mechanických hodinek. Quartz je bezúdržbový, přesnější, lehčí, odolnější vůči poškození, ale živý strojek má prostě své kouzlo.
Gentlemany jsem zaregistroval hned po jejich uvedení na trh na podzim 2019, dokonce jsem si je byl i vyzkoušet, ale nějak tam tehdy chyběla ta chemie, takže z koupě sešlo. Potřeboval jsem jednoduše, aby proběhla jiskra. O dva roky později přišel Tissot s aktualizovaným designem této řady - na ciferniku přibyl středový kříž. A tehdy už tam něco proběhlo. Zvažoval jsem rovněž jiné modely, například Multiforty od Mida nebo něco od Certiny, ale když jsem se potom zastavil na prodejně, Gentlemany prostě vyhrály. Vytáhl jsem si několik parametrů, podle kterých jsem vybíral, a Gentlemany jich nakonec splnily nejvice. Švýcary, minimálně 10 baru voděvzdornost, velikost do 40 mm, čístý displej bez číslic, datumovka ve stejné barvě jako displej, průhledné dýnko, robustnější kovový tah, ideálně třířadý, a ještě pár dalších. Co se strojku týče, jelikož je dnes ve většině švýcarské produkce Powermatic 80, chtěl jsem ho ve verzi 80.6xx nebo ještě lépe 80.8xx. S Gentlemany ale bylo i pár ústupků. Absence šroubovací korunky, šroubovacího dýnka - což mě nejprve u 10 bar hodinek překvapilo - a poté jsem ustoupil i od preferované varianty day-date, a smířil se pouze s datumovkou s tím, že datejust varianta je koneckonců konzervativnější. Hodinky jsem zkoušel na prodejně, na ruce jsem měl modrou, černou, zelenou a bílou variantu. Všechny kromě bílé na kovu, bílou na kůži. Ačkoli jsem od počátku počítal s kovotahem, nakonec zvítězila bílá varianta, která je bohužel jen v kůži, takže kovotah jsem musel doobjednat. Mimo specifikace charateristik daného modelu bych zmínil svůj subjektivní dojem, že tmavé displeje (původní modrá, černá i zelená) dávájí hodinkám oproti reverzně bílé variantě až překvapivě odlišný vzhled. Kovotah dorazil za dva týdny a hodinky konečně putovaly na zápěstí.
První rozdíl oproti mým quartzkám (modré Wenger Urban Classic 2017) je znatelně vyšší hmotnost i výška pouzdra. Hodinky na ruce prostě ucítíte. Ale je to jen přechodný pocit, člověk si během pár dní na změnu zvykne a naopak jej pak překvapí nepřirozená lehkost starých quartzek. A jak jsem tedy s Gentlemany spkojen? Po dvou měsících nošení mám několik postřehů. Co se přesnosti chodu týče, kokrétně můj model předbíhá o cca 5 vteřin denně, podle závslosti na tom, zda jej nosím celý den nebo jen několik málo hodin, takže by se vešel do COSC certifikace, která činí -4/+6 vteřin denně. Za celou dobu se mi stalo jen jednou, že jsem musel po zastavení strojek natahovat ručně, osmdesátihodinová rezerva chodu byla zatím dostatečná na to, aby se hodinky několikrát do měsíce neuspaly. Volba kovotahu byla správnou volbou, řemínek je sice těžší, ale na první pohled je vidět, a po nasazení cítit, že je skutečně robustní, kvalitní, jednotlivé články jsou plné a jednolité. Neřekl bych, že je to přímo mínus, ale hrany řemínku nejsou zaoblené, ale ostré, devadesátistupňové, což může být někomu nepříjemné, nicméně to pocítíte jen když hodinky nasazujete nebo sundaváte, během nošení jsem tuto vlastnost nepocítil. Jelikož je robustní i samotné pouzdro hodinek, pasuje kovotah k hodinkám na jedničku. Co se číselníku týče, stříbrný sunburst efekt je daleko viditelnější pod úmělým osvětlením než na přímém slunci, venku tedy budete mít hodinky bílé, v budovách se pak bílá mění na stříbrnou a podle dopadu světla krásně střídá různé její odstíny. Stříbrné plastické indexy odrážejí a lámou světlo, což tuto podívanou ještě umocňuje. Sklíčko má pouze vnitřní antireflexní vrstvu, takže je prakticky nepoškrabatelné, hodinky jsou za všech světelných podmínek skvěle čitelné, i když je jasné, že stříbrné ručičky jsou daleko lépe čitelné na tmavých varinatách ciferníku. Luminiscence je velmi decentní, nicméně dostatečná. Po otočení hodinek dnem vzhůru najdeme průhled do jejich srdce. Tady tepe ETA C07811 aka Powermatic 80.811. Pro dosažení delší výdrže nátahu tepe na snížené frekvenci 21.600 BPH (3Hz) kmitů setrvačky oproti klasické 28.800 (4Hz) původní ETy 2824-2. To se projevuje poněkud méně plynulým chodem vteřinové ručičky, ale rozdíl je téměř neznatelný, museli byste mít před sebou oba strojky a hodně pečlivě se dívat. Tissot u rotoru strojku zvolil rozumný kompromis mezi zdobeným a čistým, opravdu se mu povedl. Nižší řady mívají občas až příliš čísté rotory bez jakéhokoli zdobení, ty vyšší to zase velice často přehánějí. Když budete v opravdu tichém prostředí a přiložíte si hodinky k uchu, lze změnu polohy rotoru zaslechnout. Samozřejmostí je hacking a oboustranný manuální nátah. Powermatic nemá manuální regulátor chodu, strojek je nastaven laserem v továrně, ale po dvou měsících zatím nemohu říct, jestli je to výhoda, nebo to bude z dlouhodobého pohledu problém.
Co dodat na závěr? Snad jen, že vzhledem k tomu, jak dlouho jsem vybíral a porovnával každý detail, a i po koupi sám sebe ujišťoval, že jsem zvolil tu správnou barevnou variantu, musím říct, že teď už si hodinky vyloženě užívám. A u mě už to něco znamená. :D
*** Plusy:
+ Univerzální styl, vyvážený mix klasického a sportovního vzhledu,
+ Ideální velikost 40 mm, robustní tělo i kovotah,
+ Přesnost kalibru splňuje COSC certifikaci,
+ Dlouhá rezerva chodu,
+ Hodinky nemusí na bazéně do skříňky,
+ Průhled dýnkem dovnitř je návykový.
*** Mínusy:
- U tohoto konkrétního modelu absence kovotahu, hnědý kožený řemínek mi k hodinkám příliš nesedl,
- U hodinek s 10 bar voděvzdorností by se pro klid duše hodilo šroubovací dýnko, případně škoubovací korunka.
Byl komentář užitečný? ANO (2) | NE (0)