Orient Star Contemporary Open Heart Automatic recenze – Malé, ale šikovné!

Tagy: Recenze | Orient Star | Pánské | Klasické

Jakub Pitucha | 19.11.2024 | 3 MIN

V dnešní recenzi si posvítíme na zajímavý přírůstek početné Orient Star rodiny. Dalo by se jej nazvat jako takový první schůdek a ochutnávka japonské „vyšší" hodinařiny. Jedná se totiž o model ze základní řady prestižní značky Orient Star – Orient Star Contemporary Open Heart Automatic. Zaslouží si ale dnešní hodinky nést „hvězdný" přívlastek? To se uvidí... tak neotálejme a pojďme na to.

Kus poctivé hodinařiny na první pohled

I když jsem kolem vitríny se "Stárama" chodíval často, nikdy se jim nepodařilo upoutat mou pozornost a radši jsem svůj pohled upřel na jiné japonské konkurenty, jako je třeba Seiko nebo Citizen. Mou „lhostejnost" však silně rozhodilo hned první nasazení dnešních hodinek – na zápěstí je to totiž hned úplně o něčem jiném.

Za cenu, kde se jiní nebojí dávat základní, nudné číselníky, chřestící náramky a plechové spony, na nás Orient Star rozhodně nešetří – špičkové zpracování je poznat hned na první pohled.

Orient Star Contemporary – Fotogalerie skutečných hvězd kolekce
27.6.2024 - Eliška Měrková
Orient Star Contemporary – Fotogalerie skutečných hvězd kolekce

Nejhorší ale je, že si opravdu nevím rady s tím, jak bych to vám, čtenářům, popsal. Na hodinkách totiž není nic, co by vyloženě vybočovalo – žádný rys, který bych dokázal na první dobrou vypíchnout... Právě naopak na mě hodinky působí tak nějak celistvě. Prostě jsem měl s nimi na zápěstí opravdu dobrý pocit, který jen tak z hodinek nemívám, a to teprve s hodinkami pod 20 000 korun.

Orient Star Contemporary Layered skeleton recenze – Orientální gentleman s otevřeným srdce
20.7.2023 - Jakub Pitucha
Orient Star Contemporary Layered skeleton recenze – Orientální gentleman s otevřeným srdce

Prostě tak akorát

Tohle je velice subjektivní a vím, že mnoho z vás si potrpí na "pořádné cibule" – no prostě velké hodinky, které jdou na zápěstí cítit! Pro takové z vás bohužel dnešní recenze není.

Je naopak pro ty, kteří si potrpí na menší (ne však příliš malé), kompaktní a pohodlné hodinky.

Hodinky totiž měří 39 mm. Od nožky k nožce pak mají nádherných 45 mm a šířku náramku 20 mm. No prostě tak akorát. Na mém 18 cm zápěstí sedí doslova jako, s prominutím, "prdel na hrnec".

Na kompaktním dojmu z hodinek přidává i celkové zpracování – jemné zaoblené hrany a leštěné a broušené povrchy, které se ve vytříbené harmonii na hodinkách i náramku střídají.

A u náramku zůstaneme – ten mě totiž také velice příjemně překvapil. Náramek samotný i plná překlápěcí spona působí velice bytelně. Potěšila mě i možnost tří pozic mikroregulace na sponě, na kterou jiné značky (doufám, že mě v Citizenu slyší...) často zapomínají.

Vybere si opravdu každý

Ke mně samotnému se v rámci recenze dostala modrá varianta. Pokud ale modré neholdujete, nebo máte modrých hodinek jednoduše dost, není třeba zoufat.

V nabídce je jak elegantní bílá, moderní zelená, retro hnědá nebo třeba limitovaná edice ve světle modré, kterou ocení zejména dámy.

Všechno, co je potřeba!

Teda alespoň pro mě... rozložení číselníku je totiž přesně podle mého gusta. Římské číslice, nádherný průhled na setrvačku, na kterou se já osobně nemohu přestat dívat, a jediná dnes užitečná komplikace na světě – rezerva nátahu.

No nalejme si čistého vína. Stopky, datum a jiné další serepetičky dnes dovede i váš mobilní telefon, který každý nosíme v kapse. Ale jak dlouho ještě „potiká" náš miláček na zápěstí? To babo raď... A přesně od toho je rezerva nátahu. A i když by se bez ní člověk, zejména pak u automatických hodinek, taky bez problému obešel, vnímám tuto komplikaci jako velice příjemné zpestření, které zároveň příliš nenarušuje estetiku daných hodinek. A ta čirá radost při pohledu na ručičku rezervy chodu, jak se pomalu sune vpřed, když hodinky natahujeme, opravdu stojí za to!

Orient Star Modern Skeleton recenze – Usmívající se hvězda
27.3.2024 - Lukáš Hamřík
Orient Star Modern Skeleton recenze – Usmívající se hvězda

F6... klasika která neurazí

Vevnitř hodinek pak tiká in-house kalibr F6R42 – ostřílená stálice této japonské stáje. Strojek disponuje 50 hodinami rezervy chodu, hackingem a automatickým a ručním nátahem. Běží na 3 HZ a je postaven na architektuře s 22 kameny. Garantovaná odchylka je stanovena na +25/-15 vteřin za den a samotný strojek můžeme sledovat jak přes Open Heart, tak přes průhled na dýnku.

Shrnutí na závěr

Co říci na závěr? Já osobně mohu hodinky jen doporučit. Jsou totiž skvělou vstupní bránou do světa „lepších" japonských hodinek. Zároveň nejsou „tuctové" a s rezervou chodu a Open Heart se stávají velice zajímavými hodinkami, které se jen tak nevidí. To vše podtrhuje nadstandardní zpracování, safírové sklíčko s antireflexem a 100M voděodolnost, se kterou se hodinky nezaleknou ani prázdninového koupání v Japonském moři.

Mohlo by vás dále zajímat:

Orient Star M34 F8 Date recenze – Perseidy na zápěstí
25.7.2024 - Lukáš Hamřík
Orient Star M34 F8 Date recenze – Perseidy na zápěstí

Orient Star fotogalerie – Když jsou jedny hezčí než druhé
10.8.2023 - Agáta Vřeská
Orient Star fotogalerie – Když jsou jedny hezčí než druhé

Zdroje fotografií: Fotografové Hodinky 365

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku