VŠE NA TÉMA: Lunety a stupnice – Azimutální luneta

Tagy: Technologie a pojmy | Klasické

Eliška Měrková | 20.5.2021 | 5 MIN | 7x komentář

Potápěčská, logaritmická, tachymetrická, GMT, azimutální... Lunety a stupnice na hodinkách se v současné éře smartphonů zdají (co se funkčnosti týče) docela zbytečné. Přesto se stále jedná o extrémně populární rys hodinek, který si nachází cestu jak na zápěstí sportovců, závodníků, potápěčů, letců a jiných profíků, tak pod rukávy manažerů a nebo v uvozovkách "obyčejných" lidí. Jak to? A jak vlastně fungují? To jsme se rozhodli prozkoumat v sérii o lunetách a stupnicích. Na pořadu dne: hodinky s azimutální lunetou.

Články o lunetách a stupnicích:

Lunety a stupnice – základní pojmosloví

Luneta je obvodový kroužek na pouzdře hodinek, který v podstatě tvoří přechod mezi sklíčkem a pouzdrem. Lunety mohou mít různou šířku, design a především různé využití. Dělí se na: pevné (nepohyblivé), jednosměrně otočné a obousměrně otočné.

Anatomie hodinek
8.7.2020 - Agáta Vřeská
Anatomie hodinek

Stupnice je pak samotné číslování, které se nachází buď přímo na lunetě, nebo pod sklíčkem, kde vede po obvodu číselníku. Právě stupnice je to, co z největší části určuje ono funkční zařazení – např. potápěčská luneta bude mít jinou číselnou stupnici než luneta tachymetrická apod.

Srovnání: potápěčská a tachymetrická luneta.

Srovnání: potápěčská a tachymetrická stupnice.

Lunety či stupnice tedy rozhodně nejsou jen ozvláštňující designový prvek, který hodinkám dává ten zajímavý sportovní styl. Jsou také efektivní a funkční nástroj, který umožňuje provádět nejrůznější úkoly: od načasování ponoru až po výpočet průměrné rychlosti motorky, od měření zásoby paliva nebo výpočtu vzdálenosti nepřátelské palby po sledování času v jiných časových pásmech. Trik spočívá v jejich správném dešifrování a umu je používat.

Co je to azimut a k čemu na hodinkách slouží?

Azimut (znamenající "směr") slouží k navigaci a určování polohy pozorovaného objektu. Jedná se o úhel mezi severním či jižním směrem a směrem, ve kterém se nachází určitý objekt v terénu. Azimut se měří ve stupních: sever má azimut 0°, východ 90°, jih 180° a západ 270°.

Hodinkám s azimutální stupnicí se tedy příznačně přezdívá "kompasové hodinky", jelikož mají za úkol pomoci vám najít správný směr, ať už se nacházíte kdekoli.

Na každých takových hodinkách tedy najdete vyznačené světové strany a stupnici znázorňující 360° – zkrátka takový jednoduchý základní kompas. Zatímco však tradiční kompas funguje na bázi magnetického pole, které přitahuje jehlu na sever, hodinkový kompas spoléhá na jinou přírodní sílu: slunce.

A ačkoli hodinky pravý kompas nikdy plně nenahradí, směr dokáží určit relativně přesně. Pokud jsou vaše analogové hodinky s azimutální stupnicí spolehlivé a jdou dobře, udávaná odchylka v přesnosti určení směru údajně činí plus mínus 2 stupně.

Podoby azimutální stupnice na hodinkách

Aby azimutální stupnice fungovala správně, měla by být obousměrně otočná. Na hodinkách se vyskytuje ve dvou podobách: buď je jí ocejchovaná luneta, nebo se nachází uvnitř číselníku.

Verze hodinek s azimutální stupnicí na obousměrně otočné lunetě.

Verze hodinek s azimutální stupnicí na chapter ringu (vnitřní kroužek kolem číselníku pod sklíčkem). Obousměrné otáčení je zde většinou zprostředkováno manipulací s korunkou.

Azimutální stupnice je rys spjatý spíše s outdoorovými hodinkami, čemuž odpovídá také sportovněji laděný vzhled většiny modelů.

Sportovní estetika a rušný číselník však nejsou pravidlem a "kompasové hodinky" s daleko klasičtějším a elegantnějším designem nejsou výjimkou. Často jsou také v retro stylu, odkazující na původní hodinky horalů a dobrodruhů.

Příkladem budiž Seiko Alpinist Mountain Sunset, které vychází z ikonického modelu Alpinistů.

Příkladem za všechny budiž Seiko Alpinist Mountain Sunset, které vychází z ikonického modelu Alpinistů.

Historie Seiko Alpinist: hodinek, které se záhadně staly legendou
31.1.2020 - Agáta Vřeská
Historie Seiko Alpinist: hodinek, které se záhadně staly legendou

Návod k použití

Představme si trochu nepříjemnou modelovou situaci: Vyrazili jste někam na hory, do lesa... Zkrátka do končin, kde to vůbec neznáte (předpokládejme, že jste na severní polokouli), a ouha – jste beznadějně ztracení a ten zpropadený chytrý telefon s navigací se zase vybil. Ale! Máte analogové hodinky, nejlépe s azimutální stupnicí, a mlhavou vzpomínku na skautský tábor, kde vám něco podobného vedoucí ukazovali.

Takže – pokud se ocitnete v situaci, kdy jste ztraceni a nemáte k dispozici ani klasický kompas, (nebo máte prostě jen náladu na trochu zábavy a dobrodružství ve skautském stylu) vše, co potřebujete, jsou přesné hodinky a sluneční svit. Hledání správného směru totiž probíhá pomocí polohy hodinové ručičky a polohy slunce.

Sejměte hodinky ze zápěstí a podržte je ve vodorovné poloze. Nyní se pokuste srovnat hodinovou ručku se směrem slunce.

To ale nemusí být tak snadné, jak se zdá. Pokud je například zataženo, může být hledání slunce vcelku obtížné. S tím bohužel nic nenaděláte, ale pokud nedokážete určit směr slunce, můžete se pokusit alespoň najít stín nějakého objektu, který bude směřovat opačným směrem než slunce.

Pokud máte splněno a hodinová ručka míří ke slunci, bude bod nacházející se přesně mezi hodinovou ručkou a 12. indexem označovat jih. Nyní otočte lunetou tak, ať tomuto bodu odpovídá označení jihu na azimutální stupnici. Tak můžete určit i ostatní světové strany.

....

!Pozor! V letním čase je vše o hodinu posunuté, nebudeme tedy koukat na 12. hodinu, ale na 1.

Jak jsem již zmínila, tento trik funguje na severní polokouli. Pokud byste se však ztratili někde v australské divočině... Tak Bůh s vámi. Jestli vás však neuštkne, nepokouše, neroztrhá a neotráví nějaký reprezentant pověstné australské fauny, můžete se pokusit najít cestu stejným způsobem, jako na severní polokouli. Bod mezi hodinovou ručkou a 12. indexem ale nebude ukazovat jih, ale sever.

Jak ale mnozí z vás jistě ví (ať už z těch skautských táborů nebo z nějaké zajímavé hodiny na základní škole), k tomuto triku azimutální stupnici nutně nepotřebujete. Vystačíte si totiž i s klasickými analogovými hodinkami – přeci jen je to princip opravdu jednoduchý a je k němu třeba jen slunce a hodinová ručka. Rozdíl spočívá pouze v přesnosti a určitém pohodlí toho, že máte zaznačeny všechny světové strany a stupně azimutu, které napomáhají v orientaci na mapě.

zdroj: wikihow

zdroj: www.wikihow.com

A jen tak pro zajímavost, pokud se mezi vámi najde nějaký zapálený "geokčer" (hledač/schovávač tzv. kešek – předmětů určených k výměně, schovávaných na různých místech světa, jejichž poloha je zaznamenaná na internetových serverech, např. geocaching.cz), může vás zaujmout skutečnost, že mnoho milovníků geocachingu dělá hledání ještě zajímavější tím, že místo klasických souřadnic GPS udávají polohu kešky pomocí azimutu. I pro takové můžou být hodinky s azimutální stupnicí přínosné.

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Lukášpřed 1260 dny, reagovat
A teď už to konečně chápu. Super článek, děkuji.
Milapřed 444 dny, reagovat
Rad bych se zeptal, jak to funguje u digitalek PROTREK cosi 340, ktere nemaji rucicky. A tez by me zajimalo, zda je jejich luneta otocna. Jeste jsem to v zadnem videu nevidel a jestli ma tento model podsviceni displeje, cekal bych LEDky, ikdyz klasicky iluminator by me potesil vic. Dekuji
Milapřed 355 dny, reagovat
Tak uz to vim mam Protrek PRG-240
Davidpřed 53 dny, reagovat
Doufám, že se nepletu, ale na té jižní polokouli (pro určení světových stran) byste ještě potřebovali hodinky, jejichž ručičky se otáčejí obráceně, protože i slunce tam běhá po obloze zdánlivě obráceně než u nás (tedy zprava doleva). Taky by samozřejmě stačilo si ten obrácený pohyb ručiček jen představit. Takže například v 16h byste si představili, že malá ručka není na čtyřce (kde ji vydíte), ale na osmičce. Dál už pak můžete pokračovat v určování světových stran přesně podle návodu v článku.
Davidpřed 52 dny, reagovat
*) vidíte - samozřejmě ???? (omluva za překlep)
VKTRpřed 50 dny, reagovat
Takže u pevné lunety se stupnicí to funguje tak, že si udělám čárku a pak otáčím celými hodinkami?
Milapřed 49 dny, reagovat
Bohuzel orientace je hodne matouci zalezitost. Na buzole jsou dve stupnice a co jsem zjistil, tak dulezita je ta vnitrni. Dale, co jsem zjistil, ze jako chodec pouzivam mapy.cz ty sice taky misty ukazujou xeveru, ale zjistil jsem, ze jako pomalu pohybliva tecka na mape to neni zrovna spolehlive. Bud to ukazuje s velkou odchylkou nebo neukazuje. Takze to delam tak, ze v mape nastavim, ze sever je horni hrana tabletu. A v tabletu nastavim (vypnu) automaticke preklapeni displeje. Take mam nastudovane vysvetlivky, takze me treba nebavi chodit vsude podle tecky s ocima v mape. Dal je dulezite i meritko vzdalenosti, ale to je pri zvetsovani a zmensovani mapy neustale jine, takze kdyz planuju cestu na dalsi den, tak me nezajima kde je zrovna sever, protoze staci vedet, ze je to horni okraj mapy. Ovsem v terenu je obcas treba do mapy juknout a spravne ji zorientovat, protoze neni jedno kde odbocite doleva, aby to nahodou nebylo na opacnou stranu. Reknu vam, ze ikdyz vite, jak to je s tim azimutem a znate teorii, tak v praxi to pouzit je zpocatku tezke, protoze kazdej mame pocity a pochybnosti a zatimco ve znamem prostredi je vam vse jasne, tak v neznamem se ukaze vas boj znalosti s pochybnostmi. Kdyz jste sami tak to jeste jde, ale kdyz mate s sebou treba pritelkyni nebo deti tak zarucene nesmite udelat chybu, kdyz odbocite blbe a zajdete si a budete se muset vracet, daji vam to sezrat. Pokud jde o azimut, tak v mestskem prostredi nepouzivam to cislo, ale v kazde ulici otacim lunetou, podle smeru ulice aby sever lunety ukazoval k severu, kazdou treti ulici zapnu kompas a vidim, jestli byl muj odhad spravny. A kdyz vim ze cesta k cili vede priblizne na severovychod, tak jdu podle lunety, tema ulicema ktere miri tim smerem. Dulezity je, ze nekoukam furt do displeje. Tablet je v baglu. Hodinky na zapesti jsou rozhodne nebudi takovou pozornost jako buzola na krku. Azimut v prirode, konkretne to cislo jsem pouzil asi jen jednou. Byl jsem s tchanem na houbach v lese kolem Jeseniku v dobe kdy nebylo GPS. Smal se mi, ze mam na krku buzolu. Rikal cosi o slunicku, jenze ono pak zaslo a ja skutecne jednu dobu nevedel kde jsem. Navic jsme se rozdelili. Na kazdou stranu ten les kolem vypadal stejne a vydat se spatnym smerem jsem rozhodne nechtel. Diky tomu, ze jsem vedel, kde vuci severu mame auto, tak jsem se vydal opacnym smerem a sekl se asi o 20 m. Pokud behate orientaky, tak se vam asi sikne prace s azimutem. Dle meho je azimut dulezitej v krajine bez orientacnich bodu pro zachovani prime cesty pochodu, ale s tim jsem se zatim nesetkal. Ale z cestopisu nebo z filmu o tech co nekdy zabloudili, at uz v jakemkoli prostredi, ale bez buzoly, tak vsichni chodili v kruzich. To je pry zpusobeno tim, ze zadny clovek nema obe nohy stejne dlouhy a ikdyz si myslime, ze jdeme rovne, tak je to spis tahly oblouk s velkym polomerem. A proc jsem napsal takovej elaborat? Tak asi proto, ze premoct pocity a pochybnosti je docela boj. Mozna to mate nekdo jinak, ale zadnej ucenej z nebe nespadl. Jiste, mozna nekdo namitne, ze existuje i navigace pro pesi, ale to ja nechci. "Nyni odbocte vlevo" tak to mi staci v aute. Ale pesky to je o zabave, o tom, ze chci neco videt a taky potrenovat, protoze opakovani dela mistra. Pokud jste docetli az sem, tak Vam dekuji za Vas cas a bud kupte hodinky s otocnou lunetou, nebo pokud chcete hodne levne reseni, tak buzola stoji kolem dvou set. Kdo chce to mit komplikovanejsi, tak delostreleckej kompas. Ja si vsak myslim, ze ten triple sensor navic, neni vubec marnej.