Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Samsung | Chytré
Dominik Hok | 27.8.2021 | 11 MIN | 49x komentář
Samsung Galaxy Watch 4. Tyto hodinky přitáhly za poslední měsíce opravdu hodně pozornosti. A není se čemu divit. Jedná se totiž o jedny z nejlépe vybavených chytrých hodinek. Dokonce šlapou na paty i Applu. Už předchozí modely excelovaly měřením EKG či krevního tlaku, ale teď nové hodinky od Samsungu dokážou odhadnout i tuk ve vašem těle. A to zdaleka není vše, co umí.
Hodně slušná výbava zdravotních funkcí, která čítá EKG, měření krevního tlaku a teď nově dokonce i odhad tuků, svalů a vody ve vašem těle. Takovým standardem je snímání tepu a okysličení krve.
Nabízí se ve dvou verzích. Základní verze silně připomíná předchozí sportovnější generaci Watch Active 2 a pak máme verzi Classic, která díky otočné mechanické lunetě získala nádech sportovně-elegantních hodinek.
Z chytrých funkcí se do hodinek opět dostala možnost telefonování, vyřizování zpráv (hlasově i přes klávesnici), hudební přehrávač a nově s nimi dokonce i zaplatíte.
Řemínek. A tím nemyslím, že by byl nepohodlný. Jen se těžko hledá někdo, komu sedí na ruce a neodstával by na bocích.
Tlačítka. Jsou tak nějak divně nastavená a dají se přizpůsobit jen z části. Pokud se nacházíte na hlavní obrazovce, nemají vlastně žádnou funkci. Menu se otevírá pohybem prstu nahoru, což mi přijde hrozně nelogické a proti standardnímu chování smartwatchů.
Kompatibilita. Samsung se prostě rozhodl, že nebude podporovat Jablíčkáře a tak je úplně odepsal. Galaxy Watch 4 tedy nespárujete s iPhonem. A funkce jako EKG či měření krevního tlaku je dostupné pouze v kombinaci s Galaxy telefonem. Takže mají lehké omezení i uživatelé s Android telefonem, kteří ale nemají Samsung telefon. No, řeknu vám. To je mišmaš.
Galaxy Watch 4 je ve dvou verzích – základní a Classic.
Mrkněme se nejdřív na tu základní. Ta vzhledově připomíná starší Galaxy Watch Active 2 a má takový čistý, sportovní vzhled. Má dvě velikosti pouzdra – 40 a 44 milimetrů. Okolo displeje najdeme skrytou digitální lunetu.
Verze Classic. Co k tomu říct, to je pastva pro oči. Vzhledově je to vlastně dost podobné základní verzi, ale otočná mechanická luneta tomu dodala šmrnc a za mě osobně jsou hodinky vhodné víceméně do jakéhokoliv prostředí, které nutně nedbá na dress code. Tato verze má také dvě velikosti pouzdra – 42 a 46 mm.
Dalším rozdílem mezi těmito verzemi je použití materiálu. Základní verze má pouzdro z hliníku a verze Classic z kvalitnější nerezové oceli. Obdobné použití levnější materiálů se událo i na sponě, kdy u verze Classic je kovová, u základní plastová. Posledním rozdílem je váha a rozměry, kdy základní verze je o něco lehčí a tenčí.
Vše do sebe moc hezky zapadá a upřímně, nemám co vytknout (teda krom toho řemínku).
Na boku pouzdra najdeme dvě mechanická tlačítka, vršek hodinek pokrývá luneta (digitální či mechanická) a co se opravdu Samsungu povedlo, je zpracování nožek. Nožky pěkně vychází z kulatého tvaru pouzdra. U některých modelů jsou totiž nožky tak nějak z ničeho nic přiškvařené na kulaté pouzdro, ale tady si s tím Samsung krásně pohrál.
Řemínek je silikonový (všechny varianty mají 20 mm), opravdu příjemný, ale upřímně... Nedoléhající. První 2 cm řemínku (od pouzdra) jsou totiž lehce zpevněné a nejsou tak poddajné. Tudíž vzniká lehký prostor mezi vašim zápěstím a řemínkem. A není to jen můj problém. Dal jsem to vyzkoušet snad každému v mém okolí a nesedlo to téměř nikomu. Osobně jsem si na to pak zvykl a ani mi to nevadilo. Pokud by vám to přeci jen vadilo, dá se to vyřešit pořízením jiného řemínku.
Spona je u verze Classic kovová, což je určitě spolehlivější materiál než plast, který použili v základní verzi. Je super, že Samsung dal na řemínek dvě poutka, ale trochu mě mrzí, že alespoň jedno nemá zoubek pro ještě lepší uchycení.
Dýnko hodinek je skleněné, což je skvělé, protože je tím pádem antialergenní. Pokud je tedy někdo alergický na kovové materiály, rozhodně to ocení.
Celkově je zpracování tohoto modelu na hodně vysoké úrovni a po designové stránce by se málokterý model mohl Galaxy Watch 4 rovnat.
Samsung u menších verzí používá displej o velikosti 1,19 palce a rozlišením 396x396 pixelů. U větší je velikost displeje 1,36 palce a rozlišení 450x450 px. Jemnost je 330 ppi. Pozorovací úhly jsou skvělé a i na přímém slunci nemá displej žádný problém. Automatická úprava jasu pracuje skvěle a nestalo se mi, že by hodinky zbytečně moc svítily nebo byly moc tmavé.
Displeji není co vytknout. Vykreslení je hodně povedené, barvy hodně rozmanité, ale... I když papírově Samsung poráží Apple, nemůžu si pomoct, ale Apple 6 má prostě ten displej stále o chlup lepší.
29.11.2021 - Dominik Hok
Apple Watch 7 recenze – Displej, rychlodobíjení a... Stojí za to?
Displej pak chrání odolné sklíčko Gorilla Glass DX.
V čem ale Apple určitě Samsungu nestačí, je senzorová výbava. Takovým standardem už je snímač tepové frekvence, akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas a teploměr.
17.8.2021 - Dominik Hok
Slovník chytrých hodinek
Kromě toho tam ale ještě najdeme pulzní oxymetr a hodinky dokonce dokážou změřit i EKG a krevní tlak. A to jen tak kdejaké hodinky neumí.
31.3.2021 - Dominik Hok
Chytré hodinky Samsung nově měří EKG a krevní tlak
A jak by řekl Horst Fuchs. To ještě stále není vše. Novinkou je BIA senzor, který dokáže určit poměr svalů, tuků a vody ve vašem těle. Za mě je to rozhodně skvělá funkce, protože během 15 vteřin člověk zjistí, jak na tom je a bude ho to motivovat k lepším výsledkům. Hodnoty sem tam trochu skáčou, ale podle mě je to něco, co se časem vyřeší aktualizacemi. Když jsem výsledky srovnal s mojí domácí chytrou váhou, byly velice podobné.
Abych byl upřímný, tato funkce je velké lákadlo ke koupi. Kdykoliv jsem před někým ukázal Galaxy Watche, tipněte si, kterou funkci chtěl vyzkoušet jako první. :)
Jak BIA senzor měří složení vašeho těla? Přes dvě tlačítka vám hodinky přes prostředníček a prsteníček posílají do těla střídavý proud. Na základě rychlosti průchodu jednotlivými tkáněmi dokážou hodinky rozpoznat, jestli se jedná o sval, vodu či tuk. Svaly totiž obsahují více vody než tuky, a proto svalem projde elektrický proud rychleji.
Co se týče přesnosti pulzního oxymetru a snímače tepové frekvence, udělal jsem několik srovnávacích klidových testů s lékařským (certifikovaným) pulzním oxymetrem. Okysličení sedělo přesně a tepovka se lišila v rozmezí 0-5 tepů. Což je hodně slušné.
U menší i větší varianty výrobce slibuje výdrž baterie až 40 hodin. Při střídmém používání tuto hodnotu můžu potvrdit, ale v ten moment, když začnete využívat více funkcí, hodinky to doklepou maximálně na 1 den. Jestli si skočíte s hodinkami zacvičit, budete vyřizovat hovory, odepisovat na zprávy, používat hlasovou asistentku... Budete rádi za ten jeden den. Obzvlášť, když to ještě podpoříte nastavením displeje Always-on. Pro představu, během noci ztratíte až pětinu výdrže baterie.
10.1.2022 - Matěj Urbaczka
Huawei Watch GT 3 recenze – Nejlepší model střední třídy?
Ale u takového typu chytrých hodinek je to normální. Chcete z toho prostě vytřískat funkčně co nejvíc a to si ta procenta zkrátka vezme.
Stovka procent se na hodinkách zobrazí téměř za dvě hodiny, což u modelu, který je potřeba tak často dobíjet, mohli trochu vylepšit.
Jak už jsem předesílal na začátku, tady to Samsung trochu zavařil Jablíčkářům. Galaxy Watch totiž nespárujete s iPhonem. Někdo by mohl namítat „A co? Však Apple dělá to stejné. Apple Watch taky spáruješ jen s iPhonem.“ Ale ta filozofie je jiná. Apple vytváří uzavřený systém, a proto mezi sebe nevpustí nikoho jiného. Samsung by udělal to stejné, pokud by Galaxy Watch 4 šel spárovat pouze se Samsung telefonem. Ale on zvolil ofenzivní taktiku pouze proti Applu.
Obecně se mi tato taktika moc nelíbí, protože Samsung není v tak dobré pozici jako Apple, aby si toto mohl dovolit. Místo toho, aby pro sebe získal každého uživatele, který bude nespokojený s Apple Watches, ukázal jim záda.
Galaxy Watch 4 tedy spárujete pouze s Android telefonem, který podporuje Google Mobile Services. Toto sem tam nepodporují telefony Huawei, tak pozor na to!
Zároveň Samsung zprostředkuje některé funkce jako EKG a měření krevního tlaku pouze pro uživatele s Galaxy telefonem.
Tizenu už je konec. Tento operační systém nás provázel všemi předchozími generacemi a nahrazuje jej Wear OS od Googlu na který si Samsung napasoval vlastní nadstavbu. Ta dělá to, že by laik snad ani nerozenal, že se operační systém změnil, protože to vypadá skoro stejně jako Tizen.
Nalevo od hlavní obrazovky najdeme veškeré notifikace a napravo zase veškeré doplňky (tepová frekvence, krevní tlak, spuštění sportovní aktivity, spánek aj.). Mezi těmito údaji můžete pohodlně projíždět otočnou lunetou. Ve vrchní části se skrývá ovládací panel pro různá zvuková nastavení a zkratky.
Co mě ale opravdu rozčiluje, jsou tlačítka. Hlavní menu teď totiž zobrazíme potažením prstu nahoru a ne stisknutím tlačítka (obvykle vrchního). Je to asi o zvyku, ale mě to neskutečně irituje.
Co všechno dělají tlačítka v základu:
Dvojitý stisk a podržení vrchního tlačítka je pak plně konfigurovatelné. Ale zobrazení menu se tam bohužel nastavit nedá.
V praxi to znamená, že pokud jste na hlavní obrazovce a krátkým stisknutím lechtáte tlačítka, vůbec nic neudělají. Jste totiž na hlavní obrazovce a už není kam jít o krok zpět.
Obraťme list. Nebudu tady dvě hodiny řešit tlačítka. Wear OS přináší spoustu dobrého. To nejhlavnější? Google Pay. Se Samsung hodinkami konečně zaplatíte. Juhů!
Další výhodou je podpora aplikací. Máte k dispozici celé Google Play, kde jsou skutečně tisíce aplikací. Můžete si pustit hudbu, kouknou na net, postřílet zombíky, cokoliv.
Mapy. To je obrovská výhoda, protože teď můžete přímo z hodinek mrknout na mapu, spustit si navigaci, prostě se neztratit.
V některých koutech hodinek není úplně jasné, jestli drží otěže Samsung nebo Google. Třeba když chcete z hodinek reagovat na SMS zprávy, musíte si stáhnout aplikaci "Zprávy" od Googlu.
Nejvtipnější zkušenost má kolega Matěj. Ten v autě používal Google asistenta a od té doby, co si spároval Galaxy Watch 4 s telefonem, tento asistent mu v autě nefunguje. Takže mezi sebou bojují i asistenti.
Lifestylové funkce jsou něčím, co se v chytrých hodinkách dost opakuje, a proto to jen lehce prolítnu. Galaxy Watch 4 během dne počítají vaše kroky, spálené kalorie, minuty strávené aktivitou, ušlou vzdálenost, měří tepovou frekvenci (dokážou to i každou vteřinu – juhů), ale také třeba i stres na škále od 0 do 100.
Novinkou je pak vylepšený monitoring spánku, kdy hodinky komunikují s Galaxy telefonem, který přes mikrofon zaznamenává vaše chrápání. Pokud chrápete, hodinky podle toho upraví poměr lehkého a hlubokého spánku. Je ale potřeba mít telefon blízko hlavy, což není každému úplně příjemné.
V nabídce najdeme přes 90 sportovních aktivit. Ať už je to standard jako je běh, kolo či jóga a nebo také specialitky jako závěsné létání, tůra s batohem, tanec na ledě, ragby či rozpažování.
Celkově hodinky podporují spoustu posilovacích cviků, ale také třeba běžecké tréninky. Během aktivity se vám zobrazují data o čase, tempu, rychlosti, kadenci, tepové frekvence, ale také třeba vyváženosti vašeho běhu.
Dokonce (stejně jako v Galaxy Watch 3) získáte data o pokročilých běžeckých metrikách jako je DKZ, vertikální oscilace a jiné. Ale budete si muset vystačit se základními třemi hodnoceními (špatné, dobré, skvělé). Žádná číselná data z hodinek nedostanete.
Získáte ale informace o vaší hodnotě VO2 Max, což každý začínající i pokročilý sportovce ocení.
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Suprová je i automatická detekce cvičení či automatické pozastavení tréninku. To obecně na hodinkách od Samsungu vždy fungovalo skvěle. Možná bych se nebál říct, že nejlépe na trhu.
Jednou z nejvyhledávanější funkcí v chytrých hodinkách je určitě telefonování. Vyřídit hovor ze zápěstí je jednou z nejpohodlnějších funkcí. Když jsme to testovali, neměli jsme žádný problém. Slyšel jsem druhou stranu a druhá strana slyšela v pořádku mě.
Pokud byste chtěli být úplně nezávislí na telefonu, Samsung dokonce vyrábí i Galaxy Watch 4 v LTE verzi. Tudíž si do hodinek nahrajete eSIM a můžete z nich telefonovat bez přítomnosti telefonu. Hodinky však budou mít své vlastní číslo a nedá se používat to stejné, co máte v telefonu.
19.8.2020 - Dominik Hok
Samsung Galaxy Watch 3: Slušný rival pro Apple Watche, ale ještě musí dozrát
Na hodinkách se samozřejmě zobrazují veškeré notifikace z telefonu, ale nejen to. Můžete na ně reagovat pomocí přednastavených odpovědí, psaním zprávy na klávesnici, diktováním či kreslením znaků na displej. Má to své ALE. Diktovat totiž můžete pouze anglicky, čeština zatím není podporovaná. V tomto oproti konkurenčnímu Applu jihokorejský výrobce trochu ztrácí.
Kromě toho tam najdete také hudební přehrávač (9 GB volné úložiště) a hodinky podporují streamovací služby jako je Spotify, Dezzer aj.
Co se mi líbí, je automatické stažení veškerých aplikací, co máte v telefonu. Pokud tedy máte v telefonu aplikaci Telegram, Spotify, YouTube Music, Messenger aj., tak se nainstalují tyto aplikace automaticky do hodinek.
Aplikace od Samsungu – Health a Health Monitor – si nemůžu vynachválit. Graficky jsou moc hezky zpracované, ale přitom dostatečně minimalistické, aby byly přehledné. Pokud by vám nevyhovoval Samsung Health, dá se nastavit připojení k aplikaci Google Fit. Sportovci ocení také možnost spojení se Stravou.
Galaxy Watch 4 jsou skvělé hodinky. O tom žádná. A to jsem Jablíčkář! Sice mě trochu mrzí chybějící kompatibilita s iPhony, ale co se dá dělat.
Pokud máte telefon s Androidem, určitě nejsou na trhu lepší hodinky než právě Galaxy Watch 4. Mají hromadu lifestylových funkcí, pravděpodobně jsou chytřejší než vy nebo já a ani na sport nejsou k zahození.
A alternativy? Hledají se těžko. Apple Watch 6 vám nabídnout nemůžu, protože pokud máte telefon s Androidem, máte smůlu. Určitě se ale vybízí o něco sportovnější Garmin Venu 2. Z těch si ale nezavoláte.
9.6.2021 - Dominik Hok
Garmin Venu 2 recenze – Nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč?
A nebo určitě Suunto 7, které také běží na Wear OS od Googlu. Sice nejsou tak chytré jako Samsungy, ale opět jsou o chlup sportovnější.
11.8.2020 - Dominik Hok
Suunto 7: Finská tradice obohacená o chytrost Googlu
11.8.2022 - Matěj Urbaczka
Samsung Galaxy Watch 5 (PRO) představení – Mechanická luneto, budeš mi chybět
22.9.2022 - Matěj Urbaczka
Samsung Galaxy Watch 5 PRO a Watch 5 recenze – Prodloužila se výdrž a co dál?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.