Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Seiko | Klasické
Igor Kratochvíl | 17.4.2025 | 7 MIN | 2x komentář
Hned na úvod se musím přiznat, SEIKO patří mezi mé oblíbené značky a jejich hodinky mám prostě rád. Na nic si nehrají a přitom dokážou uspokojit široké spektrum zákazníků, od nenáročných po skutečné fajnšmekry. Design hodinek SEIKO je velmi osobitý, prostě japonský. Jakmile mu však přijdete na chuť, objevíte lásku na celý život. A právě design je doménou kolekce Presage, která se již v roce 2021 pochlubila edicí Seiko Presage Style 60's.
Retro je trendy, což platí i ve světě hodinek, a s pojmy jako heritage, re-edition nebo reissue se setkáme v katalogu většiny značek. Ikonické modely se v nových edicích těší velké oblibě, zvláště pokud je výrobci napumpují moderní technologií při zachování původního designu. Ani Seiko nespí a s novodobou retro kolekcí Presage Style 60's sklízí úspěchy již od roku 2021. Slovo novodobou jsem použil záměrně, design oslavuje šedesátá léta, nicméně je současný, respektive v současnosti tvořený.
19.5.2021 - Agáta Vřeská
Seiko Presage Style 60's – Představení retro kolekce
Samotné kolekci Style 60's se v krásném článku věnovala kolegyně Agáta již před čtyřmi lety, proto se vrhnu přímo na testovaný model s označením SRPH95J1.
Vybral jsem si jej záměrně pro jeho tak trochu odlišný image díky téměř kompletně černému provedení, které mi připadá výjimečné. Na rozdíl od svých parťáků mu, dle mého názoru, oblek zas až tak blízký nebude, i když proti gustu... Znáte to.
Mé první dojmy z hodinek byly od počátku více než pozitivní. Dílenské zpracování je skvělé, vše je krásně pevné, lícující a příjemné na omak, nikde neobtěžují žádné ostré hrany či výběžky. Na rozdíl od řady hodinek, které vypadají na fotkách perfektně a v reálu lacině až oko zapláče, tady je tomu přesně naopak – produktové fotografie vypadají krásně, ve skutečnosti budete z hodinek nadšeni ještě více.
Černé provedení je díky povrchové úpravě PVD přímo uhrančivé a všechny krásné detaily, typické pro řadu Presage, se vám budou odhalovat pomalu a postupně.
Zdroj: https://monochrome-watches.com
Šířka pouzdra činí 41 milimetrů a dle mého názoru je ideální pro většinu zápěstí. Výška 13 milimetrů rozhodně nepatří mezi nejmenší, osobně s ní však na ruce nemám sebemenší problém. Pozitivy nebudu šetřit ani v souvislosti s hmotností recenzovaného modelu, která se ustálila na neuvěřitelných 63 gramech, což je pro automatické hodinky hodnota z říše snů.
Pouzdro hodinek má výrazný kulatý tvar a při pohledu na něj se často nemohu ubránit propojení s notoricky známým a velmi oblíbeným českým modelem PRIM Sport I. Bezesporu k tomu přispívá i plochá pevná luneta s decentním označením pětiminutových intervalů prostřednictvím jemných čárek, střídajících subtilní typografii.
17.1.2025 - Lukáš Hamřík
PRIM Sport 38 A recenze – Splněné přání nejednoho Primkaře
Doslova nepřehlédnutelné je vypouklé minerální sklíčko s patentovanou úpravou Seiko Hardlex. Skeptiky mohu uklidnit – tento technologický "upgrade" funguje skvěle a sklíčka vydrží hodně. To potvrzují i další Seiko modely z mé sbírky, které prožívají mnohdy náročné pracovní dny a jejichž sklíčka s Hardlexem vypadají i po letech výborně. Na druhou stranu, ruku na srdce, u hodinek s cenovkou nad 15 000 Kč bych dnes safír tak trochu očekával a možná i vyžadoval.
Korunka s příjemným vroubkováním a takřka nepostřehnutelným logem kraluje na tradiční pravé straně pouzdra. Není nijak masivní, netlačí a při běžném nošení o ní nebudete ani vědět. Příjemně se ovládá, i když její povytažení do jedné ze dvou pozic dá trochu zabrat. Funkce korunky jsou předvídatelné, zvláště u automatických hodinek Seiko – první povytažení umožní přetočení data, druhé pak zastaví vteřinovou ručku (hacking nechybí) a slouží k nastavení času. Korunka není šroubovací, takže k natažení strojku máte okamžitý přístup.
Spodní stranu pouzdra uzavírá šroubovatelné průhledné dýnko, poskytující hezký pohled na automatický strojek s dominantním zlatým rotorem. Obvod dýnka je doplněn o informace od výrobce, z nichž u srdce asi nejvíce zahřeje zpráva "Made in Japan". Naopak trošku zamrzí voděodolnost s hodnotou pouhých 5 barů. Mytí rukou hodinky přežijí, do ostatních vodních hrátek bych se s nimi ale raději nepouštěl.
Zdroj: https://monochrome-watches.com
Přesně tak by se dala označit volba in-house strojku, který uvnitř hodinek SEIKO Presage Style 60's najdete. O typu 4R35 už byly napsány celé knihovny, jedná se o jeden z nejpoužívanějších mechanických strojků s automatickým nátahem, který Seiko vytvořilo a který úspěšně boduje i v nespočtu modelů mnoha jiných značek.
4.10.2023 - Agáta Vřeská
Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly
Je to spolehlivý dříč, jehož srdíčko tepe frekvencí 3 Hz (21 600 BPH), chlubí se čtyřiadvaceti drahokamy a rezervou chodu 41 hodin. Nebyl bych to já a nebyla by to správná recenze, abych si strojek takříkajíc neprověřil osobně v běžné praxi – a dle očekávání mi hodinky nabídly hodnoty vyšší.
Strojek po plném natažení přestal ve zcela klidovém stavu běžet až po 44 hodinách a 30 minutách, přičemž odchylka od přesné časomíry činila průměrně 30 vteřin za den. Ano, ten nepříjemný zvuk byl mírný skřípot mých zubů, ale i toto je běžná vlastnost 4R-pětatřicítky.
Třpytivý číselník opět potvrzuje pověstnou japonskou propracovanost a cit pro maličkosti. Kolekci Presage vnímám jako vesměs konzervativní, avšak na číselníku je v každém detailu možno spatřit smysl pro jemnou provokaci ze strany designérů. Titěrné minutové indexy se pokorně sklání před výraznými stříbrnými díly indexů pětiminutových, které na tmavé verzi ciferníku přímo dominují.
Ty jsou uprostřed děleny tenkou podélnou drážkou, výjimku tvoří pouze širší index na dvanáctce, zdobený drážkami třemi. Každý index je ve spodní části doprovázen drobným čtverečkem, do nějž je vtipně zakomponována luminiscence. Máte-li smysl pro detail, pak určitě oceníte barevnou souhru těchto prvků s barvou značení lunety.
Perfektně fungující luminiscence s technologií LumiBrite mě okouzlila. Luminiscenční prvky po nasvícení doslova září a zmíněné drobné indexové puntíky v doprovodu ruček působí velmi hravě a hezky.
U komplikace data Seiko upustilo od výstředností i kreativity a vsadilo na tradici. Odměnou je další dobře fungující funkce. Komplikaci najdete na notoricky známé pozici indexu trojky, ve výrazném stříbrném rámečku se u černé varianty střídají bílé číslice na černém podkladu. Zvolenou typografii chválím, i přes slabší zrak vidím vždy a zřetelně aktuální datum, přestože zde doping v podobě kyklopova oka chybí. K překlopení dne si hodinky vyhradí téměř celou hodinu. V této zkoušce japonský ninja příliš hbitosti nepobral, upřímně však nejde o žádný šrám na kráse.
Ručky v oblíbených proporcích Dauphiné doplňuje vlasová vteřinovka s plynulým a okem téměř nepostřehnutelným pohybem. Zvolený tvar i zpracování výborně ladí s celkovým designem hodinek, čitelnost je vynikající a ručky jsou tedy dalším pozitivem, na kterém neshledávám sebemenší problém.
Krom dobře známého loga SEIKO, nápisu Presage Automatic a drobného textu ve spodní části, odkazujícího na japonský původ hodinek, na číselníku již nic dalšího nehledejte.
Nebojte se, nenechal jsem se unést aktuálním politickým děním, které mě upřímně vůbec nezajímá. Jde o větu, kterou bych bezostyšně adresoval použitému řemínku. Ano, estetické vnímání je zcela individuální záležitost, dle mého skromného názoru zde však Seiko udělalo krok zcela mimo.
Recenzovaný model SRPH95J1. Zdroj fotografie: https://monochrome-watches.com
Řemínek je především neskutečně dlouhý, takže si dovolím odhadnout, že většina majitelů jej bude muset na druhé straně znovu provléknout jednou z černých kovových spon. Tím vznikne v horní části zápěstí nevzhledný a výrazný "suk", který dokonale degraduje jinak nádherné hodinky. Natěšeně zavadíte pohledem o své zápěstí a první co vaše oko zahlédne, nejsou vaše krásná nová Seika, ale... suk. Hrozný, výrazný, černý suk.
Řemínek je samozřejmě vyměnitelný, stačí tedy najít jakýkoliv jiný, pasující na stěžejky s rozpětím 20 mm. Osobně si dokážu představit kombinaci s jednoduchým plochým kovovým náramkem s černou PVD úpravou, s černým milánským tahem, případně s klasickým textilním páskem.
Abych však na řemínek pouze neplísnil, uznávám, má i svá superlativa. Jemnost použité kůže je nevídaná. Řemínek je neskutečně měkký a příjemný na omak, chvílemi má člověk obavy (zbytečné), aby jej snad nepřetrhl. To vše se samozřejmě podepisuje nejen na celkově skvělé nositelnosti, ale i na již zmíněné excelentní hmotnosti.
Seiko Presage Style 60's Automatic nejsou hodinky pro každého. Je nutné je takříkajíc „zažít" nebo přinejmenším spatřit naživo, osahat si je, podívat se jim do očí.
Konkurence je značná a hodinky vás budou muset přesvědčit osobně. Pokud však k takovému setkání dojde, vzplane touha a láska, protože Presage umí chytit za srdce. Kdekdo by mohl právem namítat, že sklíčku by více slušel safír, nebo že by strojek mohl být přesnější, současně však nutno dodat, že nic z toho není důvodem k trápení a ostatní pozitiva hodinek značně převažují. Kvalita dílenského zpracování je srovnatelná s řadou hodinek za trojnásobek ceny a za své peníze získáte věrného a slušivého parťáka na každý den i příležitost.
Zdroje fotografií: Hodinky 365
Mohlo by vás dále zajímat:
18.6.2024 - Jakub Pitucha
Seiko „Pětky“ SNXS recenze – Oživení ikony nebo drahá nostalgie?
29.7.2024 - Agáta Vřeská
Seiko Prospex Pogue představení – Seiko oživilo své vesmírné hodinky
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.