Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Pánské | Chytré | Vojenské
Matěj Urbaczka | 7.4.2022 | 13 MIN | 42x komentář
Já vidím sílu. Vidím odvahu. Vidím pořádný přístroj, který se s nikým a s ničím... Kdo viděl kokosy na sněhu, zná i ukončení této hlášky. Pokud někdo vybírá nejvybavenější kousky od Garminu, často se dostane na strastiplné rozcestí – Fenix či Tactix? A nový Garmin Tactix 7 rozhodně zamíchal kartami.
Na začátku roku spatřil světlo světa Garmin Fenix 7X. Pokud jste četli či viděli naši recenzi na Fenix 7, pravděpodobně se tady skoro nic nového nedozvíte. Jestli jste tak ale neučinili, směle čtěte dál.
8.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 recenze – Já jsem Fenix 7 a kdo je víc?
Naše video:
Rozdílů je vlastně docela málo, tak si je pojďme shrnout.
Garmin Tactix 7 má navíc:
Možná se vám to bude zdát málo a některé vojenské či letecké funkce naprosto zbytečné, ale po Tactixu většina smrtelníků sáhne z jednoho jediného důvodu – kvůli vzhledu. Jsou to prostě nejchlapáčtější hodinky od Garminu, o tom žádná.
9.12.2021 - Dominik Hok
SOUBOJ: Garmin Tactix Delta vs. Garmin Fenix 6X
S Tactixem si teď můžete na někoho posvítit. Doslova. Na dvanácté pozici totiž najdete LED svítilnu.
3.1.2024 - Dominik Hok
Garmin Tactix 7 AMOLED recenze – Už i vojenský svět hraje barvami
Taktické funkce byly už v předchozí generaci, ale nově se do Tactixu dostaly také letecké funkce.
Ze senzorového hlediska je velký posun v GPS a snímači tepové frekvence.
Kombinované ovládání s možností nastavení dotykového displeje jen pro některé ovládací prvky.
No, a výdrž baterie. Tady Garmin předvedl něco neuveřitelného. Malá ochutnávka – hodinky vydrží v běžném režimu až na 37 dní při dobrém přístupu světla.
S velkou radostí mohu ohlásit, že Tactix 7 zůstal ve dvou (potažmo třech) vyhotoveních. Rozhodně oceňuju, že Tactix zůstal u varianty bez solaru. Takže máme tady Tactix 7 PRO Sapphire a Garmin Tactix 7 PRO Solar Sapphire. Třetí variantou je verze Ballistics, která obsahuje software pro výpočet střelby na dlouhou vzdálenost.
Kdybych to měl rozdělit ještě trošku jinak:
A já se jako vždy ptám: "Nač měnit něco, co funguje?" Myslím, že Garmin udělal velice dobře, že na vzhledu Tactixu 7 skoro nic nezměnil. Co ale udělal přímo skvěle je, že změnil materiál lunety a dýnka na titan. Luneta je nově prodloužená i na nožky a titan tedy pokrývá i plast, který byl na nožkách dříve vidět. Pouzdro pak samozřejmě zůstává plastové, aby váha nevyskočila do nebes. Oproti minulé generaci se snížila a rafička se zastavila na čísle 89 g. Se silikonem jsou paradoxně o 7 g lehčí než s tvrdým nylonem.
A teď mrkneme na řemínky, kde se designová změna odehrála docela značná.
Zůstávají oba typy řemínků, čili nylon a silikon. Záleží na vás co preferujete. Já osobně preferuji nylon. Na Tactixu je sice trochu tvrdší než je třeba UltraFit na Enduru, ale pořád mi to přijde lepší než silikon. Koneckonců, můžeme si pořídit UltraFit třeba i na Tactix. Rozpětí nožek je stejné (26 mm) a i na Tactixech vypadá UltraFit skvěle. Základní verze bez solaru se bude dodávat se silikonem a obě solarovky budou na nylonu s tím, že silikon je přiložen v balení.
V balení budou opět černé barvy řemínků, ale pokud byste chtěli například army zelenou nebo khaki, nově máte možnost dokoupit tyto parádní barvy zvlášť. A musím uznat, že ta khaki mi hodně učarovala.
To chcete slyšet u vojenských hodinek. Že jsou pro holky, co? Ano, už i tady sáhl Garmin po dotykáči v kombinaci s tlačítky. Rozhodnutí, jestli je to správně nebo nikoli, nechám asi na každém z nás. Prozatím je tato technologie u Garminu v plenkách. Ano, funguje to výborně. Neseká se, je to plynulé, dá se naťukat pin na kartě a zjednoduší to pohyb po mapě. Má to ale pár mínusů.
Prozatím si není možné nastavit dotykovou obrazovku pouze pro mapové podklady, kde toto ovládání dává největší smysl. Druhým a za mě největším mínusem je podsvícení displeje, které se rozsvítí pokaždé, když aktivujete dotykovou obrazovku. A ne, nelze si to nijak nastavit. Myslím, že to má velký vliv na baterku a přes den je to prostě zbytečné. Fíglem na první mínus je pak nastavení zkratky pro aktivaci dotyku na nějaké tlačítko, které zmáčknete právě když jste na mapovém podkladu. Tak už zbývá pořešit podsvícení a je to dokonalost sama.
1.7.2021 - Dominik Hok
Garmin Tactix Delta recenze – Kdyby měly hodinky svaly, vypadají takto
Klasikou už zůstává transflektivní displej s rozlišením 280 x 280 pixelů a úhlopříčkou 1,4". Stará dobrá jednačtyřka se skvělou čitelností díky technologii transflektivního displeje s troškou obtíží kvůli safírovému sklíčku. Já bych je nazval hodinkami pro správné selfíčkáře, protože odraz na přímém slunci je vážně parádní a fotka na Instagram jakbysmet. Hodně mi s čitelností pomáhájí polarizační brýle a odlesky úplně vymizí.
A pokud by vás napadla otázka, zda nalepit ochrannou fólii nebo krycí sklíčko, odpověď zní ne, není třeba. Safír je dostatečně pevný a nepoškrabatelný.
Čitelnost, to je oč tu běží. Jestli vám můžu ze své pozice poradit, tak pro všechny, kteří mají trošku zhoršený zrak, bych doporučil spíše čistě safírovou verzi bez solaru. Solární vrstva totiž zhoršuje čitelnost. A pokud se podíváte na solární kroužek v okolí displeje, rozhodně se nebudete zlobit, že tam není. Soutěž krásy byste s tímto pruhem určitě nevyhráli.
Jste taky jedni z nich? Z těch, co měli Tactixy a stěžovali si, že nemají tolik kilometrů, jako ostatní? Ano, není žádnou tajností, že EXO anténa v lunetě nefungovala úplně nejlíp a mírně ubírala kilometry. To už je ale minulostí. Nový chipset je jiná pohádka. A máte na výběr ze čtyř možností snímání. Pouze GPS (nejméně přesné), všechny systémy (nejlepší poměr výkon / baterka – moje volba), Vše + více pásem (přesnost, jakou znáte jen ze říše snů) a UltraTrac, který snímá každou minutu, což je relativně na dvě věci u hodinek s takovou výdrží.
Nový chipset spuštěný na možnost všech satetilů v porovnání s Coros Pace 2 (černý)
Otočku o rozcestníku zvládly Tactixy prostě lépe (Coros – černá barva)
Stejná písnička je snímač tepové frekvence, který povýšil na verzi 4.0. Zatím nejpřesnější počin od Garminu, ke kterému ale musím být lehce kritický. Ačkoliv je nejpřesnější, stále je třeba dbát na správné utažení řemínku a otřesy mu pořád nedělají dobře. Ale s klidným srdcem můžu říct, že přesnost se dost možná zdvojnásobila.
Zbytek senzorové výbavy zůstal úplně stejný. A upřímně, jsem rád, že se tam nedostaly takové "blbůstky" jako měření EKG, krevního tlaku a tak podobně. Akcelerometr, barometr, gyroskop, výškoměr, kompas, teploměr, výškoměr, tepovka a GPS. To jsou podstatné senzory, které měří veškeré důležité věci. Zbytek je tak nějak na okrasu, navíc.
Tuto nejdelší železniční trať byste s hodinkami stihli vlakem objet téměř pětkrát. Jedna cesta vlakem totiž trvá 6 dní a výdrž 28 dní v režimu smartwatche je u Tactixů působivá. Pokud bude dobře svítit slunce, hodinky vydrží běžet až 37 dní.
Pro větší přehlednost bude určitě lepší tabulka, která prozradí i další výdrže:
| Tactix 7 Pro Sapphire | Tactix Delta Pro Solar Sapphire |
V režimu smartwatche | 28 dni | 28 dní (37 dní) |
Úsporný režim | 90 dní | 90 dní (1+ rok) |
Příjem signálu GPS | 89 hod. | 89 hod. (122 hod.) |
Příjem všech satelitů | 63 hod. | 63 hod. (77 hod.) |
Příjem všech satelitů (multi-frequency) | 36 hod. | 36 hod. (41 hod.) |
Příjem všech satelitů + hudba | 16 hod. | 16 hod. |
GPS (režim max. úspory) | 213 hod. | 213 hod. (578 hod.) |
Vždycky říkáme, že solar je v našich světelných podmínkách na prd a že nemá moc velké využití. V této generaci už to ale není zlé a musím se přiznat, že v tom spatřuju i nějakou výhodu. Pokud se mrkneme na widget slunečního záření, konečně vidíme aktuální a průměrný počet luxhodin, které dobíjí naše zařízení. Je zapotřebí alespoň po 3 hodiny mít 50 000 luxů, aby se hodinky solárně napájely a platila hodnota v závorce.
U sportovní aktivity pak musí být tato hodnota po celou dobu aktivity, což je relativně oříšek. No, vlastně není. Je to neproveditelné.:-)
A stěrače stírají. Tu svítilnu si prostě nemůžu vynachválit. Přitom si člověk může říct, že je to taková blbost. Ale věřte mi, tohle je věc, kterou budete používat každý den stejně jako já. Zapoměli jste čelovku a vracíte se z tréninku za tmy? Rozsviťte si. Spadla vám v autě padesátikačka? Rozsviťte si. Jdete v noci na záchod a nechcete vzbudit celou rodinu velkým světlem? Rozsviťte si.
Do běžného života se to hodí úplně stejně jako do toho sportovního. Kromě toho, že hodinky mohou fungovat jako "čelovka", mohou také svítit podle vaší kadence kroků, když třeba běžíte okolo cesty a chcete být vidět. Mírná změna u Tactixů 7 je ta, že hodinky mají bílé světlo (stejně jako Fenix) a poté zelené světlo (Fenix má červené).
Někdo by si řekl, že vojenské hodinky jsou čistě jen pro vojáky a do zákopu. Ale není tomu tak. Tyhle se hodí i na běžný městský život. Pustíte si z nich hudbu (MP3, Spotify, Deezer...), zaplatíte s nimi nákup a přečtete si notifikace z telefonu. Za mě to jsou asi tři nejdůležitější lifestylové funkce, které hodinky nabízí.
Funkci kterou využijete všude, a teď už dokonce úplně všude (tedy celosvětově), jsou mapové podklady. No a stejně jako ve Fenixech, i zde jsou tedy TopoActive mapy celého světa. Úložiště je 32 GB a samozřejmostí je i Topovoucher ČR. Mapy můžete stahovat a upravovat dle libosti přímo v hodinkách anebo použít starý dobrý káblík a připojit je ke Garmin Express. Je to rychlejší a také extra oldskůlovější (a vintage teď frčí).
Náhled mapy bez nahraného topo voucheru
Novinkou pro Tactixy, kterou jsme viděli poprvé ve Fenix 7, je také obchod s aplikacemi Garmin Connect IQ přímo v hodinkách. Prozatím na hodinkách najdeme pouze doporučené aplikace samotným Garminem, ale podle tohoto kroku soudím, že se za chvíli otevře pro všechny appky, co jsou na Connect IQ.
V Garminu si řekli, že vojenské funkce navíc oproti Fenixu nestačí, a tak přidali i funkce pro letce, aby z Tactixů byly ještě nabušenější hodinky. Malé opáčko taktických funkcí zajisté neuškodí a zde je výčet těch nejdůležitějších:
Pro letce pak doporučuji stáhnout k aplikaci Garmin Connect ještě Garmin Pilot, kde naleznete vše potřebné, abyste čas ve vzduchu trávili co nejpohodlněji a nejbezpečněji.
První letecká funkce je funkce pro zjištění počasí. Reporty počasí zahrnují systémy NEXRAD radar, METARs a TAFs. Všechny tři systémy generují pravidelně zprávy o počasí, větru, tlaku atp. Zprávy chodí většinu času jednou za hodinu. Pokud se náhle změní počasí, existují proto speciální zprávy SPECI.
Takhle nějak bude vypadat NEXRAD na vašich Tactixech
Druhou leteckou funkcí je pak navigace. Ta funguje za pomocí celosvětové aeronautické databáze. Buď si můžete naplánovat trasu podle vás, anebo aktivovat funkci, která vás navede na nejbližší letiště.
Kupodivu, obě aktivity se s těmito hodinkami dají dělat. Garmin je svou sportovní duší pověstný a nové Tactixy nejsou žádná výjimka. Takže pokud chcete běžet ultramaraton, sjíždět divoké traily na kole, sedřít se v posilce anebo si zahrát golf, jen do toho.
Pokud jste biker, rozhodně vás potěší 10 různých cyklistických aktivit a pokud rádi divočíte na kole v lese, můžete využít statistik GRIT a FLOW, které měří obtížnost jízdy (GRIT) a plynulost jízdy (FLOW). Pokud jste bežec, nezapomeňte mrknout na novou funkci Real-time Stamina, která vám řekne, jak jste na tom se silami a jak dlouho ještě vydržíte běžet.
Fitness maniaci zajisté ocení animovaná cvičení, která vám mohou pomoci se skladbou tréninku. Některé animované tréninky jsou už nahrány v hodinkách a některé si ještě můžete stáhnout z Garmin Connect.
Jak často slýcháváte tuto otázku? A nemyslím, když přijdete večer z hospody a ptá se vás drahá polovička. Často se ptáme sami sebe, jestli pijeme dost a kolik jsme toho za den vlastně vypili. No, a do Tactixu si to jednoduše zapíšete a v hodinkách (stejně jako pak v Connectu) uvidíte graf, jak moc pijete. Jinak samozřejmostí je vše podstatné. Kroky, spánek, patra, kalorie, Body Battery, stres. Prostě vše, co potřebujete, abyste o sobě měli přehled. Mým doporučením je snímek zdraví, který vám, ano, udělá snímek zdraví.
Já si ho dělám téměř každé ráno a zjistím vše, co potřebuji. Za dvě minuty mi Garmin vyplivne průměrné hodnoty tepu, SpO2, dechu, stresu a také variability srdečního tepu, ze které můžeme zjistit, jak moc je naše tělo unavené. Takže ano, i jako fitness pomocník pro každodenní nošení, je to skvělý přístroj.
Pojďme na Garmin Connect. Platformu na vyhodnocení tréninku, vedení online deníku a mnohem více dalších funkcí. Úplně jednoduše, pokud chcete něco nastavit, běžte do Connectu. Procentuální úspěšnost vyřešení problému bude tak 99,9%. 0,1% patří jen tomu, že jsme přehlédli správné políčko.
Ale pěkně popořadě. Teď začneme na stránce pojmenované Můj den. Tam se nám zobrazuje přehled našeho dne, tepovka, spánek, tréninky, vyhodnocení naší VO2 Max atp. Vše si samozřejmě můžete nastavit podle vás. Hned pod tím, jsou týdenní průměry z těchto hodnot, které jsem teď zmínil.
Jako druhé najdete dole políčko Výzvy. Zde se vyobrazují veškeré výzvy, kterých se účastníte s vašimi přáteli anebo třeba celorepublikové výzvy, kde si nové přátele můžete i udělat. Poslední možností je pak výzvu vytvořit sám a pozvat své známé.
28.4.2022 - Dominik Hok
Garmin Quatix 7 představení – Tede, nahoď udici!
Kalendář je třetí okénko, které můžeme ze spodní lišty rozkliknout. Zde vidíme nečekaně kalendář s nějakými divnými proužky. Ty proužky mohou být každý den jiné. Každý proužek je jinak barevný a barva vždycky naznačuje, o co se jedná. Červená je pro tep, modrá pro kroky, zelená pro sportovní aktivitu atp. Vidíte vše přehledně den po dni.
Následuje políčko Přehled, což si můžete představit jako takovou zeď na Facebooku. Jsou zde aktivity jak vás, tak všech vašich přátel. Můžete je likovat, komentovat anebo se motivovat tréninky ostatních.
Poslední spodní políčko je Oznámení, kde jen vidíme, komu se líbil náš trénink, kdo nám ho komentoval atp.
Aby toho nebylo málo, tak na boku je další menu, které skýtá další možnosti nastavení, přehledů, atp. Novinkou je také možnost, nastavení celých hodinek v telefonu po rozkliknutí námi spárovaných hodinek (pouze Tactix 7 a Fenix 7). A pro osoby, které rádi vidí všechno tak nějak větší, není problém si Garmin Connect zobrazit na počítači (ostatně tam, kde začínal).
Pokud chcete sekat parádu s poslední řadou hodinek, chcete mít senzory GPS a tepovky neskutečně přesné a k tomu všemu ještě o trošku vylepšenou výdrž baterie a dotykáč, tak ano. Model Tactix 7 nabízí tyto skvělé novinky, které rozhodně stojí za to mít a budete s nimi velice spokojeni.
Vlevo Tactix Delta, napravo Tactix 7
Naopak, pokud vám stačí druhé nejlepší hodinky na světě a spokojíte se s tou číslovkou "2", hodinky Garmin Tactix Delta jsou stále šupy, které ještě pár let rozhodně budou válcovat nabídku chytrých hodinek napříč všemi značkami.
Osobně se mi ty hodinky prostě a jednoduše líbí! Miluji jejich vzhled, jejich odolnost a celkově se mi líbí koncept podobných hodinek jako Fenix, které přidávají navrch další funkce. Ale na mou dětskou ruku prostě nesedí a musím se smířit s tím, že budu používat Fenixy, které na mém zápěstí nevypadají až tak komicky.
A názor největšího milovníka Tactixů z firmy, Dominika? Tady ho máte:
"Z pragmatického hlediska ty hodinky nedávají absolutně žádný smysl, pokud se zrovna nechystáte na misi do Mali nebo každý den nebrázdíte mraky na nebi. Ale i tak jsou pro mě srdcovou záležitostí. Hlavně kvůli designu, protože nejsou chlapáčtější hodinky než právě Tactix. A navíc teď s novými senzory, které je posunuly mílovými kroky dopředu.
Alternativy se k tomuto modelu hledají relativně těžko. Kdybych měl přece jen nějakou zmínit, tak by to byly právě Garmin Fenix 7, které se tak nějak prolínají celým článkem z důvodu, že to jsou téměř identické hodinky. Další možností je pak více sportovněji zaměřený model Coros Vertix 2. Corosy mají taktéž monstrózní výdrž baterie a přidávají například měření wattů.
Napadají vás nějaké alternativy k tomuto modelu? Dejte mi vědět do komentářů.:-)
Mohlo by vás zajímat:
23.8.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Fenix 7X – Po více než 1000 kilometrech
9.8.2022 - Dominik Hok
Garmin Enduro 2 recenze – Tentokrát už s mapami a hudebním přehrávačem
9.8.2022 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Fenix 7X vs. Garmin Enduro 2
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.