Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: O značce | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 11.11.2024 | 5 MIN | 23x komentář
Často se nás ptáte, proč nosíme Garmin a jestli je to vůbec potřeba, anebo to máme jen jako nějaké pozlátko. Proto jsem se rozhodl napsat 9 důvodů, proč nosím chytré hodinky Garmin.
Co nás dneska čeká a nemine? No přece důvody, proč nosím chytré hodinky od Garminu a ne od někoho jiného. A ty důvody? Nejdříve v bodech:
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
Ano, ani já jsem tomu nevěřil, ale v roce 2025 to bude 12. rok, kdy v kuse používám hodinky Garmin. Řekl bych, že chytré (sportovní) hodinky před 11 lety spousty z vás ani neznalo. A já už měl první záznamy z hodinek na svém účtu v Connectu. A ani nevíte, jak moc bolelo, když mi je nějaký virus v hodinkách smazal při připojení do Connectu, a já tak přišel o celou historii.
Mladej a... doplňte v komentářích.
A od této chvíle prostě jen střídám Garminy – Forerunner 410, 310XT, Fenix 2, Fenix 3 a tak dále... Myslím, že jestli se někdo může označovat za Garmiňáka, tak to jsem asi já.
Hodinky nosím hlavně kvůli sportu – běhu, abych měl veškerá data o svém tréninku.
Tak takto vypadá hlavní plocha, pokud vyhodnocujete data na PC. Ale zdaleka to nekončí.
A teď pojďme na důležitá data.
Nejdůležitější číselná data.
V číselných datech najde člověk minima, maxima a průměry. Řeknou mu pak spousty základních poznatků o tréninku. Pokud mi to ale nestačí, v Garminu pokračuju na tyto grafy.
Tady jsou nejdůležitější grafy.
A v těchto metrikách se můžu rochnit každý trénink. A proto volím značku Garmin. Má to přehledně zpracované, jednoduché na vyhodnocení a za mě to vypadá skvěle.:-)
Jelikož se často pohybuju v horách, na soustředěních či závodech, a to po delší dobu, je pro mě hodně důležitá výdrž baterie – jak v režimu smartwatche, tak i na GPS. Ono je fajn, když člověk nemusí ty hodinky nabíjet co dva dny, ba i co týden.
Ono je fajn i to, že Garmin hlavně nedělá žádné kompromisy. Všechna data se tedy zaznamenávají co sekundu, takhle je najdeme i ve vyhodnocení a následné konverzi jinde, a ještě k tomu přesně vím, co si nastavuju, a jak mi hodinky budou fungovat. Myslím tím například přesné nastavení GPS.
Důležitý bod. Velice. Skoro všechny hodinky mají v dnešní době napsáno, že mají topografické mapy. A často dokonce mají psáno, že mají topografické mapy celého světa. Ale nikdo už nenapíše, jak jsou ty mapy podrobné a jak s nimi člověk může pracovat.
Garmin má za mě tzv. pravé mapové podklady, které jsou opravdu offline a můžete je použít přímo v hodinkách. Co tím myslím? To, že si můžete trasu vytvořit přímo v hodinkách kliknutím na jakýkoli bod v mapě a Garmin vás tam bude navigovat. Mapy jsou tedy pravé a aktivní a není to jen "obrázek" pod křivkovou navigací.
Ze začátku jsem upřímně říkal, že mapové podklady nejsou moc třeba a člověk se obejde bez nich. No, letos jsem to musel hodně přehodnotit. V čím vyšších horách jste, tím více se mapové podklady hodí. Cestování mezi trhlinami, zhoršení počasí a návrat po předešlé trase či poznání, kde je zlom kopce, popisy vrcholů, možnost návratu po jiné cestě, než jsme přišli... Je toho neskutečně moc a Garmin mi tento rok nejednou zachránil zadek před nebezpečnými situacemi.
Ano, i na tohle už jsem si zvykl a nechtěl bych to jinak. Garmin mi nabízí celý balíček funkcí, jako platba kartou, Spotify, odpovědi na zprávy (Android only anebo Garmin Messenger) a další. Tyhle funkce díky dlouhé výdrži dokáží jet dlouho a hlavně kvůli tomu, že je to Garmin, se můžu spolehnout, že budou fungovat pokaždé, když je potřebuju.
V této době jsem četl spousty komentářů, že hodinky od Garminu se nedají označit jako chytré. Já bych s tím určitě nesouhlasil.
Tohle je jeden z nejvíce relevantních bodů. Zdraví je vlastně základní stavební kámen pro všechna dobrodružství, závody a tréninky. Pokud není zdraví, nejsou zážitky.
A proto dbám na vyhodnocení spánku, variability srdečního tepu, samotné tepovky a dokonce i stresových hodnot a dalších metrik, které mi Garmin nabízí. I kdyby ty hodinky nedávaly úplně 100% přesné hodnoty, důležitější než to je trend, jak se čísla vyvíjí. A když mám najednou nějaký výkyv z normálu, vím, že můžu počítat s nějakými nepříjemnostmi. A tím, že Garmin je jeden z mála, co zaznamenává vše co sekundu, asi není lepšího monitoru pro zdravotní metriky.
Co hodně oceňuju na Garminu, je webová i mobilní platforma jejich Connectu. Když si kupujete hodinky, kupujete si totiž k nim i aplikaci, kde budete data vyhodnocovat anebo hledat. A Garmin Connect je za mě slušně přehledný a jako jeden z mála ještě zanechává webovou platformu, kde se, za mě, lépe pracuje s daty. Nějaké screeny už jsem dával nahoře ohledně tréninku, teď vám ukážu krásný případ rozdílu – kalendář v Connectu.
Všechno krásně přehledně i se souhrny.
Za mě je prostě Connect ve webové formě super. Na vyhodnocení tréninku, na plánování tras a tak podobně. Telefon používám samozřejmě taky na nějaké základy, ale když už potřebuju něco udělat pořádně, sednu k PC a otvírá se mi nový svět.
20.8.2024 - Matěj Urbaczka
Garmin Connect – Práce s mapami a trasou
Garmin nedělá jen hodinky. Dělá k tomu například váhy, cyklopočítače, cyklotrenažéry, měřiče tlaku a například navigace do auta. Pokud tedy používáte vícero zařízení, je moc fajn, že všechny data máte v jedné aplikaci a je jedno, jestli jste na kole, v horách anebo na závodech, Garmin má o vás všechna data, ze všech přístrojů.
Tipnete si, který cyklopočítač aktuálně vozím?
Pro mě je skvělá možnost mít hodinky od Garminu spolu s cyklopočítačem, kdy oboje používám skoro na denní bázi a nemusím řešit, kde a jaká data musím přetahovat atp. A nejde jen o tréninky, které bych mohl sledovat třeba na Stravě, ale jde i o zdravotní data, kde se promítá vše, co zaznamenáte s jakýmkoli zařízením.
Tímto bodem bych to asi shrnul. Garmin je pro mě držák. Prozatím se mi nestalo, že by mě Garmin někde na závodech nebo v těžkých chvílích zradil. Zato komické historky od známých, kteří používali hodinky jiné značky a na startech se vyply a zaply se až po doběhu, jsou vážně srandovní.
Ano, Garminy mám dlouhodobě rád stejně, jako některé boty.
Ale kromě toho prostě vím, že: půjdu běhat, změřím si to Garminem – když vidím, že je něco zle, zkontroluju zdravotní data v Connectu nebo v hodinkách; dále jdu třeba na kolo – vezmu Edge a nic neřeším a můžu se spolehnout, že pokaždé budou data vypovídající a kvalitní. Ale taky pokud jdu na nákup, můžu zaplatit kartou a k tomu si pustit hudbu bez nutnosti využít telefon.
Za mě je prostě Garmin top v každém ohledu, který jsem zmínil, a můžu se na něho spolehnout, a proto tyto hodinky používám a pravděpodobně budu používat i nadále.
Zdroj fotek: archiv autora, oficiální fotky výrobce.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.