Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 5.2.2025 | 6 MIN
Outdoor Maps+ od Garminu nejsou úplná novinka. Z ručních navigací už tyto mapové podklady známe nějakou dobu, ale pro hodinky je to úplně nová kapitola, která začala teprve loni. A v tomto článku zjistíte, jestli za to mapové podklady opravdu stojí.
Když jsem se dozvěděl, že Outdoor Maps+ se dostanou do hodinek, jásal jsem. Když jsem se dozvěděl cenu, jásal jsem méně. Ale i tak se nám povedlo předplatné dostat a nahrát do hodinek, abychom tyto nejlepší mapové podklady na světě (které můžete najít v hodinkách) otestovali.
Dříve, než začnu vysvětlovat, které všechny mapy tento balíček obsahuje, nechám zde výpis modelových řad, do kterých můžete mapy nahrát:
Jste majitelem jednoho z těchto modelů? Gratuluji! Můžete zvážit nákup Outdoor Maps+.
Garmin ve svých dražších nositelných zařízeních nabízí Topomapy celého světa. V ČR k nim dokonce nabízí ještě topografický voucher navíc, který základní mapy zpřesňuje. Ale pro ty, kteří chtějí ještě něco víc a cestování či turistice dávají opravdu hodně, je tady právě Outdoor Maps+.
Tyto mapy přináší pět dalších vylepšení pro základní layout map:
Průřez mapami.
Určitě máte nějaké otázky, které se týkají minimálně ceny a využití map. Tady jsou některé otázky, které napadly mě a mohly by napadnout i vás:
Mapy se kupují přes oficiální stránky Garminu anebo přes QR kód z hodinek, který vás na tyto stránky přesměruje. A jelikož se jedná o předplatné, jak jsem psal výše, mapy fungují 1 rok od koupi. Je důležité zmínit, že mapy se vážou na účet, takže si raději dobře překontrolujte a rozmyslete, který účet chcete zadat.
Na mail vám pak přijde shrnutí a potvrzení předplatného spolu s dokumenty jako podmínky používání atp. Pak začíná zábavnější část, a to je instalace... Je zapotřebí mít u sebe kabel, napájení z elektrické sítě, dobrou Wifi a spoooustu času. Potom, až seženete všechny potřebné propriety, přejděte do správce map.
Ve správci map vyberte Outdoor Maps+, Garmin ověří vaše předplatné a ihned poté můžete začít mapy stahovat. Pokud by se vám stalo to samé jako mně – že hodinky zůstanou zamrzlé na hlášce "Požadavek na data pro aktualizaci map", stačí hodinky restartovat a vše by mělo jet v pořádku.
Po zmizení této hlášky vás hodinky vyzvou ke zvolení lokace, pro kterou budete stahovat mapy. Můžete buďto použít aktuální lokaci, body zájmu či uložené pozice. Po zvolení lokace vás bude čekat ještě výběr vrstev map – těch pěti, které jsme si představili o něco výše. U tohoto kroku se dá dokonce zobrazit nápověda, co která mapa přináší. Doporučuji ale neklikat na TOPO PRO, který prozatím restartuje hodinky. Všechny ostatní funkce jedou dobře.
Poslední volbou je možnost výběru mapy. Tedy jak velký "výřez" chcete stáhnout. Dole máte vždycky napsané měřítko výřezu a nahoře pak megabajty či gigabajty výřezu, které se pak budou stahovat. Posledním krokem je pak zadání map ke stahování a připojení hodinek k elektřině, protože stahování přes Wifi žere spousty baterky. A také počítejte s tím, že je to časově náročné, takže se vyplatí nechat mapy stahovat večer či dokonce přes noc.
Určitě se budete ptát na tuto otázku, která napadla i mě hned jako první. Jaký je rozdíl v podrobnosti mezi Outdoor Maps+ a Topovoucherem, který už je tak sakra podrobný.
Proběhal jsem toho za dobu testování map opravdu hodně v různých částech Beskyd a dalších koutů naší republiky a zjistil jsem, že pro nás je opravdu dostačující Topovoucher a pokud necestujete do zahraničí, nechcete mít všechny lodní rampy či se kouknout na světelný smog, Outdoor Maps+ prozatím nedává nic navíc na území Česka co se turistických tras týče.
Ve městě a možná i lehce v trailu se vám ale může hodit satelitní snímek map, který Garmin taktéž nabízí. Satelitní snímky jsou relativně nové a lze poznat veškeré cestičky a křižovatky. A pokud jste úplně neznalí terénu, ve kterém chcete jít běhat, můžete se mrknout, jestli vás třeba nečeká nějaké přelézání skalek či jiné věci.
Zdá se vám, že mapa světelného smogu, nebo jak to má Garmin nazvané česky – nočního osvětlení, je zbytečná? Za mě určitě ne.
"Světelné znečištění – anglicky light pollution, či hovorově světelný smog – lze chápat jako souhrnné označení všech negativních jevů, které s sebou umělé osvětlení přináší, a je stále významnějším celosvětovým problémem. Za jeho nárůstem stojí především nevhodný způsob užití světla a dostupnost LED technologií, které umožňují poměrně levně a efektivně svítit a tím mnohdy vedou k nadužívání světla. Nepříznivé dopady umělého osvětlení tak nalezneme v oblasti lidského zdraví, životního prostředí, ekonomiky, bezpečnosti i viditelnosti noční hvězdné oblohy." napsalo Ministerstvo živ. pros.
Tento problém je čím dál více do očí svítící a pokud si chcete od světla odpočinout, máte možnost se na stinné kouty podívat přímo v Garminu. Tuto možnost hojně využívám při spaní v autě, kdy se můžu snadno podívat, kam světelný smog dosáhne a kam ne.
Další využití těchto map rozhodně vidím pro milovníky focení noční oblohy. Pokud chcete zachytit krásu hvězd v plné parádě, určitě se vám tyto mapy budou hodit. Jednoduše mrknete, jestli třeba na louce, kde chcete jít fotit, je dosah světelného smogu a podle toho můžete upravit místo, na které se vydat.
Už víme, že v Čr to zase taková hitparáda není. Máme tam nějaké možnosti navíc, než u Topovoucheru, ale stačí to. Ve světě je to ale úplně jiná písnička.
Pro milovníky cestování po všemožných lokalitách a horách je Outdoor Maps+ to pravé. Při ceně za roční předplatné Outdoor Maps+ je možná rozumnější investovat do tohoto, než kupovat dražší Topovouchery. Ano, Topovouchery máte navždy, ale pokryjí jen jedno území. A hlavně to dává smysl v tom směru, když chcete jednorázově cestovat do více lokalit za rok, koupíte roční předplatné, použijete na daný trek, závod, expedici, a pak nemusíte znova obnovovat.
Pohled na hory a městečko, kde jsem letos byl na skialpech. Vlevo – Topo PRO, vpravo – TopoActive.
Také máme v těchto mapách speciální mapy označované jako Topografické mapy PRO, které jsou o něco podrobnější než ty "základní" topografické.
Topo PRO mapy by měly být dostupné v těchto zemích: Albánie, Andorra, Rakousko, Bosna a Herzegovina, Chrovatsko, Česko, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Kosovo, Lichtenštejnsko, Monaco, Montenegro, Severní Makedonie, Norsko, San Marino, Srbsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Vatikán.
I když je tam napsáno Česko, tak jsem ve svých lokalitách testování nenašel žádný znatelný rozdíl mezi klasickým Topovoucherem a Topo PRO. V Itálii, kde jsem především běhal a "turistikoval", jsem již rozdíly zaznamenal. Byly zde přesnější místní názvy chat, okolních kopců a cest.
Ačkoliv jsem se na mapové podklady Outdoor Maps+ těšil, úplně mě nenadchly tak, že bych z nich skákal 3 metry do stropu. Je skvělé mít podrobné mapy pro turistiku, běh a další aktivity, ale za mě na náročnější používání stále stačí klasický Topovoucher.
Při práci s mapami jsem ale někdy ocenil satelitní snímek při podívání se na parkování či snímky světelného smogu pro klidný spánek venku a focení. Za mě se ale předplatné úplně nevyplatí, pokud nevyužijete tyto funkce nad rámec turistiky a běhu.
Mohlo by vás zajímat:
1.7.2024 - Matěj Urbaczka
Mapové podklady a navigace v chytrých hodinkách
20.8.2024 - Matěj Urbaczka
Garmin Connect – Práce s mapami a trasou
Zdroje fotek: freepik.com, Hodinky 365
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.