» Blog » Oris

Oris Big Crown Pointer Date recenze – Poselství Pána času

Tagy: Recenze | Oris | Klasické

Igor Kratochvíl | 13.1.2025 | 6 MIN | 2x komentář

Příchod nového roku je výjimečné období a já nemohu skrýt své upřímné nadšení, že se sešel s recenzí stejně tak výjimečných hodinek, jakými Oris Big Crown Pointer Date jsou. Švýcarský hodinářský veterán se přesně trefil do pomyslných slabin mého vkusu a je mi ctí, že se s vámi mohu podělit o své vesměs velmi pozitivní emoce prostřednictvím následujících řádků.

Značka Oris zůstává veřejnosti stále poměrně skryta, přestože se zrodila již v roce 1904, tedy o celé čtyři roky dříve než věhlasný Rolex. Oris lze bez nadsázky označit za konkurenci tak zvučných jmen, jako například Omega, s níž je mimo jiné velmi často srovnávána. Ostatně obě tyto značky sdílely domovské impérium Swatch Group, ke kterému se Oris přidal již v sedmdesátých letech minulého století. Zatímco však Omega pod Swatch Group patří stále, Oris je dnes nezávislou značkou.

Model Big Crown se pyšní téměř osmdesátiletou tradicí a generační zdokonalování preciznosti i kvality na něm lze vnímat všemi smysly. Na trhu se poprvé objevil v roce 1938 a byl určen především pilotům. Svou dnešní podobu získal v roce 1984, kdy světlo světa spatřila pouze limitovaná edice. Jde o společenské hodinky pro milovníky hezkých věcí, které člověka baví a jen tak hned neomrzí.

Krása zasnoubená s kvalitou

Mám rád hodinky důmyslně krásné, tedy takové, které nadchnou designem a současně skvěle slouží a fungují, a přesně do této skupiny Big Crown zapadá jako dílek do puzzle. V každičkém detailu, a zároveň v celku jako takovém lze vnímat špičkově promyšlenou a sladěnou estetiku, vše perfektně pasuje se vším.

Šířka pouzdra, vyrobeného z nerezové oceli kombinující matný a lesklý povrch, činí bez korunky 40 mm. Výška pouzdra se zastavila na necelých 12 mm. Hodinky tedy nelze označit za masivní, pozornost obecenstva, přesto a zaručeně uchvátí.

Pouzdru dominuje pevná luneta, zdobená doslova velejemným vroubkováním. Tento líbivý detail sice najdeme i na řadě cenově dostupnějších hodinek značek jako Tissot nebo Casio, v tomto případě se však jedná o zcela jiný level preciznosti a vroubkování působí při doteku jako balzám pro konečky prstů.

Dalším důkazem umu a zručnosti hodinářských mistrů z Hölsteinu je samotné safírové sklíčko. Zaujme výrazným dvojitým klenutím, které dodává číselníku hloubku a současně nijak nezkresluje jeho čitelnost. Antireflexní vrstva zde dle očekávání nechybí, ale možná je trošku škoda, že je aplikována pouze z vnitřní strany sklíčka.

Milovníci oblíbeného „modrého efektu" si i tak přijdou na své, občasným výrazným odleskům se však sklíčko neubrání. Nutno ale přiznat, že právě lesk a reflexy hodinkám rychle odpustíte, dodávají jim na kráse a patří k jejich vrozenému kouzlu.

Elegantní křivky pouzdra, sbíhající se do rozteče 20 mm na horní i spodní straně, navazují na oku lahodící kovový náramek, sestavený z četných dílků se střídavě matným i lesklým povrchem. K zajištění náramku slouží překlápěcí spona s mikroregulací. Pojistka spony se ovládá příjemně měkce, pružinka vykazuje na můj vkus ten správný odpor.

Co mě však na náramku a sponě krom designu zaujalo nejvíce, je pocit neskutečné lehkosti. Chvílemi jsem dokonce pochyboval, že jde o výrobcem uváděnou ocel. Hmotnost hodinek činí skvělých osmdesát gramů, takže budou vám a především vašemu zápěstí dělat po celý den příjemnou společnost.

Den po dni vlastní cestou

Při pohledu na nádherný číselník si ihned vybavím román H. G. Wellse – Pán času, který vznikl v roce 1895 a jehož atmosféru mi číselník hodinek dokonale připomíná, stejně jako tajemné období viktoriánské Anglie. Bezesporu největší zásluhu na tom mají mistrovsky zpracované katedrálové ručky s luminiscenční výplní SuperLuminova.

Názvy a tvary hodinkových ruček
24.2.2020 - Agáta Vřeská
Názvy a tvary hodinkových ruček

Luminiscence je dvoubarevná a nachází se v podobě miniaturních šipek i na indexech, kde svítí zeleně (stejně jako na ručkách) a na číslicích, které září bílou.

Díky této kombinaci vypadá číselník magicky. Pár hlavních ruček doprovází vlasově tenká vteřinovka a další zajímavá ručka, o které si vzápětí prozradíme více.

Nad typografií indexů srdce zaplesá. Je výrazná a tím pádem i skvěle čitelná, líbivě zakulacená a především hravá, stačí se podívat na krásně nezbednou čtyřku. Jednotlivé číslice jsou vepsány poměrně blízko středu číselníku, svůj prostor mezi nimi, minutovými indexy a lunetou si totiž nekompromisně zarezervovala mimořádně originálně řešená komplikace data.

Po obvodu číselníku, u jeho samotného okraje, najdeme sice drobné, přesto však dobře čitelné číslice 1 až 31, značící dny v měsíci. Na aktuální den pak míří již zmíněná speciální ručka, zakončená výrazně červeným rozdvojeným jazýčkem. Tento prvek se designérům povedl na jedničku a řadí se tak mezi další zábavné a originální detaily, kterými vás budou hodinky bavit.

K překlopení data, rozumějte prosím k posunu ručky ze dne na den, dochází takřka přesně a okamžitě s příchodem půlnoci. Oris jde u komplikace data vlastní cestou, která se mi nesmírně líbí a dělá z hodinek něco jiného, výjimečného.

Během ladění barev číselníků aktuální kolekce Big Crown si dali ve Švýcarsku skutečně záležet. Prakticky všechny modely nadchnou originálními odstíny, v případě recenzované varianty (kterou jsem měl doma k dispozici) se krásně mazlí ocelově šedá s modrou a výsledná kompozice dokonale harmonizuje s materiálem pouzdra.

Logo v takřka standardní poloze nelze přehlédnout, podobně jako drobnější informace o typu hodinek a strojku, tedy Big Crown a Automatic, ve spodní části.

Šroubovací dýnko umožní nahlédnout do intimity hodinek prostřednictvím dalšího sklíčka, v tomto případě už pouze minerálního. Průzor obklopují standardní technické informace, především o použitých materiálech. Troufám si však tvrdit, že ty zprvu rychle a rádi přehlédnete, protože váš zrak uchvátí pohled na strojek.

Ten by sám o sobě zase až tak zajímavý nebyl, nebýt skutečně parádního červeného rotoru. Červená barva v tomto případě není pouze odrazem kreativity designérů, ale symbolizuje celou filozofii značky, tedy kvalitní švýcarskou mechaniku za rozumnou cenu. O tom, že se s podobným prvkem na jiných hodinkách jen tak nesetkáte, svědčí i fakt, že právě červený rotor strojku má Oris registrován a chráněn obchodní značkou.

Mechanický strojek s automatickým nátahem má název Oris 754 a jde o modifikovanou verzi automatu Sellita SW200 s frekvencí 28 800 BPH a uváděnou rezervou chodu 38 hodin. Ani Oris nevyvrátil mé zkušenosti a hodinky pracovaly oproti papírovým hodnotám výrazně déle. V klidovém stavu vydržel recenzovaný kus od natažení do zastavení celých 41 hodin a 45 minut. I přesnost potěší, odchylka se pohybovala okolo uspokojujících 8 sekund za den.

Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly
4.10.2023 - Agáta Vřeská
Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly

Ve jménu korunky

Logotypem značená korunka je v případě Oris Big Crown klíčovým prvkem, vždyť právě ji ctí hodinky přímo ve svém názvu. Ano, je sice velká, avšak jedním dechem dodávám, že nijak extrémně. Nemusíte se tedy obávat, že by například tlačila či jinak vadila. Velikost korunky rovněž odkazuje na původní cílovou skupinu, tedy na letce, kterým zaručovala komfortní manipulaci během pilotování letadla v silných rukavicích omezujících jemnou motoriku prstů.

Práce s korunkou je díky jejím proporcím jedním slovem špičková a příjemným překvapením je i fakt, že je šroubovací. A to i přesto, že jde o vlastnost typickou pro potápky, přičemž tento model garantuje voděodolnost pouze do tlaku 5 atmosfér, tedy víceméně sprcha a dost.

Funkce korunky je pro automatické hodinky s mechanickým nátahem typická a zahrnuje tři notoricky známé pozice: první pro oboustranné a příjemné natahování strojku, druhá pro nastavení data (zde prostřednictvím již zmíněné ručky) a třetí k seřízení času. I zde můžete samozřejmě počítat s hackingem.

Jednička s hvězdičkou

Rád bych v rámci objektivního hodnocení hodinkám něco vytkl, ale v tomto případě bych byl spíše za hnidopicha. Detaily jako slabá voděodolnost či jednostranná antireflexní vrstva jsou v poměru s pozitivy hodinek naprosto zanedbatelné.

Recenzi zakončím velmi podobně, jako jsem začal. Hodinky Oris Big Crown Pointer Date jsou zkrátka a dobře mistrovskou kombinací krásy, kvality a perfektního dílenského zpracování. Čím více času s nimi strávíte, tím více vás budou bavit a těšit. Jsou ztělesněním tradice protkané řadou hravých a originálních detailů a troufnu si tvrdit, že svým nadčasovým zpracováním budou dělat radost po generace. Za velmi zajímavou cenu tak získáte klíč do světa luxusních hodinek s puncem vysoké švýcarské kvality.

Zdroje fotografií: Fotografie výrobce

Mohlo by vás dále zajímat:

Union Glashütte Belisar Chronograph recenze – Pokrokové retro
7.1.2025 - Jiří Hons
Union Glashütte Belisar Chronograph recenze – Pokrokové retro

Orient Bambino – Fotogalerie společenských legend
3.10.2022 - Agáta Vřeská
Orient Bambino – Fotogalerie společenských legend

Hamilton Khaki Field Murph recenze – Jedny z nejslavnějších filmových hodinek na světě
12.1.2023 - Agáta Vřeská
Hamilton Khaki Field Murph recenze – Jedny z nejslavnějších filmových hodinek na světě

Frederique Constant Slimline – Jak na společenské hodinky
7.11.2023 - Eduard Tomas
Frederique Constant Slimline – Jak na společenské hodinky

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Kamilpřed 9 dny, reagovat
Zdravím a poopravím autora recenze - ORIS na rozdíl od Omegy do Swatch Group nepatří, je to nezávislá značka.
Igor Kratochvílpřed 9 dny
Dobrý den, ano, máte pravdu, značky byla v 80. letech odkoupena zpět. Děkuji za opravu, omlouvám se za tuto mylnou informaci a přeji krásný den.

Hodinky zmíněné v článku

Limitovaná edice 1926 ks
75 590 Kč (doručíme do 11.3.)
Zobrazit další