Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Polar | Chytré
Dominik Hok | 8.11.2023 | 9 MIN | 51x komentář
Můžu s jistotou říct, že model Polar Vantage V3 vrací tuto finskou značku zpátky do hry. Nejsem totiž daleko od pravdy, když řeknu, že Polar trochu spal na vavřínech. Ale zcela očividně se to nyní snaží zvrátit modelem s AMOLED displejem, topografickými mapami a dokonce i měřením EKG a teploty kůže.
Vantage V3 vyniká tím, že má:
Ano, je jasné, že aby bylo možné rozeznat prvky daného produktu, je třeba vyjít z předchozí generace. Polar Vantage V3 ale popravdě vypadá téměř jako by designér tohoto modelu použil kopírovací papír. Neříkám, že je to nutně špatně, protože design druhé generace byl dobrý, ale my recenzenti máme rádi, když jsou na produktech nějaké změny, ať máme o čem psát.
26.7.2021 - Matěj Urbaczka
Polar Vantage V2 recenze – Mistr testů a sportovních aktivit
Každopádně, jedna změna by se rozhodně našla – napojení řemínku na pouzdro. Vím, že je to subjektivní, ale nemám rád, když řemínek plynule přechází v pouzdro. Na hodinkách mám rád pěkně 4 nožky (tady se možná projevuje moje láska ke psům). Bez nich to na mě působí jako plavecký čip.
Novinkou jsou barevné kombinace. Černá je napříč snad všemi chytrými hodinkami takovou klasikou, ale oranžovo-bílá a šedo-modrá kombinace jsou čerstvým větrem vanoucím z Finska.
Pouzdro je kvalitativně něco mezi ocelí a plastem, tedy hliník. Z toho je i luneta hodinek, ale z trochu jiného typu, do kterého je přidáván zinek za účelem ještě větší pevnosti. Kromě pevnosti je další dobrou vlastností hliníku lehkost, díky které hodinky (i s řemínkem) váží pouhých 57 gramů. Vzhledem k tomu, že se jedná o běžecké hodinky, nízká váha je důležitým parametrem při navrhování pouzdra.
Lehce mě překvapilo snížení voděodolnosti ze 100 na 50 metrů, ale nepřijde mi, že je to něco, co by cílovka těchto hodinek řešila. Se stometrovou voděodolností pravděpodobně můžete navíc šnorchlovat anebo provozovat vodní sporty (třeba vodní lyže).
Není to poprvé, co by se AMOLED displej objevil v řadách Polaru (řada Ignite), ale je to rozhodně poprvé v ryze sportovním modelu. Na Polar Vantage V3 najdete 1,39" velký AMOLED displej s rozlišením 454 x 454 pixelů. Nemám co vytknout, protože když máte displej s jemností 462 PPI (pixelů na palec), snad ani není prostor pro kritiku. Podsvícení je 1050 nitů (1000 bylo asi moc nudné číslo), což je dostačující hodnota, aby si hodinky poradily i s přímým sluncem.
25.10.2022 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Typy displejů u chytrých hodinek
Osobně jsem ale nikdy s displejem Polaru neměl až takový problém, jako spíše s jeho rychlostí. Pro představu... Ignite 3, který také používá technologii AMOLED, měl procesor o frekvenci 192 MHz, paměť 5 MB a úložiště 32 MB. Vantage V3 má procesor o frekvenci 275 MHz, paměť 37 MB a úložiště přes 32 GB. A jde to znát. Systém je konečně svižný a působí jako z tohoto století. Tím nechci Polar shazovat, ale vlastně možná lehce chci, protože měli perfektní hodinky, které byly perfektně zasekané.
Jediný mínus dávám za to, že roletka s notifikacemi nemá animaci a při potažení prstem se prostě zjeví jako Faust.
Polar novou generaci Vantage osadil čtvrtou generací optického snímače. Už třetí generace byla v měření tepové frekvence tak přesná, že kdyby čtvrtá generace měřila úplně stejně, vůbec by mi to nevadilo. Největší posun je ale spíše v možnostech tohoto snímače – poprvé totiž u Polaru vidíme měření okysličení krve, teploty kůže a EKG.
23.11.2020 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Snímač tepové frekvence a jak vám může pomoci
Z hlediska snímání tepu opravdu Polaru není co vytknout. Vlastně... Nikdy nebylo. Polar při prezentaci sliboval vylepšení algoritmu, snížení vlivu na měření okolním světlem a lepší měření i za otřesů.
Modrá – Polar Vantage V3, fialová – hrudní pás Garmin HRM PRO
Jsou tam lehké rozdíly při pozastavení aktivity, kdy Polar křivku snižuje postupně. Hrudní pás ji "na hulváta" hodil dolů. Možná to je ten důvod, proč se průměrný srdeční tep oproti hrudnímu pásu liší o jeden tep
Zajímalo mě také srovnání nejnovějšího optického snímače od Garminu a toho od Polaru (rovněž nejnovějšího). Téměř to vypadá jako by na grafu byla jen jedna křivka.
Fialová – Garmin Tactix 7, modrá – Polar Vantage V3
Když se podíváme na vykreslení GPS, ve srovnání s Tactix 7 tam snad ani nejsou žádné rozdíly. Neříkám, že Garmin má GPS přijímač perfektní, ale vzhledem k tomu, jak dlouhou historii v GPS technologiích má a jak mi říkají moje zkušenosti, je to adekvátní "srovnávací subjekt".
7.4.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Tactix 7 recenze – Co vidíš?
Hodinky se téměř dokonale kopírují a skoro stejně dokonale kopíruji i mou skutečnou trasu. Je až fascinující, jak se GPS technologie v chytrých hodinkách za těch pár let posunula.
Novinkou je v řadách Polaru i pulzní oxymetr, který obvykle moc nerozebírám, protože mi v chytrých hodinkách přijde hrozně nespolehlivý. Při třech měření Polarem jsem měl – 91 , 90 a 90 %. Vzhledem k tomu, že zdravý jedinec by měl mít nad 95 a já nejsem nijak nemocný (alespoň co tak vím), tyto hodnoty mi nesedí. Tactix 7 mi ve stejném momentě změřil 95, 97 a 96 %. Aspoň vidíte, jak jsou hodinky konzistentní jak při vlastních měřeních, tak napříč značkami.
Co se týče EKG, upřímně, nejsem schopný vám říct, jak dobře to funguje. Doktorský elektrokardiogram zrovna po ruce nemám a samotný Polar přímo říká, že jejich EKG není certifikováno jako lékařské zařízení. Ale je tam!
8.8.2023 - Dominik Hok
Měření EKG chytrými hodinkami – Jak to funguje?
Novinkou je také měření teploty kůže, kdy hodinky sbírají data za posledních 28 dní o vývoji vaší teploty a vy na základě výkyvů můžete určovat, jestli je vše v pořádku. Něco je špatně v momentě, kdy je výkyv okolo 2 a více stupňů.
Jedním z největších důvodů, proč často někdo nesáhnul po Polarech, byla poměrně krátká výdrž baterie. Ve srovnání s Apply nebo Samsungy je výdrž slušná, ale když jsme je porovnali s hodinkami ze stejné kategorie (tedy chytré hodinky na sport), neměli moc proti Garminu, Suuntu či Corosu šanci.
Teď se hodinky dostaly na výdrž 12 dní v režimu smartwatche, což mi už přijde dost slušné. Když jsme u té náročnosti, tak v režimu Always-on (permanentní rozsvícení displeje), se doba výdrže zkrátí o 3 dny.
Při aktivní GPS byla původní hodnota 40 hodin, ale třetí generace to povýšila na 53 hodin (při příjmu pouze GPS je to dokonce 61 hodin). To mi přijde jako dost velký posun, přičemž to stejné se týká i úsporného režimu, který se zvýšil ze 100 na 140 hodin.
Je tomu už pár let, co voláme po NFC placení, ale Polar nás stále nevyslyšel. To stejné se týká i zabudovaného hudebního přehrávače, ale ten mi upřímně nechybí tak moc jako možnost placení. Největším překvapením jsou ale offline mapové poklady, které jsme v řadách Polaru ještě nikdy neviděli. Funguje to tak, že hodinky připojíte k počítači a otevřete webovou stránku s mapami, kde se přihlásíte ke svému účtu Polar Flow a můžete si stáhnout mapy celého světa. Nebo spíše tolik map, kolik vám úložiště (32 GB) dovolí.
Pro představu, mapy České republiky zabírají 517 MB a pokud chcete stáhnout celou Evropu, budete potřebovat 8,4 GB. Zvláštní je, že když chcete stáhnout celé světadíly, máte možnost stáhnout jen Evropu a Severní Ameriku. Ostatní světadíly můžete stahovat jen po konkrétních zemích.
V kombinaci s mapami můžete využívat také navigaci do výchozího bodu aktivity. Co mi přijde jako trochu nešikovné, tak navigaci můžete používat v telefonu pouze v kombinaci s Komoot. Což znamená, že v rámci Komootu máte možnost mít jeden region zdarma (u nás to jsou kraje), ale zbytek můžete získat za předplatné.
Komentující Pavel hezky shrnul výhodu Komootu:
Proč existuje Komoot? Tento nástroj vznikl kvůli optimalizaci dat vytvořené trasy, se kterou pracují hodinky. Tato navigace se zaměřuje na dva druhy cest. Cestu z A do B (klasika všech navigací) a cestu, která má třeba okruhy či odbočku na rozhlednu a kus stejné cesty zpět. Podle toho se také potom chová navigování po trase v hodinkách.
Co dalšího umí Komoot? Když vám kámoš pošle trasu ze svých hodinek, kterou někde ujel, uběhl, víte, že trajektorie není přesně na cestě. Komoot takový GPX umí srovnat a napasovat ho na cesty a tudíš, upozornení na zabočení je na správném, nikoli v posunutém místě podle původního záznamu.
Pokud si chcete nahrát vlastní GPX, musíte k tomu použít webové rozhrání Polar Flow a tam si trasu uložit. Poté se dokonce trasa objeví i v mobilní aplikaci. Trochu mě ale mrzí, že nemám možnost si vytvořit trasu v telefonu např. v Mapy.cz a poté si trasu nahrát do aplikace, následně hodinek. To se hodí, když se třeba na tréninku ztratíte... Nebo vlastně kdekoliv, kde potřebuju vytvořit trasu a nejste doma.
Lehce mě mrzí i to, že Polar nemá žádný market, kde byste si mohli pořídit přídavné aplikace. Teoreticky vzato tedy hodinky zamrznou přesně tak, jak vyjedou z tovární linky. A teoreticky vzato to ale Polaru odpouštím, protože to nejsou tak moc chytré jako spíše sportovní hodinky, a jejich sportovní výbava je už tak dost slušná.
Spánek je důležitý. Dnes už to ví snad každý. A kdyby se mě někdo zeptal, jaké jsou nejlepší hodinky k monitoringu spánku, bezmyšlenkovitě odpovím – Polar. Nejen, že vám řeknou, kolik času jste strávili v konkrétních spánkových fázích, ale i hodnocení a jaké aspekty vašeho života ovlivňují váš spánek. Kromě toho znáte i zhodnocení kontinuity spánku či množství vyrušení. Toto je monitoring spánku, který napříč nositelnou elektronikou nemá jen tak obdoby.
Zároveň je Polar schopný vám i říct, jak spánek ovlivnil regeneraci po tréninku.
Kromě spánku dokážou hodinky po celý den měřit srdeční tepovou frekvenci (každou vteřinu), počet kroků či spálené kalorie.
Polar je jedna z mála značek, která dokáže (a řekněme si upřímně, že to tak je) konkurovat i takovému titánu, jako je Garmin. Nejen, že vám při vyhodnocení hodinky řeknou úplně vše o sportovní aktivitě, ale jsou schopné také obecně vyhodnotit, jak si počínáte v tréninku, co byste měli změnit aj. Funkcí je opravdu hodně, tak zmíním za mě ty nejdůležitější.
Stav kardio zátěže vyhodnocuje vaše poslední tréninky, tedy jejich četnost a zátěž a číselně vyjadřuje, jak vysoká vaše kardio zátěž je a slovně, jestli jste produktivní či ne. Jsou čtyři stavy – nedostatečný, udržovací, produktivní a nadměrný. Podle toho můžete odhadnout, jestli jsou vaše současné tréninkové jednotky dostačující anebo ne.
Kromě kardio zátěže Polary odpočítávají i tu svalovou. Svalová zátěž znázorňuje množství vydané mechanické energie vyjádřené v kJ.
Takovou raritou je výpočet energetického výdeje, kdy mi hodinky po tréninku například řekly, že během tréninku bylo 62 % mé energie tvořeno z uhlohydrátů, 1 % z bílkovin a 37 % z tuku.
Oblíbenou metrikou je Running Index, který bere v potaz vaši aerobní kapacitu (VO2 Max) a úspornost běhu. Pomocí této metriky můžete sledovat nejen nárůst (či pokles) kondice, ale také vliv vylepšení vaší techniky běhu.
S Polar Vantage V3 jsem vlastně velice spokojený. Nevadí mi, že nejsou tak chytré jako ryze chytré hodinky a dokonce přežiju i jejich aplikaci. Jsou to totiž hodinky určené na monitoring sportu a ten zvládají velice dobře. Řeknou vše o tréninku jak začátečníkovi, tak pokročilému. Zároveň jsou velice blízko tomu být špičkou na trhu v monitoringu spánku, přičemž spánek a jeho benefity jsou dnes protěžovány snad více než kdy jindy.
Polaru nemůžu nic upřít, protože zapracovali přesně na tom, kde měli mouchy. Zrychlili systém, použili lepší displej, prodloužili výdrž baterie, zapracovali mapové podklady, zvětšili paměť, přidali EKG a měření teploty kůže, vylepšili snímač tepovky, GPS přijímač... Ano, Polar odvedl dobrou práci.
Jako alternativa se určitě vybízí Garmin Forerunner 965, který určitě benefituje z toho, že má širší využití ve městě (NFC placení, více lifestylových metrik) a dokáže sám vygenerovat trasu k navigování (přímo v hodinkách) a není třeba platit za členství Komoot. Další alternativou je Coros Vertix 2, který k navigaci také nepotřebuje Komoot a benefituje z toho, že má o něco více sportovních metrik (viz. článek níže) a delší výdrž baterie. Vantage V3 se ale honosí skvělým monitoringem spánku, kvalitními senzory a funkcemi, kterými tyto dva modely vůbec neoplývají – měření teploty kůže a EKG.
2.3.2023 - Matěj Urbaczka
Garmin Forerunner 965 recenze – Do města přiběhl novej kovovej šerif
18.11.2021 - Dominik Hok
Coros Vertix 2 recenze – Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem?
11.7.2024 - Matěj Urbaczka
Suunto Race S recenze – Malé hodinky s velkým potenciálem
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.