Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Union Glashütte | Pánské | Klasické
Jiří Hons | 7.1.2025 | 7 MIN
Kvalitní automatické hodinky s chronografem zaujmou na první pohled. Klasika... Což může znít usedle, ale i u klasiky je místo pro zajímavé nápady. Jeden takový nedávno spatřil světlo světa – říká si Union Glashütte Belisar Chronograph D009.427.18.012.00.
Když tyhle hodinky uvidíte, jako první vám budou svým vzhledem evokovat něco, co by se hodilo možná na loď, ideálně prastarou plachetnici. A to bez ohledu na to, že v době takovým plachetnicím vyhrazené žádné podobné hodinky neexistovaly. Bílý číselník, do modra laděné subčíselníky a okruží vnějšího rastru, modrý náramek, precizně zpracované markery, a to vše ve stříbřitém ocelovém pouzdře...
Pak si povšimnete, že stupnice přiřazená centrální vteřinovce stopek slouží pulsometru. Takže zde nebudeme měřit rychlost lodi – pro lodního doktora ovšem ideální hodinářská komplikace. Samozřejmě, nejen doktora zajímá frekvence srdečního tepu, v době chytrých hodinek jsme si ji navykli sledovat téměř všichni. A že to umí i mechanická klasika – přátelé, tohle je obrovské plus, ukazující, že i bez elektroniky mají takové hodinky v našem moderním světě co říct.
30.9.2024 - Jakub Pitucha
Edox SkyDiver Chronograph Quartz 10116 recenze – Retro chronograf v moderním kabátku
Není těžké zjistit, že chronografů s označením Belisar nabízí Union Glashütte přehršle typů, lišících se vzhledem, přítomností nebo nepřítomností chronografu.
Případně jiných komplikací (a někdy u nich najdete místo pulsometrické stupnice tachymetrickou). Proč se pak věnujeme právě modelu D009.427.18.012.00? Inu, ze dvou důvodů. Tak za prvé díky svému retro-námořnickému vzhledu, který je v módě i dnes, stejně jako kdysi. A za druhé – již výše zmíněný pulsometr, jako hodinková komplikace, je bezesporu praktičtější a pro běžný život použitelnější než tachymetr. Ovšem, jak se říká – proti gustu žádný dišputát a každý to může vnímat jinak.
1.10.2024 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Pulsometr
13.5.2021 - Eliška Měrková
VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Tachymetr
Moudrá Wikipedie praví, že Flavius Belisarius byl byzantský vojevůdce, žijící v 6.století.
Zdroj: Wikipedie
Právě jím se patrně výrobce inspiroval. Co by ale mohl mít společného s hodinkami? Inu, s tímto modelem poměrně dost. Ne, Belisarius se nezabýval měřením času, jeho parketou bylo vojenství. Na rozdíl od jiných svých současníků se tomuto oboru ale věnoval... chytře. Používal promyšlené, na svou dobu pokrokové metody výcviku a upevnění morálky a dá se říci, že spojil tradici s modernou. Úplně stejně jde na věc chronograf, který představujeme. Promyšleně, pokrokově a přitom se zachováním tradice.
Nezbývá, než si to spojení tradice s modernou trochu probrat. A to tak, že se podíváme na výbavu, se kterou nám Svazové sklárny (já si ten doslovný překlad prostě nemohl odpustit) rozhodně udělaly radost.
Máme tu safírové sklíčko s oboustrannou antireflexní vrstvou, voděodolnost testovanou na 10 barů, již zmiňovaný chronograf, krásně zpracovaný strojek pod průhledem na dýnku, nějaký ten luminiscenční nátěr, samozřejmě pulsometrickou stupnici, o které jsme už taky mluvili a jednoduchou datumovku. U té zaujme zejména způsob přetáčení data – v tomto případě spíš „přecvakávání".
Provádí se pomocí tlačítka po straně pouzdra, na pozici desáté hodiny. Ono vám bude nejdřív připomínat heliový ventil (při WR 100 M ovšem zbytečný). Když ho ale opatrně, vhodným nástrojem (například koncem párátka, tak, aby nedošlo k poškrábání) stisknete, stane se zázrak – datum hladce poskočí vpřed!
Design korunky a tlačítek je ikonický.
Sbohem, únavné přetáčení ruček... Tohle je prostě famózně pohodlné. Navíc vám výrobce deklaruje rezervu nátahu krásných 65 hodin a přesnost v rámci nějakých 2–4 sekund za den. Přesnosti napomáhá moderní křemíkový vlásek setrvačky. Celkově nutno říci, že německý smysl pro perfekcionismus se tu v otázce výbavy a technologií ukázal ve velmi dobrém světle.
Celkový retro vzhled pouzdra a číselníku nejlépe oceníte na fotografiích, přece jen si to ale shrňme. Nejdříve číselník: má bílý podklad, s kontrastními modrými indexy hodin v podobě arabských číslic. Pod dvanáctkou najdeme logo výrobce a u šestky hrdé MADE IN GEMANY, vše pak obtáčejí dva rastry – modrobílý minutový, šedesáti dílkový a k tomu ještě inverzní (tedy s modrým podkladem) pulsometrická stupnice.
Tlačítka chronografu jsou umístěna klasicky, start/stop u dvojky, na čtyřce pak reset stopek. Těm slouží jak centrální vteřinovka (používaná i pro měření pulsu), tak dvojice subčíselníků na modrém podkladu – vedle trojky třicetiminutový a nad šestkou dvanáctihodinový. Ten na pozici šesté hodiny trochu narušuje apertura datumovky, ale díky za ni, na hodinkách je podle mě lepší ji mít než nemít. U deváté hodiny potkáte ještě bílý číselník, kde odtikávají vteřiny aktuálního času.
19.7.2024 - Jakub Pitucha
Mechanika „stopek“ – Fungování chronografu pro pokročilé
Pouzdro o průměru 44 mm je vysoce leštěné, s precizně vyvedenými detaily – zejména zdobení korunek oku přímo lahodí a vyzývá ke chvilkové zastávce spojené s pochvalným pohledem na jejich zpracování. Vůbec, celková péče věnovaná sebemenším částem pouzdra musela být nemalá a její poctivost se prostě pozná. Union Glashütte nám zde vítězí o několik délek nad spoustou jiných, obecně i známějších výrobců, palec za to nahoru.
Co platí při pohledu na vnějšek, to můžete očekávat i při nahlédnutí dovnitř. Hodinky disponují průhledem na dýnku, pod jehož safírovým (jak jinak) sklíčkem váš pohled spočine na zdobeném strojku, přesněji kalibru UNG-27.S1. Tomu vévodí takzvanými union pruhy propracovaně zdobený rotor, s perforacemi ve tvaru písmen, která poukazují, na koho jiného, než na výrobce samého.
Zdobení strojku je pak opravdu luxusní, ve stejně kvalitním duchu, v jakém je provedeno pouzdro. Tady snad nelze mít výhrady, čestné slovo.
Zvolený náramek perfektně doplňuje vše dříve řečené – je vkusný, pohodlný a líbivý. Vršek tvoří modrá textilie, na vnitřní straně očekávejte černou kůži, komfortně přiléhající k ruce. Zapnete ho zdobenou motýlovou sponou ve stejně stříbřité barvě jako u pouzdra. A opět, designu ani kvalitě zde zřejmě není co vytknout.
Náš předmět zájmu pohání kalibr UNG-27.S1, potomek švýcarských ETA/Valjoux 7753 a ETA/Valjoux 7750. Což znamená 28.800 bph během minuty, 29 kamenů, hacking a automatický i ruční nátah. O jeho deklarované rezervě jsem se už zmínil – uvádí se, že činí celých pětašedesát hodin. Jak jsem zjistil, není to ale pravda... Protože ona je dokonce vyšší. Opakovaně jsem naměřil o celé tři hodiny navrch – tedy, ať to vyjádříme explicitní číslicí: 68 hodin! To jsou skoro tři dny, přátelé.
Mimo není ani uváděná přesnost s papírovými údaji 2–4 sekundy za den. Vzhledem k předchozímu to – nepřekvapivě – sedí. Já odečetl nějaké 3,5 sekundy denně, a to tím správným směrem, tedy dopředu. A to se dá očekávat, že po zaběhnutí strojku se tato hodnota ještě zlepší... Opět výborně.
4.10.2023 - Agáta Vřeská
Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly
Díky chytrým hodinkám jsme zvyklí změřit si tep kdykoliv nás napadne. No a díky mechanickým, pokud jsou to právě tyto Belisary (nebo jim podobný, spřízněný model), to jde skoro úplně stejně snadno (skoro...). Je třeba jen nahmatat puls, spustit stopky a po třiceti napočítaných úderech srdce je opět zastavit.
Pohled na pozici centrální vteřinovky oproti pulsometrické stupnici ukáže, jak na tom jsme – a troufám si tvrdit, že na rozdíl od některých, hlavně levnějších smart watch, bude zobrazený údaj patrně i přesnější. Vida, jde to i bez elektroniky, a jde to dobře.
No, abych pořád jen nechválil... Tedy takhle, aby bylo jasno, ono to chválení by mi nevadilo. Jenže máloco je ideální, a i tady se nějaký ten vroubek na kráse najde. I když za mě asi opravdu jen tenhle jeden. A ještě hlavně kvůli věci, na které osobně dost bazíruji. Ano, kdo mě zná a čte moje recenze, tak tuší. Je to luminiscence.
Najdeme ji tu jen na ručkách (konkrétně na dvou, hodinové a minutové), nikde jinde. Na jednu stranu stojí za zmínku její příjemná modrozelená záře, která k ránu už sice poměrně slábne, ale v úplné tmě nebo při troše soustředění viditelná je, přesto...
Lumi jen na ručkách se mi opravdu zdá poněkud málo. Když musíte upínat pozornost na to, abyste ji rozeznali, pak jakýkoliv další luminiscenční marker při odečtu času pomáhá, a ne málo. Tady ovšem chybí. Nedá se nic dělat, spousta – a pozor, levnějších – hodinek mívá v lumi třeba i subčíselníky. Zde je velká škoda, že se o ní v podstatě ani nedá moc mluvit.
Asi bych nechtěl nikomu nic vnucovat, ale kdo rád mechanické hodinky s nějakou přidanou hodnotou, ten tu najde minimálně zajímavou inspiraci.
A pokud vyloženě netrváte na opravdu sofistikované, dokonale čitelné luminiscenci, pak už zbývá jen jediné – zhodnotit, jak moc vašemu osobnímu vkusu hoví vzhled kousku, který jsme si právě představili. Věřím, že nebude málo těch, komu kápnou do noty a obohatí jejich svět.
Zdroje fotografií: oficiální fotky výrobce
Mohlo by vás dále zajímat:
30.10.2023 - Jiří Hons
Frederique Constant Vintage Rally Healey recenze – Pocta motoristické vášni
31.10.2023 - Patrik Zdvíhal
Seiko Quartz Chronograph SSB427P1 recenze – Na vlně nostalgie
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.