Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Xiaomi | Chytré
Dominik Hok | 1.3.2021 | 11 MIN | 86x komentář
Na recenzování kousků od Xiaomi se vždy těším. Nejde o to, že by se jednalo o ta nejlepší zařízení na trhu, ale spíše mě vždy zajímá, kolik toho do zařízení zase narvali a cenovku udrželi nízko. Tentokrát je však cenovka Mi Watch nezvykle vysoko (na Xiaomi), tak se nabízí otázka: Šlo Xiaomi s cenami obecně nahoru, nebo jsou Mi Watch opravdu tak nabouchané?
Čínská značka Xiaomi nepřestává trh s chytrými zařízeními neustále překvapovat. Většina čtenářů pravděpodobně zná jejich chytrý náramek Mi Band, jehož všechny generace jsou dlouhodobým chytrým oblíbencem. Proč? Protože je levný a dost chytrý. Xiaomi Mi Watch byl dosud pouze na čínském trhu, ale teď se dočkal globálního vydání. Dodrží svého čínského jména a představí dostatek chytrosti za málo peněz?
Pro někoho, jež není na dlouhé texty nabízím hned ze startu výjimečné parametry Mi Watch v kostce. Tyto hodinky mají slušný design, opravdu jasný a ostrý displej, nadprůměrnou výdrž baterie (až 16 dní) a bohatou nabídku sportovních aktivit. Za velký posun dopředu považuji také zabudovaný pulzní oxymetr a barometr, které v této cenové relaci nejsou často zrovna vídanou záležitostí.
Možná to bude znít trochu hanlivě, ale jsem rád, že Xiaomi u tohoto modelu upustilo od svých algoritmů a používá ty od společnosti Firstbeat, která je na poli sportovních metrik zkušeným pardálem. Tyto algoritmy používají i jiné značky jako třeba Garmin.
Ale nebuďme zase přehnaně pozitivní a vyjmenujme si také nedostatky tohoto zařízení. Je škoda, že Xiaomi nezabudovalo žádnou trošku chytřejší funkci jako třeba bezkontaktní placení či hudební přehrávač. Ano, limitace cenovkou jim to možná nedovolila, ale dovoluji si požadovat ještě trochu větší zázrak ze strany Xiaomi. :)
Ačkoliv je Mi Watch nabouchaný senzory, tak sem tam pracuje jako by mu někdo nabouchal. Někdy jsem seděl a snímač tepové frekvence mi ukazoval tepovku 130. Na druhé ruce jsem měl Fenixy 6 a na nich jsem měl 52. Rozdíl pár tepů odpustím, ale odchylku o 80 tepů už ne. To stejné platí také o pulzním oxymetru, který jsem podezříval, že je naprogramovaný tak, aby ukazoval pouze hodnotu 97. Opravdu! Téměř každé měření u různých lidí.
Ale to byla jen taková předehra, teď půjdeme pěkně popořadě.
Mi Watch se vyrábí ve třech barevných kombinacích. Celé rozhrání hodinek je uzavřené v minimalistickém pouzdře z tvrzeného polyamidu vyztuženého skleněnými vlákny. Design sice zrovna nenadchne, ale zároveň ani neurazí. Rozhodně je ale natolik neutrální, že se hodí jak na pánské, tak dámské zápěstí. Trochu šmrnc hodinkám dodává bílý proužek okolo displeje.
Problémem můžou být docela velké rozměry. Jejich průměr je 46 milimetrů (s nožkami 53 milimetrů), takže ženy s útlejším zápěstím mohou mít trochu problém. Na mužském zápěstí drží perfektně, ale na dámském už mají hodinky tendenci sklouzávat k přirovnání "jako pěst na oko". Tloušťka je pak 12 milimetrů a musím uznat, že Mi Watch drží na ruce opravdu moc hezky. Zároveň díky váze 32 gramů (cca lžíce rýže) vůbec během dne nevadí (ani v noci) a nemají tendenci na ruce "skákat".
Když už jsme u toho, na ruku se hodinky upínají řemínkem z polyuretanu. Je příjemný, tak akorát poddajný. Vnitřní strana řemínku je hladká a vnější strana je "vyšperkovaná" lehkým drážkováním. Co mě docela překvapilo, tak je ocelová spona. Výrobci často v nižších cenových kategoriích sahají po plastové sponě, ale Xiaomi ne. Sáhlo po staré dobré poctivé oceli.
Ohledně poutka (poutek) jsem na vážkách. Rozhodně si pochvaluji, že mají hodinky dvě poutka, protože řemínek pak drží opravdu pevně a šance, že se řemínek odepne, je téměř nulová. Napomáhá tomu také zoubek na druhém poutku, který si najde své místo v jedné z dírek na řemínku. Jenže mezi mnou, poutkem a dírkou vždy při sundávání hodinek začal souboj. Zoubek tam totiž drží tak kvalitně, nebo tak na ........... (domyslete si lehce hanlivé slovo), že vám zabere pár chvilek, než si hodinky konečně sundáte. Poutka ostatních značek mě obvykle na souboj nevyzývají, takže to pro mě byla novinka.
Čemu určitě dávám palec nahoru, tak systému upnutí řemínku k pouzdru hodinek. Xiaomi tady sáhlo po rychloupínacím systému Quick Release, kdy jen nehtem potáhnete čouhající zobáček a řemínek sundáte. Tento systém je vhodný pro ty, kteří by chtěli často měnit řemínky. A abych řekl pravdu, s barevnými řemínky začne dřív nebo později laškovat téměř každý milovník chytrých hodinek. :)
Vrchní stranu hodinek pokrývá minerální sklíčko s úpravou Corning Gorilla Glass 3. Sklíčko je dost pevné, ale jako vždy upozorňuji na velkou pravděpodobnost, že sklíčko poškrábete. Normálně bych doporučil nalepovací sklíčko, ale tady je problém, že sklo hodinek značně vystupuje ven a navíc má zaoblené hrany, takže přidat nalepovací sklo nemusí být zrovna estetická bomba.
Když už je řeč o tom vystouplém skle, abych řekl pravdu, mám z něj trochu strach. Prvně jsem si všiml, že sklo vystupuje tak moc, že doslova vidíte skrze hodinky. To by mi až tak nevadilo, ale spíše to znamená, že sklo není úplně zapracované do pouzdra a je vystaveno nárazům více než normálně.
Docela omšelá fráze, já vím. Musím však podotknout, že u Mi Watch je to pravdou. Displej používající technologii AMOLED má průměr 1,39 palce a rozlišení 454 x 454 pixelů. V kombinaci s jemností 326 ppi (takovou používají např. iPhony, které jsou pověstné pěknými displeji) vytváří displej sytě barevnou a kontrastní scenérii.
Častým úskalím AMOLED displejů je čitelnost na přímém slunci. Obrazovka má tendenci zčernat a můžete mžourat jak chcete, ale nic neuvidíte. Tady to Xiaomi vyřešilo silným podsvícením 450 nitů (takové mívají dobré televize). Kombinace kontrastu a vysokého jasu si tedy poradí i se sluníčkem. Venku jsem neměl žádné problémy s čitelností.
Potěšila mě i možnost nastavení Always-on, kdy displej nezhasne úplně dočerna, ale zobrazuje alespoň základní data jako čas, datum a den v týdnu. Co není zrovna obvyklé (ale určitě užitečné), je možnost nastavení vzhledu tohoto displeje při nepoužívání (Xiaomi jej nazývá "pohotovostní"). Můžete si tedy nastavit analogové ručičky, digitální čas a jejich design.
Já jsem si nastavil na pohotovostní displej standardní analogové ručky.
Výdrž baterie je jedním z největších lákadel Mi Watch. V běžném režimu hodinky vydrží až 16 dní, což je rozhodně nadprůměr. Vyšších či stejných hodnot dosahují někdy hodinky až pětinásobné ceny Mi Watch.
Nadprůměrných hodnot dosahuje Mi Watch také při příjmu signálu během sportování, kdy zaznamenává svou polohu každou vteřinu. Při takto frekventovaném příjmu signálu GPS dokáže fungovat až 50 hodin. Hodinky v podobné cenové relaci jsou rády, že mají vůbec GPS. A když už ji mají, tak při příjmu signálu dosahují výdrže okolo či pod 20 hodin.
Navíc, GPS přijímač integrovaný do těchto hodinek dokáže přijímat nejen signál GPS, ale také GLONASS (lepší na horách), GALILEO (lepší ve městě) a BEIDOU (lepší v Asii). Vždy jde nastavit pouze GPS či kombinace GPS + dalšího zvoleného. Mějte však na paměti, že toto nastavení snižuje výdrž baterie.
Dalším plusem tohoto modelu je senzorová výbava. Do pouzdra vtlačili prostě vše, co se dalo. Akcelerometr a gyroskop pro správný záznam kroků a barometr k záznamu vystoupaných metrů a pokud to umíte, tak k předpovědi počasí na základě změny tlaku. Když se ztratíte v lese, pomůže zabudovaný kompas.
Pro lepší záznam sportovních a zdravotních funkcí do hodinek zabudovali také optický snímač tepové frekvence (nepřetržité snímání) a pulzní oxymetr měřící okysličení krve.
Otázkou je, jak dobře dané snímače fungují. Ke snímači tepové frekvence... Řekl bych, že je dost náladový. Během dne se mi stávalo, že mi (i když jsem seděl) ukazoval tepovku třeba 130. Mrknul jsem na druhou ruku, kde jsem měl Garmin Fenix 6X a ty ukazovaly tepovku okolo 52. Je na pováženou, jestli ukazují správně Fenixy nebo Mi Watche, ale Fenixy mám odzkoušené, že se oproti hrudnímu pásu liší o pár tepů. Přičemž hrudní pás se považuje za jednu z nejlepších dostupných metod měření tepu.
Doplnění (3.5. 2021): Správnost měření mi nedala spát a tak jsem provedl několik testů. Tři různé osoby nosily tři různé modely Mi Watchů. Ve všech případech hodinky nahodile ukazovaly vysokou tepovou frekvenci během dne (například při rychlém pohybu ruky, vstanutí aj.). Není to celodenní záležitost, ale během dne se tyto odchylky objevují.
K pulznímu oxymetru... Sem tam se změříte a máte okysličení dosahující k 99 % a o minutu později máte 94 %. Rozhodně si pochvaluji rychlost, jelikož měření oproti konkurenci trvá opravdu chvilku. Ale s přesností je to horší. Abych však neházel špínu jen na Mi Watch, tak s kvalitou měření pulzního oxymetru se potýká většina značek chytrých hodinek, jelikož se jedná o poměrně čerstvý senzor.
Barometr neměří až tak špatně (odchylka cca 3 hPa oproti nejbližší meteostanici), ale opět se tu setkáváme s problémem přepočtu. Například v počasí nám vždy ukazují hodnoty přepočtené k hladině moře. Xiaomi ukazuje hodnoty nepřepočtené k hladině moře, takže si vždy musíte přičíst určitý počet hPA podle vaší aktuální nadmořské výšky.
Krokoměr funguje výborně. Xiaomi obecně mají velice přesné krokoměry. Například náramek Xiaomi Mi Band byl už dříve dle mých osobních testů přesnější než dvacetinásobně dražší Fenix 6X.
Uživatelské prostředí je na jednu stranu velice jednoduché – projíždíte obrazovkami doleva a doprava, kde najdete základní údaje o vaší tepové frekvenci, energii, spánku, počasí, stresu, okysličení krve a také zde najdete ovládání hudebního přehrávače telefonu a informace o spálených kaloriích a krocích během dne.
A teď ta druhá strana. Pak tady jsou dvě tlačítka – spodním otvíráte výběr sportovních aktivit (je konfigurovatelné, můžete si tam třeba nastavit konkrétní sport) a vrchním otvíráte menu. A tady máme kámen úrazu.
V Xiaomi vybrali takový design a barvy ikonek, že je pro mě opravdu těžké se zorientovat. Snad polovina ikonek je zelená, modrá nebo tyrkysová, a tak vyžaduje pořádnou dávku přemýšlení se trefit do správné ikonky. A to já nenosím brýle. Lituji všechny slabozraké.
Firstbeat je firma, která se už dlouhá léta zaměřuje na analýzu sportovní aktivity. Například firmě Garmin dodávají algoritmy už spoustu let a tentokrát si od nich nechalo pomoci také Xiaomi a za mě je to velký krok kupředu.
Mi Watch teď dokážou analyzovat nejen tepovou frekvenci, okysličení krve, ale také hladinu vašeho stresu, "nabití" vašeho těla znázorněním na stupnici od 0 do 100 či odhad hodnoty VO2 Max, dobu regenerace a kvalitu vašeho tréninku.
Před nějakou dobou přišlo Xiaomi s vlastní hodnotou PAI, ale očividně na vlastní algoritmy trochu zanevřeli a použili radši osvědčenou klasiku od Firstbeatu, který je dlouholetým kanónem v analýze biometrických dat.
V čem docela Mi Watch vyniká, je počet sportovních aktivit. Dokáže totiž monitorovat 117 sportovních aktivit. Mezi takové standardnější patří běh, chůze, kolo, ale také méně standardní jako je třeba pouštění draků, létající talíř či břišní tanec. Je opravdu málo sportů, které v Mi Watch nenajdete.
Během sportovní aktivity se dozvíte vše o čase, vzdálenosti, spálených kaloriích, krocích, ale také podrobnějších údajích jako je tepová frekvence, tempo, změna nadmořské výšky, kadence kroků (počet kroků za minutu) a jiné.
Neříkám, že Fenix 6X je perfektně přesný, ale považuji ho za jeden z nejlepších modelů v kategorii chytrých hodinek (a také je mnohonásobně dražší). Tak, jak si vedly Mi Watch proti mnohem dražšímu soupeři? Vzal jsem je na osmikilometrový běh, abych to zjistil.
Fenix 6X mi naměřily o 80 metrů více, což je minimální odchylka. Převýšení se lišilo o 1 metr. Průměrná tepová frekvence se oproti hrudnímu pásu lišila o jeden pouhý tep. Bravo, Mi Watchi! Tempo běhu se lišilo o 1 krok. Opět ta jednička...
Na to, že se jedná o hodinky z nižší cenové relace, všechna čest. Získaná data z Mi Watch byla oproti datům získaných z Fenixů téměř totožná.
Odpověď na otázku, proč Mi Watche mají sem tam takové "přestřelené" hodnoty, když sedím, ale při sportu jsou téměř na chlup přesné s hrudním pásem, mi zůstala záhadou.
22.6.2022 - Filip Debrecenyi
Xiaomi Watch S1 recenze — O krok blíže konkurenci
Spousta uživatelů vyhledává hodinky, které by jim dokázaly monitorovat spánek. Mi Watche to samozřejmě umí. Včetně REM fáze, která v některých zařízeních chybí. Váš spánek ohodnotí na stupnici 0 do 100 a graficky znázorní jednotlivé fáze spánku.
Mi Watche nejsou zrovna nabité chytrými funkcemi, ale v této cenové relaci už by to byl zázrak. Hodinky spolehlivě zobrazí veškeré notifikace z telefonu, dokážou ovládat hudbu spuštěnou v telefonu a během dne vám budou hlásit, že se dostatečně nehýbete a měli byste s tím něco udělat. :)
Pokud by zajímala naše videorecenze:
Xiaomi souběžně s modelem Mi Watch vydal také "očesanější" a levnější verzi Mi Watch Lite. A jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Mi Watch Lite oproti Mi Watch:
Mi Watch nepatří ani na vrchol, ale ani dospod světa chytrých hodinek. Nabízejí opravdu hodně za málo peněz. Pro někoho, kdo se chystá vstoupit do světa chytrých hodinek, nebo chce začít sportovat a nechce investovat hromadu peněz, je Mi Watch ideální volba.
Pokud byste přeci jen chtěli zařízení s trochu větším množstvím chytrých funkcí, doporučuji Garmin Venu SQ, které má bezkontaktní placení a za menší příplatek také hudební přehrávač. Jako trochu levnější alternativa se pak vybízí mladší bráška Mi Watch Lite. Rozdíly mezi tímto modelem a Mi Watch jsem již podrobně popsal výše.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.