Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Souboj | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 28.7.2022 | 5 MIN | 23x komentář
Možná si říkáte, že investovat do obou přístrojů je zbytečné a hodinky přece musí stačit úplně na všechno. Ano, mohou, ale taky nemusí. V dnešním článku si shrneme, proč je dobré mít oba tyto přístroje. Tedy chytré hodinky i cyklopočítač.
Jak už to na světě bývá, oba přístroje mají své výhody i nevýhody, které v rychlosti shrnu.
Výhody chytrých hodinek:
Výhody cyklopočítače:
Trošku přeháním, ale plus mínus to tak je. V tomto případě hrají rozměry velkou roli. Cyklopočítače jsou vždy o něco větší než hodinky. Někdy i trojnásobně a je třeba si rozmyslet, co chcete vozit na řídítkách nebo představci.
Velikost ovlivňuje další parametry. Největšími "gamechangery" jsou baterka a velikost displeje. Dá se říct, že čím větší cyklokompjůtr, tím větší displej a výdrž baterie. A mnoho cyklistů na kole rozhodně ocení pohled na velkou obrazovku, aby nemuseli luštit malá písmenka z displeje hodinek.
Fotka je vypůjčena z kanálu DesFit.
Projdeme si pro koho se hodí chytré hodinky a pro koho zase cyklopočítač:
28.2.2023 - Matěj Urbaczka
Cykloradary Varia – Zpětné zrcátko 21. století
Spoustu, opravdu spoustu věcí umí simulovat hodinky a cyklopočítač nepotřebujete, ale existují i metriky, které umí zaznamenat nebo vyhodnotit pouze a jen cyklopočítač. Pokud bych se podíval na sebe, vždycky jsem si říkal, že cyklopočítač nemůže být o tak moc velký rozdíl. Upřímně, je.
Například mapové podklady mají jak hodinky, tak Edge, ale heatmapy (mapy podle popularity) má jen Edge. Správně a rychle přepočítat trasu v reálném čase zvládne jen Edge. A jelikož mám rád, když to z kopce trošku drncá anebo lítá, rád se mrknu na mapy Trailforks, které nabízí traily v okolí vaší lokality po celém světě. Hodně se mi líbí měření sklonu kopce, které cyklopočítač ukazuje v reálném čase oproti hodinkám, které ukazují tuto metriku pouze při spuštěné navigaci.
Ve Fenix 6 se poprvé objevily funkce Grit a Flow, což znamená obtížnost a plynulost jízdy na MTB. V hodinkách to vypadalo opravdu zajímavě, ale teprve na cyklopočítači je to ráj dat. Jelikož Edge dokáže zaznamenávat i skoky. A tím se měření stává rázem přesnější.
Měření wattů je rozhodně věc, dle které se řídí téměř každý cyklista. Samotné zařízení od Garminu vám ale nestačí. Ani hodinky ani cyklopočítač. Je zapotřebí mít buďto senzor na kliku, senzor integrovaný v klice anebo speciální pedály. Jenže od Garminu stojí pedály celkem parník, a tak bych doporučil se podívat jinde.
Není žádnou tajností, že poslední dobou se elektřina dostává do všech přístrojů, které kdysi poháněla lanka anebo jiné fíčury. Elektřina například pohání i řazení anebo teleskopické sedlovky. A každý chce být upozorněn, kdy má přístroj nabít. A proto přináší Garmin Edge kompatibilitu se téměř veškerými AXS (rozuměj elektrickými) fíčurami, které na kole můžete mít. Dobrá zpráva je, že podporuje jak značku SRAM, tak i Shimano, které stojí proti sobě asi jako Suunto a Garmin.
Jen pro představu, žádné lanko.:-) Edge vám poté dokáže říct, kolik vám zbývá baterie a na jaký převod právě jedete.
Bohužel tuto funkci má prozatím jen Garmin Edge a do hodinek se tyto vychytávky nedostaly. Zase si říkám, že jestli má někdo na to, aby vybavil celé kolo v elektřině, tak už mu asi nepřijde škoda dát prachy za cyklopočítač. Pro představu, elektrické řazení (přehazovačka, páčka a nabíječka) se teď pohybuje okolo 13,5 tisíce korun.
Určitě se ale ptáte i na e-biky, které jsou poslední dobou značným trendem. Většina e-biků je spojitelná jak s Edgem, tak s téměř jakoukoli nositelnou elektronikou od Garminu. Malou výjimku tvoří značka Specialized, která udělala vychytanou appku (dá se stáhnout v Connect IQ), která je dostupná pouze pro veškeré Edge, ale jen některé hodinky. Kompatibilitu si můžete zkontrolovat přímo na Connect IQ storu.
Při připojení většinu času vidíte stav vaší baterie na kole a někdy můžete přepínat mezi módy šlapání.
Jak už jsem říkal – čím větší, tím vyšší výdrž. Myslím ale, že tady jasně kralují hodinky, které mají výdrž baterie o něco dělší. Když srovnáme například nové modely Fenix 7 Solar s novým cyklokomputerem Edge 1040 Solar, zjistíme následující:
Pouze GPS – 1s interval | Všechny satelitní systémy + více pásem | |
Garmin Fenix 7X | 89 hod / 122 hod se solarem | 36 hod / 41 hod se solární dobíjením |
Garmin Edge 1040 Solar | 70 hod / 100 hod se solarem | 35 hod / 45 hod se solárním dobíjením |
Z tabulky lze poznat, že Solar u cyklopočítače je silnější než u hodinek, což je díky ploše počítačů celkem jasná věc. Ale základ výdrže mají hodinky z nějakého důvodu prostě větší... Velkou výhodou Edgů ale je, že mají volně přístupný konektor, a tak můžete pohodlně nabíjet cyklopočítač i za jízdy.
Pro každého je toto asi nejtěžší otázka. "Stačí mi multisportovní hodinky, které ovládají monitoring cyklistiky anebo potřebuji cyklopočítač, který umí pouze a jen cyklistiku?" Jako běžce mě napadá jen jediná odpověď. Hodinky jsou absolutně dostačující. Ale jako nerdíka na čísla musím změnit odpověď.
Vyhodnocení na první dobrou vypadá velice podobně. Až na druhý pohled si všimnete, že se často statistiky rozchází. Za mou, prozatím krátkou, bike-edgovou kariéru jsem prozatím zjistil, že určitě metriky plynulost a vytrvalost dávají rozhodně větší smysl na cyklopočítači, kde má přístroj větší možnost zaznamenat správně tyto metriky za předpokladu, že hodinky jsou na ruce a cyklopočítač na řídítkách.
Hodně mě baví i velký displej, na který se dá vidět, za jakékoli únavy (či slepoty). Takže ano, musím uznat, že pokud to někdo myslí s jízdou na kole vážně anebo chce opravdu exaktní data, doporučil bych pořídit jeden z Edgů. Pokud jste cyklisa asi jako kolega Dominik, kteří kolo vytáhnou jednou až 2x za rok (ještě s prázdnými pláštěmi), určitě vám stačí multisportovní hodinky na základní metriky. Udělají vám lepší službu než cyklopočítač.
A co vy? Napište nám do komentářů, jestli máte obojí anebo máte jen jednu možnost.:-)
Mohlo by vás zajímat:
21.7.2022 - Matěj Urbaczka
Cyklisté u nás mají zelenou – Cyklokomputery, radary a příslušenství
27.7.2022 - Filip Debrecenyi
SOUTĚŽ: Poraďte nám ohledně cyklopříslušenství od značky Garmin
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.