Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Technologie a pojmy | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 3.8.2021 | 6 MIN | 29x komentář
Určitě se vám už stalo, že jste si zašli zaběhat, dali si do těla a byli se svým výkonem velice spokojení. Vaše Garminy vám ale napsaly, že stav tréninku je: "Neproduktivní" nebo "Udržování" a najednou místo radosti z dobře vykonané práce vás pohltil smutek. Není třeba smutnit. Vážně.
Stav tréninku je jedna z mnoha parád moderního světa, podle které můžeme řídit váš trénink k lepším výkonům a méně zraněním. Tento stav vlastně přímo popisuje vliv tréninku na váš výkon a kondici na základě tréninkové historie, aktuální zátěže a hodnoty VO2 Max. Na hodinkách se pak mohou zobrazit tyto stavy tréninku:
Pokud vám hodinky ukážou: Stoupající, pak je ten pravý čas závodit! Zřejmě jste v posledních dnech trošku ubrali na tréninku a tělo dostalo notnou dávku regenerace. Takže připravit, pozor, start! Tento stav si dobře naplánujte, protože by se dalo říct, že je to takový pomyslný vrcholek sil, které máte. Nutno dodat, že stoupající stav lze udržet krátkou dobu.
16.2.2023 - Dominik Hok
Chytré hodinky Garmin – Nejlepší lifestylové funkce
Osobní okénko běžce: Stoupající stav je ideální pro závodění a pokud ho máte, měli byste se cítit nalazeni na lámání svých rekordů. Horší je, pokud se netrefíte do tohoto stavu a závodíte kousek po něm, kdy následky mohou být relativně špatné pro tělo a výsledky rozhodně nebudou tak dobré. Takže pokud dosáhnete tohoto stavu před závodem, máte alespoň z půlky vyhráno.
Při produktivním stavu vám hodinky říkají, že jdete správným směrem a zlepšuje se jak vaše fyzická kondice, tak výkon. V tomto stádiu tréninku je fajn pohybovat se co nejčastěji, aby tělo šlapalo efektivně. Běháte totiž se správnou tepovkou na správném tempu a zlepšujete se. Neusněte ale na vavřínech a nezapomeňte na správnou regeneraci.
Pokud vám na hodinkách naskočí stav udržování, to znamená, že trénujete rozumně a rozhodně se nepředřete. Důležité je zmínit, že hodinky nehodnotí pouze jeden trénink, ale celé období, kdy trénujete méně. V tomto stavu udržujete vaši výkonnost, nezlepšujete se, ale ani výkonnostně nepadáte.
Osobní okénko běžce: Pokud máte tento stav, nezoufejte. Někdy hodinky vyhodnocují ty tepy trošku jinak a záleží také na okolním prostředí, teplotě atp. Já byl teď například 4 dny v Tatrách, kde jsem naběhal nějakých 110 kilometrů a nastoupal 6500 metrů. Hodinky zaznamenávaly, že mám trošku jinou tepovku a okamžitě mi hlásily, že se pouze udržuju a netrénuju. No, myslím, že jsem si celkem máknul.
27.8.2020 - Matěj Urbaczka
Jak mi chytré hodinky pomohly uběhnout 100 km, ale taky skončit v nemocnici
Vždycky rád říkám, že člověk by se měl řídit při běhu pocitem od jedné do desíti, kdy jedna je sezení doma s chipsy a pivkem a deset je maximální možné úsilí. Stav regenerace je doslovné sezení doma s pivkem a chipsy. Sem tam si zajdete lehce proklusnout, ale jinak tělu dáváte zasloužený oddych po náročném tréninkovém období. Až se zase budete cítit plní energie, můžete začít makat.
Osobní okénko běžce: Tento stav mívám zpravidla jednou do roka, kdy mám běžeckou pauzu po dlouhé a nabité sezóně. Snažím se běhat úplně lehce, maximálně 4x do týdne, ačkoliv mě to tahá ven každý den (nahrazuji běžecké tréninky také cyklistikou). Výjimka (co potvrzuje pravidlo) je poté zranění, kdy nemůžu plnit plán a musím si dát nucenou pauzu. Tělo regeneruje, a proto i hodinky mohou tento stav uvést.
Znáte to, jdete ven si zaběhat a máte maximální radost z tréninku. Vše se daří a cítíte se absolutně neporazitelní. Po doběhu vám ale přístroj napíše stav: Neproduktivní. Hlava je najednou úplně v depresi a říkáte si, čím to tak může být.
Rozhodně se tohoto stavu nelekejte. Stav vám napovídá, že tréninková zátěž je na dobré úrovni, jen je něco špatně s vaším tělem. Většinou se tento stav objeví, když přístroj zjistí, že běháte tím samým tempem jako vždy, ale s větší tepovkou než obvykle. Tohle už může způsobit mnoho vnějších vlivů jako například stres, nedostatečný spánek, výživa anebo přicházející nemoc.
Je třeba se zamyslet, kde člověk mohl udělat chybu, tu napravit, a pak pokračovat v dobré práci. Ale kromě vlivů, které jsem již jmenoval výše, věnujte pozornost tomuto běžcovu okénku.
Osobní okénko běžce: Neproduktivní stav je jedna z mála věcí, kterou běžec vidět nechce. Můj neproduktivní stav přišel po maratonu, kdy jsem byl velice unavený a tepovka při trénincích byla o dost vyšší než normálně. Do toho se ještě promítlo také počasí, kdy najednou venku nebylo 10 stupňů, ale 30 a problém byl na světě. Trošku jsem zpomalil a čekal, až se adaptuju na teplé počasí. Pak byl problém vyřešen a mohl jsem makat naplno dále.
Velice neoblíbený je taktéž stav podtrénování. Hodinky se vám snaží říct, že trénujete méně než obvykle a je velice možné, že vám za chvíli spadne kondice dolů v závislosti, jak dlouho budete takto trénovat. Hodinky podtrénování začínají sledovat tehdy, kdy více než týden trénujete o hodně méně anebo vůbec. Takže je načase nazout boty a jít se trošku pohýbat na čerstvý vzduch.
Jak už název vypovídá, nečeho je moc a nečeho zase málo. Většinu času je moc tréninku a málo regenerace. Pokud na svých hodinkách uvidíte tento stav, tak se vám přístroj snaží říct, že trénujete na hraně svých možností a až přespříliš moc. Hodinky vám pak mohou napsat, že pokud budete v tréninku pokračovat, může dojít ke zranění a to bychom přece nechtěli, ne?
Osobní okénko běžce: Stav nadměrná se mi ukázal na hodinkách jen párkrát. Ne že bych trénoval tak málo, ale pokud si hodinky zvyknou na vaši tréninkovou zátěž, tak ví, kolik toho děláte a co zvládnete. Mnoho lidí mi říkalo, že má nadměrný stav téměř neprodleně po koupi hodinek. Bylo to tím, že všichni trénovali více než většina populace v jejich věkové skupině. A Garmin bez toho, aniž by je "znal", vyhodnotil, že nemůžou být tak dobří anebo tak moc trénovat.
Pokud máte vaše první hodinky od Garminu a nemáte v Garmin Connectu data, které by hodinky použily pro vypočet stavu tréninku, budou hodinky ukazovat žádný stav. Protože vás prozatím neznají, musíte si s nimi dát párkrát rande, aby naskočil správný stav, který vás zrovna vystihuje.
Hodinky vám rozhodně nenapíšou, že jste stále produktivní, pokud s nimi nebudete řádně sportovat. Bohužel, samy za vás běhat nebudou.
18.11.2020 - Matěj Urbaczka
3 tipy, jak vám chytré hodinky pomohou s běžeckými začátky
A to je první a největší faktor. Váš trénink. Pokud budete hlídat si tepovku a budete mít tréninkový plán dobře promyšlený, na hodinkách povětšinu času najdete produktivní stav. Pokud nebude trénovat pravidelně, ale jen párkrát do měsíce, na hodinkách vám bude svítit stav "udržování" anebo "podtrénování".
Dalším důležitým faktorem je měření tepové frekvence při běhu. Pokud měříte pouze a jenom optickým snímačem na zápěstí, tak nemůžete dosáhnout přesných výsledků. Pokud budete běhat intervaly anebo jdete ven za každého počasí i když venku padají trakaře a měřit tep "z ruky", tak zkreslení může být +- 10 až 20 tepů a stav tréninku, potažmo i vaše VO2 max se může měnit k horšímu a nemusí to být tak úplně pravda. Hrudní pásy najdete i u nás na e-shopu.
23.11.2020 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Snímač tepové frekvence a jak vám může pomoci
Třetí faktor je velice blízko tomu prvnímu a vztahuje se k životosprávě. Pokud budete každý den popíjet alkohol, špatně spát a do toho se ještě cpát jen Mekáčem, bude tomu odpovídat i stav tréninku. Každá aktivita bude bolet, tepovka bude lítat vysoko a vy se budete cítit, že každou minutu zkolabujete. Takže všeho s mírou, a pak by to může fungovat.
Převážně ano, ale rozhodně ne vždy. Tím, že hodinky dlouhodobě vyhodnocují vaše tréninky, tak o vás ví více, než by bylo zdrávo. Ale jsou takové raritní situace, kdy i hodinky svou práci nezvládnou... Nakonec článku vám povím příběh, kdy Garmin tak trošku selhal.
S kamarádem jsme se rozhodli běžet maraton pod 3 hodiny, což už je docela kvapík. Regulérně jsem makal podle tréninkového plánu až do čtvrtku. Hodinky před pokusem ukazovaly celou dobu stav: Stoupající. Když jsme proběhli maratonským cílem za 2:56, stav se změnil na Produktivní. Jasně, nemůžu mít stoupající tendenci po tak rychle uběhnutém maratonu.
Člověk by si řekl, že když šel maraton pod tři hodiny, tak hodinky řeknou, že na druhý den nemá jít cenu trénovat anebo se jen lehce proklusnout. Opak je pravdou. Jelikož byl na hodinkách stav: Produktivní, tak mi Garmin doporučil jít 8 x 2 minuty intervalů v tempu 3:30 až 3:50 min/km. Ten den jsem byl rád, že průměrné tempo nepřekročilo 6 min/km, a když Garmin viděl tohle, tak mi samozřejmě tréninkový status shodil okamžitě na stav: Neproduktivní...
A co si z toho vzít? Hodinky jsou velmi užitečným přístrojem a bez nich bych nedal ani ránu. Rozhodně ale nejsou spásné a nelze jim na 100 % vždy důvěřovat. Takže trénujte podle hodinek, ale hlavu nechte stále zapnutou.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.