Mechanické a automatické hodinky – Vše, co je třeba vědět

Tagy: Technologie a pojmy | Klasické

Šimon Šesták | 3.6.2024 | 12 MIN | 5x komentář

Přišla ta pravá chvíle – chcete si pořídit své první mechanické hodinky nebo automaty (tedy mechanické hodinky s automatickým nátahem). Pokud však nemáte zkušenost a dosud jste nosili jen baterkové hodinky (či žádné), nejspíš vám hlavou víří otázky jako: Jak to vlastně funguje? Nemůžu je špatným zacházením nějak poškodit? Jak je správně nastavit a dotáhnout? A je vůbec třeba je dotahovat? Dnes se pokusíme odpovědět na všechny vaše otázky.

Jste naprostý hodinkový začátečník? Doporučujeme podívat se na pravidla základní manipulace:

Jak nastavit čas a datum a jak správně manipulovat s hodinkami
4.8.2023 - Agáta Vřeská
Jak nastavit čas a datum a jak správně manipulovat s hodinkami

Máte jen konkrétní otázku a nechcete se pročítat celým článkem? Koukněte na naše FAQ – tedy nejčastější otázky ohledně mechanik:

FAQ: Mechanické a automatické hodinky – Nejčastější otázky
3.6.2024 - Eliška Měrková
FAQ: Mechanické a automatické hodinky – Nejčastější otázky

Ruční vs. automatický nátah

"A máte tu takové ty, co se natahují ručně? Takové měl můj děda... A dnešní hodinky už jsou asi všechny na baterku, že?". Zákazníka hodinkami nepolíbeného mnohdy překvapí, kolik takových "natahovacích" (jinak řečeno mechanických) hodinek v nabídce vlastně máme. Spousty. Nejsou ale mechaniky jako mechaniky.

Co se současné produkce týče, v drtivě většině případů platí, že mají tzv. automatický nátah. Čistě ruční nátah, jaký měli naši dědové, je tedy mnohem vzácnější. Každopádně platí, že všechny automaty jsou mechanické hodinky, ale ne všechny mechanické hodinky jsou automaty.

Abyste čistě mechanické hodinky uvedli do pohybu, musíte jejich hnací pružinu (pero) ručně natáhnout korunkou. Což je rituál, jenž vyvolává takové... důvěrnější spojení mezi člověkem a jeho hodinkami. Jen váš vědomý zásah může rozpohybovat soukolí a chod ruček a jen vy tak můžete dát hodinkám "život".

Čistě ruční nátah najdeme například v limitované edici Orient Star Classic M45 Skeleton.

Čistě ruční nátah najdeme například v limitované edici Orient Star Classic M45 Skeleton Mechanical.

V modernějších mechanických hodinkách, které už disponují automatickým nátahem, je pak jedna důležitá součástka navíc – rotor. Vahadlo, které zajišťuje natahování pera v hodinkách bez nutnosti nátahu ručního. Onen "rituální" zásah, jaký patří jen k hodinkám bez rotoru, tedy není nezbytný.

O jakési důvěrné spojení člověka s hodinkami tu však jde podle mě také, jelikož je při životě rovněž musíte držet vlastní iniciativou, a to přirozeným pohybem ruky.

Jaký je rozdíl mezi quartzovými a mechanickými hodinkami?

Mechanické hodinky jsou samozřejmě historicky starší a daleko komplikovanšjší, než hodinky quartzové (tedy bateriové). Zásadní rozdíl je ten, že zatímco mechanické hodinky fungují pouze na základě mechanických součástek a jejich hnací silou je rozvíjející se pero, quartzové hodinky v sobě mají integrovaný obvod a jejich energii zajišťuje baterie či akumulátor.

Oproti quartzovým hodinkám jsou ty mechanické méně přesné, náchylnější na mechanické poškození, méně praktické (musíte je po zastavení znovu nastavovat, dotahovat apod.) a taky dražší. Přesto jsou mezi hodinkovými znalci daleko přitažlivější a hodnotnější.

Quartzové hodinky – Jak fungují a jak si stojí oproti mechanikám?
29.5.2023 - Eliška Měrková
Quartzové hodinky – Jak fungují a jak si stojí oproti mechanikám?

Jak přesně funguje samonátah?

Samonatahovací mechanismus automatických hodinek (tedy rotor roztáčený pohybem ruky) natahuje pero, a tak hodinky není nutné natahovat ručně. Rotor (vahadlo) je do strojku hodinek nejčastěji zasazen centrálně a pokud mají hodinky odkryté dýnko, je to první věc, které si všimnete.

Rotor v podstatě natahuje pero. Funguje to tak, že pastorek, který je upevněn k rotoru, se současně s ním roztáčí a uvádí tak do pohybu soukolí samonátahu, jež je zakončeno perovníkem se svinutým perem (které je zdrojem energie mechanických hodinek).

Jak fungují mechanické hodinky – Vše, co byste o mechanikách měli vědět
16.6.2023 - Agáta Vřeská
Jak fungují mechanické hodinky – Vše, co byste o mechanikách měli vědět

Pohyb ruky tedy způsobí navinutí pera, které rozvíjením roztáčí perovník, jež následně pohání hodinkové soukolí. To je zakončeno krokovým ústrojím, které způsobuje onen líbezný tikot, jaký máme na hodinkách rádi.

Jak přesné jsou mechanické či automatické hodinky?

Přesnost mechanických i automatických hodinek bude obvykle výrazně horší než v případě hodinek s quartzovým pohonem. A to především proto, že na jeho oscilátor mají vnější vlivy (jako změny teploty nebo gravitace) větší vliv.

U většiny mechanických strojků lze dnes počítat s průměrnou odchylkou kolem +-20 sekund za den. Ty nejpřesnější strojky s COSC certifikací pak dosahují odchylky -4/+6 s/d. Je ovšem důležité zmínit, že výrobci obvykle udávají dvě informace o odchylce strojků: Průměrnou a maximální.

Ta průměrná značí, o kolik se může strojek odchýlit od přesného času během 24 hodin v různých polohách. Ta maximální pak říká, o kolik se může přesnost strojku odchýlit od reálného času maximálně. V praxi tak můžeme pozorovat to, že se hodinky během dne odchýlí klidně o půl minuty, po 24 hodinách se však tato odchylka může snížit. Jinými slovy se mohou hodinky chvíli pozdit, chvíli zase předbíhat.

Setrvačka, vlásek, frekvence – proč jsou tyto pojmy důležité?

Setrvačka je součástkou mechanického strojku, jejíž funkcí je udávat hodinkám tempo, a tedy přesnost chodu. Je tvořena věncem na hřídeli (setrvačnou hmotou) a vláskem, který setrvačce dodává energii. Ono tempo hodinek a jejich frekvence se stanovuje buď v hertzích, nebo polokmitech za hodinu (bph, beats per hour). Frekvence má často vliv na přesnost (ale nemusí to tak být).

Hodinářský slovník
4.11.2019 - Agáta Vřeská
Hodinářský slovník

Vlásek a věnec setrvačky.

Vlásek a věnec setrvačky.

Regulace hodinek – Od kyvadla ke quartzové přesnosti
27.5.2024 - Jakub Pitucha
Regulace hodinek – Od kyvadla ke quartzové přesnosti

Sníží se s frekvencí strojku i přesnost?

Obecně řečeno ano, snížením frekvence může dojít ke snížení přesnosti. A to zejména proto, že strojky s vyšší frekvencí se lépe vyrovnávají se změnami poloh a ostatními rušivými faktory, jako mohou být nárazy apod. Může se tedy stát, že snížením frekvence utrpí přesnost. Není to však pravidlem a záleží na typu strojku, potažmo jeho regulace. Můžeme si tak koupit např. hodinky s nízkou 3Hz frekvencí a certifikací přesnosti COSC.

Regulace hodinek – Od kyvadla ke quartzové přesnosti
27.5.2024 - Jakub Pitucha
Regulace hodinek – Od kyvadla ke quartzové přesnosti

Co dělat, aby šly hodinky co nejpřesněji?

Nejpřesněji jdou hodinky obvykle při plném až polovičním nátahu, při nižším se může odchylka zvětšovat.

Slušnou přesnost hodinek a co nejdelší možný nátah tedy zajistíte tím, že budete hodinky pravidelně nosit nebo dotahovat. Čím dotaženější totiž pero je, tím stabilnější tlak předává do soukolí, a tedy – hodinky půjdou přesněji.

Napomoci může také regulace, která umožňuje uzpůsobit činnou délku vlásku strvačky do plusu či do mínusu, a tím zpřesnit chod hodinek.

Regulace hodinek – Od kyvadla ke quartzové přesnosti
27.5.2024 - Jakub Pitucha
Regulace hodinek – Od kyvadla ke quartzové přesnosti

A jak dlouho poběží? Aneb co je to rezerva chodu

V případě automatů zůstávají hodinky v chodu tak dlouho, dokud jsou pravidelně nošeny. Po odložení na pár dnů (u většiny stačí cca 40 hodin) se samy zastaví. V případě mechanik bez automatického nátahu hodinky běží, dokud se pero plně nerozvine.

Tento jev nazýváme rezervou chodu. Jedná se o dobu, po kterou plně natažené hodinky běží (nejobvyklejší doba je 40 hodin, ale existují strojky např. se 60, 70, 80 a vyšší rezervou chodu). Po uplynutí rezervy chodu se hodinky zastaví a je nutné je opět natáhnout.

Automatický strojek Powermatic 80 má zvýšenou rezervu chodu na 80 hodin.

Například slavný automatický strojek Powermatic 80 má zvýšenou rezervu chodu na 80 hodin.

Powermatic 80 – stručně a srozumitelně
16.5.2019 - Radek Vyhlídal
Powermatic 80 – stručně a srozumitelně

Co ovlivňuje rezervu chodu?

Délka pera v perovníku a frekvence setrvačky. Čím je hnací pero delší, tím déle dokáže dodávat energii. Maximální délku pera ovlivňuje prostor v perovníku (čím je větší, tím musí být strojek větší a tím pádem i hodinky) a také jeho tloušťka. Tenčí hnací pero může být kolem jádra perovníku vícekrát omotané. Na druhou stranu musí být dostatečně silné na samotný pohon celého soukolí.

Frekvence setrvačky udává, kolikrát za sekundu dojde k pohybu celého soukolí a tím pádem i kolikrát za sekundu dojde k mírnému rozvinutí hnacího pera. Snížením frekvence ze 4Hz na 3Hz (typické např pro Powermatic 80, který je upravený z ETA 2824-2) tedy ušetříme 25 % energie a o to zvýšíme rezervu chodu.

Co dělat, když se hodinky zastaví?

Příčin může být více, ale v případě, že se o své hodinky správně staráte (a nevystavujete je například silným magnetickým polím), bude s největší pravděpodobností problém v nedostatečném natažení hodinek, správněji tedy hnacího pera v perovníku.

VŠE NA TÉMA: Hodinky a magnetismus – V běžném životě
4.6.2021 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Hodinky a magnetismus – V běžném životě

To, že se hodinky po několika hodinách od odložení zcela zastaví, znamená, že se pero již zcela odvinulo a v hodinkách tak už není žádná energie, která by mohla roztáčet soukolí. Pokud tedy chcete jistotu, že hodinky ráno nenajdete zastavené, doporučujeme každé ráno před nasazením hodinky povzbudit dotažením pomocí korunky: 10–15 otočení by mělo být podle většiny výrobců dostatečné.

Zdroj:prim.cz

Zdroj:prim.cz

Hodinky se předcházejí?

V případě, že je v perovníku málo energie, začnou se hodinky paradoxně předcházet. Setrvačka totiž nedostává dostatečně silné impulzy a sníží se její amplituda. Jinými slovy se zkrátí dráha, kterou vykoná, a tudíž se zkrátí (zjednodušeně řečeno) doba mezi "tik" a "tak".

Hodinky tedy začnou běžet o něco málo rychleji, což může po delší době způsobit odchylku i v řádu minut. Silné předcházení při plném natažení pak obvykle bývá signálem, že vlásek setrvačky je zmagnetizovaný, jeho vinutí se na sebe začnou tzv. lepit. Demagnetizování hodinek je naštěstí poměrně nenáročné a zvládne jej každý lépe vybavený hodinář.

Výsledek na časovém komparátoru kde lze vidět, že se hodinky výrazně předcházejí. Zdroj:diywatch.club

Výsledek na časovém komparátoru, kde lze vidět, že se hodinky výrazně předcházejí. Zdroj:diywatch.club

Hodinky se opožďují?

V případě, že se hodinky naopak opožďují, může být problém v samotném soukolí. Kamenná uložení, ve kterých jsou jednotlivá kola uložena, se mohou zanášet a olej v nich pak vysychá nebo časem ztrácí své vlastnosti. To zvyšuje tření a hodinky se v důsledku toho opožďují. I proto se doporučuje hodinky co pár let nechat pravidelně servisovat.

Jak předcházení, opožďování či zastavení předejít?

To, že už víme, co tyto jevy způsobuje, je sice fajn... Ale jistě vás také zajímá, jak jim předcházet. Odpověď vyžaduje trochu pochopit své vlastní hodinky.

U moderních automatických hodinek dochází k natažení pera pomocí rotujícího závaží, tzv. rotoru. Rotor převádí pohyby ruky uživatele na mechanickou energii, kterou skladuje v perovníku. Způsob tohoto převodu se liší v závislosti na konkrétním řešení daného výrobce strojku. Strojky v levnějších hodinkách pak většinou mají pouze jednostranný nátah, tedy k dotažení dochází pouze pokud závaží rotuje jedním směrem.

Pokud nechcete, aby se hodinky předbíhaly, doporučujeme rovněž každé ráno před nasazením dotáhnout (o 10–15 otočení).

Jak správně hodinky dotahovat?

Hodinky dotahujeme pomocí korunky v nulté (tedy plně zacvaknuté) poloze. Korunku plynule otáčíme směrem ke 12. hodině – v tomto směru ucítíme lehký odpor. Při natahování se snažíme ukazovákem vyvinout slabý tlak směrem proti palci čímž se snažíme vyrovnat tlak vyvíjený na korunku shora. Doporučujeme každé ráno před nasazením dotáhnout o 10–15 otočení.

Co je jednosměrný a obousměrný nátah?

Jednosměrný nátah

Hodinky se natahují jen v případě, že se rotor pohybuje tímto směrem, a nátah je tak o 50 % méně efektivní. Jeden příklad za všechny je oblíbený strojek Miyota 8XXX, který se objevuje například v automatických hodinkách Festina. Ten má pouze jednosměrný nátah, a proto se hodí spíše pro uživatele s aktivnějším životním stylem, který hodinkám zajistí dostatečné natažení.

Obousměrný nátah

Hodinky se natahují v případě rotace jedním i druhým směrem, typickým příkladem systému oboustranného nátahu je Seiko Magic Lever.

Může pero hodinek při natahování prasknout?

Mnoho uživatelů má strach hodinky natahovat korunkou, jelikož má obavu, že by při natahování hodinek mohlo prasknout pero. Je tato obava oprávněná? Ano i ne. Určitě je důležité být opatrný při natahování mechanických hodinek, které mají pouze ruční nátah. Je-li pero plně nataženo, ucítíte jasný odpor, který korunka začne klást. Pokud se budete snažit tento tlak překonat, dojde zcela jistě k poškození mechanismu.

Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly
4.10.2023 - Agáta Vřeská
Nejpoužívanější mechanické strojky – Přehled, parametry, rozdíly

Pokud se ovšem jedná o hodinky automatické, není potřeba se obávat – automatické hodinky jsou totiž vybaveny kluznou spojkou, která zabraňuje přetažení. Kluzná uzda na peru drží přitištěná na stěnách perovníku pomocí tření a pokud by mělo dojít k přetažení, pero proklouzne a uzda se zastaví o další žlab na stěnách perovníku.

Komponenty hodinek vč. pera Zdroj:Bloomberg.com

Komponenty hodinek vč. pera. Zdroj:Bloomberg.com

Ublíží hodinkám tzv. backhacking?

Velmi propírané téma mezi hodinkovými nadšenci je tzv. backhacking. Jedná se o způsob zastavení vteřinové ručky, ke kterému dojde při otáčení ručkami proti směru jejich chodu. Jak bylo řečeno, toto téma komunitu opravdu rozděluje. Osobně bych byl stran backhackingu spíše opatrný. Jakmile se sekundová ručka začne pohybovat směrem dozadu, značí to, že se pozadu pohybuje i celé soukolí včetně krokového mechanismu, na což tyto části nejsou konstruovány. V nejhorším případě tak může dojít např. k odštípnutí paletky kotvy kroku.

Backhacking vychází z pojmu Hacking. Hacking je funkce, díky které se po vytažení korunky do polohy pro nastavování času zastaví vteřinová ručka. To znamená, že čas je možné nastavit s přesností na sekundu.

Hacking a vše okolo něj – Když jde o vteřiny
5.10.2023 - Jakub Pitucha
Hacking a vše okolo něj – Když jde o vteřiny

Natahovač či nenatahovač?

Častá otázka zákazníků při pořizování automatických hodinek je, zda by si k nim měli pořídit také natahovač. Určitě je to spíš doporučená než povinná výbava majitele automatických hodinek. Na jednu stranu je praktické, že i po delším odložení budou mít hodinky aktuální čas, na druhou stranu u moderních automatických hodinek nedochází k vysychání maziva, a tak není nutné udržovat soukolí v neustálém pohybu. Rozhodně bych však natahovač doporučil majitelům automatických hodinek s komplikací věčného kalendáře, a to hlavně z praktických důvodů.

Při rozbalení natahovače jistě zjistíte, že pomocí přepínačů můžete nastavovat dvě nastavení – směr a počet otáček (obvykle vyjádřen číslovkou s textem TPD). Směr otáčení záleží na hodinkách, které do natahovače vkládáte. Vygooglením snadno zjistíte, která volba je pro váš strojek vhodný. Pokud si nevíte rady, nastavte oboustranné otáčení. TPD tedy počet otáček za den také doporučujeme nastavit na základě informace, kterou lze zjistit vyhledáním na internetu.                                

Jaká je životnost mechanického strojku?

Když si dovolím pravdu lehce přikrášlit, je životnost mechanického strojku prakticky neomezená. Dodnes vidíme, že dostává-li mechanický strojek pravidelný servis, může bez větších problémů sloužit dlouhá desetiletí, v mnoha případech také staletí. Jak však bylo řečeno, hlavním předpokladem je pravidelný servis.

Musím se o mechanické hodinky nějak starat? Aneb jak často hodinky preventivně servisovat a co to obnáší

Pokud chcete, aby byly Vaše hodinky opravdu generačními a dlouho a spolehlivě fungovaly, bude potřeba jednou za čas navštívit hodináře. Většina výrobců uvádí servisní interval s periodou 3–5 let. Tuto informaci se lze snadno dočíst v návodu k hodinkám.

Ten "nejhorší" servisní úkon, který Vás může potkat, je tzv. celková oprava. Při ní se vyjme strojek hodinek z pouzdra, rozebere se, všechny součásti se vyčistí od starého oleje a nečistot, zkontroluje se opotřebení jednotlivých částí a ty, které to vyžadují, se vymění. Strojek se pak složí a namaže podle pokynů výrobce. Tato oprava obvykle stojí v případě tříručkových strojů od 2000 Kč, v případě hodinek s komplikacemi, jako je například chronograf (stopky), může cenovka snadno přesáhnout hranici 7 tisíc.

Komplikace mechanických hodinek
19.5.2023 - Agáta Vřeská
Komplikace mechanických hodinek

Mohu s mechanickými hodinkami do vody?

Určitě můžete! Je ovšem potřeba si dát pozor na několik věcí. Tou první je, zda jsou vaše hodinky dostatečně voděodolné. Pro plavání by to mělo být alespoň 100 M, pro potápění minimálně 200 M. Je také důležité zkontrolovat, zda mají hodinky zašroubovanou korunku, jsou-li jí vybaveny. Rozhodně dávejte pozor na velké výkyvy teplot, jako je například situace "z rozehřáté pláže do studeného moře".

Před každou dovolenou u vody také doporučujeme zajít k hodináři a nechat hodinky podstoupit tzv. tlakovou zkoušku.

VŠE NA TÉMA: Voděodolnost u hodinek
5.3.2021 - Agáta Vřeská
VŠE NA TÉMA: Voděodolnost u hodinek

Mohu s mechanickými hodinkami sportovat?

Ač to můžou názvy jistých hodinek evokovat, příkladně Seiko 5 Sports, nejsou mechanické hodinky pro sport úplně vhodné. Ačkoliv je dnes drtivá většina hodinek vybavena systémem ochrany setrvačky, sportování s hodinkami může přispět k dřívějšímu opotřebení některých částí. Obecně zákazníkům doporučujeme vyhýbat se sportům, jako je tenis nebo golf, a to kvůli prudkým nárazům, které se přenáší přes zápěstí. Nedoporučuje se ani jízda na kole či motorce kvůli frekvenci drobných otřesů.

Mohlo by vás dále zajímat:

Nejlepší hodinky vybrané odborníky
11.11.2024 - Agáta Vřeská
Nejlepší hodinky vybrané odborníky

Fotogalerie nejkrásnějších dámských hodinek
11.11.2024 - Eliška Měrková
Fotogalerie nejkrásnějších dámských hodinek

6 NEJ: Nejmilovanější mechanické hodinky Seiko
8.11.2021 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Nejmilovanější mechanické hodinky Seiko

Fotogalerie dámských mechanických automatů
12.9.2024 - Eliška Měrková
Fotogalerie dámských mechanických automatů

Historie a cesta automatických hodinek + 5 NEJ ze současnosti
8.7.2024 - Eliška Měrková
Historie a cesta automatických hodinek + 5 NEJ ze současnosti

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Jirik_Hpřed 231 dny, reagovat
Dovolím si upozornit, že v hodinkách nejsou baterie. Baterie je obecný pojem, znamená funkční celek z více stejných prvků. Např. dělostřelecká baterie. V případě el. zdroje jde o více článků projenych, zpravidla sériové. Správně tedy by mělo být, že hodinky jsou napájeny články, novější lithiovými 3 V, starší používají napětí 1.5 V.
Šimon Šestákpřed 230 dny
Dobrý den. Děkuji za faktickou připomínku. Máte samozřejmě pravdu. I přes to však pro přehlednost raději používám obecně zavedený pojem baterie, aby nedocházelo k záměně příkladně s články tahu. ;)
Zdeněk V.před 230 dny, reagovat
Píšete, že při natahování u automatického strojku nehrozí zničení díky kluzné spojce, ale na zahraničních fórech jsem se dočetl, že u strojků Sellita sw200 dochází k poničení rachet wheel (omlouvám se, nevím český výraz). U sw200-1 by to již mělo být vyřešené, ale i tak se to prý občas objevuje a předpokládám, že ETA na tom bude podobně, minimálně řada 28xx. Setkali jste se s takovým problémem? Děkuji za odpověď a hezký článek.. ;-).
Šimon Šestákpřed 229 dny
Dobrý den pane Zdeňku, děkuji Vám za opravdu dobrý dotaz. V článku pojednávám spíše o peru v perovníku. Tam díky kluzné spojce nemůže (lépe řečeno nemělo by) dojít k jeho prasknutí. Problém na který narážíte se opravdu u některých strojků z rodinky ETA 28xx a jejich klonů jako je SW200, vyskytuje. Zapříčiněn je tím, že západkové kolo (to je ten tajemný ratchet wheel ;) ) musí krom natahovacího kola (to, které přenáší sílu směrem od korunky a má velké zuby) zapadat také s natahovacím kolem automatického nátahu, které má zuby kvůli velikosti naopak velmi drobné. Natahovací kolo korunky tak do západkového kola zapadá ob zub a může tedy docházet k “drolení“ zubů. SW200-1 má změněnou geometrii zubů která by tomuto jevu měla předcházet, ale z mé zkušenosti to žádný zázrak není. Příjemná zpráva je, že cena nového západkového kola je asi 200 korun a výměna je otázkou 5 minut. Ta méně příjemná zpráva pak je ta, že vydrolené zuby se rády vydávají na pouť směrem do strojku a proto bych při výměně kola doporučoval i celkový servis kdy se celý strojek rozebere a vyčistí. Jak jsem psal úvodem, tento problém se netýká všech strojků z rodiny 28xx. Příkladně ETA 2801 a její deriváty, tedy modely s pouze ručním nátahem již tímto neduhem netrpí jelikož je zde použito západkové kolo s velkými zuby.
Petrpřed 224 dny, reagovat
Děkuji za informace.