Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Technologie a pojmy | Chytré
Dominik Hok | 5.5.2021 | 3 MIN | 8x komentář
Chytré hodinky s pulzním oxymetrem se pomalu ale jistě stávají standardem. Prvně byl pulzní oxymetr stěžejní záležitostí dražších chytrých hodinek, ale teď už jej najdeme i v chytrých náramcích, které svou cenovkou sahají třeba i pod 1000 Kč. Jak ale tato technologie funguje a jaká je její historie?
Články o pulzním oxymetru:
Začněme úplnými základy. Okysličený vzduch do sebe dostaneme ústní dutinou, kde postupuje do hrtanu a průdušnice, která se poté větví na dvě průdušky. Ty pak vstupují do plic a větví se na menší průdušinky. Na konci těchto průdušinek jsou plicní sklípky, kde vstupuje kyslík do krve. (Zdroj)
Za přenosem kyslíku do tkání a odstraňování oxidu uhličitého stojí hemoglobin, což je metaloprotein červených krvinek. Jedna molekula hemoglobinu dokáže navázat až 4 molekuly kyslíku a téměř 99 % veškerého kyslíku v našem těle je navázáno právě na hemoglobin.
Hemoglobin s navázaným kyslíkem se nazývá oxyhemoglobin a neokysličený hemoglobin deoxyhemoglobin.
Oproti snímači tepové frekvenci, který prosvěcuje kůži zeleným světlem, pulzní oxymetr používá červené světlo. Přesněji dvě LED diody – jedna vydává červené světlo (vlnová délka 660 nm) a druhá infračervené světlo (vlnová délka 940 nm).
Tyto dva druhy světla mají své opodstatnění, protože každou vlnovou délku absorbuje jiný typ hemoglobinu. Červené světlo lépe absorbuje deoxyhemoglobin (neokysličený) a infračervené světlo lépe absorbuje oxyhemoglobin (okysličený).
Obě diody tedy prosvítí kůži, tkáně, ale také krev (arteriální, žilní i kapilární). Když diody na dýnku začnou prosvěcovat kůži oběma typy světla o určité intenzitě, detektor na hodinkách je pak schopný určit, kolik infračerveného a červeného světla se odrazilo zpět a kolik ho absorbovaly oba typy hemoglobinu. A tedy i to, jaký je poměr okysličené a neokysličené krve.
Určitě být v klidu. Zatímco s měřením srdeční tepové frekvence nemají hodinky problém i v pohybu, k měření okysličení krve je potřeba být v klidu. Proto se měření pulzním oxymetrem nespustí, pokud jste v pohybu a naměřené hodnoty mohou být třeba i několik hodin staré. Ideální je si při každém měření sednout, nehýbat se a nevěnovat se ničemu jinému. Přesnějším výsledkům dopomáhá také umístit ruku do výše srdce.
23.11.2020 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Snímač tepové frekvence a jak vám může pomoci
Ke správnému měření je potřeba mít řemínek dostatečně utáhnutý (nesmí ale škrtit ruku), a proto je nejlepší možností silikonový řemínek, který se přizpůsobí záhybům ruky.
Dbejte také na dobrý stav jak vašeho zápěstí, tak samotného optického snímače. Před nasazením hodinek si ruku dobře umyjte a osušte. Před měřením nepoužívejte v těchto místech opalovací krémy či repelenty. Dávejte si pozor, aby se optický snímač nepoškrábal a po každém tréninku hodinky opláchněte pod vodou.
První zmínky o pulzní oxymetrii pochází z 30. let minulého století, kdy se začal zkoumat průchod světla kůží a co všechno nám to může prozradit. První firmou, která vyrobila ušní pulzní oxymetr byla Hewlett Packard. Zařízení bylo ale tak velké, že se stále používalo primárně v laboratořích.
Za úplně prvním neinvazivním způsobem použití světla procházejícího přes ucho stojí japonský bioinženýr Takuo Aoyagi (počátek 70. let). Od té doby se velikost této technologie stále zmenšuje a dostala se do zařízení jako jsou třeba chytré hodinky.
K měření okysličení krve se používají konečky prstů, ušní lalůčky či zápěstí z toho důvodu, že tato místa jsou dobře prosvítitelná.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.