» Blog » Huawei

Příběh značky Huawei – Když jsou telefony a hodinky jen špička ledovce

Tagy: O značce | Huawei | Chytré

Dominik Hok | 13.11.2024 | 6 MIN

S původním kapitálem necelých 70 000 Kč se Huawei dokázal stát jedničkou v telekomunikačních technologiích, dvojkou v prodeji chytrých telefonů a povedlo se mu dokonce zařadit i mezi top prodejce chytrých hodinek. Jaká je ale historie této značky?

Důležité milníky značky Huawei:

  • 1987 – firma Huawei je založena
  • 1990 – počátek výroby vlastních telefonních ústředen
  • 1997 – Huawei se přesouvá na světový trh
  • 1999 – vzniká důležitá spolupráce mezi IBM a Huawei
  • 2004 – první mobilní telefon značky Huawei (C300)
  • 2006 – Huawei získává svůj první kontrakt s firmou Vodafone
  • 2007 – Huawei pokryl mobilní sítí Mount Everest
  • 2009 – Huawei vydává svůj první telefon s operačním systémem Android
  • 2014 – Huawei zakládá dceřinou společnost Honor
  • 2015 – první chytré hodinky Huawei Watch
  • 2019 – Huawei se dostává na černou listinu a americké společnosti ukončují spolupráci
  • 2020 – Huawei kvůli finančním problémům způsobenými restrikcemi ze strany USA prodává značku Honor

Když se řekne Huawei, asi si většina běžné populace představí jejich telefony či chytré hodinky. Pravdou ale je, že jejich původním podnikatelským záměrem bylo něco úplně jiného a dá se říct, že je to jejich primárním zaměřením dodnes – telekomunikační sítě. Huawei dnes patří mezi špičku v telekomunikačních sítích a jen těžko v Evropě budete hledat operátora, který by s touto čínskou firmou nespolupracoval.

Současně má Huawei hodnotu přes 100 miliard dolarů a podnikají ve 170 zemích světa.

Zajímavostí je, že Huawei je společnost téměř kompletně vlastněná zaměstnanci: 1,42 procenta vlastní zakladatel Ren Zhengfei, zbytek akcií je vlastněno více než 60 000 zaměstnanci.

Společnosti Huawei hrála do karet významná změna na čínském trhu

Ačkoliv se dnes jedná o obrovskou firmu, je téměř k neuvěření, jak skromné začátky tato firma má. Zakladatel Ren Zhengfei vyrůstal v malé vesnici ve velice chudé rodině dvou učitelů. Po mnoha letech v armádě, kde to Ren dopracoval na důstojnickou pozici, se v roce 1987, když mu bylo 44 let, rozhodl založit firmu Huawei. Nebylo to nic majestátního – firma měla sídlo v bytě v čínském Šen-čenu a v přepočtu čítal kapitál pouhých a necelých 70 tisíc korun.

Této firmě hrála do karet jedna zásadní změna na čínském trhu – od roku 1988 byly povoleny soukromé čínské firmy. To jim sice umožnilo mít relativně svobodnou ruku, ale neměli vůbec žádné zkušenosti s tím, jak vlastně taková soukromá firma podniká.

Zpočátku firmu živil přeprodej telefonních ústředen vyráběných v Hong Kongu. Když se firmě začínalo dařit, hongkongská firma s nimi ukončila spolupráci, což Huawei doslova donutilo k zásadnímu kroku – vyvinout vlastní komunikační produkt (tzv. PBX).

Ačkoliv začínali s menšími ústřednami např. pro hotely (v takovém zařízení bylo 40 výstupů), dopracovali to až k největší telefonní ústředně v celé Číně s 2000 výstupy. Nesla jméno C&C08 (City & Countryside 08).

Huawei jde do světa

Po 10 letech, kdy Huawei podnikal jen na území Číny, se tato firma doslova vydala do světa. Začalo to spoluprací s hongkongským operátorem (ten v té době nepatřil pod Čínu, ale Británii) a vyeskalovalo to až do obrovské spolupráce s Vodafonem. V budování sítí se stali doslova nepolapitelní a současně mají dodavatelskou smlouvu se 45 z 50 velkých operátorských skupin po celém světě. Česká republika není výjimkou.

Jelikož Huawei vždy začal soupeřit s velkými stálými konkurenty, musel často dodávat své produkty do těžko dosažitelných venkovských oblastí a postupně se propracovávat až do měst (ať už v Číně, tak následně ve světě). Důkazem, že pracovali na opravdu těžko dosažitelných místech, může být to, že v roce 2007 pokryli mobilní sítí i samotný Mount Everest.

Novou érou Huawei je silné zaměření na 5G síť, která nemá přesah jen do rychlosti internetu ve vašem telefonu, ale zasahuje do různých odvětví,  jako je ovládání autonomních vozidel, traktorů, virtuální reality aj. Rychlost přenosu dat totiž přináší úplně nové možnosti. Huawei se dokonce stal firmou s nejvíce kontrakty v rámci 5G.

Firma Huawei rostla opravdu rychle, ale zakladatel Ren Zhengfei nic nepodcenil. Okolo roku 2000 si zakladatel začal brát velkou inspiraci ze zahraničních firem (jako je třeba IBM) a úplně změnili své počínání. Platil si konzultanty ze západních zemí, jejichž hodinová mzda vyšla na stejnou částku jako jeho měsíční. Aby totiž růst firmy byl udržitelný, věděli, že musí restrukturalizovat svůj management. Očividně se tento krok vyplatil.

Když děláme sítě, tak proč ne telefony?

Tuto otázku na počátku milénia v Huawei asi slýchávali často. Otázka se přeformovala v odpověď v roce 2004, kdy čínská firma představila svůj první mobilní telefon – C300. Zásadnějším rokem ale byl rok 2009, kdy Huawei představil své první androidové zařízení – U8230.

Huawei U8230. Zdroj: dinside.dagbladet.no

Huawei U8230. Zdroj: dinside.dagbladet.no

Na trhu smartphonů se jim opravdu dařilo, což vyeskalovalo v založení dceřiné společnosti Honor se zaměřením na mladší zákazníky. O rok později, v roce 2015, Huawei představil také své první chytré hodinky Huawei Watch. Na první chytré hodinky to vůbec nebyl špatný pokus. Běžely na operačním systému WearOS, měly safírové sklo, ocelové pouzdro, hudební přehrávač či snímač tepové frekvence.

Od této chvíle vydal Huawei jak spoustu mobilních telefonů, tak i dost chytrých hodinek.

USA háže Huawei klacky pod nohy. Oprávněně?

Historie značky Huawei šla docela jako po másle, dokud na konci roku 2018 americká vláda neschválila zákon bránící federální vládě a jejím agenturám obchodovat s firmou Huawei. Celý spor vznikl na základě podezření ze špionáže a spolupráce Huawei s čínskou rozvědkou. Vzhledem k tomu, že Huawei je lídr v technologii 5G, jednalo se o razantní krok.

Největší zásah ale přišel 20. května 2019, kdy byla firma Huawei zařazena na černou listinu, která zakazuje spolupráci amerických firem s Huawei. Pro Huawei to byla rána, jelikož od amerických firem nakupovali procesory (Intel), mobilní čipsety (Qualcomm) či Bluetooth a Wi-Fi čipy.

Hodně bolestivá byla ztráta spolupráce s americkou firmou Google. Znamenalo to, že nemůžou už dosáhnout na operační systém Android, a to včetně aplikací, jako jsou Google Mapy, Mail, YouTube aj. Paradoxem je, že tato změna se nijak nedotkla amerických uživatelů (telefony Huawei se v USA neprodávaly a neprodávají), ale hlavně těch evropských.

Víceméně hned na to přišel Huawei se svým novým operačním systémem HarmonyOS vyvinutým firmou HiSilicon (vlastněná Huawei). Doteď ale musí všelijak obcházet stahování aplikací (jelikož nemají přístup ke Google Play), což spoustu uživatelů odrazuje.

Co se týče osočení Huawei ze špionáže, nikdy to nebylo 100% potvrzeno. Rozhodně se to ale Huawei finančně dotklo. Jestli budete či nebudete značce Huawei důvěřovat, to je na vás. Spousta lidi si ale stojí za názorem, že jestli mají svá data někomu svěřit, spíše budou preferovat západní společnosti.

Restrikce ze strany USA donutily Huawei v roce 2020 prodat svou dceřinou společnost Honor. Jak už historicky několikrát, i tentokrát se z toho nějak snaží dostat. V roce 2024 zaznamenali největší růst tržeb za poslední 4 roky, a to 9,63 %. Nejhorší rok byl asi rok 2021, kdy jejich tržby klesly téměř o třetinu.

V segmentu chytrých hodinek se jim dost daří, protože za posledních 6 let (2018–2024) si průměrně udržují zhruba 10 % všech prodaných chytrých hodinek na světě.

Zdroje:

  • https://www.huawei.com/minisite/whoishuawei/journey.html
  • https://www.mobinfo.cz/od-siti-po-telefony-historie-firmy-huawei/
  • https://mobilizujeme.cz/clanky/5-veci-ktere-rozhodne-musite-vedet-o-znacce-huawei
  • https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cinska-firma-huawei-loni-zaznamenala-nejvetsi-rust-za-posledni-ctyri-roky-40465938
  • https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/huawei-vs-iphone-think-different-dnes-pasuje-spis-k-telefonu-cinskeho-vyrobce
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Huawei_ban#cite_note-3
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/HarmonyOS
  • Fotky: Oficiální fotografie Huawei

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Kontakty

tel: 800 365 365
Volejte zdarma Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h
info@hodinky-365.cz
Ptejte se. Rádi Vám poradíme a pomůžeme.

Naše prodejna v Ostravě

Sirotčí 10, Ostrava
Otevřeno Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h Prodejna ve dnech Vánočních svátků uzavřená
FacebookInstagramYouTube

Bezpečný nákup a nadstandardní servis pro naše zákazníky

dTest
důvěrobody Spokojenost našich zákazníků ověřena! dTest certifikace obchodních podmínek. Certifikát bezpečného nákupu. Premium Service k hodinkám nad 2000 Kč zdarma. 365 dní na vrácení nepoužitého zboží. Akceptuje úhradu pomocí platební karty. Volejte ZDARMA
na 800 365 365
(Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h)
Opravy hodinek od vyučeného hodináře. Hodinky, které jsou skladem a vy je objednáte do 13h dostanete další pracovní den.