Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Invicta | Klasické | Fashion | Potápěčské
Agáta Vřeská | 13.11.2020 | 6 MIN
Znáte to rčení „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupoval levné věci“? Jeho význam občas člověku dojde, až když si koupí šunt jen proto, aby ušetřil pár korun. Tohle není dobrý začátek článku o hodinkách Invicta Pro Diver, že? Jenže když se díváte na téměř věrnou kopii Rolex Submariner, která nestojí ani pětku, napadne vás ledacos. Přesněji otázka, zda jsou Pro Divery od Invicty vlastně dobré hodinky…
Rolex Submariner patří mezi nejikoničtější potápěčské hodinky. Nemá smysl o tom nějak dlouze debatovat. Nejde jen o jméno, historické vazby, ale o samotný design, který jednoduše vyhrál nad stovkami jiných.
Přináší uspokojení, jako málokterý jiný. A jakmile se hodinkám začnete jen trošičku víc věnovat, právě na tento vymazlený design dřív nebo později (spíš to první), narazíte. A pak vám dojde, že je to přesně to, co „nutně potřebujete“. Někteří z vás ale budou po vynásobení částky v eurech nemile překvapeni, že si nově vysněné Rolexky nemůžou dovolit, aniž by zaprodali orgány na černém trhu.
Nádherné Rolex Submariner 116613LN v kombinaci oceli 904L a 18 kt. zlata. Cena: 13 400. Dolarů.
Nezbývá tedy než zahájit pátrání po alternativě. Takové, která bude dost dobrá za cenu, kterou si můžete dovolit a v kvalitě, která vám bude dělat radost i za týden.
Na své cestě nejspíš potkáte štajnovské Ocean One (a pokud jste pro swiss hnutí, může to být dobrá volba), a neminou vás právě Pro Divery od Invicty. Když ale začnete zjišťovat, co je Invicta zač, nejspíš shledáte, že tato značka je kontroverznější než kdejaká politická rozhodnutí… Možná vás i několik „erudovaných“ komentářů na fórech o hodinkách zviklá natolik, že Invictu jako celek zavrhnete dřív, než si vytvoříte vlastní názor.
Invicta Pro Diver 8927OB v oceli 316L s PVD v barvě žlutého zlata. Cena: 4 890. Korun.
Když se ale prokoušete přes slupku předsudků, tlustou jako zlaté stránky, můžete objevit pár kousků, které nejen, že nevypadají jako asijská bižutérie, ale jejich cena rozbliká pátrací majáček. Že by dostupné divery aka Submariner? Ano, jenže je tady stále hlodající otázka: půjde o dobrou koupi?
Mrkněte na naši video recenzi.
I když množství variant, které Invicta ve svém katalogu nabízí, připomíná spíše tržiště, je třeba uvést na pravou míru, že nejde o tretku z Alíku.
Tvar indexů, nezaměnitelné mercedes ručky a koneckonců i tvar pouzdra prozrazuje, co stálo na piedestalu jako předloha. Ano, podobnost se Submarinery je až pozoruhodně nápadná. Je to důvod, proč si jich všimnete, ale také něco, co je jim vyčítáno. S tím ale musíte počítat, ať už se rozhodnete zakotvit u jakékoli značky, která nemá královské jméno.
Zdálky by si netrénované oko mohlo Invicty dokonce splést. Ale perutě na číselníku a v povedeném detailu na vteřinovce namísto korunky připomínají, že ve skutečnosti nosíte značku s historií paradoxně delší, než je ta rolexovská.
Zpracování je samozřejmě nesrovnatelné. Ale současně je to jedna z (minimálně dvou) věcí, která vás u Invicty Pro Diver skutečně překvapí. Leštěné pouzdro s kartáčovanými plochami vyvolává rozhodně příjemné pocity. A stejné pochvaly se dostane i náramku (zvláště u oyster) s plnými články, byť horšími koncovkami.
Kvalita zpracování – zvlášť vzhledem k ceně – je víc než překvapivá.
Těžko najít něco, co se dá skutečně vyčítat vzhledem k jejich ceně. A těžko jim v tomto hledat konkurenta.
První ze dvou věcí, které vás u Pro Diverů překvapí už znáte. Tou druhou je pohyb, který najdete uvnitř. Jde o NH35, japonský strojek, který nevyrábí nikdo jiný než Seiko. Pod tímto označením jej prodává třetím stranám, ale vlastně jde o ébauche jeho vlastního 4R35, který potkáváme v současných Prospexech základní sestavy, jako jsou třeba Samuraje.
Je to odzkoušený dříč s 41 hodinami rezervy chodu, který je přátelský, když dojde na případné opravy, běží na 21600 polokmitech za hodinu a krom viditelného data potěší možností ručního nátahu. Rozhodně byste neřekli, že jde o chudšího příbuzného. Doplním, že nechybí ani oboustranný nátah (ano, je tam Magic Lever), hacking či ochrana Diashock.
Mechanické Pro Divery běží na japonském automatu NH35A. Kompletace probíhá sice v Malajsii, ale vývoj má na svědomí Seiko. Invicta přidala vlastní rotor v typické žluté.
Jedna z velkých chyb mnoha (nejen začínajících) hodinkářů je, že vidí v pohybu při výběru mechanik to hlavní. A zapomenou vidět hodinky jako celek. Zpracování, dokončení, číselník, jak sednou zrovna na jejich ruce. Ale stejně velkou chybou by bylo při rozhodování strojek vynechat. Protože pokud kupujete mechaniku, se kterou se chcete více radovat než trápit, na strojku setsakra záleží. NH35 nemá žádné složité komplikace, zdobení ani dechberoucí rezervu, ale odvádí dobrou službu.
Jsou to dobré hodinky? Mám (si) je koupit? Nebud(o)u k smíchu?
Zatímco u některých megalomanských hodinkových „projektů“ Invicty mám upřímně problém s čistým svědomím přitakat, tady argumenty převažují. V poměru cena kvalita jde o přední příčku hitparády (Sub)náhradníků. A dost možná i vítěze, pokud do nich chcete vrazit co nejméně.
Když to shrneme, máme tady věrně napodobený design, kvůli kterému je vlastně chcete. Kvalitu zpracování v této cenové kategorii musí ocenit i zapřísáhli odpůrci této nekonvenční značky. A uvnitř se ukrývá japonské (byť v názvu nepřiznané) Seiko.
Mnoho věcí samozřejmě nebude perfektní. Strojek je možná od Seika, ale luminiscence je na hony vzdálená kvalitě, na jakou jsme zvyklí u LumiBrite. Taky to nejsou certifikované potápky. Ale těch 200 metrů voděodolnosti, šroubovací korunka i dýnko něco znamenají. Takže pokud nezapomenete tu korunku zašroubovat, směle do vody. A pokud se snad někdy zapíšete na PADI kurzy, tak si prostě vezmete jiné.
K LumiBrite nebo snad Chromalight to má intenzitou i výdrží hodně daleko. Ale lumi tam je, ne že ne.
Aby to nebyla jen polemika bez odpovědí: Jsou to dobré hodinky? Ano, a za tu cenu dokonce skvělé. Mám (si) je koupit? To už je na vás. Nebud(o)u k smíchu? To záleží, komu se s nimi pochlubíte.
Ukojeni uvědoměním, že přesně tento design je to hlavní, co vás nutí projíždět katalogy a prodejní fóra, možná jste úplně zapomněli vnímat, na jaké frekvenci běží strojek nebo kolik má kamenů. V tomto bodě by nebylo marné se zamyslet, jestli do své sbírky nezařadit spíše Pro Diver v quartzu.
Nudit vás výčtem, jaké má bateriový (mimochodem taky japonský) strojek výhody, budu až v některém jiném článku. Pro mé klidné spaní plně postačí, když věnuji řádek zmínce, že quartz je stejně dobrý jako mechanika – na rukou správného majitele, který ví, co chce. Nenechte se zviklat rýpaly, kteří budou tvrdit, že to není dost dobré. Ti samí budou určitě tvrdit, že když už jste chtěli japonský strojek, měli jste si rovnou pořídit Seika…
A to říkám jako seikoholik.
Tato podoba Invict je pro mne milým překvapením. Kdejaká značka si může napsat, že jde o kvalitní, ale dostupné hodinky, ale až když je máte v ruce, mají ta slova váhu.
11.9.2024 - Eliška Měrková
Invicta Pro Diver – Fotogalerie těch nejoblíbenějších
Na rovinu, pokud chcete Rolexky, nespokojte se s Invictou. Bude to ve vás hlodat. Ale pokud víte, že ke královskému dvoru se stejně nedostanete, zato vás dostal ten ponorkový kukuč, Pro Divery jsou skvělým přírůstkem do sbírky hodinkového nadšence.
Mimochodem, pokud Pro Divery zvažujete (nebo už je dokonce máte), mohou vás zaujmout i kufry Invicta, do kterých si své hodinky sem tam odložíte.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.