Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Orient Star | Pánské | Klasické | Tradiční
Vojtěch Höhe | 16.9.2022 | 3 MIN | 4x komentář
Japonská značka Orient je mezi lidmi dobře známá a figuruje na trhu již velmi dlouhou dobu. O její historii je i samostatný článek na našich stránkách. Co jsem ale do nedávna nevěděl je to, že mají svojí „high-end“ divizi zvanou Orient Star. Ta oslavila 70. výročí a k té příležitosti vydala model Orient Star Skeleton Mechanical, který by měl stát na pomyslném vrcholu produkce.
1.8.2022 - Agáta Vřeská
O značce Orient Star – Sáhnout po hvězdách
První věcí, která člověka na těchto hodinkách zaujme je stroj, který není schovaný pod číselníkem, ale je vidět v celé své kráse. Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem skeletovaných hodinek, vždy mi přišly až příliš okázalé. U tohoto modelu ale musím uznat, že díky perfektnímu zpracování jsem změnil názor.
Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem skeletovaných hodinek, vždy mi přišly až příliš okázalé. U tohoto modelu ale musím uznat, že díky perfektnímu zpracování jsem změnil názor.
Ani pod lupou jsem nenašel nic, co bych mohl vytknout. Prořezané můstky mají sražené a leštěné hrany, z číselníkové strany jsou ozdobeny perláží, ze zadní strany pak ženevskými (resp. tokijskými) pruhy. Na přední straně kromě loga Orient Star je malý subdial pro mimostřednou vteřinku a stupnice pro ukazatel rezervy nátahu.
3.10.2023 - Agáta Vřeská
Orient Star má novou kolekci M. Inspirací je řecká mytologie i hvězdná obloha
Aby se lépe odečítal čas, je kolem stroje stupnice se zvýrazněnými indexy hodin a minut. Všechny ručky jsou vyhotoveny v krásném tmavém odstínu modré. Jako malé plus beru také to, že ručky nejsou jen nastříkané modrým lakem, jako tomu je zvykem u jiných značek z Asie, ale jsou opravdu modřené.
Celý strojek se dělá buď ve stříbrném provedení nebo v barvě champagne, kterou jsem měl možnost držet v ruce. Díky průřezům si můžeme prohlédnout, co se ukrývá uvnitř. Jako první věcí si asi všichni všimnou kmitající setrvačky, kterou drží můstek ve tvaru (jak popisuje výrobce) dvouocasé komety.
Zkušenější oko si pak všimne zvláštního krokového kola. To, díky své barvě a komplikovanému tvaru, napovídá, že je vyrobené z křemíku. Ten mu propůjčuje dobré vlastnosti, jako nízkou míru tření a velkou odolnost vůči opotřebení. Neblaze na něj nepůsobí ani magnetismus, což je fajn, ale zbylé součásti stroje, které jsou na tento neblahý vliv náchylné, jako kotva nebo vlásek setrvačky, jsou stále ze standardních materiálů. Proto by si majitel hodinek měl dát i tak pozor před zdroji magnetických polí.
4.6.2021 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Hodinky a magnetismus – V běžném životě
Strojek F8 disponuje oproti svým soukmenovcům vyšší rezervou chodu, a to 70 hodinami. Což mi přijde jako praktická hodnota. V praxi si to představuji tak, že hodinky v pátek odložím, v pondělí opět vezmu na ruku a ony stále poběží.
Co se týče přesnosti, výrobce udává toleranci od -5 do +15 sekund za den. Můj konkrétní kus, při plném nátahu, testován na vibrografu v 5 polohách, ukazoval průměrnou hodnotu 10 sekund za den. Jak plynou dny chod se začíná trochu horšit. Zejména vzniká velký rozdíl v hodnotách mezi jednotlivými polohami hodinek. Reálně pak Orienty po 48 hodinách chodí už jen +2 sekundy za den. Ale to je normální jev, který je zapříčiněn klesající hnací silou pera a je patrný u všech hodinek, které mají takto dlouhou rezervu nátahu.
Řemínek je z kvalitní cordovan kůže.
Vnějšímu zpracování hodinek nemám co vytknout. Pouzdro je ručně leštěné pomocí metody Sallaz. Přední safírové sklo je opatřeno oboustrannou antireflexní vrstvou, která je opravdu hodně účinná až to vypadá, že tam žádné sklo není.
Přední safírové sklo je opatřeno oboustrannou antireflexní vrstvou, která je opravdu hodně účinná až to vypadá, že tam žádné sklo není.
Budu-li upřímný, neměl jsem od těchto hodinek příliš velká očekávání. Jednak, jak už jsem zmiňoval, nejsem příznivcem skeletonovaných hodinek a za druhé, mám značku Orient zařazenou jako „lidové“ hodinky. Ale tento kus mi ukázal, že Orient a Orient Star jsou dvě různé věci a že mám co doničení s prémiovou značkou.
30.7.2024 - Eliška Měrková
Příběh značky Orient – Japonské "Primky" pro každého
Dlouho jsem přemýšlel, zda bych Skeletony mohl někomu doporučit. Je pravda, že v podobné cenové hladině mírně pokulhávají v přesnosti, neboť se nejedná o certifikovaný chronometr. Ani samotné jméno značky nezní tak zvučně, jako například Longines, ale na druhou stranu si člověk pořídí zajímavé japonské hodinky, které jsou výborně zpracované a mají svůj vlastní vyladěný in-house strojek, což jim dává určitý punc exkluzivity. Proto za mě určitě stojí za pozornost.
Mohlo by vás dále zajímat:
27.3.2024 - Lukáš Hamřík
Orient Star Modern Skeleton recenze – Usmívající se hvězda
12.8.2022 - Agáta Vřeská
Orient Star Classic Moonphase recenze – Pokud vás nedostane Měsíc, tak všecko ostatní ano
7.9.2020 - Agáta Vřeská
Hamilton a jeho nový Skeleton Jazzmaster „Spiky H“
10.1.2022 - Vojtěch Höhe
Orient Bambino Version 6 recenze – Elegantní automaty, které budou sloužit dlouhá léta
10.8.2023 - Agáta Vřeská
Orient Star fotogalerie – Když jsou jedny hezčí než druhé
7.11.2022 - Agáta Vřeská
Edox Delfin Mecano Automatic recenze – Sportovní skeleton připomínající Defy
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.