» Blog » Polar

Polar verze 3.0 – Masivní aktualizace softwaru hodinek!

Tagy: O značce | Zprávy | Polar | Chytré

Matěj Urbaczka | 20.1.2025 | 5 MIN | 1x komentář

Finská značka Polar slibovala na konci roku 2024 velký update. A svůj slib dodržela. Updatovaly se spousty věcí a všechny novinky teď podrobně představím.

Upřímně, hned jak jsem se dozvěděl, že nějaký update bude, byl jsem hodně skeptický. Bude to fungovat? Neslibují něco, co nemůžou splnit? A hlavně, bude to dobré? Zde je přehled všech novinek:

  • body zájmu a offline navigace
  • najít můj telefon
  • nové číselníky a widgety
  • nabíjení během tréninku
  • přehled trasy po ukončení aktivity
  • plavecké styly v tréninkovém přehledu po ukončení aktivity
  • interní oznámení
Toto jsou novinky, které přibyly. Několik věcí se ale ještě zlepšilo:
  • vylepšení optického snímače tepové frekvence
  • vylepšení uživatelského rozhraní kardio zátěže
  • vylepšení předtréninkového režimu (ikonky sportovních aktivit)
  • vylepšení kalibrace kompasu
  • vylepšení logiky zahájení průvodce trasy
  • vylepšení jasu displeje
  • oprava 3D rychlosti
  • vylepšení měření plavání v bazénu

A které hodinky dostaly update?

  • Vantage V3
  • Vantage M3
  • Grit X2 PRO
  • Ignite 3 (bez updatu mapových podkladů)
Nudu v podobě seznamů máme za sebou a teď pojďme podrobně na to nejdůležitější.

Navigace z dílny Pata a Mata

Já s oblibou rozděluji mapové podklady v hodinkách na interaktivní a pasivní. S interaktivními můžete pracovat – zvolit si bod mapy a nechat se na něj navigovat. Prostě takové mapy.cz v hodinkách. No a pasivní mapové podklady jsou jen velký obrázek pod navigací po křivce, kdy k vytvoření trasy potřebujete počítač či telefon.

Dříve, než začnu rozebírat mapové podklady u Polaru – pokud již hodinky od této značky vlastníte a máte stažené mapové podklady, musíte si stáhnout nové, aby vám novinky fungovaly.

Polar se rozhodl udělat něco na půl cesty a přidal do hodinek tzv. POI, čili zajímavá místa. Tato místa umí Polar na mapě zobrazit. Co si představit pod pojmem "zajímavá místa"? Polar zobrazuje tato: toalety, voda, přístřešky, chaty, tábořiště, vyhlídky, vodopády, vrcholky, atrakce, parkoviště, čerpací stanice, supermarkety, restaurace, kavárny, rychlé občerstvení, informace.

Vy si z těchto míst můžete vybrat jen ta, co vás zajímají, a ta vám budou hodinky na mapě zobrazovat. Pak už si bod stačí na mapě jen vybrat a spustit navigaci. Toto má zatím dvě omezení. První je, že místo musíte vybrat přes menu – nastavit bod na mapě, poté najet kurzorem uprostřed obrazovky na místo a potvrdit prostředním tlačítkem. A druhé omezení je to, že bohužel navigace ukazuje jen vzdálenost do bodu a trasu si tedy musíte hledat na obrazovce sami.

Nevychytané? Ano, to je. Velký posun? Ano, to je. Je velká škoda, že se zobrazuje jen vzdálenost. To mi jako navigace úplně nepřijde, protože je to jen vylepšený kompas, který jsme mohli vidět třeba i u Apple Watch Ultra a Samsung Galaxy Watch Ultra.

Nové číselníky, widgety a najít můj telefon potěší

Ano, Polar nikdy nemířil na extra třídu chytrých hodinek. Je to sporttester, který má fungovat a pomáhat vám hlavně při sportovních aktivitách. Z toho důvodu moc chytrých funkcí anebo design nikdy výrobce neřešil. Teď přišlo vylepšení designu widgetů a také větší možnost nastavení číselníku. Je to maličkost, ale opravdu potěší.

Stejně tak potěší i možnost využít funkce "najít můj telefon". Stačí zobrazit horní lištu se zkratkami, najít telefon s lupou, stisknout a Polar vám telefon prozvoní.

Plavecké styly, přehled trasy a nabíjení v průběhu aktivity

Polar svým svěřencům umožnil kouknout ihned po skončení aktivity na vyhodnocení plaveckého stylu a taktéž na mapu při GPS aktivitách. Co to znamená? To, že když ukončíte plavecký trénink, ihned v hodinkách uvidíte metráž a plavecké styly, které jste použili. A pokud to byla aktivita s GPS, tak uvidíte mapu, kudy jste se pohybovali. Mapa se zobrazuje v jakékoli aktivitě, která je prováděna s GPS.

Pro ultramaratonce je důležitá výdrž baterie. Tu má Polar docela solidní, ale přece jen, pokud by vám to nestačilo, Polar přichází s možností nabíjet hodinky se spuštěnou aktivitou.

Máte synchronizováno? Neztratili jste telefon? Jaký je dnes trénink?

Polar přidal v aktualizaci také interní notifikace, přes které vás dokáže na některé skutečnosti upozornit. Například na nadcházející naplánovaný trénink, na odpojení Bluetooth či třeba na to, že jste dlouho nesynchronizovali s Polar Flow. Tato interní oznámení fungují parádně a je to super společník pro takové hlavy děravé, jako jsem třeba já.

Minoritní vylepšení, které ale dělají hodinky hodinkami?

Polar kromě novinek přidal i nějaká vylepšení stávajících funkcí.

Mě osobně nejvíce potěšilo vylepšení algoritmu tepové frekvence, které jsem se snažil vyzkoušet při vícero aktivitách a konečně ten tepák zase funguje na úrovni polarovské přesnosti! Což je bomba! Mám z toho upřímnou radost a hodinky i při špatných podmínkách (zima, déšť) dokáží reflektovat tepovou frekvenci téměř přesně.

Fialová – Polar Grit X2 PRO, modrá – Fenix 8, 51 mm

Fialová – Polar Grit X2 PRO, modrá – Fenix 8, 51 mm.

Tahle aktivita byla měřena oběma zařízeními na základě optiky v hodinkách. Běžel jsem 3 x 10 minut na laktátovém prahu a jde vidět, že si s tím Polary poradily lépe než Garminy. Počasí bylo celkem šílené, protože foukalo, byla zima a lehce sněžilo. Takže pro optiku ty nejhorší podmínky.

Co rozhodně potěší, stejně jako vylepšení algoritmu tepovky, je taky změna menu aktivit, kdy je konečně ve formě seznamu a zobrazuje se více sportovních aktivit. Teď vidíte tři aktivity a máte možnost na všechny klepnout a vybrat si je.

Po tréninku je taktéž skvělé, že se upravil tréninkový widget, který již nepoužívá špatné interpretace slov a místo nedostatečného tréninku zobrazuje regeneraci a namísto přetrénování zobrazuje produktivní stav.

Posledním větším vylepšením je určitě podsvícení displeje, které teď dosahuje solidních nitů a hodinky neměly problém ani s přímým alpským světlem.

Za mě jsou všechna vylepšení i nové fíčurky skvělé. Doufám, že se Polaru podaří vylepšit navigaci, která, no, není navigace, ale jinak je to pecka a přesně těmito vylepšeními si upevňuje své místo v už tak velké konkurenci.

Které vylepšení či nová funkce se nejvíce líbí vám?

Mohlo by vás zajímat:

Polar Grit X2 PRO recenze – Outdoorový drsňák s prvky elegance
11.4.2024 - Matěj Urbaczka
Polar Grit X2 PRO recenze – Outdoorový drsňák s prvky elegance

Polar Vantage M3 recenze – eM na třetí
23.10.2024 - Matěj Urbaczka
Polar Vantage M3 recenze – eM na třetí

Polar Vantage V3 recenze – Je tato finská značka zpět ve hře?
8.11.2023 - Dominik Hok
Polar Vantage V3 recenze – Je tato finská značka zpět ve hře?

Polar Ignite 3 představení – Fitnessák s AMOLEDem
14.2.2023 - Matěj Urbaczka
Polar Ignite 3 představení – Fitnessák s AMOLEDem

4 důvody, proč si pořídit chytré sportovní hodinky Polar
13.2.2023 - Matěj Urbaczka
4 důvody, proč si pořídit chytré sportovní hodinky Polar

Zdroje fotek: Freepik, Oficiální stránky Polar

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

zrudapřed 2 dny, reagovat
Poznámka na okraj, M3 a Ignite 3 mají mít update až ve druhém čtvrtletí.

Hodinky zmíněné v článku