Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Prim | Pánské | Klasické | Potápěčské
Lukáš Hamřík | 11.9.2024 | 5 MIN | 7x komentář
Rok 1968 byl rokem zrození legendy. Ministerstvo národní obrany již o pár let dříve požádalo Elton o zhotovení nového armádního modelu. Laťka byla nastavena opravdu vysoko a zkušenosti s předchozí zakázkou naznačovaly, že tentokrát se na to musí jít jinak. Kýženým výsledkem měly být hodinky, které by šlo vyrábět sériově, a to nejenom pro armádu, ale úplně pro všechny. Konstruktéři tedy dali hlavy dohromady a přišli s modelem PRIM Sport I. Po více než 50 letech se dnes tento legendární model vrátil do prodeje. Jeho jméno je PRIM Sport 38 Manufacture.
Málokteré hodinky za sebou zanechaly takový odkaz, jako právě PRIM Sport první (a druhé) generace. Jednalo se o model, který široké škále zákazníků přinesl do té doby nedostupné funkce. V současnosti nám již vysoká voděodolnost připadá jako naprostá samozřejmost. V 60. letech minulého století tomu ovšem bylo zcela jinak. Potápěčské hodinky byly v Československu výsadou armádních složek, zatímco běžným smrtelníkům nezbývalo, než se spokojit se základní úrovní vlhkotěsnosti. Model PRIM Sport I byl prvním krokem ke změně.
2.5.2024 - Lukáš Hamřík
Historie značky Prim – Národní klenot z Nového Města nad Metují
Původní model PRIM Sport I z roku 1968. Zdroj: www.antik-hovorka.cz
Kořeny modelu Sport úzce souvisí s armádním modelem Orlík. Ten spatřil světlo světa roku 1965, a to na přání Ministerstva národní obrany. Mezi hlavními požadavky byly voděodolnost minimálně 6 ATM, nárazuvzdornost a čitelnost pod vodou.
Vyrobeno bylo 300 kusů a armáda si je záhy velice oblíbila. Proto zanedlouho přišel požadavek na výrobu dalších. Výroba Orlíků však byla extrémně náročná a především nepříliš rentabilní. Bylo tedy nutné přijít s modelem, který lze vyrábět sériově a tím pádem s menšími náklady.
26.4.2024 - Jakub Pitucha
Prim Orlík Manufacture 38 recenze – Zářící minulost, zářná budoucnost
Původní model PRIM Orlík z roku 1965. Zdroj: www.prim.cz
Tak se zrodil model PRIM Sport I, který se stal okamžitým hitem. Do prodeje přišel vybaven kalibrem 68, voděodolností 6 ATM, otočnou lunetou a radioluminiscenčními indexy. V kontextu specifikací šlo tehdy o opravdovou špičku. Tomu odpovídala i poměrně vysoká cena 690 Kčs. Byly nabízeny jako ideální hodinky do vody a na sport. Dodnes se objevují na zápěstí bývalých ostravských horníků a jejich bazarové ceny mohou u dobře zachovalých exemplářů atakovat hranici až 20 000 Kč. Rovněž se v současnosti jedná o jeden z nejpadělanějších modelů PRIM.
Sběratelé dnes modelu PRIM Sport I. generace neřeknou jinak, než "Igeny". Kulturně zažitá je z minulosti též zkrácenina "sportky". Model se samozřejmě původně nejmenoval Sport I, ale pouze Sport. Číslovka sběratelům pomáhá odlišit od sebe jednotlivé generace řady Sport, které existovaly celkem 3. Zajímavostí je, že nástupce Igenů, model Sport II. generace, drží rekord coby nejprodávanějšího a nejdéle dostupného modelu značky. Pravděpodobně se jedná o jedny z obecně nejznámějších a nejrozpoznatelnějších Primek.
S kolegou Šimonem jsme velcí fanoušci značky PRIM, především pak historických modelů z období socialismu. V tomto podcastu jsme se tématu hodinek PRIM Sport věnovali opravdu do hloubky. Pakliže vás tedy historie Primek zajímá, rozhodně doporučuji toto video zhlédnout až do konce. K získání více informací rovněž doporučuji knihu pana Libora Hovorky Hodinky Prim, která je právem označována za bibli všech fanoušků a sběratelů značky PRIM.
Kniha Hodinky Prim. Její autor, Libor Hovorka, je uznávanou kapacitou v oblasti hodinkového sběratelství, především v souvislosti se značkou PRIM.
Značka PRIM Manufacture 1949 vzala moderní reedici modelu Sport I opravdu vážně. Hodinky jsou zepředu, až na pár detailů, takřka totožné se svou předlohou. Změnila se velikost pouzdra, která z původních 37 mm získala o necelé dva milimetry navíc. Pouzdro již není pochromovaná mosaz, ale poctivá nerezová ocel 316L. Velmi příjemnou změnou prošla rovněž vložka lunety, která vyměnila výplň z plexiskla za in-house výplň HyCeram. Akrylátové sklíčko pak nahradilo cylindrické safírové sklo s antireflexní vrstvou.
15.4.2024 - Šimon Šesták
Prim ART 2024 LE představení – Prim s holubicí míru
Hlavních změn se hodinky dočkaly uvnitř. Legendární kalibr 68 bychom zde již hledali marně. Hodinky jsou nově osazeny manufakturním kalibrem 95.00. Ten nabídne frekvenci 3 Hz a rezervu chodu 48 hodin. Oproti svému předchůdci disponuje tepelně modřenými šroubky, zdobením a funkcí automatického nátahu. Podívat se na něj můžete skrze průhledné šroubovací dýnko. Úroveň voděodolnosti stoupla na 10 ATM, čemuž mimo jiné dopomohlo použití šroubovací korunky.
22.8.2024 - Lukáš Hamřík
PRIM Orlík 38 damašek LE představení – Ve dvou se to lépe táhne
Kalibr PRIM 95.00 s automatickým nátahem.
Dovolím si říci, že design hodinek působí velice moderně. Na první pohled by člověk rozhodně neřekl, že původní design vznikl roku 1968. Je to nádherná ukázka toho, jak nadčasový tento model vlastně byl. Byl to také jeden z mála modelů, který byl dostupný ve větším množství barevných číselníků. Jednalo se o černou, modrou, červenou a okrovou. V současné nabídce se s těmito barvami, okrem okrové, můžeme setkat také.
Nutno ještě dodat, že se jedná o unisex model, čili je vhodný jak pro dámy, tak také pány. Tomu odpovídá i již zmíněná velikost pouzdra 38,8 mm. Výrobce na svých stránkách uvádí, že jsou hodinky vhodné i k elegantnímu stylu oblečení. Otázce, zda lze potápěčské modely využít během formálních příležitostí, jsme se věnovali v našem podcastu:
Perforované kožené řemínky pak byly zhotoveny v Brašnářství Tlustý a nádherně dokreslují barevný profil hodinek.
22.7.2024 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Pánské potápěčské hodinky
Jako u většiny recenzí hodinek PRIM, nemohu být ani zde zcela objektivní. Jsem zkrátka zarytý fanoušek a sběratel, nebo jak by někteří řekli, "Primkař". To ovšem neznamená, že bych byl ke všem moderním počinům značky zcela nekritický. Často se s kolegy ocitáme uprostřed vášnivých debat, v rámci kterých rozebíráme současné směřování značky a všechny věci, které bychom si představovali jinak. Je však na místě značku náležitě ocenit za vše, co podle nás dělá skvěle.
A podle mého názoru je reedice modelu Sport krásnou ukázkou něčeho, co se PRIMu opravdu povedlo. V podstatě vzali jeden z nejlegendárnějších modelů a zcela jej modernizovali, avšak při zachování jeho původní DNA. Zní to možná jednoduše, ale nejedna značka si již na takovém úkolu vylámala zuby. PRIM zde přišel s hodinkami, které jsou zcela připraveny na všechny nástrahy moderního života, a přitom stále odkazují na jedno z nejplodnějších období československé hodinařiny.
Živě si pamatuji moment, kdy nám přišly na prodejnu poprvé – tehdy jsem byl nadšený. A musím uznat, že mé nadšení bez potíží přetrvává nadále. To navíc říkám z pozice člověka, kterému pod rukama prošlo hned několik původních modelů. Je to zkrátka model, za který se konstruktéři z Nového Města nemusí stydět. Pakliže vám jsou původní Sportky sympatické, budete rovněž spokojeni s novým modelem.
Zdroj fotografií: Hodinky 365, Oficiální výrobce, www.antik-hovorka.cz, fotografie autora článku
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.