Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Perrelet | Klasické
Jiří Hons | 11.2.2025 | 6 MIN
Perrelet. Kdo jednou propadl kouzlu mechanických hodinek, nemohl tohle jméno minout. Stejně jako řada předchozích generací milovníků hodinek již od roku 1777, kdy započal dlouhý příběh, jehož součástí se můžete stát i vy – třeba díky modelu Perrelet Weekend Open Heart, který si představíme.
Ano, sice se budeme věnovat jednomu konkrétnímu modelu, ale přesto si neodpustím krátkou odbočku. Znalci, ti nechť ji klidně přeskočí, ostatním slibuji, že si nebudu hrát na grafomana. Věc se má tak – byl to právě Abraham Louise Perrelet, kdo, kromě řady jiných inovací, oficiálně uvedl vynález automatického natahovacího mechanismu.
8.7.2024 - Eliška Měrková
Historie a cesta automatických hodinek + 5 NEJ ze současnosti
To on stvořil "automaty", natahované pomocí rotoru při běžné denní činnosti. Ano, automatické hodinky, bez kterých si svět hodinek dnes nedokážeme představit. Společnost nesoucí jeho jméno pak pokračuje do dnešních dnů bez odklonu od mechanických strojků... Ve světě, kterému vládne elektronika, jistě chvályhodný počin. Zejména pro milovníky ozubených koleček a vyznavače duše, která v mechanických strojcích sídlí (a to nám, kdo to tak cítíme, prostě nikdo nevymluví). Komu sedí silná tradice, tak tady ji má jak vyšitou. Pojďme se podívat, co taková tradice nabízí.
Sice to přímo k hodinkám nepatří, ale zmínce o balení, ve kterém jsou prodávány, se vyhnout prostě nedá. To je totiž... Perfektní. A to i v porovnání s dražšími modely některých jiných výrobců. Základem je obligátní kartonová krabice, ale už i ta se honosí slavným jménem zakladatele značky.¨
O vrstvu níže narazíte na další papírovou krabici, tentokrát už z kvalitního černého papíru, s bílým přebalem – a to stále nejsme u předmětu našeho zájmu. Ten si v této krabici hoví ještě v černém plastovém boxu, vystlaném černou kůží. Skoro jako nějaká švýcarská matrjoška... V tom dobrém slova smyslu, ovšem. Z vybalování se tak stane zábava plná radostného očekávání – a navíc (a to je určitě důležitější) máte jistotu, že v tomhle balení byly vaše nové hodinky celou cestu k vám určitě v bezpečí.
Open heart, dvě slůvka tvořící část jména modelu. To je to, oč tu běží – tak snad nebude nikomu vadit, když půjdu rovnou k věci. Tedy k té hlavní, která dělá tyhle hodinky sebou samými. Do samého srdce hodinek nahlédnete mezi čtvrťovou trubkou a pozicí čísla šest, a ten pohled váš zrak zaručeně přitáhne okamžitě, jakmile spatříte jejich číselník.
V okrouhlé apertuře se můžete kdykoliv pokochat pohledem na bohatě zdobený in house strojek, konkrétně tedy na tepající setrvačku. Plně postačí, když mrknete na číselník, bez nutnosti odepínat hodinky ze zápěstí, abyste se dostali k běžnému průhledu v dýnku, jako u jiných mechanických hodinek (pokud tedy průhledem disponují). Tady máte setrvačku před očima hned, na první pohled.
O průhled dýnkem ale ani tady naštěstí nepřijdete – a to je opravdu dobře, protože rozhodně stojí za to. Famózně zdobený kalibr Perrelet P-391 se hned tak neokouká a kde to jde, tam najdete nějaký zkrášlující prvek... Včetně rotoru samonátahu. Protože zdobení neunikl ani on, zjistíte, že jestli vám někdy u některých jiných hodinek ošklivě zacláněl před částí strojku, kterou jste chtěli zrovna obdivovat, tady to vůbec není problém.
On totiž i na rotor se člověk rád podívá a pozastaví se nad ním, vychutná si jeho zpracování. Prostě luxus, který se z Perreletovic mistrovské dílny sice dal čekat, ale na duši zahřeje tak jako tak.
U modelu A1303, který jsem měl k recenzi já, pouzdru (s korunkou tradičně umístěnou na třetí hodině) vévodí královská zlatá. Číselník s propracovaným stříbřitým sunburstem kryje samozřejmě safírové sklíčko, stejně jako průhled v dýnku. Pouzdro je ocelové a zlatavou barvu mu propůjčuje ve světě hodinek již zavedený a ozkoušený PVD povlak. PVD je jedna z nejodolnějších povrchových úprav, která ve zlaté trochu klame vzhledem a možná může navozovat dojem blýskavé křehkosti – opak je ale pravdou.
23.1.2020 - Agáta Vřeská
PVD úprava hodinek – nejčastější otázky
Pokud by však zlato nebylo to pravé pro vás, Perrelet nabízí model A302 bez PVD úpravy.
Co opravdu příjemně zaujme, je výška pouzdra. Činí necelých deset milimetrů (pro perfekcionisty – přesně jde o 9,61 mm). Spolu s průměrem devětatřiceti milimetrů perfektní řešení pod rukáv (a nemusí samozřejmě jít jen o příslovečnou košili). Se svou hmotností rovné stovky gramů by podle běžného úzu měly hodinky spadat mezi středně těžké – pocitově je ale beru jako spíš opravdu lehké. Během chvilky zapomenete, že je vůbec máte na ruce a možná si budete občas kontrolovat, zda vám stále spokojeně tikají na zápěstí.
Zpracování číselníku je minimalisticky klasické. Jednoduché, tenké zlatavé ručky hodinovky a minutovky, stejně jako centrální vteřinovka jsou vyvedeny zlatě, spolu s podlouhlými markery na pozicích hodin. Kolem jednoduchý minutový rastr, pod dvanáctkou logo, jméno výrobce a nezbytná upomínka na rok 1777, u šestky tradiční SWISS MADE a... To je všechno.
Vše krásně kontrastuje s povrchem číselníku, opatřeným již zmíněným stříbřitým sunburst efektem. Vkusné, elegantní, funkční. Zmiňme už snad jen voděodolnost na úrovni 5 atmosfér, (tedy 50 M), pro společenské hodinky tohoto ražení tak akorát.
A ovšem – zapomeňte na jakýkoliv luminiscenční nátěr. Za tmy si musíte holt posvítit. Jako kdysi, když takové věci jako luminiscence ještě ve světě hodinek nebyly k mání. Vadí? Troufám si prohlásit, že tady ne. Nemáme před sebou časomíru pro jeskyňáře, tohle prostě nejsou pracovní hodinky. Odečet času tu je činností, kterou si vlastník vychutnává, není pro něj prioritou, ale zábavou. I pro člověka, preferujícího normálně celonoční čitelnost, příjemná změna. Možná až nečekaně, musím přiznat z vlastní zkušenosti.
Kožený řemínek o šířce 20 mm nám tak doplňuje trnová spona, jak jinak než ve stejné barevné úpravě jako pouzdro.
Řemínek svou texturou sice zdařile napodobuje aligátora či krokodýla, nicméně původ materiálu je někde jinde – ve skutečnosti se jedná o kůži telecí. Pro toho, kdo rád opravdu exkluzivní materiály, možná trochu zklamání. Většině to ale vadit určitě nebude, a pokud tedy nějaký fajnšmekr po té ještěrce opravdu touží, pak si ji jistě zvládne pořídit jako doplňkovou výbavu.
10.4.2020 - Agáta Vřeská
Řemínky Hirsch: 5 důvodů, proč chtít kvalitu a ne jen spotřební zboží
Perrelet však nabízí modely na od pohledu kvalitivním kovotahu (já měl však pro recenzi v ruce právě model na kůži, a tak nemohu dát osobní vhled).
Strojek, jehož srdce vidíte přes číselníkovou aperturu, je kapitola sama pro sebe. A to teď nechci (opět) nijak vyzdvihovat jeho zdobení (přesto, že by si to zasloužilo). Jde samozřejmě o inhouse kalibr, označovaný jako P-391. Složený z 92 součástí, včetně 25 rubínů. A pozor – je jen 3,85 mm vysoký. Právě díky jemu může být celé pouzdro tak subtilně nízké. Tluče s frekvencí 28.800 polokmitů během jedné sekundy (tedy 4 Hz, chcete-li), podporuje hacking a ruční nátah, nemusíte se spoléhat jen na samonatahovací mechanismus.
Výrobce deklaruje 42 hodin výdrže při úplném natažení, ale skutečnost to zlehka překračuje (u testovaného kusu zhruba o jednu hodinu). Přesnost bych považoval za uspokojivou, nejsme v hájemství COSC certifikace, takže naměřených zhruba 11 sekund, o které se za den hodinky předešly, není třeba brát jako nepříjemnou odchylku. Vzhledem k jejich určení ideálně pro odpočinkový víkend je to výkon více než dobrý. A nutnost jednou do týdne si seřídit čas, abyste vše stíhali, rozhodně není žádná nepřekonatelná překážka.
Pokud jste dočetli až sem, pak nejspíš nebudete patřit mezi ty, kdo by se poohlíželi po hodinkách, se kterými vyrazíte o dovolené k moři nebo které si vezmete na vysokohorský trek. Což jsou také činnosti, pro které se ty představované opravdu nehodí. Kam se hodí, to je ovšem jasné – jejich přirozeným prostředím budou kanceláře a zasedačky, stejně jako třeba koncertní síně a jiná místa, kde probíhají společenské události. Však víte – promoce, svatby, plesy a tak. Anebo... Anebo klidně úplně jinak.
Pokud propadnete jejich kouzlu – což rozhodně není těžké – pak vám zpříjemní život, i když s nimi budete trávit běžné domácí chvíle... On totiž i obyčejný víkend, strávený v pohodlí domova, během kterého se zalíbením pozorujete tikot odhaleného srdce luxusních hodinek, váš život příjemně obohatí...
Zdroje fotek: Hodinky 365, Perrelet
Mohlo by vás dále zajímat:
19.11.2024 - Jakub Pitucha
Orient Star Contemporary Open Heart Automatic recenze – Malé, ale šikovné!
5.11.2024 - Igor Kratochvíl
Tissot Heritage 1938 COSC recenze – Elegantní a přesný Švýcar
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.