Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Suunto | Chytré
Matěj Urbaczka | 31.10.2022 | 8 MIN | 9x komentář
Hodinky byly před nedávnem představeny a slibovaly opravdu hodně. Přesnou GPS, přesnou tepovku a hlavně, celkovou rychlost. V mnoha ohledech splnily očekávání a v mnoha překvapily. Ale ano, Suunto 9 Peak PRO jsou první hodinky, které stojí za to.
Nebudeme dlouho obkecávat začátek. Suunto poslední modely hodinek nemělo úplně ideálně dochytané a ač měly být nekompromisní sporttester, tak nezvládaly správně ani to. Na tom, že chtějí být sporttester se nic nezměnilo a stále jsou tvořeny spíše pro outdoorové nadšence, než pro městské smartwatchisty. Co mohu ale s klidem na začátku říct, že konečně má cenu tyto hodinky pořídit a budou vám sloužit tak, jak mají.
Co je tedy nového:
Suunta byly vždycky buď totálně monstrózní anebo úplně minimalistické. V posledních letech se klaní spíše na stranu minimalismu a v tomhle duchu se nesou i nové Suunto 9 Peak Pro. A ten design je fakt povedený.
Minimalistická luneta okolo displeje budí elegantní a hodně bytelný vzhled, který není vůbec ničím rušený. Na pravé straně máme 3 kovová tlačítka a hned pod nimi navazuje kovové dýnko. Suunto prezentuje, že pouzdro je kombinace plastu a kovu, ale toho kovu je tam většina. K těm tlačítkům. Kolega Dominik poznamenal, že tlačítka mají docela srandovní zvuk při mačkání. Jako kdybyste mačkali staré stopky. Musím říct, že za mě to má něco do sebe a zvuk se mi líbí.
Pokud se mrkneme na rozměry – poudro o velikosti 43 mm a výšce 11 mm (s tepákem je to okolo 13 mm) sedí téměř každému tvorovi na této planetě. I vašemu Mopsíkovi. Materiálově si můžete vybrat mezi klasickou ocelí anebo titanem. Váhově je to pak 56 g v titanu a 64 g v oceli.
V otázce řemínků jsme zůstali prozatím na dvou stálicích – nylonu a silikonu. Suunto se chvástalo ještě nějakou novinkou, ale prozatím se na ni nedostalo. Jinak tady máme Suuntí klasiku, 22mm Quick Release řemínek s kovovou sponou a se zobáčkem místo poutek.
Vzhled hodinek je opravdu super a ani mě neruší nápis Suunto na spodní části lunety.
Jediné v čem se Suunto opravdu neposunulo je displej. Ačkoliv jsou hodinky jen o milimetr větší než Garmin Fenix 7S, ten displej je někde jinde...
Mezera přesně půl centimetru z každé strany je prostě zarážející a mě to opravdu štve. Co se parametrů týče, tak displej má rozlišení 240 x 240 pixelů a velikost 1,2". Abych tento "retro" displej jen nehanil, při sportovní aktivitě můžete zobrazit až 7 datových polí, která jsou krásně čitelná.
Hodinky mají kombinovaný displej, čili lze je ovládat jak dotykem, tak tlačítky. No a jak už je zvykem u prémiové série, hodinky disponují safírovým sklíčkem, které je téměř nepoškrabatelné.
Jak řekl jeden z největších (ne-li největší) recenzentů na světě – DC Rainmaker: "Vydat v roce 2022 bez Multi-Bandu, to chce koule." Suunto se bohužel nevydalo s proudem Multi-Bandu, ale přesto zpěsnilo GPSku na vysokou úroveň. Dokáže přijímat až 4 satelitní systémy najednou a až 32 satelitů naráz.
Při zatáčkách to není úplně ono, ale celková přesnost je v pohodě. Suunto – červená, Garmin Fenix 7X – žlutá
Při prvním běhu jsem se trošku děsil, ale po kalibraci byla GPSka opravdu přesná a nezaznamenal jsem žádný výrazný problém.
Suunto – červená, Fenix 7X – žlutá
Pokud se budeme bavit o dalších senzorech, tak je to klasika – barometr, akcelerometr, kompas, výškoměr a tepák.
Co opět nepřekvapilo a nepotěšilo je funkčnost tepovky. Želbohu, testoval jsem ho všude možně a přesnost tomu prozatím opravdu chybí.
Suunto – modrá, Garmin (hrudní pás Garmin HRM PRO+) – fialová
Jde vidět ty skokové pásaže, kdy sem tam to Suunto trefí a sem tam prostě ne. Měl jsem hodinky i na pár intervalových "sessions" a tam to dopadlo bohužel ještě hůře.
Suunto – modrá, Garmin (hrudní pás Polar H10+) – fialová
Z grafu jde vidět, že hodinky se v tomto tréninku netrefily ani při rozklusu, ani na intervalech a ani při výklusu. Takže pokud Suunto, tak k tomu jejich úžasný hrudní pás Suunto! :-)
Baterie je velké překvapení a Suunto vrací na výsluní. Musím říct, že jim dávám pěkně zabrat, co se tréninku týče a hodinky si berou jen minimum baterie. Mám puštěné notifikace, hraju si s nimi a ne je vybít.
Přehledně pak v tabulce:
Garmin Fenix 7S (Solar) | Suunto 9 Peak PRO | |
V režimu smartwatche | 11 dní (14 dní) | 21 dní |
Úsporný režim | 38 dní (87 dní) | 30 dní |
Příjem signálu GPS | 37 hod. (46 hod) | 70 hod. |
Příjem všech satelitů | 26 hod. (30 hod.) | 40 hod. |
Příjem všech satelitů (multi-frequency) | 15 hod. (16 hod.) | |
Příjem všech satelitů + hudba | 7 hod. | |
GPS (režim max. úspory) | 90 hod. (162 hod.) | 300 hod. |
Co myslíte, to by celkem šlo, ne? Suunto má výhodu v tom, že při nečinnosti hodinek vypíná displej úplně do černa. Takže pokud hodinky odložíte, za chvíli se displej vypne a šetří se tím baterka.
Co rozhodně musím vzpomenout, je jejich super rychlé nabíjení. Za 10 minut hodinky nabijete na desetihodinový běh, což je neskutečné! Do 100 % pak nabijete za hodinu.
Malý háček ale vidím v klidové tepové frekvenci, kdy to Suunto sice neuvádí, ale ponížilo interval měření na 1 minutu. U čistokrevného sporttesteru mi to přijde jako hodně blbý nápad a škoda. Měření je pak hodně nepřesné a často mám na Garminech okolo 50 tepů a na Suuntech třeba 90.
Asi nebudu vyjmenovávat kolik "stovek" sportů tam máte, ale příkladem zbytečnosti může být určitě kriket, rybaření či americký fotbal. Ale tohle najdeme skoro ve všech chytrých hodinkách napříč značkami. Takže jim to nemám za zlé.
Normální sporty zde jsou stále a najdete tu vše potřebné. Mírnou nevýhodou je, že musíte tvořit vlastní sport, pokud chcete změnit datová pole. S novým systémem je ale vše přehledné a super jednoduché.
Dost mě překvapil způsob řešení intervalového tréninku na Suuntech. Navolíte si jaký typ intervalů chcete, poté v aktivitě musíte najít danou obrazovku, ze které jdou spustit intervaly. Po dokončení intervalů ale obrazovka nezmizí a intervaly se spouští stejným tlačítkem, jako se stopuje trénink. Takže místo toho, abych si zastavil trénink, spustil jsem další sadu intervalů...
Svůj tréninkový program můžete doplnit o chytré pomocníky, které si můžete stáhnout ze SuuntoPlus, což mi přijde super, protože si stáhnete jen to co potřebujete a nemáte tam plno ptákovin navíc. Trailové běžce potěší také nová funkce NGP – Normalized Graded Pace, které nám říká, jak rychle bychom běželi po rovině. Škoda, že tuto fíčuru najdete jen v přehledu v aplikaci a zatím se nepřenáší v reálném čase jako např u Corosu nebo Garminu.
Dočkali jsme se i měření wattů ze zápěstí, což je pro Suunto cenná metrika a přídává ji jako čtvrtá značka na světě. Trošku mě mrzí, že hodinky tuto metriku neukazují v základu a člověk si musí udělat novou aktivitu, aby wattáž viděl, ale to by nebylo Suunto, kdyby neudělalo nějakou takovou perličku. Co se týče wattů, vše funguje jak má a kolega Dominik o tom napsal krásný článek. Později se můžete těšit na článek porovnávající wattáž od jednotlivých výrobců, jelikož žádná naměřená hodnota není špatná.
29.7.2022 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Běžecký trénink podle wattů (wattmetrů)
Příklad měření wattů. Suunto – modrá, Fialová – Fenix 7X
Suunto ale také zamakalo na režimu šnorchlování, kdy si prý o tento režim nejvíce řekli Číňané. Šnorchlování je tam asi populární sport. Nejvíce ten s cihlou u nohy... No, hodinky vám změří délku a hloubku ponoru, což může být zajímavé. Měří ale pouze jen do 10 m reálné hloubky.
Jak lépe vyzkoušet ultra hodinky, než na ultra běhu. S hodinkami jsem se proběhl nějakých 56 až 57 km z Ostrého na Lysou a zpět. Garminy měly okolo 56,34 km a Suunto 57,02 km. Hodinky se začaly mírně rozcházet s Garminy okolo čtvrté hodiny běhu.
Spokojenost v každém ohledu.:-)
Jinak po celou dobu Suunto měřilo veškeré údaje správně a nebyl s hodinkami žádný problém. Jediné, co by mohli inženýři z Finska ještě dodělat, tak je úsporný mód (něco jako "obnovit později" u Garminu), když si jde člověk sednout do chaty a nechce mít celou dobu načtenou GPS.:-)
Ano, Suunto 9 Peak PRO to dokázalo a vystoupilo ze svého stínu pomalosti. Nový systém švihá rychle a i přehlednost se zvedla o 100 %. Buď můžete ovládat tlačítky, kde se horním tlačítkem dostanete do výběru sportovních aktivit a spodním do menu hodinek, kde lze zobrazit některé hodnoty anebo nastavení. Pokud jste na hlavní obrazovce a stisknete prostřední tlačítko (anebo jen swipnete doprava či doleva) dostáváte se na widgety tepu, spánku atp... Widgety by měly jít později nastavit podle sebe, prozatím to ale nejde.
Za mě je rychlost dostačující a už nenastává žádné sekání systému, jen když spouštíte trénink. Tam je to trošku oříšek, protože klepnete a chcete spustit aktivitu a hodinky zůstanou zamrzlé
Zde není moc o čem diskutovat. Změří to kroky, kalorie, spánek, či SpO2. Suunto základ rozšiřuje odpověďmi na zprávy (pouze Android), a možností ovládat hudbu z telefonu. Takže pohodlný základ, kde kdyby přidali platbu kartou, tak je to značka ideál.
Super věcí u měření spánku je ranní report, který vám hodinky vystaví ihned po probuzení. Popřejou vám dobrý den a řeknou vám kvalitu spánku v procentech, délku hlubokého spánku a průměrnou tepovku za celý den.
Novinkou pro Suunto je obchůdek s doplňky, jako aplikace třetích stran (Strava, Training Peaks atp.), které postupně přibudou do všech Suuntích hodinek.
Suunto vyslalo tímto modelem do světa jednu jedinou zprávu. Že se s ním musí nadále počítat a že ještě není mrtvé. Nové funkce, rychlost, GPSka. Musím říct, že to na mě udělalo velký dojem. Pár mušek v podobě tepovky anebo těch intervalů se našlo, ale jinak ty hodinky mohu, s klidným srdcem, zarytému sportovci doporučit. A to jsem doteď o Suuntu rozhodně říct nemohl. Za těch 11 dní, kdy jsem hodinky intenzivně testoval, jsem s nimi dal nějakých 17 hodin a 40 minut tréninku (jeden jsem omylem vymazal) a Suunto mě opravdu přesvědčilo, že stojí za to!
Pokud mrkneme na nějaké podobné modely z řad protivníků, první bude Polar Grit X PRO, který má velice podobné funkce, jen za mě o trošku lepší vzhled ale nižší výdrž baterie. Nemohu opomenout určitě jeden z nejoblíbenějších modelů od Corosu – Apex PRO, který zase vyniká v baterii i v přesnosti měření jak tepovky, tak GPSky.
Králem je pak samozřejmě Garmin Fenix 7 (alespoň pro mě), který je... Prostě Garmin.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.