» Blog » Návody

Návod: Jak zesílit signál přes appku, když rádiem řízené hodinky ne a ne přijmout signál

Tagy: Návody | Technologie a pojmy

Radim Krčmář | 15.2.2021 | 4 MIN | 24x komentář

Můj skvělý otec mne vychovával podle přísloví „Dochvilnost je výsadou králů“ a když jsem nepřišel domů na čas, následoval slušný lepanec. Už od dětství se proto snažím být všude přesně ve smluvenou chvíli a nedochvilnost ostatních mě kolikrát dokáže vytočit do běla... Snad právě proto jsem nikdy naplno nepropadl kouzlu mechanických hodinek, vždy mě to táhlo k mnohem přesnějším „kvarckám“, pokud možno rádiově řízeným. Ve své skromné sbírce jich mám hned několik a rozhodně patří k mým oblíbenějším kouskům.

Věřím, že drtivá většina z vás se s takovými hodinkami ať už osobně či aspoň z doslechu setkala, ale pokud snad ne, pak doporučuji tento článek o rádiově řízených hodinkách, kde se o této problematice dozvíte vše podstatné.

Atomově přesné rádiem řízené hodinky
21.3.2018 - Petr Borovec
Atomově přesné rádiem řízené hodinky

6 NEJ: Pánské rádiem řízené hodinky (do 10 tisíc)
27.6.2022 - Agáta Vřeská
6 NEJ: Pánské rádiem řízené hodinky (do 10 tisíc)

Ovšem tak jako asi každá technologie, má i tato své slabiny… Česká republika je pokryta signálem z německého vysílače v Mainflingenu. Ten má dosah 1500 kilometrů a za ideálních podmínek je příjem signálu bezproblémový. Žil jsem toho času v relativně rovinatém městě a každé ráno při pohledu na hodinky mě vítala ikonka informující o úspěšné synchronizaci, která minulou noc proběhla. Dokonce se mi párkrát „podařilo“ na hodinkách ulovit i signál z Anglie, ačkoliv bydlím ještě o nějakých 200 vzdušných kilometrů dále, než by měl být jeho operační dosah. Pak mě ale osud zavál do hor, respektive do údolí mezi nimi a zde už to tak růžové se signálem bohužel není.

Některé mé hodinky s příjmem signálu problémy nemají a automatická, případně manuální synchronizace proběhne ve většině případů bez problémů i tady v Beskydech. Leč najdou se i takové, které nechytí signál jak je rok dlouhý a je úplně jedno jakou stranou leží, stojí nebo v kterém patře domu je položím.

Zkoumání různých zákoutí internetu prozradilo, že nejsem zdaleka jediný, kdo tento problém řeší a také, že jsou lidé v řešení problému poměrně vynalézaví. Můžeme tak narazit na návody, kterak hodinky správně umístit na kovovou pelest, případně rám bicyklu. Najdou se však i technicky sofistikovanější řešení. Na trhu se objevují již hotové zesilovače rádiového signálu, pro technicky zdatnější jsou tu pak stavebnice.

Hodinkový nadšenec si vyrobil vlastní malý vysílač, který emuluje signál DCF77 a umožňuje synchronizaci hodinek. Zdroj: hackaday.com

Hodinkový nadšenec si vyrobil vlastní malý vysílač, který emuluje signál DCF77 a umožňuje synchronizaci hodinek. Zdroj: hackaday.com

Mobilní aplikace emulující rádiový signál

Já se rozhodl vyzkoušet třetí variantu, nevyžadující žádné zvláštní technické dovednosti a navíc je zdarma. Jedinou věcí potřebnou pro synchronizaci hodinek bude chytrý telefon, který má však v dnešní době snad úplně každý. Jak asi správně tušíte, řeč bude o mobilních aplikacích, které by měly zvládnout totéž, jako výše zmíněné zesilovače. Na trhu jsou k dispozici jak pro Android, tak pro iOS platformu, takže ochuzen nezůstává nikdo. Jakožto uživatel nejmenované čínské špionážní značky jsem vyzkoušel tu první možnost, tedy pro Android. Objevil jsem dohromady dvě – WWVB Emulator a druhou od značky Junghans MEGA. Pro zajímavost připomenu, že vůbec první hodinky umějící přijímat přesný čas z éteru vyrobila právě tato firma.

První rádiově řízené hodinky byly Junghans Mega 1. Zdroj: fratellowatches.com

První rádiově řízené hodinky byly Junghans Mega 1. Zdroj: fratellowatches.com

Jak to funguje

Dřív než se pustíme do zkoušky obou aplikací, zde je trocha teorie, jak to vlastně funguje. Tyto aplikace z vašeho telefonu neudělají zesilovač dlouhých rádiových vln, jak by si někdo mohl myslet, ale pro svou funkčnost využívají reproduktor, respektive elektromagnetické vlnění, které vytváří. Pomocí programu se podařilo zharmonizovat frekvence audio signálu o kmitočtu 60 kHz, pomocí kterého lze synchronizovat drtivou většinu rádiem řízených hodinek, včetně japonských modelů určených pouze pro tamní trh. Nutno dodat, že aplikace čerpají zdrojový časový kód z NTP serveru a může tak dojít k nepatrné odchylce, ale to se myslím dá přežít…

K pokusu samotnému jsem si vybral dva pokusné králíky značky Casio, které mě svou neochotou přijímat pravidelně signál zlobí nejvíce, ale aplikace samozřejmě fungují i pro další značky jako Seiko, Citizen a mnohé další…

Mobilní aplikace by měly pomoct

Mobilní aplikace by měly pomoct "chytit vlnu". Vlevo appka WWVB Emulator a vpravo Junghans Mega.

Obě aplikace jsou extrémně jednoduché co do ovládání – v podstatě je stačí stáhnout, zapnout a v případě aplikace Junghansu zvolit zemi a zmáčknout tlačítko „Play“. Je samozřejmě potřeba mít hodinky nastaveny na správnou domovskou časovou zónu (Paříž, Berlín…), aby hodinky věděly, kde se nachází. Je také dobré vědět, na které straně hodinek se nalézá anténa pro příjem rádiového signálu a pak hodinky nasměrovat k reproduktoru telefonu, vydávajícího jakési rytmické praskání. Pokud to nevíte, nevadí, lze to vypozorovat i postupným otáčením hodinek. Pokud v případě slabého telefonního reproduktoru hodinky mají signál přijímat, lze je alternativně umístit i mezi sluchátka napojené na telefon, což by údajně mělo pomoci…

Jako první jsem vyzkoušel aplikaci WWVB Emulator. Přesto, že jsem ji během měsíce zkoušel několikrát a to i s různými sluchátky, úspěch se nedostavil. Nepomohlo ani aplikaci smazat a opětovně nainstalovat. Prostě nic.

První aplikace zklamala. I přes opětovné pokusy se synchronizace nepodařila.

První aplikace zklamala. I přes opětovné pokusy se synchronizace nepodařila.

Se značnou skepsí jsem se tedy jal vyzkoušet aplikaci značky Junghans a světe div se, ono to vážně funguje! Po přiložení k reproduktoru vydávajícího pravidelné lupání a spuštění manuální synchronizace se téměř okamžitě objevila indikace příjmu signálu a po pár minutách se skutečně na hodinkách objevila kýžená kontrolka potvrzující úspěšnou synchronizaci času.

Aplikace od Junghansu fungovala. Synchronizace během pár minut úspěšně dokončena.

Aplikace od Junghansu fungovala. Synchronizace během pár minut úspěšně dokončena.

Možná si říkáte, to je ale blbost, vždyť stačilo si je během pár sekund seřídit ručně. A máte samozřejmě pravdu. Mou hlavní motivací byla zejména zvědavost, jestli taková věc skutečně funguje a pak je to taky pro nás hodinkáře možnost se nějak zabavit, což se v této neveselé době myslím docela hodí…

Junghans Meister Mega 58/4803.44 recenze – Nadčasová retro preciznost
29.6.2023 - Patrik Zdvíhal
Junghans Meister Mega 58/4803.44 recenze – Nadčasová retro preciznost

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Borispřed 1344 dny, reagovat
Junghans MEGA vyzkoušeno na Casio GST-W310D-1AER a nic. Hodinky na toto ,,cvrlikání,, z telefonu nijak nereagují.
Agáta Vřeskápřed 1342 dny
Dobrý den, Borisi. Mrzí mne, že aplikace nepomohla. Ne u každých se dle zkušeností poštěstí.
David - valasskopřed 1152 dny, reagovat
Super článek.. sem ani nevěděl že něco takového technicky lze tak jednoduše provést.. díky za to ;-) ///// WWVB Emulator: při spuštění neobtěžuje vysokým tónem z mobilu, nicméně stále dokola mění ladící frekvenci a hodinky se nestihnou nastavit... vždy nahodí signál (L3-nejsilnejsi) jen na chvilku... takže v závěru hodí error ////// Junghans MEGA: Funguje perfektně.... jen je potřeba si počkat na tu správnou frekvenci z mobilu a najít anténu na hodinkách. Doporučuji ale špunty do uší - hodně vysoký tón z mobilu. Oproti klasickému signálu rozdíl sekunda.... ale to je i cca odchylka po týdnu bez synchronizace. ////// Hodinky koupené zde: Casio GW7900
Martinpřed 385 dny
Mohu vědět kde najdu v obchodu plaj apku Junghans na zesilení signálu?Nebo jak ji stáhnout?Nebo přesný název aplikace v obchodu plaj.Děkuji Martin.Hodinky GW-9500 a chci GWG-Bumastr A1000-2000.Tak děkuji za zaslání Apky.
Dominik Hokpřed 383 dny
Zdravím, Martine. Dívali jsme se Google Play a aplikace se jmenuje přímo "Junghans".
frenkiepřed 1060 dny, reagovat
Potvrzuji funkčnost Junghaus MEGA. Po spuštění aplikace mi na budících hned naběhla indikace příjmu silného signálu DCF a po několika minutách(3-5) došlo k synchronizaci. Jednalo se o budíky Auriol(Lidl), které mají poněkud méně citlivý přijímač a vždycky jsem s nimi musel běhat po bytě a hledat místo, kde se snad zasynchronizují. Takže apka opravdu funguje!
Petr Kralpřed 1058 dny, reagovat
Systémů radiového řízení hodin je několik navzájem nekompatibilních. Záleží na to, zda máte hodinky evropské pro DCF 77 nebo třeba americké pro systém WWWVB nebo univerzální. Pokud hodinky neumí americký systém, WWVB emulátorem nepůjdou nastavit.
Petrpřed 1042 dny, reagovat
Po 1/2 hodině stahování aplikací a pokusů je můj závěr: Na Junghans hodinky nereagují. U WWB emulátor signál silný, jen je potřeba najít anténu a vydržet v klidu nějakou chvíli. Hodinky naladěny na 4.tý pokus. Casio GW 9200. Zdravím všechny fandy.
Honzapřed 605 dny, reagovat
Ahoj mám Casio wva m 650 za boha nemůžu synchronizovat ručičkový čas a digitální čas ani s návodem od výrobce ani s návodem zaslaným meilem.Prosim o radu...Jinak je snad hodím do koše
Agáta Vřeskápřed 604 dny
To vypadá na rozkalibrované ručky. Zkus zmáčknout (v módu času) dlouze pravé spodní tlačítko (D), začne blikat H-Set. Nejprve se zkalibruje subčíselník (ručka musí ukazovat nahoro), jakmile je zkalibrovana, posuneš se na kalibraci ruček (zmáčknutím levého spodního, začne blikat 0:00), začnou se točit ručky a musíš je dostat na "12". Posouváš je pravými tlačítky. Jakmile jsou obě ručky na 12, potvrdíš levým horním a přetočí se na čas, který máš nastavený na digitálu. V anglickém návodu, kt. najdeš na stránkách Casia je toto nastavení pod názvem Hand Home Position Correction. Snad nepoletí do koše :)
Honzapřed 604 dny, reagovat
Moc vám Děkuji Agato.........vše trvalo 20 vteřin .PS do koše nepoletí
Honzapřed 390 dny
Jak se nastavuje zimní či letní čas.dekuji
Agáta Vřeskápřed 390 dny
Zdravím, Honzo. V režimu měření času stisknete asi na 5s tlačítko A (horní levé). Ručka levého subčíselníku by měla ukazovat T1 a horní displej název města. Stiskněte C (Levé spodní) pro nastavení DST (standardního/letního času). Stiskněte D pro výběr režimu (Automatický - vypnutí letního času - zapnutí letního času). jakmile máte vybráno, stiskněte 2x tlačítko A pro ukončení nastavení.
Honzapřed 597 dny, reagovat
Ještě jedna věc,jak se dá nastavit automaticky řízení času.Mam to nastaveno na Berlín vše dle návodu a nic to nedělá.Tedy u Casio wva m 650.Dekuji za radu
Agáta Vřeskápřed 595 dny
Pokud u vás není dostatečný signál, bohužel s tím moc neuděláte. Můžete ho vyvolat manuálně na nějakém dostupnějším místě nebo právě zkusit aplikace popsané v článku.
Honzapřed 390 dny
Tak po podržení 5 vteřin levý horní mi akorát smaže oba digitální displeje.cili nevím jak na změnu letního a zimního času.Proc sakra u hodinek za x tisíc není kvalitní a reálný návod
Filip Debrecenyipřed 388 dny
Zdravím, Honzo. Nastavení letního a zimního času provedete následovně: 1) Přidržte levé horní tlačítko cca. na 5 vteřin, držte i když displeje zhasnou, poté se zobrazí v nastavení čas domovského města. 2) Levým spodním tlačítkem změníte pro nastavení letního a zimního času v horním displeji. 3) Pravým spodním tlačítkem nastavíte letní zimní čas (na výběr je možnost on, off nebo auto). Podle potřeby nastavíte. 4) Levým horním tlačítkem potvrdíte. 5) Hotovo
Ladislavpřed 593 dny, reagovat
Snadno šlo nastavit dvoje hodiny aplikací Junghans MEGA a i měřič počasí s hodinami na dcf. Super!
Honzapřed 388 dny, reagovat
Když zmáčknu na 5 vteřin pravé tlačítko dosáhnu jediné toho, že vypnu či zapnu automatické podsvícení.Holt sem koupil šunt s maďarským návodem.A anglicky není o nic lepší
Filip Debrecenyipřed 387 dny
Zdravím Honzo, musíte prvně přidržet levé horní tlačítko. Podle toho co píšete, jste nejspíše držel pravé horní, které je pro osvětlení. :)
Martinpřed 383 dny, reagovat
Děkuji za radu.Pad David mi poradil s Pákou
Ludekpřed 125 dny, reagovat
Ahojte. Mesto TN,sk. Mam meteostanicu Hyundai 433Mhz. Pred viac 10 rokmi prijem hodin ok. Neskor mozno raz za par mesiacov, niekedy 2x za par mesiacov nahodili cez noc nespravny cas kludneaj 3,5h rozdiel,2h rozdiel atd. Ked som to opravil rucne, 2az 3 dni cas ok a znova nespravny napr 2,5h cas.Ak necham tak, za dva dni sa zmeni rozdiel napr 1:20h.alebo naskoci spravny cas. Proste nieje spolahnutie na spravny cas. Do dneska sa to len zhorsuje. V minulosti som vypadky pripisoval ako zhorseny prijem vplyvom pocasia,burkovy mrak atd. Premyslam dokonca rozobrat a prerusit dps prijimaca,nastavit rucne a mal by som istotu ze cas nerozhodi. Alebo predlzit antenu z dps dratikom von z krytu? Dik za radu.
Šimon Šestákpřed 124 dny
Dobrý den Luďku, meteostanice nejsou opravdu náš obor. My děláme hodinky. Ale přes to se Vám pokusím poradit. Vyzkoušel bych zda meteostanice příjme správně signál z aplikace Junghans. Obecně by neměla být odchylka způsobena špatným příjmem signálu. Hodiny/hodinky by měly signál opakovaně ověřit takže délka antény podle mě nepomůže. V úvahu ještě připadá varianta zda nedochází v okolí k nějakému rušení signálu. Nejpravděpodobnější varianta ale podle mého mínění může být závada v elektronice která způsobuje změnu času.
Ludekpřed 124 dny, reagovat
Vdaka za reakciu.