» Blog » Tissot

Tissot PR516 Automatic recenze – Zapomenuté Bondovky v novém kabátu

Tagy: Recenze | Tissot | Pánské | Klasické | Retro

Lukáš Hamřík | 6.2.2025 | 5 MIN | 4x komentář

Pokud se dnes někoho zeptáte, jaké hodinky nosil James Bond, většina vám pravděpodobně bez zaváhání odpoví, že Omegy. Skalní fanoušci a dříve narození si pak jistě vzpomenou, že před Omegou to byly ještě značky Rolex a Hamilton. Co kdyby však někdo zmínil hodinky Tissot? V takovém případě by měl daný člověk naprostou pravdu. Našli bychom je v osmém dílu, kdy si Bonda poprvé zahrál Roger Moore. V dnešní recenzi se podíváme na jejich moderní reedici, model Tissot PR516, jehož dědeček se ve filmu objevil po boku známých Submarinerů a Pulsarů.

Když retro, tak pořádně

Zdá se, jako by se s reedicemi historických modelů v poslední době roztrhl pytel. V marketingových odděleních hodinářských značek totiž moc dobře vědí, že retro zkrátka fanoušky stále přitahuje. To ostatně dokládá i zájem o původní modely na sekundárním trhu. A zatímco některé značky stále hledají onen ideální poměr retra a moderny, vypadá to, že Tissot svůj dokonalý recept na úspěch již dávno našel.

Tissot Heritage 1938 COSC recenze – Elegantní a přesný Švýcar
5.11.2024 - Igor Kratochvíl
Tissot Heritage 1938 COSC recenze – Elegantní a přesný Švýcar

Za poslední dva roky totiž Tissot přišel hned s několika povedenými reedicemi, které z mého pohledu patří k tomu nejlepšímu, co značka aktuálně nabízí. Vzpomeňme na modely jako Heritage 1938, Telemeter 1938, Sideral, Stylist nebo nedávno představený PR516 ve verzi s chronografem. Tissot to zkrátka umí, což dokládá i dnes recenzovaný model.

Tissot Stylist Quartz recenze – Návrat elegána z šedesátek
3.12.2024 - Lukáš Hamřík
Tissot Stylist Quartz recenze – Návrat elegána z šedesátek

První reference modelu s označením PR516 se začaly objevovat již na konci 60. let. Ducha doby lze na první pohled spatřit v soudkovitém tvaru pouzdra a lunetě z plexiskla. Obdélníkové ručky a luminiscenční indexy pak mohou připomínat československou legendu z roku 1972, model PRIM Sport II.

Historický model Tissot PR516, který se objevil na zápěstí Rogera Moora. Zdroj: www.fratellowatches.com

Historický model Tissot PR516, který se objevil na zápěstí Rogera Moora. Zdroj: www.fratellowatches.com

Novinka se původnímu modelu podobá na první pohled, současně však přidává designové prvky, které lépe korespondují se současnými trendy. Průměr pouzdra se z původních 36 mm posunul ke stále kompaktním 38 mm. Podle mého názoru se jedná o takový pomyslný zlatý střed a v kombinaci s tloušťkou 11 mm jde o vskutku kompaktní a příjemně nositelné hodinky. Zřetelnou změnou prošly i hrany pouzdra, které jsou u novinky broušené, čímž model nabyl značně modernějšího vzezření.

Hodinové indexy a ručky hodinek jsou opatřeny štědrou dávkou luminiscenčního nátěru SuperLuminova

Hodinové indexy a ručky jsou opatřeny štědrou dávkou luminiscenčního nátěru SuperLuminova

Co zůstává stejné, jsou ručky. Stále se zde nachází sympatická trojkombinace obdélníkové hodinové a stříkačkové minutové s výrazně barevnou sekundovou. Oproti původnímu modelu však chybí sekundovka v oranžové barvě. Byla nahrazena sytě červenou, žlutou nebo černou, v závislosti na barvě číselníku. Ty jsou aktuálně v nabídce 3 – černá, modrá a béžová. Zákazník si nyní může rovněž vybrat, zda chce hodinky nosit na perforovaném koženém řemínku, nebo ocelovém jubilee náramku.

Ručky modelu PR516.

Ručky modelu PR516.

Nechybí zde ani safírové sklo s antireflexní vrstvou nebo voděodolnost o hodnotě 10 ATM. Hodinky tak jsou připraveny snášet veškeré nástrahy moderního života. Současně disponují jedinou komplikací, kterou je datumovka. A byť ve většině případů nejsem fanouškem, musím zde vyzdvihnout fakt, že je pozadí datumovky přizpůsobeno barvě číselníků. U černého číselníku se tak setkáme s černým podkladem, u béžového s bílým. Jedná se o malý detail, který však potěší.

Černý podklad datumovky.

Černý podklad datumovky.

Pokud hodinky otočíte, vykoukne na vás skrze průhledné dýnko starý známý Powermatic 80. Ten bychom u značky Tissot našli u valné většiny jeho automatických modelů. Jedná se o masově vyráběného a spolehlivého pracanta, který se zrodil z legendárního kalibru ETA 2824-2. Jeho největší výhodou je úctyhodná rezerva chodu o délce 80 hodin.

Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly
4.10.2023 - Agáta Vřeská
Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly

Žít a nechat zemřít

Tak se jmenoval osmý díl Bondovky, ve které se hodinky objevily. Na rozdíl od modelů Pulsar a Submariner však těmto hodinkám ve filmu nebyla věnována role coby užitečného nástroje, který dokáže Bonda vysvobodit z kdejaké prekérní situace. Například onen zmiňovaný Submariner dokázal v tomto dílu proměnit svou lunetu na automatickou pilu, což se nejednou velice hodilo. Pulsary pak sloužily spíše jako jakýsi symbol technologického pokroku a rafinovanosti, který podtrhával Bondův charakter. Proč se tedy vlastně vůbec Tissoty ve filmu objevily?

Otočná luneta dostává v tomto filmu zcela nový rozměr. Zdroj: www.watchguru.com

Bondův Rolex Submariner v akci. Zdroj: www.watchguru.com

Na fanouškovských fórech jsem nalezl rozshálé debaty, které se této problematice věnují. Během čtení jsem zde pak narazil na hypotézu, která by mohla být nejblíže pravdě. Jeden z fanoušků si  všiml, že byť se model PR516 objevuje v poměrně velkém množství scén, kamera jej nikdy nezachytila napřímo. Ve všech záběrech jsou tedy viditelné buďto z dálky, nebo rozmazaně. Další fanoušek pak dodal, že všechny tyto záběry byly točeny ve stejné oblasti, kde se s natáčením filmu začínalo.

Roger Moore se s hodinkami objevoval jak na plátně, tak v zákulisí. Zdroj: www.jamesbondlifestyle.com

Roger Moore se s hodinkami objevoval jak na plátně, tak v zákulisí. Zdroj: www.jamesbondlifestyle.com

To, že Moore hodinky nosil především na začátku natáčení, by mohlo znamenat, že štáb zkrátka ještě neměl k dispozici rekvizitu oněch "řezacích" Submarinerů, kterou bylo nutné zhotovit na zakázku. Nabízí se tedy možnost, že si zkrátka Moore vzal na začátek natáčení své osobní hodinky. To by potvrzovala i skutečnost, že byl Moore s těmito hodinkami mnohokrát vyfocen již dávno po natáčení a uvedení filmu. Vypadá to tedy, že se hodinky do filmu dostaly zcela náhodou, a to jen díky tomu, že je Moore rád nosil. O tom by snad snila každá značka!

Závěrečné zhodnocení

Reedice hodinek Tissot PR516 je svěžím obohacením současné nabídky značky Tissot. Skvěle zvolené rozměry v kombinaci s kvalitním zpracováním z nich dělají ideální hodinky pro všechny milovníky designu z konce 60. a začátku 70. let. Nový model se dostatečně podobá své historické předloze, současně však splňuje všechny moderní požadavky. Díky kalibru Powermatic 80 pak uživatel nepocítí žádné neduhy spojené s nošením opravdových vintage hodinek. Nezbývá mi, než Tissot zkrátka pochválit a uznat, že se jim tento model opravdu povedl.

Třešničkou na dortu je také historie modelové řady PR a PR516, která člověka vtáhne a jen tak snadno nepustí. S cenovkou pod 20 000 Kč se jedná o příjemnou retro alternativu dnes již zaběhlých evergreenů jako PRX nebo Gentleman.

Zdroje fotografií:

  • Hodinky-365
  • Fotografie výrobce
  • www.fratellowatches.com
  • www.watchguru.com
  • www.jamesbondlifestyle.com
Dále by vás mohlo zajímat:

Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 recenze – Vysněná čtyřicítka je tady
26.4.2024 - Eliška Měrková
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 recenze – Vysněná čtyřicítka je tady

Tissot Sideral S recenze – Barevné retro, na které jsme všichni čekali
18.8.2023 - Aleš Pavelek
Tissot Sideral S recenze – Barevné retro, na které jsme všichni čekali

Tissot Chemin des Tourelles Powermatic 80 recenze – Návrat ke kořenům s moderním srdcem
3.8.2023 - Eduard Tomas
Tissot Chemin des Tourelles Powermatic 80 recenze – Návrat ke kořenům s moderním srdcem

Tissot Heritage 1948 představení – Jedny z nejoblíbenějších automatických chronografů
22.4.2021 - Eliška Měrková
Tissot Heritage 1948 představení – Jedny z nejoblíbenějších automatických chronografů

Tissot Heritage 1973: Přitažlivost téměř magická
19.2.2020 - Bohumil Vopršal
Tissot Heritage 1973: Přitažlivost téměř magická


Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Kamilvčera, reagovat
Asi jsem stará konzerva;-), ale proč do takových hezkých hodinek Tissot pořád dává Powermatic ve verzi 80.111 s 23 k a plastovými díly krokového kola?...to samé u Sideralů, PRX...Pro mě je to nezkousnutelné, takže kromě jediných Tissotů - Gentlemanů mám z " koncernu" 4xCertiny a po jedněch Rado a Hamilton.
Lukáš Hamříkvčera
Dobrý den, Kamile. Souhlasím s Vámi, pravděpodobně bychom tam všichni radši viděli klasickou 2824-2, nebo alespoň Powermatic s kovovým krokem. Netuším, zda se jedná pouze o snížení výrobních nákladů, nebo je za tím ještě něco jiného. Ale s tím pravděpodobně nic neuděláme. Důležité je, že ten Powermatic chodí celkem přesně a s případným servisem by do budoucna neměl být žádný problém, když je v tolika milionech kusů hodinek. S pozdravem, Lukáš.
Marekvčera, reagovat
Dizajnéri si spomenú aké je retro kúúúl vždy keď na nich doľahnú inšpiračné suchoty... :) Keby som dal za úlohu trom zhuleným stredoškolákom za 90 minút navrhnúť dedkovské cibule v 4 variáciách a popri tom ešte môžu surfovať v mobile po instáčikoch tak z nich vypadne niečo na úrovni týchto PR516. Premárnená príležitosť :)
Lukáš Hamříkdnes
Dobrý den, Marku. Částečně souhlasím, že neustálé vydávání reedic může souviset s nedostatkem invence, zároveň bych to však neviděl tak černě. Jsou to docela hezké hodinky :)

Hodinky zmíněné v článku