Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Samsung | Chytré
Matěj Urbaczka | 20.5.2024 | 6 MIN
Samsung svůj poslední chytrý náramek vydal už dávno. Tedy v roce 2020, ale ve světě technologií je to až světelné roky daleko. Ale stálo za to si počkat. Nový Samsung Galaxy Fit 3 je jeden z prvních náramků, který má za mě smysl. Proč?
Samsung (kromě ledniček, praček a televizí) dělá i nositelnou elektroniku. Hodinky od nich jsou skvělé, jen mají nízkou výdrž baterie. Teď se ale blýskli levným chytrým náramkem, který mi celkem učaroval. Proč?
Nepřesvědčilo vás to a chcete vědět více? Tak jdem na to.
Pouzdro je minimalistické, s jedním tlačítkem na třetí hodině, a je tvořeno z hliníku. Silikonový řemen přiléhá přímo na pouzdro a systém upínání je podobný, jako tomu je u Huawei Watch Fit 2. Je tam malé tlačítko, které po zmáčknutí pomůže vyndat řemínek. Celek pak váží 18,5 g, což je taková klasická váha chytrého náramku.
Nošení je příjemné a náramek se schová snad pod všechno. Takže je ideální i jako parťák ke klasickým hodinkám, když na jedné ruce chcete mít klenot a na druhé třeba právě tento náramek, který vás bude stále monitorovat.
Z pouzdra na nás svítí AMOLED displej o velikosti 1,6" a rozlišení 256 x 402 pixelů. Mezi náramky je to už slušný bourák a myslím, že většího displeje v tomto světě není. Oceňuji skvělou čitelnost na přímém slunci a taky výbornou práci světelného senzoru, který automaticky upravuje jas displeje.
Displej pak chrání sklíčko typu Gorilla Glass, které by možná chtělo nějakou fólii, ať se nestane průšvih v podobě poškrábání.
Co mě překvapilo u displeje, je jeho nastavení. Always-On je samozřejmost, ale při aktivitě si můžete nastavit až 7 datových polí a dokonce je pohodlně upravit přímo v hodinkách. A pokud chcete upravit vzhled základního displeje, stačí na něm podržet palec a vybrat si z přednastavených vzhledů...Anebo stáhnout z appky jiný či si vytvořit vlastní.
Ovládání je takové zvláštní a člověk si na něho musí trošku zvyknout. Začneme klasikou, což je lišta sjíždící shora dolů. Ta v sobě nese různé zkratky, jako režim nerušit, always-on displej a tak podobně.
Při "svajpnutí" prstem dolů se dostáváme do jakéhosi menu / widgetů, které můžeme rozkliknout a zjistit v nich buďto naměřené hodnoty, anebo použít funkci, kterou daný widget nabízí. Tady už je takové nezvyklé, že se míchá vše dohromady a přichází zde i mírné zmatení. Většinu času jsme totiž zvyklí, že po zmáčknutí tlačítka se objeví jakési menu, ve kterém lze hodinky nastavit anebo s nimi nějak dále pracovat. Zde je vše řešeno jednou lištou vespod a po zmáčknutí tlačítka se nic nestane.
Tedy pokud jste někde zahrabaní v menu, po zmáčknutí se dostanete zpět na hlavní obrazovku, ale na hlavní obrazovce tlačítko nic nedělá. Tlačítko reaguje až na dvě zmáčknutí za sebou, které vyvolává sportovní aktivity. Jinak řečeno, člověk si na ovládání musí trošku zvyknout.
Ano, já vím. GPS do chytrého náramku nepatří, ale co kdyby... Do takového "míšence", jako je právě Samsung Galaxy Watch Fit 3, by mi GPS zrovna seděla. Ale dost breku, GPS je tedy jediný podstatný snímač, který zde nenajdeme, a proto s sebou musíme vzít na běh i telefon a GPS brát z něj. Pokud nemáte připojen telefon počas aktivity, uběhnuté kilometry zaznamenává víceméně přesně akcelerometr.
Jinak zde najdete akcelerometr, barometr, gyroskop, snímač tepovky a pulzní oxymetr, senzor světla a to bude tak vše. Je paráda, že barometr nemá nijak omezenou funkci a ukazuje při aktivitě zisk nastoupaných a sestoupaných metrů hned.
Přesnost GPS nemělo cenu testovat, ale na co jsem se zaměřil, byla tepová frekvence. A ta mě překvapila. První super věc je možnost monitorovat tep nepřetržitě, což většinu času u těchto výrobců není možné. Zde je sice defaultně nastaveno 10 min, ale jde to přepnout na kratší intervaly. Tak nebuďte líní a monitorujte přesně své životní funkce! Pokud totiž měříte co 10 minut, může vás to chytit vždycky v pohybu a hodnoty budou zbytečně zkreslené.
Monitoring tepu je vcelku přesný. Při spánku a v klidu mi hodinky měřily velice podobně, jako moje Garmin Fenix 7X PRO. Při běhu se pak Samsungy lišily o 6 tepů v průměru, což je docela slušné na náramek za takovou cenu.
Pro někoho je toto číslo spojené se smůlou, pro mě v tomto případě znamená štěstí. Náramek vydrží až 13 dní na jedno nabití, což je paráda a člověk se nemusí bát, že by mu "chcípl" po jednom dni náročného používání.
U výdrže bude samozřejmě záležet na dalších okolnostech, jako je používání, měření tepové frekvence nepřetržitě anebo co 10 minut, používání pulzního oxymetru a dalších funkcí. Ale i kdybyste se dostali jako já na 7 dní, tak je to za mě solidní výsledek.
Tady mě trošku mrzí, že v Samsungu trošku více nezapracovali na vývoji chytrých funkcí, kde byli spíše umírnění. Najdeme zde notifikace a odpovědi na ně, ovladač médií, počasí, kalendář, kalkulačku a třeba ovládání uzávěrky fotoaparátu.
Trošku jsem čekal, že Samsung mákne... a že ačkoli náramek nemá systém vytvářený s Googlem, tak že nabídne NFC placení, které umí například i Amazfit Band 7 NFC.
Co ale musím vyzdvihnout, jsou bezpečnostní funkce. Máme zde možnost nastavení kontaktů, které dostanou SMS při detekci pádu či vyvolání tísňového volání uživatelem. U toho musí dotyčný pětkrát za sebou zmáčknout tlačítko... což se bojím, že při nehodě může být moc, a proto doporučuji nastavit detekci pádu jak na aktivity, tak i na běžné nošení.
Co doplňuje tísňové volání / zprávu, je možnost zadání předběžné diagnózy. Třeba alergie na potraviny, aktuální fyzický stav atp. Takže pokud to jste schopní zadat při problému, záchranka už může přijet a být rovnou připravena do akce.
Náramek nabízí vcelku super fitness funkce. Kromě již zmiňovaného nepřetržitého měření tepu vám dokáže kvalitně pomoct se spánkem – řekne vám, jak zefektivnit spánek, co jste za spánkové zvíře a rozdělí vám dokonce spánek na lehký, REM a hluboký. Náramek vám také shrne denní aktivitu, co se týče spálených kalorií, kroků nebo minut intenzivní aktivity. A k tomu si můžete dokonce zaznamenat, kolik jste toho vypili a snědli, což mi přijde docela zajímavé.
Spánková zvířata vám jsou přidělena podle spánkových návyků, přičemž první spánkové zvíře se objeví po pěti nocích. A jaká jsou spánková zvířata? Mrkněte na obrázek níže.
Pro dámy zde nechybí ani menstruační kalendář, který je opět dostupný i pro mužské pohlaví, což... je docela zvláštní.
Nicméně, celkově je mohu na fitness měření doporučit, neměl jsem s nimi sebemenší problém.
U monitoringu sportu najdeme 100+ sportovních aktivit. Což je fajn – vybere si každý, můžete kategorizovat veškeré vykonávané aktivity a vidíte základní informace o svém výkonu: jako tep, kilometry, čas, převýšení atp.
Co náramek neumí vůbec, je práce s daty. Takže i když vyhodnotí vše výše zmíněné, nevyplivne dobu regenerace, VO2 Max a další podobné funkce. Neříkám, že jsou úplně potřeba, ale laická veřejnost na to slyší a opět, umí to i levné čínské Bandy.
Po tréninku vám tedy hodinky "vyplivnou" tempo, kadenci, průměrný tep, kilometry, čas a spálené kalorie. Jako základ je to fajn, ale...
Pokud nechcete vyloženě chytré hodinky anebo sporttester, tento kvalitní základ vás podrží při měření fitness metrik a navíc se můžete mrknout na notifikace nebo přehodit hudbu, když se zrovna procházíte po městě. Anebo když si dáváte do těla nějakou sportovní aktivitou.
Úctyhodná je výdrž baterie, která dokáže živit všechny funkce a výjimečně velký displej až 13 dní, což zaručuje další dávku komfortu navíc.
Pokud bych se měl podívat na nějaké alternativy, doporučil bych jakýkoli chytrý náramek. Jsou totiž všechny laděny na podobnou notu, některé mají více funkcí a některé zase méně. Kdybyste chtěli něco už trošku lepšího, mrknul bych třeba na ideální náramek / hodinky s GPS – Huawei Watch Fit 3.
Mohlo by vás zajímat:
22.9.2022 - Matěj Urbaczka
Samsung Galaxy Watch 5 PRO a Watch 5 recenze – Prodloužila se výdrž a co dál?
10.10.2023 - Matěj Urbaczka
Huawei Band 8 recenze – Větší, lehčí, lepší
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.