» Blog » Xiaomi

Xiaomi Smart Band 9 Pro recenze – Vše, co potřebujete, za méně, než čekáte

Tagy: Recenze | Xiaomi | Chytré

Filip Debrecenyi | 1.4.2025 | 8 MIN

Levný chytrý náramek, který má suprový displej, monitoring zdraví a zabudovanou GPS do 2 tisíc korun? Zdá se to jako kombinace z říše snů, Xiaomi Smart Band 9 Pro je ale realitou.

Jako snad každý rok, i tento nás neminula nová generace dostupného náramku Xiaomi Smart Band Pro. Rok od roku v tomto nenáročném segmentu vídáme sice malé, ale přínosné krůčky, které chytré náramky staví do přímého střetu s dostupnými chytrými hodinkami.

Čím může Xiaomi Smart Band 9 Pro zaujmout:

  • 1,74 palcový AMOLED displej s obnovovací frekvencí 60 Hz
  • zabudovaný GPS přijímač
  • vylepšený monitoring zdraví a spánku
  • výdrž baterie až 21 dní
  • více než 150 sportovních aktivit
  • cenovka do 2 tisíc korun

Nenadchne, neurazí

Design je jednoduchý a nenápadný. Čistý design, který se hodí asi na jakoukoliv příležitost. Dokážu si tento náramek představit na běžné nošení někde v kanclu pod rukáv košile, ale bezpochyby najde své uplatnění i při sportovních aktivitách. Pouzdro je vyrobeno z plastu, ale o špetku úroveň pozvedává hliníkový rámeček okolo sklíčka. Displej náramku je pokrytý tvrzeným 2,5D sklíčkem s chemickou úpravou Gorilla Glass, náramek disponuje voděodolností 5 ATM, vhodnou také na plavání.

Náramek má příznivou velikost o rozměrech 33x11 milimetrů a váha je 40 gramů (26 gramů bez řemínku). Řemínek je asi nejméně povedenou částí. Je vyrobený z tuhého silikonu, který není moc poddajný a nemusí se ideálně přizpůsobit zápěstí. Vzhledem k ceně náramku ale akceptuji, že se to někde muselo projevit, a projevilo se to právě na kvalitě řemínku.

Aby toho nebylo málo, má speciální zacvakávací mechanismus do pouzdra, díky kterému se náhradní řemínky budou shánět o dost hůře, než kdyby měly např. univerzální uchycení Quick Release.

Stejně jako u předchozí generace, i u této se Xiaomi vydalo po stopách svých předchůdců a zvolilo beztlačítkové pouzdro. Osobně to vůbec nemusím, protože je tlačítko dobrým ovládacím prvkem a nejste odkázáni čistě na dotykový displej. Na druhou stranu to zachovává jemnost a celistvost designu pouzdra, ale stále bych ocenil i malé, nenápadné tlačítko.

Xiaomi Smart Band 8 PRO recenze – Konečně náramek s GPS
21.6.2024 - Matěj Urbaczka
Xiaomi Smart Band 8 PRO recenze – Konečně náramek s GPS

Obecně působí náramek opravdu jemným, nenápadným a celistvým dojmem, který určitě nikoho neurazí, ať už si jej vezmete k jakémukoliv typu oblečení.

Na displeji jsem mohl oči nechat

Chloubou tohoto náramku je určitě 1,74 palcový AMOLED displej s rozlišením 336x480 pixelů. Dosahuje jasu až 1200 nitů, který má také automatickou úpravu dle okolního světla. Někde v interiéru vypadá displej opravdu skvěle, ovšem na sluníčku jsem viděl... No vlastně jsem skoro nic neviděl. Jas jsem měl sice nastavený na maximum, ale jakmile na displej zasvítilo slunce, musel jsem hodně mžourat očima, abych na něm něco přečetl.

I přesto musím říct, že jeden z klíčových prvků, kterým si mě náramek získal, byl právě displej. Displej (a jeho rozhraní) je krásně zpracovaný, doslova mi to při každém pohledu tahalo oči přímo na něj. A byla radost na něj pohledět (kromě momentů, kdy venku bylo hezky a chtěl jsem se na displej podívat).

Zprvu jsem čekal, že displej bude mít velký vliv na plynulost náramku, ale Xiaomi to opravdu dobře vychytalo a pro náramek to není sebemenší přítěží.

Přechody sice nejsou extra svižné, důležité ale je, že jsou plynulé. Za celou dobu testování jsem nezaznamenal, že by se náramek "kousnul". To mě mile překvapilo a dojem to zanechalo zcela pozitivní.

Možné je nastavit také funkci Always-on, díky které displej nezhasíná a svítí trvale. Bohužel tohle nastavení spolkne o téměř 50 % více baterie. Proto doporučuji tuto funkci vypnout. Displej sice v tomto případě zhasne při neaktivitě, ale funkce gesta funguje na jedničku a při náklonu ruky se displej vždy hezky rozzáří.

Kontrastní displej můžete použít mimo jiné jako svítilnu, při které se displej rozzáří do bílé barvy a může pomoci s posvícením okolo vás.

Nečekaně svižné

Vždycky jsem měl zaškatulkované, že Xiaomi = zasekané hodinky. Band 9 Pro je ale úplným opakem. Uživatelské prostředí je jednak velmi hezky přehledné a intuitivní, navíc je opravdu svižné a jakékoliv zaváhání v podobě sekání se jsem snad ani jednou nezaznamenal.

Líbí se mi přehlednost uživatelského prostředí. V horní liště najdete centrum notifikací, ve spodní zase menu se všemi funkcemi. Při potažení displeje zleva dostanete nabídku rychlého nastavení funkcí, ať už je to funkčnost displeje, budík, svítilna nebo jiné funkce. Při potažení do pravé strany zase dostanete widgety tréninku, zdravotních funkcí a chytrých funkcí. Rozvržení menu a widgetů si můžete dle své libosti upravit i v mobilní appce tak, aby vám pasovala na míru.

Prostředí je prostě jednoduché, účelné a přehledné. Kdyby to tak fungovalo všude a vždy, asi bych se vůbec nezlobil.

Xiaomi se posouvá i senzorově

V senzorové výbavě najdeme akcelerometr, gyroskop, kompas, snímač tepové frekvence, GPS a také pulzní oxymetr. Nutný základ, ve kterém ale chybí například barometr pro zjištění nadmořské výšky v reálném čase. A tudíž přicházíme i o funkci vystoupaných pater. V náramku najdeme také snímač okolního světla pro automatickou úpravu jasu na displeji.

Mírně mě zklamalo to, co bylo nedotažené i u minulé generace, a to monitoring tepové frekvence přes den. Nastavit si ho můžete v intervalu 1, 10, 30 minut a nebo na chytrý režim. Chytrý monitoring by asi dával smysl, za předpokladu, že by fungoval. Ani při zvýšeném pohybu náramek mnohdy nezačal monitorovat, a to mi přijde špatně.

Co se týče přesnosti snímače, Xiaomi ve svých prospektech slibovalo zlepšení přesnosti až o 33 %. No a já konstatuji, že nejsou daleko od pravdy. Náramek reagoval při tréninku na změnu tepu velice dobře, dokonce držel obstojně krok s mými Fenix 8 AMOLED.

Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma

Dostat z aplikace Xiaomi nějaká data je až nereálné, proto přidávám aspoň screenshoty z aplikací pro porovnání.

Horní graf (Garmin Fenix 8), spodní graf (Xiaomi Smart Band 9 Pro)

Horní graf (Garmin Fenix 8), spodní graf (Xiaomi Smart Band 9 Pro).

Z grafu jde vidět, že jsou data opravdu srovnatelná a jsem až udiven, co dokázal náramek, který je 14x levnější než vlajková loď Garminu. Ve výsledném součtu se pak mohl náramek pyšnit odchylkou pouhý 1 tep, což je za mě opravdu krásný počin.

Band 9 Pro má podporu pěti satelitních systémů v podobě GPS, GLONASS, Galileo, QZSS a Beidou. A to je pro náramek za takové prachy prostě super počin. V praxi to ale není žádná hitparáda, řekl bych, že si tento nešvar náramek přenesl z předchozí generace a se signálem měl občas problém, ačkoliv pro příjem signálu byly ideální podmínky. Celková odchylka s porovnávacím modelem Fenix 8 byla výsledně nějakých 300 metrů na 10 kilometrů, což se asi dá vzhledem k ceně odpustit.

Parťák na sport

Jak je u asijských značek zvykem, nabídnou opravdu hromadu sportovních aktivit, které mnohdy snad ani nenajdou své využití. Band 9 Pro není výjimkou, v nabídce má přes 150 sportovních režimů. Z toho 15 profesionálních režimů, ze kterých má ještě dalších 6 automatickou detekci aktivity.

Aktivita běhu nabízí 10 vestavěných běžeckých kurzů a v náramku si můžete navolit také cíle běhu, intervaly, virtuálního protivníka, alarmy na vzdálenost, tep, tempo, pitný režim nebo dokonce zapnutí automatického pozastavení aktivity. Využít následně můžete také "dojem z tréninku", kdy po aktivitě hodnotíte vaše pocity a náročnost tréninku. Většinu těchto funkcí poté nabízí i zbytek aktivit v nabídce, kde si taktéž můžete nastavit alarmy, automatické pozastavení nebo konkrétní cíle aktivity.

Kromě toho vám náramek zobrazí také tréninkovou zátěž, odhad hodnoty VO2 Max, dobu regenerace a poměr aerobní a anaerobní zátěže.

Já osobně jsem byl mile překvapen, co všechno dostanu za tak rozumnou cenovku a líbí se mi, že takové funkce vidíme i v opravdu levném zařízení.

Chcete si udržet vitalitu?

Lifestylové funkce nabízí běžný základ, jako je monitoring kroků, spálených kalorií, stresu, spánku, okysličení krve a tepové frekvence. Jediná škoda je opravdu to, že hodinky měří tepovku pouze v intervalech a ne kontinuálně, ale to je u asijských značek tak nějak známou věcí.

Monitoring spánku není vůbec špatný, navíc pod ním dostanete také spánkové doporučení, což je supr.

Pro ženy může být užitečný monitoring menstruačního cyklu a ostatní mohou využít i dechová cvičení pro nabuzení nebo uklidnění organismu.

Osobně mi přijde strašně fajn funkce "skóre vitality", které shromažďuje data o intenzivní aktivitě, všech předchozích aktivitách a krocích. Podle hodinek by se tohle skóre mělo pohybovat okolo hranice 100, aby jste se mohli považovat za vitálního.

A pokud cvičíte ze stejného důvodu jako já, tedy proto, ať můžete více jíst, určitě vás bude bavit úměr spálených kalorií v porovnání s kaloriemi sušenky.

Nenápadný, ale dostatečně chytrý

Z běžného základu nechybí asi nic. Band 9 Pro disponuje možností zobrazovat notifikace z telefonu, ovládat hudbu skrze hudební přehrávač nebo si zobrazit předpověď počasí. U Xiaomi nechybí ani funkce, kterou mám strašně rád, a to je dálková samospoušť fotoaparátu. Dále také funkce "najdi mé hodinky" a "najdi můj telefon". Propojit si lze také kalendář nebo si v aplikaci můžete vytvořit upomínky, které vám poté náramek zobrazí.

Základní a dostačující výběr funkcí, který využívá asi drtivá většina uživatelů. Možná by mi zde nevadilo ani placení, což Xiaomi již v minulosti u náramků ukázalo. Na druhou stranu by to určitě následně zvedlo i finální cenovku, kterou výrobce chtěl zachovat co nejníž.

Baterka dá až 3 týdny

Jestli čínští výrobci něco umí fakt dobře, jsou to displeje a výdrž baterie s nimi spojená. Náramek je vybavený baterií s kapacitou 350 mAh, která slibuje výdrž až 8 dní při intenzivním používání, 10 dní v režimu Always-on a při běžném, méně náročném používání až 21 dní. Vlastně nemám co dodat, velmi slušný počin od Xiaomi.

Já osobně jsem si vše nastavil naplno a dal jsem nějakých 7–8 dní, což je za mě dost slušné. Například nastavení displeje je opravdu hlavní faktor pro výdrž baterie, samozřejmě celkové nastavení a používání náramku může výdrž výrazně ovlivnit. Pro někoho méně náročného může platit, že s náramkem vydrží i dvakrát déle.

Fajn náramek za fajn prachy

Za cenovku pod dva tisíce korun asi nikdo nečeká zázraky. Sám za sebe ale nemám vlastně nic markantního, co bych mohl vytknout. V celkovém shrnutí si myslím, že za ty prachy je to velice dobrý náramek, který opravdu běžnému nebo nenáročnému uživateli může býti ku prospěchu. Svižnost uživatelského prostředí, jeho jednoduchost a přesnost snímače tepu při aktivitě mě mile potěšila.

Jako alternativy vidím designově podobný Huawei Watch Fit 2, který má navíc třeba navigaci po křivce a telefonování v dosahu telefonu. Nejblíže bych viděl Amazfit Active 2, který má mapové podklady, telefonování v dosahu telefonu, lepší zpracování a je jen o pár stovek dražší.

Huawei Watch Fit 2 recenze – Bourá hranice nemožného
20.6.2022 - Matěj Urbaczka
Huawei Watch Fit 2 recenze – Bourá hranice nemožného

Huawei Watch Fit 3 recenze – Když se skvělý model dostane na scestí
21.6.2024 - Dominik Hok
Huawei Watch Fit 3 recenze – Když se skvělý model dostane na scestí

Amazfit Active 2 recenze – Cenovka jak z výprodeje, funkce jak z katalogu snů
25.3.2025 - Dominik Hok
Amazfit Active 2 recenze – Cenovka jak z výprodeje, funkce jak z katalogu snů

Co na Xiaomi Smart Band 9 Pro říkáte vy?

Xiaomi Watch S4 recenze – Má své mouchy, ale za tu cenu je odpustíte
2.3.2025 - Dominik Hok
Xiaomi Watch S4 recenze – Má své mouchy, ale za tu cenu je odpustíte

Zdroje fotek:

  • fotografové Hodinky 365
  • mi.com
  • screenshot z aplikace Garmin Connect
  • screenshot z aplikace Mi Fitness

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku