Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Souboj | Amazfit | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 13.1.2025 | 14 MIN | 14x komentář
Garmin Fenix 8 a Amazfit T-Rex 3 jsou nově asi nejžádanější outdoorové hodinky na trhu. Cenový rozdíl mezi nimi je obrovský, ale spousta lidí je srovnává. Rozhodl jsem se tedy, že je srovnám taky.
Pokud bych měl označit něco jako definici outdoorových hodinek, bude to právě Garmin a řada Fenix. Vždyť už je s námi na světě 12 let. Upřímně, Amazfit ještě nebyl ani na světě a Garmin už řadu Fenix prodával. Takže Garmin má jasně navrch, co se jména a zkušeností týče.
1.10.2024 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex 3 recenze – Dinosaurus, který na trhu určitě nevyhyne
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
Na druhou stranu, Amazfit se profiloval jako čínský výrobce, který do hodinek dával všechno možné a nikdy za to nechtěl obzvláště velké sumy – a tahle ideologie doprovází po celou dobu i model Amazfit T-Rex. Takže v nich najdete patrně vše, co v hodinkách potřebujete (alespoň v nějaké míře) a nebudete na ně muset šetřit (či darovat orgány). Samozřejmě, že zvednutí ceny přišlo i u Amazfitu, ale...
Nicméně, pojďme již k aktuálně porovnávaným modelům. Hodinky totiž mají papírově spousty funkcí, které se zdají na první pohled stejné. Všechny tyto funkce se budu snažit popsat a řekneme si, jak fungují a jaké jsou mezi značkami rozdíly. Připraveni? Jdeme na to!
Design hodinek budete buď milovat, nebo nenávidět. A to u obou testovaných kusů. Začnu od Amazfitu.
Toho bych nazval jako podplukovníka. První pocit je skvělý, protože hodinky mají ocelovou lunetu, jsou rozumně robustní a rozumně vysoké a zpracování je na vysoké úrovni. Silikonový řemínek je připevněn ze začátku napevno, ale máte možnost nasadit nožky, na které pak můžete dát jakýkoli neorigo řemen. Nožky jsou součástí balení, což je fajn. Řemen je na ruce příjemný a i když máte menší ruku, nic nevadí. Trošku mě mrzí plastová spona, která si ten kov vyloženě zasloužila, ale co už.
Na pouzdře se mi líbí vygravírované hory na boku pouzdra a oktagonální ocelová luneta. To jsou dvě věci, které mému oku vyloženě lahodí. Celkově bych dal designu 7 z 10 bodů. Zpracování je dobré, ale trošku mi na kvalitě ubírá spona řemínku, ocel na lunetě (mohli použít titan) a tlačítka, která mají vůli asi pikometr (jakože fakt málo, takže si toho ani nevšimnete).
Fenix bych zase označil jako generála. Titanové dýnko s lunetou, extrémně přesné zpracování, možnost výběru ze tří velikostí pouzdra (43, 47 a 51 mm) a celkově 16 variant k prodeji. Rychloměnitelné řemínky bez nutnosti předchozího zásahu do hodinek. Za ta léta už to má Garmin fakt zmáknuté a design hodinek je úžasný. Za mě 9 z 10.
Pokud je porovnám mezi sebou a kouknu na obě zápěstí zároveň, jde vidět, že zpracování u Garminu je opravdu na jiné úrovni a vše je tak nějak zapracovanější. Paradoxem je, že nosím velikost pouzdra 51 mm u Garminu a T-Rex 3 by měl mít 47 mm. Jelikož má ale T-Rex 3 velice vystouplý chránič barometru, hodinky jsou opticky na ruce stejně velké.
Váhově jsou na tom hodinky taktéž podobně. Prostřední generace Fenixů 8 má shodných 73 g s T-Rex 3. Já se na tuto váhu dostávám i s největšími Fenixy díky nylonovému řemínku.
Posledním bodem designu je u Garminu čelní strana se zabudovanou svítilnou, která je prostě boží. Tato funkce je vysoce návyková a začnete ji používat hned, jak hodinky dostanete do ruky. Garmin ji má zasazenou do všech velikostí pouzder. Amazfit má taktéž svítilnu, ale bohužel jen přes displej.
Ačkoli body za design většinu času nerozděluju, zde bych je připsal právě Fenix 8. Hodinky jsou lépe zpracované a hlavně nabízejí více velikostí pouzdra a spousty variant. Fenix 8 můžete zakoupit v 16 variantách, kdežto T-Rex 3 pouze ve dvou.
Začnu u odolnosti hodinek, kde oba modely musím vyloženě pochválit. Řekl bych, že zničit tyto modely při běžném používání bude doslova nemožné. Oba modely shodně splňují vojenský standard odolnosti MIL-STD-810G (či H) a to z nich dělá opravdové kanonýry na poli outdooru. U vojenského standardu máme aktuálně dva používané – jeden z roku 2008 (G) a druhý z roku 2019 (H).
23.8.2023 - Dominik Hok
Vojenský standard odolnosti (MIL-STD-810) u chytrých hodinek
Bohužel ani jeden výrobce neudává, který standard splňují. Garmin na svých stránkách alespoň uvádí, že v rámci tohoto standardu své hodinky testuje na teplotu, náraz a voděodolnost.
U hodinek najdeme samozřejmě taktéž parametr voděodolnosti, který je u obou opět stejný, a to 100 M. Výrobce pak stanovuje u těchto hodinek ještě reálnou hloubku ponoru. U Garminu by to mělo být až 40 metrů reálné hloubky a u Amazfitu dokonce 45 metrů.
Zde je relativně zajímavé, že Garmin k této voděodolnosti přizpůsobil i pouzdro a tlačítka. Hodinky mají tzv. indukční tlačítka, díky kterým je můžete mačkat i pod vodou a nezpůsobíte hodinkám žádné problémy. U Amazfitu toto specifikováno není, a tak bych se mačkání tlačítek pod vodou vyhnul.
Rozdíl je taky v samostatných potápěčských funkcích. V Amazfitu se musíte spokojit se základem v podobě rychlosti ponoru a výstupu, teploty vody a aktuální hloubky ponoru. Žádné jiné metriky vám pro potápění nenabízí.
Garmin má hodinky trošku více promakané a najdete zde opravdu spousty funkcí pro bezpečný ponor. Přesněji zde najdete 24 potápěčských funkcí. Jelikož nejsem potápěč, rozhodně se nebudu pouštět do velkého rozumování o tomto tématu. Jen si je důležité uvědomit, na co si člověk hodinky kupuje a jestli je tam vše, co potřebuje.
Pokud bych měl rozdělit body, tak u odolnosti je to plichta. Oboje jsou stejně nerozbitné. U voděodolnosti by bod měl jít Amazfitu, který Garmin překonal o 5 metrů a u výbavy pro potápění jde jasně bod Garminu za spousty potápěčských funkcí oproti základu v T-Rex 3.
U displeje je to velký souboj. Než ale půjdeme na dojmy z používání, musíme projet základní papírová fakta. Ta jsou následující:
Velikost displeje | Rozlišení | |
Fenix 8 Solar, 47 mm | 1,3" | 260 x 260 px |
Fenix 8 Solar, 51 mm | 1,4" | 280 x 280 px |
Fenix 8 AMOLED, 43 mm | 1,3" | 416 x 416 px |
Fenix 8 AMOLED, 47 mm | 1,4" | 454 x 454 px |
Fenix 8 AMOLED, 51 mm | 1,4" | 454 x 454 px |
Amazfit T-Rex 3 | 1,5" | 480 x 480 px |
Z tabulky jste tedy pravděpodobně vyčetli jednu věc (a všímaví dokonce věci dvě). První věc je, že displej u Amazfit T-Rex 3 je o 0,1 palce větší a má o 26 x 26 px více. Druhou věcí je, že Garmin Fenix 8 nabízí dva typy displeje – transflektivní a AMOLED. Transflektivní ale necháme prozatím spát, srovnávat by se měly stejné technologie.
Poslední technikálií je maximální možné podsvícení, a to je u Garminu 1000 nitů a u Amazfitu je to dokonce 2000 nitů. A abych se plynule přesunul na zkušenosti z používání, musím říct, že Amazfit je o něco lépe čitelný na přímém slunci. Ale pokud nás sledujete a viděli jste záběry z Francie, konkrétně v horách u Chamonix, nemusíte se bát, že by vás Fenixy nechaly někde ve štychu.
Viditelnost je tedy dobrá u obou hodinek. Taktéž můžete oba displeje nastavit na tzv. Always-on mód, kdy budou trvale svítit. A stejné nastavení pak můžete aplikovat i na sportovní aktivitu. Zde je zajímavostí, že Garmin má již předdefinované, že při aktivitě displej nezhasíná a u Amazfitu si to musíte zapnout a přečíst si, jak moc velký vliv to bude mít na baterku.
U sportovních funkcí ještě chvíli zůstanu a popíšu datová pole. Na Fenixech je možnost nastavit až 8 datových polí na jednu obrazovku a na T-Rex 3 si můžete nastavit maximálně šest polí. Což je u většího displeje celkem zajímavé.
Velký displej ale spíše použijete, pokud si chcete zkrášlit vaše hodinky třeba hezčí tapetou. A řekl bych, že když mluvím o 1,5" displeji, tak to tapeta už je.:-)
Celkově v displeji nevidím až tak velké rozdíly při používání, jako by měly být při kouknutí na technickou specifikaci. Nicméně bod za velikost tedy putuje Amazfitu a bod za zobrazení putuje Garminu.
Rovnou vám řeknu, že zde se žádné body rozdělovat nebudou. Buďto vám sedne jedno, nebo druhé. A taky vám nemusí sednout ani jedno a prostě se s tím naučíte pracovat a žít.
Amazfit je více tvořen jako telefon. To znamená, že nahoře najdeme lištu s rychlou volbou na svítilnu, budíky, nastavení, spánkový režim, režim nerušit atp. Dole pak najdeme widgety hodinek, které si můžeme vlastnoručně nastavit. Vlevo se ukrývají notifikace a napravo zase celé menu hodinek, kde je každá jedna funkce + nastavení. Je to efektní, rychlé a hodinky jsou taktéž rychlé, takže na nic nečekáte.
Pokud rádi používáte tlačítka, ty má T-Rex celkem čtyři. Horní pravé slouží jako potvrzovací či vstup do sportovních aktivit, spodní pravé pak jako tlačítko "zpět" či vstup do hlavního menu. Tlačítka na druhé straně jsou pak primárně určeny pro posun nahoru a dolů. Na každé z těchto tlačítek (kromě tlačítka back) si můžete také nastavit jakoukoli zkratku.
U Garminu je logika postavená trošku jinak, kdy v horní liště najdete notifikace, vespod widgety a nalevo či napravo nenajdete nic. Garmin sází na to, že co nemáte ve widgetech, to si otevřete po stisknutí horního pravého tlačítka v aplikacích nebo ve sportovních režimech.
Všechno můžete ovládat i tlačítky, kdy je to vlastně velice podobné jako u Amazfitu. Jen Garmin má tlačítek pět. Přidává ještě jedno, kterým můžete regulovat podsvětlení a při dlouhém stisknutí se dostáváte na rychlou volbu nástrojů (podobné jako horní lišta u Amazfitu). Garmin má trošku vychytanější zkratky, kdy kromě podržení jednoho tlačítka můžete podržet dvě tlačítka a navolit si na ně funkce.
Upřímně, na Garmin jsem více zvyklý, ale Amazfit se ovládá skvěle a je neskutečně intuitivní.
Senzorová výbava se zdá být velice podobná. Akcelerometr, barometr, gyroskop, teploměr, kompas, pulzní oxymetr, snímač tepové frekvence a dvoupásmová GNSS. Garmin k senzorům přidává ještě EKG a teplotu kůže. Jestli jsou pro vás poslední dva snímače tak důležité, nechám na vás.
Já bych řekl, že na outdoorových hodinkách jsou tři důležité snímače – tepovka, GPS a výškoměr / barometr. A na ty jsem se blíže zaměřil.
Nejprve pojďme na tepovku. První test byl na Javorovém v Beskydech, kdy jsem nahoru udržoval konstantní tempo a dolů se flákal (klouzalo to a měl jsem s sebou pomalejšího běžce). Hruďák to reflektoval celkem přesně. T-Rex 3 byl přesný cestou nahoru, ale dolů trošku ustřelil a v průměru to moc dobře nevyšlo. Průměr z hruďáku byl 138,47 a z T-Rex 3 byl 145,31 tepů za minutu.
Modrá – Amazfit T-Rex 3, fialová – Polar H10+.
U Garminu jsme již snímač tepové frekvence testovali na našem youtube kanále, kde se na test doporučuji podívat.
GPSka je za mě možná nejdůležitější senzor a musím říct, že přesnost u Amazfitu je skvělá. Amazfit jel na všechny satelitní systémy + více pásem a Garmin byl nastaven pouze na všechny satelitní systémy, ale i tak. Přesnost je skvělá.
Žlutá – Fenix 8, černá – T-Rex 3.
Poslední částí byl barometrický výškoměr, který mi přišel o trošku přesnější u Garmin Fenix 8, ale opět – ne o moc. Mimochodem, oba přístroje byly pod kopcem zkalibrovány. Neříkám, že mapy.cz jsou vždycky 100% přesné, ale výškové metry nejvyššího bodu a nejnižšího korespondují s Fenixy. Nahoře byl rozdíl o 3 výškové metry u Garminu (8 m u T-Rex 3) a dole byl rozdíl o 0,4 m (18 m T-Rex 3).
Fialová – Garmin Fenix 8, modrá – Amazfit T-Rex 3.
Senzory za mě vyhrává Garmin o něco přesnější tepovkou, barometrem a větším počtem. T-Rex 3 se ale vůbec nemusí hanbit, protože dopadl skvěle.
Výdrž baterie je pro hodinky vždy oříšek. Nejdříve ale mrkneme na tabulku:
Garmin Fenix 8 AMOLED 42 mm | Garmin Fenix 8 AMOLED 47 mm | Garmin Fenix 8 AMOLED 51 mm | Amazfit T-Rex 3 | |
V režimu smartwatche | 11 dní (4 dny) | 14 dní (6 dní) | 29 dní (12 dní) | 27 dní |
Úsporný režim | 15 dní | 22 dní | 43 dní | |
Příjem signálu GPS | 31 hod. (22 hod.) | 46 hod. (33 hod.) | 91 hod. (65 hod.) | 114 hod. |
Příjem všech satelitů | 23 hod. (18 hod.) | 35 hod. (26 hod.) | 69 hod. (54 hod.) | |
Příjem všech satelitů (multi-frequency) | 14 hod. (11 hod.) | 22 hod. (17 hod.) | 43 hod. (34 hod.) | 42 hod. |
Příjem všech satelitů + hudba | 7 hod. (7 hod.) | 11 hod. (10 hod.) | 22 hod. (19 hod.) | |
GPS (režim max. úspory) | 55 hod. | 83 hod. | 165 hod. | 180 hod. |
Expediční režim | 10 dní | 18 dní | 29 dní |
Tabulkově to vypadá na jasnou převahu T-Rexu 3, ale při mém měření se nedostávaly ani na polovinu udávané výdrže. A to jak v režimu smartwatche, tak na GPS (tam byl přepočet, 50 hodin jsem s nimi neběžel). T-Rex 3 má pak nastaveno defaultní měření tepové frekvence na 5 min, kdežto Garmin má každou sekundu.
Musím samozřejmě zmínit, že ani Garmin se nedostává na své výdrže baterie, které by měl mít, ale dostává se o něco výše než zmiňovaný T-Rex 3. U Garminu je taktéž výhoda, že na ofiko stránkách má proklik na tabulku s údaji, jak máte mít nastavené hodinky a kolik notifikací a dalších věcí můžete s hodinkami udělat, abyste se dostali na výdrž stanovenou výrobcem.
Papírově vyhrává sice Amazfit T-Rex 3, ale na reálnou výdrž je Garmin úplně někde jinde, a to mám hodinky nastavené stejně. Takže bod dostává Garmin.
Se sportovními funkcemi začnu odlehčeně a řeknu, že na počet sportovních funkcí určitě vyhrál Amazfit. Garmin bohužel nemá Hula Hoop, houpání se anebo přetahování lanem...
Nicméně, nějaký základ mají oboje hodinky stejně. Cvičení, běh, plavání, cyklistika. Liší se pak v měřených metrikách, možnosti nastavení cvičení či třeba možnosti připojení příslušenství. A v tomto právě vidím jeden z velkých rozdílů. Ačkoliv to na první dobrou vypadá, že T-Rex 3 má veškeré dostupné měření a spojení, tak při bližším zkoumání tomu tak úplně není.
Kvalitní základ, který zajímá většinu obyvatel, ale mají oba – odhad VO2 Max, doba regenerace, kilometry, výškové metry atp...
Nicméně, nejlépe se data ukážou na výčtu z aktivity u obou zařízení.
Zepp – Amazfit T-Rex 3.
Na vyhodnocení od Amazfitu se mi celkově líbí design aplikace a zpracování. Kromě tohoto podrobného vyhodnocení zde ještě najdete celkem solidně zpracované grafy.
Garmin Connect – Fenix 8.
Garmin má vyhodnocení o něco podrobnější a možná i přehlednější, ale to už nechám na vás. Každému se pracuje lépe s něčím jiným. Co se týče metrik, tak vyhrává Garmin.
Pokud bych se posunul dále, spousty lidí zajímá spojení se Stravou. To je možné u obou modelů, což je paráda. Garmin pak přidává možnost zobrazení live segmentů, pokud máte premium verzi Stravy. To už T-Rex 3 bohužel neumí.
U konektivity zůstaneme i nadále. V dnešní době spousty lidí používají i externí snímače. Pokud používáte jen hruďák, tak ten zapojíte u obou. Garmin nabízí ANT+ i Bluetooth a T-Rex 3 nabízí pouze Bluetooth. Jak říkám, pro hruďák je to dostačující, ale některé starší senzory jedou pouze na ANT+, což to může být problém. Stejně tak je problém, že T-Rex 3 si nerozumí s radary na kolo, a tak pokud chcete použít T-Rex 3 na kolo s radarem, musíte mít k hodinkám na řídítku ještě telefon. Taktéž není T-Rex 3 kompatibilní s dnes hodně rozšířenými e-biky.
Garmin má taktéž trošku navrch v dalších sportovních widgetech, které přizpůsobuje sportovcům, jako je stav tréninku, skóre vytrvalosti, skóre běhu do kopce a další. Ano, i T-Rex 3 má fyzickou a duševní připravenost a taktéž skóre PAI, ale Garmin jde více do hloubky problematiky.
Pokud jsem něco opomněl, o čem byste chtěli ještě vědět u sportovních aktivit, napište mi to do komentářů. Z textu ale jasně vyplývá, že jasně vyhrává Garmin Fenix 8.
U mapových podkladů vidím dva největší rozdíly. Ačkoliv T-Rex 3 má mapy na celkem solidní úrovni, Garmin je má ještě o trošku více podrobnější. Druhý rozdíl vidím v typu mapových podkladů. Jeden z nich má tzv. interaktivní mapové podklady a druhý z nich je má neinteraktivní. U Garminu je totiž možnost ťuknout kdekoli do mapy a hodinky vás budou na to místo navigovat. Tomu říkám interaktivní mapový podklad. Ten neinteraktivní je vlastně jen takový pomyslný velký obrázek map, který doplňuje navigaci po křivce.
U něho se tedy nedá navigovat přímo z hodinek, ale člověk musí gpx soubor vytvořit v telefonu či PC a následně přes aplikaci do hodinek poslat. Kromě základní navigace Garmin přihazuje navrch ještě další navigační funkce: okružní jízda, zpět na start (ne jen stejnou cestou) a další.
Na obrázku jsou vyfoceny Garmin Fenix 8 s transflektivním displejem, ale i tak lze vidět rozdíl v podrobnosti map.:-)
Celkově tedy vyhrává Garmin, ale T-Rex 3 dávám rozhodně velké plus za rychlost v posunu map. Jelikož čte asi menší množství dat, tak je o hodně rychlejší než Garmin.
Pokud bychom měli hodnotit zdravotní funkce, moc rozdílu ve výčtu zde nenajdeme. Největší rozdíl je pak v jejich funkčnosti, přičemž nejvýraznější rozdíl je četnost měření tepové frekvence, kdy diody u T-Rex 3 se rozsvítí maximálně na 1 minutu (defaultně nastaveno 5, musíte změnit v nastavení). Garmin pak měří nepřetržitě, což je obrovský benefit. Hodnoty jsou ucelenější a zdravotní přehled samozřejmě lepší.
Co se týče dalších hodnot, hodinky měří podobné věci. Spánek, kalorie, kroky, stres, dechovou frekvenci, minuty intenzivní aktivity a další. Spousty z vás zajímá spánek a na ten teď mrkneme. Celkem jsem se podivoval, že když Garmin ukazoval horší hodnoty nočního VST a skóre spánku (těžký trénink, alkohol...), tak T-Rex 3 vesele zvedal skóre u obou hodnot. Jakmile jsem ale regeneroval a spánek mi měl kvalitativně růst, tak rostl jen u Garminu a T-Rex 3 najednou hodnoty snížil.
Vyhodnocení spánku na Garmin Fenix 8.
Kromě těchto dvou věcí jsou ale hodnoty v pořádku, a tak jsou za mě oboje hodinky vhodné ke sledování zdravotních metrik. K Amazfit T-Rex 3 bych možná doporučil mrknout na chytrý prsten Amazfit Helio Ring, který měří tepovku přes den stejně jako hodinky, ale v noci měří co sekundu, což může zajistit zpřesnění metrik.
Za mě patří bod Garminu za sekundové měření a trošku přesnější metriky.
U chytrých funkcí je to zapeklité. Z jednoho si zavoláte, zaplatíte a pustíte Spotify a na druhého můžete mluvit česky a on vás bude chápat a poslechne vás na slovo. Garmin nabízí ty první funkce, Amazfit zase tu druhou. Docela mě to u Amazfitu překvapuje, ale funguje to skvěle.
A ne – to, že na Amazfit můžete mluvit, neznamená, že z nich můžete volat. Mají mikrofon, ale ne reproduktor. Stejně tak hlasový asistent funguje jen offline v hodinkách, takže z něho lze ovládat budíky, stopky spuštění aktivity a tak podobně. Spojení s telefonem ale chybí. Jinak má Amazfit ale solidní výbavu, které nechybí NFC čip (prozatím jen mBank a Curve) a dokonce i hudební úložiště (je zapotřebí nahrát MP3 do úložiště) a další chytré funkce.
Garmin má pak chytrou základnu postavenou na placení, telefonování a streamovacích službách. Kromě toho ale taky v Garminu najdete dva hlasové asistenty (jeden offline jako u Amazfitu, jeden online – spojení s Bixby, Siri...).
Chytrých funkcí má více Garmin, ale tak nějak nechám na vás, jestli chcete nutně hodinkami platit a tak podobně. Bod tedy má Garmin, ale... :-)
Ano, po součtu bodů se asi jasně dovíme, že vyhrál Garmin Fenix 8. Má promakanější funkce, delší výdrž baterie, měří tepovku každou sekundu, má více sportovních metrik a takto bych mohl pokračovat dále. Ale taky je aktuálně o 18 tisíc dražší.
Ohledně chytrosti, odolnosti, výdrže a celkově funkcí nemá T-Rex 3 ve své cenové kategorii přemožitele. Srovnávat ho ale s Fenix 8, což dělá spousta lidí, asi moc nejde. Cenový rozdíl je zde masivní a za tu cenu navíc dostanete i kvalitu a spousty funkcí navíc. Samozřejmě, že se tu najde skupina lidí, kteří se mnou budou nesouhlasit, ale ty určitě chápu a budu rád, když mi do komentáře napíšete svůj názor. :-)
Tak co – T-Rex 3, nebo Fenix 8?
Zdroj fotek: freepik.com, Hodinky 365
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.