Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Souboj | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 11.12.2024 | 8 MIN | 3x komentář
Garmin Enduro 2 a Enduro 3 jsou modely chytrých hodinek s nejdelší výdrží baterie na světě. A jak si hodinky vedou, pokud je postavíme do křížku?
Model Garmin Enduro byl originálně koncipován jako nástroj pro všechny ultra nadšence a outdoorové závisláky. Pro takové, kteří v přírodě chtějí trávit velké množství času a chtějí mít tento čas monitorovaný hodinkami, a to bez nutnosti nabíjení. Takže Endura musí být nerozbitná a nezbytná je hlavně dlouhá výdrž baterie a taky outdoorové funkce, které nám pomůžou v nejhorších chvílích.
Oboje hodinky toto splňují. Spousty lidí (včetně mě) nevěřilo, že by se ještě model Enduro dočkal další řady. Ale stalo se tak a my se teď podíváme na rozdíly mezi generacemi.
9.8.2022 - Dominik Hok
Garmin Enduro 2 recenze – Tentokrát už s mapami a hudebním přehrávačem
19.9.2024 - Matěj Urbaczka
Garmin Enduro 3 recenze – Smartwatch s nejdelší výdrží baterie na světě
Jeden z největších mezigeneračních rozdílů vidím rozhodně v designu hodinek. Konečně si Garmin uvědomil, že pokud chce model Enduro oživit, musí dát třetí generaci i nový a jedinečný vzhled pro tuto řadu. A tak se i stalo.
Garmin Enduro 3.
Oproti druhé generaci se ztenčila luneta, zmizely z ní nápisy a ještě je jinak (krásněji) tvarovaná. Jediná škoda u změny lunety je ta, že Garmin se rozhodl ji neprotáhnout až na nožky a ty u nového modelu zůstaly bez kovového pokrytí (titan).
Změna nastala také v dalších částech pouzdra. Ta největší je asi odebrání titanového dýnka u nové generace, kdy titan byl nahrazen tvrzeným plastem. Plast je vytvrzován uhlíkovým vláknem, a tak je dostatečně pevný a nárazuvzdorný, takže vojenský standard hodinkám zůstal.
Plast. Je to dobře, nebo špatně?
Stejně tak jim zůstaly razící žluto-zelené prvky, které k Enduru patří už od první generace a taktéž zde máme nylonový řemínek. Zajímavostí ale je, že nylonový řemínek se konečně upíná jen z jedné strany, což je trošku pomoc, ale nemilou zprávou je, že v balení už je jen jeden řemínek. Garmin ušetřil a silikon si musíte jednoduše dokoupit.
Nicméně, kdybych měl hodnotit, které hodinky jsou na tom designově lépe, tak si vyberu nové Endura 3. Díky plastovějšímu pouzdru trošku "zlehkly" (rozdíl je 6 g a váha trojek je 63 g) a výška se změnila o milimetr, kdy jsou nové hodinky o milimetr tlustší, než ty staré (nové Enduro 3 mají 15,7 mm).
Komu dáte bod za design vy, je ale čistě na vás a rád si přečtu v komentářích váš názor s odstupem času od vydání.
Spousta lidí by řekla, že podle parametrů se displej vlastně vůbec nezměnil a zůstal úplně stejný. Nojo, tabulkově jsou hodnoty úplně stejné, ale realita je trošku někde jinde. Ale popořádku. Tabulkově mají oba dva displeje 1,4", rozlišení 280 x 280 pixelů a displej pokývá safírové sklíčko. No a oba mají také solární napájení.
Garmin Enduro 3.
U solaru je právě ta největší změna. Ve starší generaci jsou dva solární panýlky. Jeden pod displejem, který propouští 10 % solární energie, a druhý okolo displeje, který propouští rovné kilčo. U starší generace je taky kroužek zbarven do fialova. Nový model má pouze jeden solární panýlek, a to okolo displeje. Tím, že se ztenčila luneta, se displej solidně roztáhl a je vlastně účinnější než ty dva z minulé generace dohromady. A hlavně, solar okolo displeje má černou barvu.
Proč to tolik rozmazávám? Protože úbytkem solaru pod displejem se sakra zlepšila čitelnost displeje a celkový kontrast. Podsvícení je ostřejší, stejně jako čísla a displej je tady o třídu jinde. I černé zbarvení solaru dodává displeji větší kontrast a člověk to krásně pozná jak v interiéru, tak i při outdoorovém dobrodružství.
Naposledy si zde někdo stěžoval na vyumělkované fotky. Zde neupravovaná fotka displejů s maximálním jasem. Zleva: Enduro 3, Enduro 2.
Displej tedy jasně vyhrává nový model Enduro 3.
Senzorová výbava se zase tolik nezměnila, ale přesto zde nějaké odlišnosti najdeme. V Enduro 3 máme novinku v podobě přípravy na EKG, které už je v Americe dostupné, a nový model má taktéž upgradovaný snímač tepové frekvence – Elevate 5. Pětka má 6 diod oproti 4 diodám na starším typu. Všechny diody jsou aktivní jen při sportovní aktivitě anebo při "snímku zdraví", jinak měří hodinky tep stejně – přes dvě diody.
Nový Elevate 5 poznáte jednoduše. Má kolem sebe kovové pláty, pomocí kterých může měřit EKG a teplotu kůže.
Zbytek snímačů je ale stejný, čili dvoupásmová GPS, barometr, kompas, teploměr, gyroskop, akcelerometr a to je tak vše. Snímače jsou na skvělé úrovni, a tak bych dal bod novému modelu jen kvůli upgradu snímače tepu.
Pokud byste chtěli vidět rozdíly mezi čtvrtou a pátou generací snímače, doporučuji mrknout na naše testování na YouTube, kde jsme dali zabrat spoustě hodinkám právě s těmito snímači.
U GPS není moc co porovnávat, protože hodinky jsou oba osazeny stejným (a taky stejně přesným) čipem. Jednoduše, oba vás v horách nezklamou.
A abych parafrázoval klasika: "Horste, to ještě není všechno!" Díky přípravě na EKG a novému snímači tepové frekvence dostaly hodinky ještě jeden update, a tím je měření teploty pokožky v noci. Tato fíčura může pomoct slečnám a paním s predikcí cyklu či všem s predikcí nemocí nebo zánětů.
Jestli chcete dát bod za EKG a teplotu těla Enduru 3, tak je to logické. Je to navíc, měly by vyhrát. Základ je ale kvalitní u obou, takže za mě je to plichta.
Výdrž baterie je něco, co obě generace definuje. Neexistuje totiž větší výdrže baterie, než mají tyto dva modely. Tabulka? Zajisté:
Garmin Enduro 3 ( výdrž se solarem za lomítkem) | Garmin Enduro 2 | |
Smartwatch | 36 / 90 d | 34 / 46 d |
Úsporný režim | 92 d / neomezeno | 90 dní / 1 rok |
Všechny sat. systémy | 80 / 144 hod | 78 hod / 96 hod |
Všechny sat. systém + multifr. | 60 h/ 90 hod | 68 / 81 hod |
Všechny sat. systémy + hudba | 22 hod | 20 hod |
Pouze GPS | 120 / 320 hod | 110 / 150 hod |
Režim max. úspory GPS | 210 / neomezeno | 264 / 714 hod |
Expediční režim | 77 dní / neomezeno | 77 / 172 dní |
Z tabulky lze vidět, že nové hodnoty jsou tak trošku jinde. Větší výdrž skoro na vše. Jediné hodnotě o 8 hodin vévodí Enduro 2, a tou je snímaní GPS se všemi satelity + multifrekvence. Proč to tak je? Nevím. Řekl bych, že špatný odhad u jednoho nebo druhého modelu. Co jde ale jasně vidět, je zlepšení u solaru.
Nové uživatelské prostředí stojí rovněž za zmínku. Je rychlejší, přehlednější a za mě i kvalitnější, pokud si na něj člověk zvykne.
Widget "training" mě baví.
Nově najdeme lištu s oznámeními "nad" číselníkem, stejně jako na telefonech, a zbytek je dole v seskupených widgetech. Takže máme widget "Health" a "Training" a zde najdeme všechna důležitá data. Zbylé widgety si můžeme taktéž navolit podle sebe. Další výraznou změnou je řazení aktivit a některých chytrých doplňků a taktéž design menu – po výběru aktivity a před jejím spuštěním.
Některé vychytávky jako shlukování důležitých dat pod jeden widget si můžete udělat i ve dvojkách, ale výběr aktivit, lišta pro notifikace nahoře a další zůstávají pouze Enduro 3.
Zde se těžko rozdělují body, protože ne každému se může nové uspořádání líbit, a tak to nechávám na vás.
U sportovních funkcí či mapových podkladů nehledejte rozdíly. Jsou prostě a jednoduše stejné. Jak sportovní funkce, tak mapové podklady. Znamená to, že pokud chcete hodinky, které jsou absolutně nekompromisní, co se navigace a sportu týče, jste tady správně.
Najdete zde tedy spousty sportovních aktivit s vlastními metrikami (ne jen tep, čas a kalorie), podrobné vyhodnocení tréninku (VO2 Max, tréninkové zatížení, poměr fází) a taky tréninkové rady (doba regenerace, připravenost k tréninku, skóre vytrvalosti...). Pro fitkaře jsou zde přednastavené tréninky, zaznamenávání opakování a například i svalová mapa.
Kromě svalové mapy jsou zde taky mapy normální. Což znamená, že v obou zařízeních máme předinstalované mapové podklady celé Evropy a můžeme je obohatit topografickým voucherem, který zpřesňuje území, pro který voucher dostaneme či zakoupíme.
Nakonec se do obou dostala i funkce spojená s mapovými podklady – aktivní rerouting podle nastaveného času v cíli anebo když sejdeme z cesty. Stejně tak se do starší verze dostala novinka v podobě Garmin Share, což znamená, že si můžeme mezi hodinkami na krátkou vzdálenost poslat buďto přednastavený trénink anebo gpx soubor s trasou.
Sportovní kanonýři jsou to oba, a oba úplně stejní, takže body rozdělit nelze.
Monitoring zdravotních funkcí, který u Garminu probíhá každou sekundu 24/7, je u hodinek prozatím téměř na stejné úrovni. Pokud jste četli kapitolu o senzorech, víte, že hodinky umí měřit noční teplotu kůže (což už umí a měří) a taky EKG (což také umí, ale měří jen v Améru). Tyto dvě funkce jsou navíc oproti Enduro 2.
Jinak umí to samé. Noční VST, spánek, spánkového poradce, kroky, kalorie, tep, stres, Body Battery a další nezbytnosti. Řekl bych, že hodinky jsou na úrovni a jak podle jednotlivých čísel, tak podle trendů můžeme řídit zdraví i naše tréninky.
Ano, dalo by se říct, že v této kategorii vyhrály hodinky Enduro 3, ale... Jsou to tak důležité věci?
S chytrými funkcemi od Garminu se to má tak, že posledních pár let tam najdeme stále to stejné. Placení kartou, streamovací služby (musíte mít premium), notifikace, možnost odepsání na ně (Andoid only), a nějaké budíky stopky atp. Můžeme si funkce rožšířit pomocí Garmin Connect IQ a tím končíme.
Ne, není to málo, ale umí to skoro všechny hodinky od Garminu nad deset tisíc. Enduro 3 nepodědilo telefonování, jako má třeba Fenix 8, a tak zůstávají dvojky a trojky na stejné úrovni.
Poslední novinkou, kterou najdete v hodinkách je Garmin Messenger, který se může hodit pro Apple uživatelé, kteří chtějí odpovídat přes hodinky, a třeba i horské dobrodruhy. Jak to funguje? Kolega Dominik na to psal moc pěkný článek:
3.5.2024 - Dominik Hok
Garmin Messenger – Komunikace přes chytré hodinky i v rámci iOS!
A to je vše. Takže opět, plichta.
Oba modely mají speciální místo v mém srdíčku. Model Enduro má svou duši od začátku a teď, s třetí generací, má i svou designovou duši. Oba modely vám vykouzlí úsměv na tváři, pokud je budete nosit, a podrží vás i v těch nejtěžších situacích.
Ano, kdybych si měl vybrat, vyberu si Trojky – jsou novější, mají delší výdrž baterie a hlavně mají kvalitnější displej. Stále jsou ale Dvojky model číslo dvě s nejdelší výdrží baterie na světě, takže ani s jedním modelem neuděláte chybu.:-) Celkově největším paradoxem je cena, která se u těchto modelů o tolik neliší, a tak i tento bod hraje pro novější model, protože je aktuálně na stejné nebo levnější ceně.
Zdroj fotek: Freepik.com, Hodinky 365
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.