Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Huawei | Chytré
Matěj Urbaczka | 1.10.2024 | 8 MIN | 100x komentář
Huawei Watch GT 5 je pátá generace této oblíbené řady. A to, co hodinky nabízí, doopravdy nepochopíte (v dobrém ;).
Začátek zkrátím. Co je nového u Watch GT 5?
Co zůstalo stejně skvělé?
Co je nového či navíc ve Watch GT 5 PRO?
Toť v krátkosti představení těchto skvělých hodinek. A teď na to pojďme mrknout podrobně.
Pokud hledáte opravdu krásné hodinky na městské nošení, možná máte vítěze. Jak dámské, tak pánské jsou totiž nádherné a těžko překonatelné po stránce designu. Jak jsem v předchozí větě nadhodil, máme dva modely – dámský (41 mm) a pánské (46 mm). Modely pak mají tři další designy.
A aby toho nebylo málo, máme ještě rovnou model PRO, který je opět ve dvou velikostech a také dvou designech. No a ještě dámská varianta má o milimetr větší pouzdro.
Klasické Watch GT 5 a PROčkové Watch GT 5 mají velice podobné pouzdro a mění se jen barva, použité materiály prostor mezi nožkami. Setkáváme se tedy opět s hranatokulatým designem, který se mi líbí již z předchozí generace. Základem pro Huawei je krása, kvalitní materiály a podobnost klasickým hodinkám. No a s kolegou jsme se shodli, že se celkem podobají hodinkám Rolex. Alespoň pouzdrem.
U Watch GT 5 se setkáváme s celoocelovým tělem a u PRO verze je tělo celotitan. No a titanová či ocelová je také korunka na pozici 2 a tlačítko na pozici 4. Korunka je bytelná a vůbec se neviklá a je solidně pevná a ovládání přes ní je opět lahoda.
Co se týče hmotností, nechám zde raději přehlednější tabulku:
Watch GT 5, 46 mm | Watch GT 5, 41 mm | Watch GT 5 PRO, 46 mm | Watch GT 5 PRO, 42 mm | |
Průměr pouzdra | 45,8 mm | 41,3 mm | 46,3 mm | 42,49 mm |
Výška pouzdra | 10,7 mm | 9,5 mm | 10,9 mm | 9,6 mm |
Šířka řemínku | 22 mm | 18 mm | 22 mm | 18 mm |
Hmotnost | 48 g | 35 g | 53 g | 44 g |
Hmotnosti uváděné v tabulce jsou bez řemínků a je jen na vás, jaký nakonec zvolíte. Dá rozum, že pokud to bude kovotah, váha se prudce zvedne a pokud to bude nylon, váha se skoro vůbec nezvýší.
Zajímavá je také výška pouzdra. Ta je obecně menší než u spousty dalších smartwatchů, ale rozhodně není tak tenká, jak píše specifikace. Huawei (a většina dalších výrobců) nepočítají snímač tepovky, který pak hodnoty výrazně zvedne.
Je až neskutečné, jak krásný AMOLED displej Watch GT 5 mají. Nehledě na velikost, displej má stejné rozlišení, a proto se na menší variantu možná kouká lépe, než na tu větší. Ale nezklame ani jedna. Rozlišení je u všech modelů tedy 466 x 466. Větší hodinky mají displej o velikosti 1,43" a menší pak 1,32".
Co se týče světelnosti, tak výrobce nespecifikuje nity, ale ani při sebevětším slunku nebyl žádný problém s čitelností. PRO modely pak mají safírové sklo a klasické modely pak minerál. U obou modelů sklíčko není chráněné a je na vás, jestli překryjete ochrannou fólií.
Senzorově jsou na tom oba modely skvěle. U základního najdeme akcelerometr, gyroskop, kompas, teploměr, barometr, snímač tepovky / okysličení krve, snímač okolního světla a taky dvoupásmovou GPSku. PROčková generace má navíc ještě EKG snímač, který kromě EKG měří také ztuhlost tepen. O té ale až u zdraví.
Byl jsem hodně zvědav, jak na tom bude přesnost jednotlivých snímačů a hlavně i přesnost generace PRO vs. normální. Není totiž vždycky pravidlem, že dražší budou lepší. A za mě zde platí, že klasická varianta je o něco přesnější. Mrkněte sami.
Žlutá – Garmin Enduro 3, červená – Huawei Watch GT 5.
Klasická generace má za mě trošku lepší příjem signálu a na ruce tolik nelítá jako masivnější model PRO.
Žlutá – Garmin Enduro 3, červená – Huawei Watch GT 5 PRO.
U obou je ale GPSka v pohodě a menší ústřely bych asi vůbec neřešil. Co se týče tepovky, tak krásný graf vám bohužel nenabídnu, protože Huawei neumí exportovat pořádně data.
Výdrž baterie v režimu smartwatche je ucházející. U většího modelu se dostanete maximálně na 14 dní a u menšího přesně na polovinu. Samozřejmě vše záleží na používání hodinek a jejich funkcí. Pokud ale budete s hodinkami sportovat, pravděpodobně se dostanete na menší výdrž baterie, než je psána.
Huawei totiž počítá, že i při náročném používání hodinek odcvičíte jen 180 minut týdně, což někteří jedinci dávají za jeden trénink. Takže podtrženo sečteno, myslím, že u většího modelu je možnost nabíjet jednou za týden pokud sportujete a u menšího to bude jednou za 3 až 4 dny.
Chytré funkce jsou u Huawei opravdu na slušné úrovni. Máme zde telefonování v dosahu telefonu, možnost odepsat na zprávu u Androidu (nově klávesnicí), hudbu, počasí, kalendář či třeba kalkulačku.
Dokonce do hodinek Huawei přidal kvalitní mapové podklady, které do GT 5 i GT 5 PRO dostanete jednoduše přes aplikaci Huawei zdraví. Mapové podklady dokonce rozpoznávají místní názvy, obchody a potěší, že i nás – Hodinky 365. A kromě klasických map zde máme poprvé i golfové mapy 15 000 hřišť po celém světě, ale ty najdete pouze ve variantě PRO.
Co mi ale u Huawei chybí, je každoročně slibované placení. A že to slibují už řádnou dávku let a bohužel to stále nejsou schopni "rozběhat". Takže hodinky mají NFC, ale zaplatíte jimi pouze v Číně. Huawei, notak, umíš to i lépe...
Pokud bych měl zákazníkovi doporučit nějaké kvalitní hodinky na fitness měření za pár peněz, byly by to určitě hodinky od Huawei. V základu disponují nepřetržitým měřením tepové frekvence přes den, výborným měřením spánku, kroky, kaloriemi, stresem, dechovými cvičeními a mnohým dalším.
Funkce, které má Huawei navíc oproti dalším značkám, jsou například zdravotní trojlístky, kde si vytyčíte úkoly na den. Kdy chcete vstávat, kolik chcete vypít vody, kolik odcvičit, kolikrát se usmát a tak dále. Moc se mi líbí nová funkce s názvem "udržte si kondici", kde si i přímo v hodinkách (nebo v aplikaci) můžete zaznamenat přijaté kalorie a nastavit si denní cíl. Na hubnutí či navýšení svalové hmoty to musí být super.
EKG měření u Huawei Watch GT 5 PRO, 42 mm.
Poslední funkcí, co bych asi zmínil, jsou EKG a detekce ztuhlosti tepen, které měří jen hodinky s přízviskem PRO.
Když se narodíme, jsou tepny velmi pružné, ale postupem času tuhnou. U mladých, pružných tepen platí, že tlaková vlna, která se vytváří při každém srdečním stahu, se vrací odrazem zpět do srdce tak, aby pomáhala prokrvovat srdeční sval. Ale jak tepny stárnou a tuhnou, tlakové vlny se pohybují stále rychleji. Přestanou pomáhat s prokrvováním, a dokonce začnou zvyšovat zátěž levé srdeční komory. Citace z webu ulekare.cz
U EKG asi všichni tak nějak víme, co nám vyplivne, když se změříme. U detekce ztuhlosti tepen by to ale tak jisté být nemuselo. Hodinky na základě EKG počítají, kolik milisekund trvá tepně vrátit srdeční stah zpátky k srdci. Pokud jsou vaše tepny v pořádku, neměla by tato hodnota překročit 8 milisekund. Pokud máte mírně ztuhlé tepny, 8–10 ms, je dobré zařadit více cvičení, omezit sodík v jídle a samozřejmě také alkohol a kouření. Pokud je to nad 10 ms, doporučuje se konzultovat problém s lékařem.
Tato ztuhlost je ale opět jen další metrika v hodinkách, a tak bych jí věnoval větší pozornost jen při každodenním špatném měření. A opět, ptáte se, co chybí? Za mě určitě variabilita srdečního tepu, kterou už má třeba i Amazfit. Takže opět, Huawei, zaber!
Oproti tomu máme v hodinkách / aplikaci ještě jednu novinku, a to jsou melodie pro usnutí, které jsou zdarma a také tzv. VIP Centrum – Huawei Heath +, který po zaplacení nabízí další tréninkové plány, AI hudbu ke spánku, různé meditace a dechová cvičení. Stojí to za 1520 Kč ročně? To doopravdy nevím.
Huawei je vůbec první značka, která dokáže z jedné ruky měřit vyvážení levé a pravé nohy v procentech. Kromě toho ale Huawei přidal také měření doby kontaktu se zemí a vertikální oscilaci. Takže do běžeckých metrik se opravdu snaží šlapat, jak to jen jde. A tyto metriky relativně slušně sedí i s Garminem.
Kromě těchto metrik zde najdeme ale ověřenou klasiku v podobě VO2 Max, doby regenerace, předpovědi výsledků, tréninkového zatížení, práce s aerobní a anaerobní tepovkou a také třeba index běžecké výkonnosti, což je hodnota Huawei, která říká jak jste na tom oproti ostatním uživatelům.
Route Draw v akci.
A zlatým standardem Číňanů je samozřejmě 150 + sportovních aktivit. Mezi můj výběr bizárků patří aktivita přetahování se lanem, pouštění draků anebo třeba bungee jumping. A ať jim dám pořádně co proto, tak u bungee jumpingu si dokonce můžete u aktivity nastavit cíl času či kalorií. Nevím tedy úplně, co se myslí tím časovým cílem, ale dalo by se to brát opravdu různě...
Ať to ale zakončíme na lepší notu, Huawei představil další dvě nové funkce, které jsou za mě parádní. Jedna je pro cyklisty, kdy dokáží aktivitu v reálném čase sdílet s telefonem a mohou mít na řídítku všechny metriky z hodinek a také navigaci; a druhá je takzvaný RoadDraw.
RoadDraw je opět podpořený svou mobilní aplikací, kterou když si stáhnete, aplikace vám vytvoří cestu ve vašem okolí, která bude vypadat jako nějaký předmět, zvíře, či čokoli jiného. Chcete nakreslit svým během květinu? Jen do toho. S RoadDraw, to hravě zvládnete.
Pokud bych měl doporučit hodinky střední třídy, rozhodně to budou nové Huawei Watch GT 5 či GT 5 PRO. Kromě placení umí totiž vše, co si normální smrtelník od hodinek může přát. Umí toho doopravdy hodně, vypadají skvěle a ještě mají hodně dlouhou výdrž baterie. A to už se nezmiňuju o mapových podkladech, navigaci a také golfových mapách.
Jediné, co mi v hodinkách chybí, je NFC placení a variabilita srdečního tepu. Pokud ale tyto dvě fíčury nepotřebujete, tohle jsou pro vás geniální hodinky s relativně nízkou cenovkou. Za mě se Huawei povedlo opět udělat kousek, nad kterým zůstává hlava stát.
Která verze se vám líbí nejvíce?
Zdroj fotek: Hodinky 365, oficiální fotky výrobce
Mohlo by vás zajímat:
21.6.2024 - Dominik Hok
Huawei Watch Fit 3 recenze – Když se skvělý model dostane na scestí
18.9.2023 - Matěj Urbaczka
Huawei Watch GT 4 recenze – Nový standard elegance a funkčnosti
13.10.2023 - Matěj Urbaczka
Amazfit Balance recenze – Hodinky balancující mezi městem a outdoorem
21.2.2024 - Matěj Urbaczka
Amazfit Cheetah PRO recenze – Potenciální zabiják Forerunneru?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.