Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Tissot | Pánské | Klasické | Potápěčské
Jiří Hons | 20.11.2024 | 7 MIN
I v době digitální se stále vyrábí – hodinky, které mají jednu hodinovou ručku navíc. Umí ukázat čas kdekoliv na světě a ač fungují na jednoduchém principu, zůstávají stále platným pomocníkem. My si jeden takový model, Tissot Seastar 1000 GMT Quartz, který se nově objevil na trhu, pečlivě prohlédneme.
Přiznám se, že do nedávna jsem hodinky s GMT ručkou (a GMT lunetou, sluší se podotknout) ponechával jaksi mimo pole svého zájmu. Věděl jsem o nich, znal jsem je – ale nějak jsem to neřešil.
Což se změnilo ve chvíli, kdy se na scéně objevily nové Tissot Seastar 1000 GMT Quartz, dostaly se mi do ruky a ejhle – ony mají co do sebe, zaujmou a rozhodně ne málo... Byla by škoda se nepodělit o pár postřehů k těmto zajímavým hodinkám.
Výrobce nám nabízí hned tři verze, aby si každý vybral dle svého gusta. A tak tu máme Tissot Seastar 1000 GMT Quartz T120.852.22.051.00 na kovovém náramku typu Oyster, v kombinaci stříbřité a zlaté, s černozlatou lunetou. Dále Tissot Seastar 1000 GMT Quartz T120.852.11.051.00, kterým kromě ocelového náramku (opět v „ústřicovém" stylu) vévodí hlavně nepřehlédnutelná černo-zelená luneta.
A konečně kousek, který si oťukneme, protože jsem ho měl k dispozici já – tedy Tissot Seastar 1000 GMT Quartz T120.852.17.051.00 (černý pryžový náramek, stříbřité pouzdro, luneta v černi a oceli).
8.8.2022 - Eliška Měrková
Tissot Seastar – Fotogalerie potápěčských nabušenců
Proč vlastně používat GMT ručku a lunetu v dnešní době, kdy si čas na kterémkoliv místě na světě rychle zjistíte třeba pomocí smartphonu? Odpověď je jednoduchá. Respektive, o jednoduchosti to všechno je.
Jak si s touhle komplikací jednou nastavíte časové pásmo, které vás zajímá, jste v tu chvíli v obraze na první mrknutí. Přesně to vám stačí k odečtení druhého času. Což se hodí vždy, když cestujete do jiného časového pásma v realitě, nebo jenom prstem po mapě.
24.3.2022 - Eliška Měrková
Orient "World Map Revival" RA-AA0E03L19B recenze – Žijící odkaz Orientu
Je jedno, jestli sledujete sportovní přenos, nebo třeba start kosmické rakety ve vzdálené cizině. Je prostě fajn vědět hned při prvním pohledu na hodinky, kolik je třeba právě teď v Mexiku, kde se jede závod Formule 1, nemyslíte?
8.4.2024 - Jakub Pitucha
GMT – Vše co jste (ne)potřebovali vědět
Jak na to? Úplně nejjednodušší způsob bude zjistit, kolik hodin aktuálně máme ve zvolené destinaci (tady se ovšem smartphone bude hodit). Po vytažení korunky do druhé polohy nastavíme čas pro červenou GMT hodinovku (důležité je nastavení proti 24hodinové stupnici na lunetě), pak při první poloze korunky nařídíme náš, ten „správný" čas, podle kterého se běžně orientujeme. Toť vše.
Jde to tedy i jinak – pokud známe jen časové pásmo místa našeho zájmu – tento postup je ale trochu složitější a nebudeme se s ním teď trápit. Koho zajímá, zmínili jsme ho již v podrobném článku o GMT:
12.5.2021 - Eliška Měrková
VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – GMT
Když chceme rozumnou kvalitu, asi není jiná volba. Výrobce zde rozhodně učinil moudré rozhodnutí. Safírové sklíčko komentovat netřeba – a ocel? Tak třeba titan by byl lehčí, možná modernější, ale na druhou stranu – když ho škrábnete, leštit se bude horko těžko. Tady ocel jednoznačně vede a je správně se jí držet.
Jinak je pouzdro vcelku klasickou záležitostí – kruhového tvaru, šroubovací korunka na trojce, osazené oboustranně otočnou GMT lunetou. Ta je vybavena keramickou vložkou, takže ani ji hned tak nepoškrábete... Když si uvědomíme, že někteří výrobci i v této cenové hladině sahají často po hliníku, nezbývá než zodpovědné zaměstnance od Tissotu jedině pochválit.
Vzhledem k deklarované voděodolnosti, schopné ustát třistametrový vodní sloupec, nečekejte dýnko s průhledem na strojek – je samozřejmě celoocelové, šroubovací. Vévodí mu mořský koník symbolizující řadu Seastar a dále na něm najdete obligátní údaje o výrobci, voděodolnosti a podobně – prostě vše důležité, designově střízlivě, a přitom i elegantně vyvedené.
26.4.2024 - Eliška Měrková
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 recenze – Vysněná čtyřicítka je tady
Jsme u náramku, jehož hlavním materiálem je pryž. Když vezmeme to cestování, které bylo hodinkám dáno do vínku trochu vážněji, tak takový náramek s klasickou trnovou sponou vychází jako dost univerzální řešení.
Jako, on taky dobře vypadá. Jeho čerň hezky kontrastuje se stříbrným zabarvením pouzdra a dobře ladí ke stejné černi číselníku. Nicméně je i dost praktický – když se dostanete z našeho mírného podnebného pásu do rovníkových tropů, nebo se i u nás trochu zapotíte, určitě uvítáte možnost si náramek o jednu, dvě dírky povolit. Takové pohodlíčko vám kovový tah neumožní, marná sláva.
S číselníkem se příliš dlouho nezdržíme. A ne proto, že by nestál za řeč. Je to kvůli jeho (nutno říci příjemně) minimalistickému pojetí.
Když si odmyslíme dvaceti čtyř hodinovou GMT lunetu, pak tu máme celkem čtyři ručky – dvě hodinové (z toho jednu GMT v jiné barvě) a pak už klasicky minutovku a vteřinovku. Podklad číselníku je černý, pod pozicí čísla dvanáct ozdobený bíle tištěným jménem výrobce a letopočtem 1853. Nad šestou hodinou jsou doplněny specifikace modelové řady a údaje o voděodolnosti, včetně zdůraznění toho, že se jedná model s GMT komplikací.
Nechybí samozřejmě ujištění, že hodinky byly vyrobeny ve Švýcarsku, to by ani nešlo jinak.
Ručky a hodinové markery disponují luminiscenčním nátěrem, kromě jedné výjimky – tou je pozice šesté hodiny, kde se nachází jednoduchá datumovka, marker zde tedy chybí. Což nevadí – při noční orientaci, když se díváte na hodinky odložené na stolku, to dokonce hned na první pohled dost pomůže. Trochu škoda je, že luminiscenční nátěr postrádá luneta. Když budete chtít odečíst čas v jiné časové zóně, bez světla se tak neobejdete.
Asi takhle – SuperLuminova. Asi ani pro ty, kdo se o luminiscenční nátěry nějak moc nezajímají, nemusíme nic moc navíc rozebírat. Tato léty ověřená technologie nám zaručuje rychlé nasvícení a dlouhou výdrž – však proto se tak dlouho používá a zaslouženě i ještě nějakou dobu určitě bude.
24.6.2022 - Eliška Měrková
VŠE NA TÉMA: Luminiscence – Souboj napříč značkami
I když jsem měl jasno, tak vyzkoušeno – celou noc prostě poznáte, kolik právě je. Za mě spokojenost, a to prohlašuji s klidným svědomím jako fajnšmekr, který je právě na lumi dost vysazený. Jen se zkuste zeptat mých přátel...
Přiznám se, že přesnost jsem zde sledoval jen zběžně. Vlastně skoro vůbec. Když on ale ani nebyl důvod... Jelikož nám vše řídí quartzové srdce kalibru ETA F06.412, kde máme deklarovanou přesnost plus mínus až neuvěřitelných deset sekund za rok (!), není třeba se bát nějakých odchylek, které by nám komplikovaly život.
7.6.2023 - Eliška Měrková
Quartzové strojky – Znáte velikány křemíkového světa?
To je ovšem celkově výhoda quartz strojků – ač tak nějak možná cítíme, že postrádají tu „duši", proklamovanou ortodoxními vyznavači mechaniky, výhoda přesnosti, bez ohledu na rozdíly teplot a polohu, ve které hodinky odkládáte, to opravdu slušně kompenzuje. Určitě je nebudete seřizovat jednou týdně, nutné to není ani každý měsíc.
10.4.2023 - Jakub Pitucha
Tissot Seastar 1000 Quartz 40 mm recenze – Konečně trefa do černého
Pokud netrváte na nějakých ultimátně přesných hodnotách, bude to stačit jen při změně času, tedy jednou za půl roku – a to se dá brát jako hodně slušný bod do plusu. Jistě, můžete si se seřizováním hrát, nic proti. Ale nemusíte. Je to jen na vás. A to jsem ještě nezmínil absenci jakékoliv nutnosti hlídat rezervu nátahu – použitá baterie s číselným označením 371 by vám měla udržet hodinky v chodu celých šest let. To je hodně slušný výkon...
Když vám výrobce na číselník natiskne údaj "30 bar (300 m/1000 ft)", nemusíme tomu u některých pofidérních značek úplně věřit. Jenže tohle je Tissot. Máme před sebou švýcarskou kvalitu. Takže je to jasné – ani profi potápěč se nemusí vůbec bát ponořit se s těmito hodinkami až tam, kam... Kam prostě bude chtít. Málokdo bude opravdu nutně potřebovat něco s vyšší voděodolností. Super bonus, ne? Jen zvažte, že jde o quartzový model. Čas od času budete muset měnit baterii a hodinářství, kde zvládnou tlakovou zkoušku na třicet barů, zase tak moc není.
Shrňme si to – máme tu hodinky s klasickým vzhledem, ale přesností a výdrží danou technologiemi 21. století. Hodinky, které si v klidu vezmete na obchodní jednání, výlet, třeba i když si chcete zaběhat nebo se rozhodnete na dovolené začít s potápěním za pomoci dýchacího přístroje. Čas si odečtete ve dne v noci, pod vodou i nad ní.
No a když už byla zmíněna dovolená, jakmile překročíte nějaké to časové pásmo, GMT ručka a luneta vám pomohou zůstat v obraze, jak je to s časem ve vaší destinaci i doma... Anebo budete vědět, jestli je vhodné volat obchodnímu partnerovi či blízkým kdekoliv po světě. I GMT luneta se navíc dá použít jako jednoduchá minutka při vaření či hrubé stopky.
16.3.2023 - Eliška Měrková
Mido Ocean Star Decompression Worldtimer konečně ve stálé kolekci a s GMT
Jistě, pro přesnější odměřování času se bude hodit jiný model, disponující komplikací chronografu. Profi potápěč i sportovec sáhnou tedy patrně po něčem jiném.
17.6.2021 - Eliška Měrková
Tissot Seastar 2000 Professional – Vůbec první certifikované potápky od Tissotu
Stejně tak někdo, kdo musí prostě počítat s tím, že jeho časomíra bude zažívat časté nárazy a odírání. Pro většinu lidí jsme ale patrně někde hodně blízko tomu, čemu se dá říkat univerzál. Jsou vhodné právě pro vás? To patrně nerozsoudím. Ale jednu věc vám rozhodně poradím – tyhle hodinky určitě nenechávejte mimo užší výběr.
Mohlo by vás dále zajímat:
22.7.2024 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Pánské potápěčské hodinky
12.9.2024 - Eliška Měrková
Pánské hodinky Tissot – Fotogalerie těch nejoblíbenějších
Zdroje fotografií: Fotografové Hodinky 365
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.