» Blog » Timex

Timex Q Reissue recenze – Retro, které nečekaně uchvátilo svět

Tagy: Recenze | Timex | Klasické | Fashion | Retro | Tradiční

Agáta Vřeská | 27.4.2023 | 6 MIN | 1x komentář

Možná nikdo příliš nečekal, že zrovna Timexy vyvolají takový zájem a vyprodají se nejen na americkém trhu. Na fórech se nemálo řešilo, v čem jsou tak výjimečné a co na nich vlastně všichni vidí. Od vydání je to už nějaký pátek, ale Timex Q Reissue se na trhu i v oblibě uhnízdily pěkně. Pojďme po stopách jejich příběhu.

Historické pozadí

Tentokrát se historií nebudeme zabývat příliš dlouho. Pro kontext bude úplně stačit, když napíšu, že Timex Q Reissue je reinkarnací modelu, který Timex začal vyrábět v roce 1979 a stal se pro něj záchranným modelem v době quartzové krize.

Byly to pro hodinářství těžké a zároveň krásné časy. Od uvedení prvních quartzových hodinek už uplynula dekáda a technologie šla rychle kupředu. Už nestály jako nové auto, ale naopak byly mnohem levnější než mechanické hodinky.

V Americe zavládl na začátku 70. let boom LEDkových digitálek, ale neměl dlouhého trvání a z amerického hodinářství toho už moc nezůstalo. Některým značkám se podařilo zachránit tím, že přestoupily na švýcarskou loď, ale pokud se chtěla některá udržet, musela se přizpůsobit.

Hamilton PSR: oživení ikony, která dala podobu digitálním hodinkám
6.5.2020 - Agáta Vřeská
Hamilton PSR: oživení ikony, která dala podobu digitálním hodinkám

Timex se během své existence vždy snažil vyrábět dostupné hodinky pro lidi. Své první quartzové hodinky vyrobil už v roce 1972, ale až Q byly skutečný úspěch. Designově totiž kopírovaly nejoblíbenější prvky 70. let – především hranaté pouzdro a potápěčský styl vycházející tady nepopíratelně z Rolex GMT-Master.

Historie Timexu – Americké hodinky pro každého. Prezidenty nevyjímaje
22.2.2021 - Michael Černík
Historie Timexu – Americké hodinky pro každého. Prezidenty nevyjímaje

V retro stylu Timex udělal i propagační plakáty.

V retro stylu Timex udělal i propagační plakáty.

Právě filozofie vyrábět dostupný, ale designově populární model byla cesta k úspěchu. Nemáte na Rolexky? Nevadí, je tady Timex. Na číselníku navíc hrdě prezentoval, že jde o hodinky s quartzovým strojkem. Moderním, spolehlivým, přesným.

Timex se této strategie lidových hodinek drží vlastně stále. Q Reissue je nestárnoucí retro, se kterými Timex přišel 40 let po uvedení prvního modelu.

Pepsi hodinky – Fotogalerie ikonického modro-červeného designu
27.4.2023 - Eliška Měrková
Pepsi hodinky – Fotogalerie ikonického modro-červeného designu

Design a zpracování

Timex se snažil zůstat co možná nejvěrnější svému původnímu modelu. Hranaté pouzdro, které máme podvědomě spojené právě se 70. léty (snad díky G. Gentovi, jeho vliv jsme nedávno viděli u Tissot PRX).

Tissot PRX představení – Nejlepší dostupné švýcarské hodinky za rok 2021?
8.4.2021 - Eliška Měrková
Tissot PRX představení – Nejlepší dostupné švýcarské hodinky za rok 2021?

Potápěčský design vychází ze zmíněných GMT-Masterů, ale samozřejmě v trochu odlehčené verzi. Především nemají GMT. Luneta nemá 24, ale 12hodinovou stupnici. Otáčí se plynule v obou směrech. Hodinkám taky chybí klasická druhá GMT ručka, takže i když podle pootočené lunety můžete sledovat druhý čas, spíše než o GMT mluvíme o Dual Time lunetě.

Vložka je hliníková, vypadá poměrně tence a zřejmě nemůžeme očekávat, že vydrží dlouho bez škrábanců. Luneta má příjemné zoubkování a sedí na kulatém mezičlánku, který je překvapivě barvený (u pepsi verze modrý). Díky tomu působí luneta robustně a vystupuje z hranatého pouzdra.

Ostré plochy jsou horizontálně broušené, zbytek pouzdra je leštěný. Nejde o zrcadlový lesk, jaký známe z dražších modelů, přesto nejde zpracování mnoho vytknout. Ocelový náramek pak vychází jakoby zpoza pouzdra. Jde o stejný typ jako před 40 lety. Je velmi pohodlný a díky posuvné sponě snadno nastavitelný.

Jediný auva moment (a to doslova) může vzniknout nejednomu budoucímu majiteli, protože řemínek je typický semtamchlupotrhač. Snad je to jen o zvyku, ale je to fakt. U mě to bylo v pohodě, pokud jsem hodinky nosila volně a spíše před zápěstní kostí. Mezi nožkami je 18 mm a uchycení je pomocí klasických stěžejek, teoreticky můžete tedy zvolit jakýkoli jiný řemínek. Málokterý ale asi bude tak skvěle doplňovat retro styl Qček.

Ten je patrný i ze vypouklého plastového sklíčka. Právě zakřivení po obvodu způsobuje pěknou optickou hru a pohled na číselník. Ten má u mé pepsi verze krásně tmavou bohatou modrou barvu.

V kontrastu jsou typické indexy a ručky (hodinová ve stylu Mercedes), které v nažloutlém odstínu luminiscence podtrhují vintage dojem. Luminiscence je navíc překvapivě dobrá. Nepodařilo se mi dohledat, o jakou značku lumi jde, ale svítí skutečně pěkně.

Quartz, na který se ani chronomaniaci nedívají spatra

Na dýnku je výstupek pro výměnu baterie. Stejně jako u původního modelu. A praktické je to stejně jako před 40 lety. Jakmile dojde baterie, můžete si ji vyměnit sami prakticky bez speciálního náčiní. Stačí mincí, nebo něčím co najdete doma a sedne to do drážky, poklopem otočit a baterii vyměnit. Dokonce je tam i napsané, jaký typ potřebujete (377, velmi běžná, v každém hodinářství i elektru ji seženete za pár korun).

Není to ale jen o tom, že nemusíte k hodináři. Přináší to jakýsi dobrý pocit, že to zvládnete sami. Pro zkušenější je to asi banalita, ale věřím, že začínajícím hodinkovým nadšencům to přinese kousek zábavy navíc.

Hodinky jsou na cenově dostupném spektru, a tak ani od křemenného strojku uvnitř nemůžeme čekat nic výjimečného. Současně to ale není nic hrozného. Japonský quartzový strojek Hattori PC33 (Seiko), nemá sice žádné kameny, ale přináší běžnou přesnost i spolehlivost.

Datum nastavujete korunkou v první pozici. Co je ale méně obvyklé, den v týdnu lze nastavit pouze otáčením ruček projetím přes půlnoc. To není zas tak velký problém, protože to nastavíte jednou a pravděpodobně to do výměny baterie nebudete potřebovat měnit.

Model Q od uvedení Timex poctil už několika kolaboracemi. Třeba se Snoopym nebo v hodně pozitivní varientě s Coca Colou.

Designu ustoupilo i day-date okno, ale kvůli barvám a zajímavému příběhu v pozadí jim to asi hravě odpustíte. Takže peace.

Timex Coca-Cola Recenze – Hodinky si vychutnej
1.3.2022 - Igor Kratochvíl
Timex Coca-Cola Recenze – Hodinky si vychutnej

Dámské varianty

Timex nově zařadil i menší dámské varianty. Ne, že by to bylo zas tak třeba. I ty pánské sedí na dámské ruce díky subtilnějšímu průměru moc pěkně. Ani na mém skutečně drobném (14,5 cm) zápěstí nijak nepříjemně nepřečuhovaly, což přičítám právě pouzdru, které má na délku (lug to lug) pouze 47 mm. A díky tkanému náramku jsou i poměrně lehké (89 gramů)

Ale dámské verze jsou ještě o 2 mm menší (průměr 16 mm), ale hlavně, některé varianty Timex oživil vyloženě letními barvami.

Krom menší velikosti a barev se rozhodl zakomponovat u Malibu variant také jiný typ náramku. Jde o pružný tah, tedy bez jakékoli spony. Na ruku se přetahuje, a i díky barvám působí spíše jako praktický módní doplněk.

Pružný tah posiluje retro styl hodinek, na druhou stranu je ale celkem velký, takže na menší ruce budou hodinky dost lítat. Nicméně nechybí ani základní verze v ocelové, zlaté a rose gold s klasickým tahem jako u pánské verze.

Vyplatí se?

Na konci recenze, ale především když zvažujete koupit hodinky v jakémkoli cenovém bodě, vždy nastává okamžik, kdy přemýšlíte, zda je to dobrá koupě za dané peníze.

Naše videorecenze:


Papírově Timexy nenabízí nic ohromujícího. Mají plastové sklíčko, 50 metrů WR, obyčejný quartzový strojek, náramek z lisované oceli. Design už jsme tady taky viděli.

To, proč jsou Timex Q od uvedení v roce 2019 tak populární, dlouho byly vyprodané (ano, k nám se třeba dostaly až v létě 2021), a stále se těší velké oblibě, je podle mne skutečnost, že s hodinkami získáváte legitimní odkaz na historický model. Tohle jsou hodinky, které jste mohli vidět v obchodech před 40 lety a dnes dávají stále stejný smysl!

Je to senzačně vyladěné retro v hodně líbivém provedení. To, co bychom jindy mohli vytýkat jako neakurátní nebo nemoderní parametry je tady plusovým bodem. Ať už jde o menší rozměr, akrylátové sklíčko nebo nápis Quartz na číselníku.

Design připomínající Rolex GMT-Master můžete brát jako plus či mínus, ale v obou případech platí, že je to nestárnoucí design, který vypadá prostě skvěle. Pokud tedy hledáte dostupné retro, Timex Q nabízí skvělou nabídku. Nejvíce samozřejmě oslovuje pepsi verze (opět dobrá práce, Rolex), ale najdeme celou řadu dalších, včetně několika nových.

Po velkém úspěchu Timex Q Reissue v roce 2019 se Timex o rok později rozhodl přijít také s automatickou verzí M79. Designově jde o velmi podobný model, i když narostla tloušťka, luneta se změnila na jednosměrně otočnou potápěčskou a pouzdro má 40 mm v průměru.

Pořád je to ale přímočaré retro, kterému dodává hloubku i plastové vypouklé sklíčko a typický náramek. Uvnitř najdeme opět hodně základní strojek od Miyoty, na který je průhled přes dýnko. Mechanické M79 jsou rozhodně opět hodně zajímavý kousek, byť bych v tomto případě při výběru sáhla výjimečně mnohem raději po „obyčejném“ quartzu.

Timex odvedl u Q dobrou práci, a i když to nejsou zdaleka nejvymazlenější hodinky, jako retro model ve sbírce jsou dost možná přesně to, co dřív či později budete hledat.

6 NEJ: Levné retro hodinky, které vypráví příběh
14.11.2023 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Levné retro hodinky, které vypráví příběh

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Luciepřed 1249 dny, reagovat
Nevšední design, který podtrhuje tvar pouzdra. A dámské varianty na mě působí dojmem, jako bych hodinky vytáhla ze šperkovnice babičky.

Hodinky zmíněné v článku

3 989 Kč nedostupné
4 690 Kč nedostupné
5 090 Kč nedostupné
3 989 Kč nedostupné
4 890 Kč nedostupné
4 159 Kč nedostupné
3 423 Kč nedostupné
3 989 Kč nedostupné
4 159 Kč nedostupné
3 423 Kč nedostupné
3 989 Kč nedostupné
Zobrazit další
3 989 Kč nedostupné
3 327 Kč nedostupné
3 989 Kč nedostupné