Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Souboj | Coros | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 12.1.2023 | 5 MIN | 14x komentář
Dneska se v souboji potkají ryze běžecké modely hodinek Garmin Forerunner 955 a Coros Apex 2 PRO. A jelikož všechny zajímají především fakta, jdeme rovnou na to.
Vnitřnostmi velice podobné hodinky, ale navenek jsou každé trošku jiné. Ačkoliv oba modely vyzařují sportovnost jak cyp (ostravsky rečeno), mají i nějaké chytré funkce navíc.
1.6.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Forerunner 955 recenze – Spokojí se jen s tím nejlepším
V čem jsou modely podobné:
18.5.2023 - Matěj Urbaczka
Coros Apex 2 / Apex 2 PRO recenze – To nejlepší na běh?
V čem se hodinky liší:
Tak základ by byl, a teď se do toho zahryzneme do detailu.
Hned na začátek řeknu, že Coros Apex PRO 2 je prostě oku líbívější model. Titanové prvky (luneta a dýnko) jsou větší terno než celoplastová kontrukce od Garminu.
Co se velikosti týče, Garmin má průměr nějakých 46,5 mm a Coros 46,1 mm. No, co si budeme, na ruce je to k nerozeznání. A když se na to mrkneme váhově, tak i tam je rozdíl pouhého gramu. 52 g Garmin a 53 g Coros. Na to, že má Coros titanové prvky a nevypadá jako hodinky z hračkářství, tak opět dávám palec hore. V základu se ale Coros dodává s nylonovým řemínkem a pokud byste chtěli silikon, tak se dostanete na váhu 66 g. Ale stejně tak můžete dát nylon na Garmin. Ale furt je to v rámci gramů a oba modely jsou brané jako lehké hodinky.
Čím déle se na tyto dva modely koukám, tím více jsem přesvědčený, že Coros seděl nad designem déle. Profilování pouzdra, zasazení řemínku, usazení na ruce. Bod v této kategorii má určitě Coros.
3.2.2023 - Matěj Urbaczka
Coros Apex 2 PRO Kilian Jornet Edition – Aneb od mistra pro vás
U displejů se toho moc neudálo ani v jednom případě a u obou najdeme transflektivní MIP displej o velikosti 1,3" a rozlišení 260 x 260. Největší změna je pak ve sklíčku, kde Garmin je osazen Gorillou a Coros má safír. Ani u jednoho není problém s čitelností na přímém slunci a Coros má teda plus za prémiovější materiál.
No a další plus má za použití displeje. Pokud se budeme bavit o sportovní aktivitě a rozdělení datových polí, tak Coros jich zvládne až 8, kdežto Garmin pouze 6. Ano, je to dostačující počet, ale lze vidět, že Apex PRO 2 umí lépe pracovat s displejem a jeho rozložením při zachování dobré čitelnosti.
Takže tady máme druhý bod pro Coros.
Senzory jsou u modelů úplně stejné, až na jednu výjimku, která tvoří EKG senzor u Corosu. Ten se ale používá na měření hodnoty variability srdečního tepu, a tu měří i Forerunner 955, takže jsme opět na stejném bodě.
Co se ale liší, je přesnost senzorů, kde Garmin vede na plné čáře. Coros Apex PRO 2, co se GPSky týče, nestíhá. Podměřuje a přesnost je tristní. A to jsem vyzkoušel dva různé kusy.
No, mrkněte raději na fotky a porovnání.
Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá
Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá
Oba modely byly nastaveny na nejpřesnější možné snímání.
Tepová frekvence sedí o poznání lépe a překvapuje mě, jak jsou oba modely citlivé. Kdysi ty křivky byly skoro "vyhlazené" a teď jde vidět, že lépe reagují na jakoukoli změnu. Ačkoliv s podchlazenou rukou si stále nerozumí.
Coros Apex Pro 2 - Fialová, Garmin Forerunner 955 - Modrá
Vítěz? Forerunner 955.
Co se baterie týče, tak zde opět vítězí Coros Apex 2 PRO. Ale co si budeme, výdrž je skvělá u obou modelů a ani s jedním modelem nebudete mít problém uběhnout maraton nebo dál.
Coros Apex PRO 2 | Garmin Forerunner 955 | |
Režim chytrých hodinek | 30 dní | 15 dní / 20 dní* |
Úsporný režim | - | |
GPS | 75 hod. | 42 hod. / 49 hod.* |
Všechny navigační systémy | 45 hod. | 31 hod. / 34 hod.* |
Všechny navigační systémy + multifrekvenční příjem | 26 hod. | 20 hod. / 22 hod.* |
Největším rozdílem je režim chytrých hodinek, kde ale Coros trošku podvádí. 30 dní je to pouze tehdy, pokud máte zapnutou tepovku co 10 minut. Pokud ji máte zapnutou nepřetržitě, výdrž jde na polovinu a jsme na výdrží od Garminu. Hodnoty u Forerunneru 955 s hvězdičkou definují výdrž s podporou solaru.
Pokud se podíváme na výdrží při aktivní GPS, vítěz je Apex 2.
U sportovních aktivit není moc co řešit. Pokud chcete pořádné hodinky pro sport, jsou to právě tyto dva modely. Nechybí žádné důležité sportovní aktivity. Garmin má menší výhodu v tom, že kdybyste tam něco nenašli, tak můžete aktivitu vytvořit anebo přidat přes Garmin Connect IQ. Corosu dávám zase bonus za jednoduchost a to, že hodinky vlastně nemůžete žádnou staženou "věcí" podělat.
Rád bych se pozastavil ještě nad navigačními vlastnostmi, kde plně vládne Garmin. Ačkoliv mají oba přístroje mapy, pokud spustíte navigaci na obou, tak jen Garmin vám hlásí za jak dlouho budou odbočky a jednoduše, naviguje vás. Coros hlásí pouze, když vyrazíte mimo směr. Navíc je mapa u Garminu o něco podrobnější.
U obou modelů mi vlastně nic nechybí, ale bod bych dal Garminu za lepší zvládnutí navigačních funkcí.
Platba kartou, streamovací služby, možnost odepsat na notifikace, podpora obchodu Connect IQ... V tomto všem vidím jasnou výhodu pro Garmin. Coros na ty chytré funkce zase tak není, a tak si musíte vystačit se základem v podobě notifikací, funkce "kde je můj telefon" a například budíku. Je super, že přidali i hudbu, ale bohužel bez streamovacích služeb. Mírnou výhodu vidím také v možnosti ovládat kamery GoPro a Insta 360.
Za větší použitelnost a chytrost bod dávám Forerunneru 955.
Pokud se teď zaměříme na fitness funkce, tak zde je to absolutní plichta. Kroky, patra, tepovka, kalorie, aktivní minuty, zhodnocení únavy z tréninku, predikce výsledků na závodech, variabilita srdečního tepu a monitoring spánku. Vše tam je, vše skvěle přehledné a pochopitelné.
Škoda jen, že Coros zatím neumí variabilitu srdečního tepu odečítat celou noc a v milisekundách. Tato hodnota vám může prozradit mnoho o vašem zdravotním stavu, jestli nejste nemocní, unavení atp. U Corosu je tedy třeba přiložit prst na korunku a počkat na hodnotu.
Abych řekl pravdu, tohle rozhodnutí mi trhá srdce. Ačkoliv nosím Garminy už téměř jedno desetiletí, tak u tohoto souboje mi bije spíše pro Coros. Ale co se funkcí a přesnosti týče, musím vyzdvihnout Garmin, který je prostě přesnější. Cenově je Garmin v této době o nějaké 2 tisíce levnější, asi z důvodu použití plastového pouzdra a minerálního sklíčka.
Z designového hlediska určitě vyhrává Coros, ale do přesnosti Garminu prostě nestihá.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.