Teploměr u chytrých hodinek – Jak jej používat a k čemu slouží?

Tagy: Technologie a pojmy | Chytré

Matěj Urbaczka | 25.11.2024 | 2 MIN | 4x komentář

Dalo by se říct, že teploměr je vlastně jednoduchá záležitost, která je v chytrých hodinkách standardem. Z jedné strany je to pravda a z druhé strany postupné zlepšování technologií přináší i nové funkce teploměru.

Nebudu dlouze obkecávat úvod. Teploměr je přístroj, který měří teplotu buďto ve stupních Celsia anebo fahrenheitech. U chytrých hodinek si můžete dokonce tyto jednotky nastavit. A my se dneska podíváme, co všechno tento senzor umí.

Jak funguje teplotní senzor v hodinkách?

V hodinkách teď rozeznáváme dva typy senzorů pro měření teploty:

Prvním je teplotní senzor, díky (či žel bohu), funguje přesně tak, jak má. Jelikož je umístěn v malém pouzdře hodinek a hodinky máte na ruce, je ovlivněn teplotou zápěstí. Což znamená, že pokud máte hodinky na ruce, často se na displeji setkáte s teplotou okolo 32 stupňů.

Tento senzor má většina typů chytrých hodinek. Pro ty, kteří chtějí ale používat tento senzor pro měření venkovní teploty, je důležité vědět, že hodinky se nesmí dotýkat ruky při měření venkovní teploty. A tak je třeba hodinky sundat, dát mimo a nechat stabilizovat na 10–15 minut.

Pokud chcete měřit venkovní teplotu, doporučuji ale pořídit externí teplotní čidlo, které s hodinkami spojíte.

Externí snímače a jejich možnosti v chytrých hodinkách
25.7.2023 - Matěj Urbaczka
Externí snímače a jejich možnosti v chytrých hodinkách

Druhým senzorem je pak čip na měření teploty kůže, který by měl být schopen měřit teplotu kůže a pomoct tak třeba ženám při odhadu periody a dalších cyklů anebo sportovcům odhadnout, kdy se jejich tělo začne přehřívat a co je příčinou. V noci pak může indikovat přetížení, nemoci a další neduhy.

Co všechno můžeme měřit "klasickým" teploměrem

Teď se zaměříme na první typ teploměru, a to na ten "klasický".

Už víme, že tento teploměr má omezení a že pokud je na ruce, úplně nefunguje tak, jak by měl. Takže je třeba hodinky sundat z ruky, aby bylo měření relevantní. Pokud takto učiníte, měřit pak můžete cokoli – teoreticky každou tekutinu či věc na světě. Samozřejmě, že byste neměli překračovat stanovené teplotní maxima hodinek, které se pohybují většinu času okolo 50 stupňů. Takže ne, do sauny hodinky nepatří!

Materiály pouzder chytrých hodinek – Jaké jsou výhody a nevýhody?
4.8.2023 - Matěj Urbaczka
Materiály pouzder chytrých hodinek – Jaké jsou výhody a nevýhody?

Senzor teploty těla – vyplatí se sledovat?

Jedním slovem vyplatí. Nativní teploměr měří prozatím teplotu jen při spánku, která se nám může hodit při regeneraci, předpovědi cyklu pro slečny či predikci zánětů v těle. To už bylo zmíněno, ale opakovaní je matka moudrosti. Nicméně, v hodinkách či aplikaci pak najdete políčko, které říká, o kolik se liší vaše teplota ve spánku oproti normálu. A přesně podle toho se můžete orientovat.

Měření teploty těla se také používá v lékařství a pomáhá diagnóze poruch pohybového aparátu a cév.

Co bohužel hodinky často nativně neměří, je teplota těla při aktivitě. Tenhle prvek je taky důležitý, protože zjistíte, kdy se vaše tělo začne přehřívat a vy tuhnout. Bohužel, žádný z výrobců toto zatím nenabízí, a tak je třeba použít aplikaci třetí strany, která toto může suplovat, anebo speciální externí senzor od značky Core, který se dá jednoduše připnout na hrudní pás.

Jak chytré hodinky monitorují spánek?
13.7.2023 - Dominik Hok
Jak chytré hodinky monitorují spánek?

Zdroj fotek: Hodinky 365, FreePik

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Jiří Hlisnikovskýpřed 33 dny, reagovat
Cituji: "Co bohužel hodinky často nativně neměří, je teplota těla při aktivitě. Tenhle prvek je taky důležitý, protože zjistíte, kdy se vaše tělo začne přehřívat a vy tuhnout. Bohužel, žádný z výrobců toto zatím nenabízí, a tak je třeba použít aplikaci třetí strany, která toto může suplovat, anebo speciální externí senzor od značky Core, který se dá jednoduše připnout na hrudní pás." Tohle není pravda. Hodinky Withings měří teplotu 24/7. Nejen v noci. Konkrétně k hodinkám je uvedeno Modul TempTech24/7 Teplotní zóny Díky ScanWatch Nova je optimalizace vašeho fyzického výkonu usnadněna díky funkci tréninkových zón. Získáte klíčové poznatky o své tělesné teplotě, jak se mění. Tři teplotní zóny byly pečlivě určeny, abyste jim porozuměli a mohli je používat k podpoře vaší pohody: Zahřívací zóna: Toto je zóna s nejnižší teplotou, která je optimální pro přípravu těla před zahájením tréninku. Strávení prvních několika minut v této zóně pomáhá postupně zvyšovat tělesnou teplotu a připravit svaly na optimální výkon. Výkonnostní zóna: Tato zóna je místo, kde byste měli zůstat po většinu tréninku. Poskytuje ideální podmínky pro vrchol svalové výkonnosti, což vám umožní efektivně cvičit a dosáhnout lepších celkových výsledků. Přehřátí Zóna: Této zóně je třeba se vyhnout, kdykoli je to možné. Cvičení v této zóně může mít negativní důsledky související s přehřátím — svalových křečí, nevolností, bolestmi hlavy, závratěmi, zmateností nebo dokonce ztrátou vědomí. Zajistit, abyste se během tréninku drželi mimo tuto zónu, je nezbytné pro vaši pohodu. Pokud vaše tělesná teplota dosáhne zóny přehřátí, měli byste okamžitě zpomalit svou fyzickou aktivitu a umožnit, aby se vaše tělesná teplota vrátila do nižší zóny, ideálně do zóny výkonu nebo normální tělesné teploty pro vás.
Matěj Urbaczkapřed 32 dny
Jirko, průser je to, že Withings nemá GPSku, pořádný displej a jsou to spíše hybridní hodinky, než sportovní přístroj na měření tréninku a výkonu. To se asi shodneme, ne?
Jiří Hlisnikovskýpřed 32 dny, reagovat
Matěj: "Jirko, průser je to, že Withings nemá GPSku, pořádný displej a jsou to spíše hybridní hodinky, než sportovní přístroj na měření tréninku a výkonu. To se asi shodneme, ne?" S touto formulací musím souhlasit. Ještě jsem netestoval, GPS může brát z mobilu. Ovšem čím dál více se zamýšlím, co vlastně k tréninku potřebuji. A která data. Nejsem jen závislý na něčem, co v podstatě nepotřebuji? Ještě nedávno jsem byl přesvědčen, že bez měření HR vlak nejede. Dnes už o tom nejsem přesvědčen. Protože trénink bych neměl řídit dle tepu, ale dechu. Sám jsem si s použitím HR vybudoval tukový metabolismus a celkově shodil 20 kg. Ale zjistil jsem, že téhož bych dosáhl sledováním dechu a práce s ním bez sporttesteru. Možná účinněji. Zjišťuji dokonce, že trénink ve vysokém HR spíše škodí. Tedy záleží na dechu, jak dýchám. A dostal jsem se zkoumáním biochemie k tomu, že znalost HR vlastně nepotřebuji nebo jen jako vedlejší informací pro kontrolu. A pak máme GPS. Potřebuji znát délku nebo čas zátěže pro zdraví? Jednoznačně jen čas. GPS je tak dobrá, abych se neztratil. Nebo jako navigace při vybraných sportech, ne vždy, ale často lépe poslouží mobil. Snažím se jít k podstatě, k tomu, co opravdu potřebuji, ne k tomu, co mi vnucuje výrobce a snaží se mě udělat na svém výrobku závislým. Není to lehké, na vytváření závislosti (říkají tomu jinak) na výrobcích pracují ve firmách velmi dobří velmi dobře placení lidé.
Matěj Urbaczkapřed 32 dny
Na základě tohoto komentáře, bych tedy nepoužíval chytré hodinky, oprostil se od toho a pořídil kultovní Casio F-91, se kterými závodí třeba Zach Miller. Nicméně, samozřejmě, že tepovka by měla sloužit jen jako kontrolní metrika a souhlasím že dech a pocit (RPE) je důlěžitější parametr.