Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Technologie a pojmy | Chytré
Matěj Urbaczka | 25.1.2022 | 4 MIN | 23x komentář
Tepová frekvence je základ každého sportu a vlastně i našeho života na zemi. Proto je dobré mít srdce pod kontrolou a hrudní pásy jsou nejpřesnější metoda, jak tepovou frekvenci měřit.
Měření tepové frekvence pomocí hrudního pásu je nejstarší a doposud i nejpřesnější metoda jak měřit tepovou frekvenci a hodnoty zobrazovat v hodinkách, popřípadě v telefonu. První hrudní pás, který měl kódovaný signál pro jedny hodinky, byl vydán v roce 1979. A tou značkou byl Polar. Upřímně, ze začátku Polar neměl žádnou konkurenci a válcoval trh sporttesterů. Postupně se pak přidávaly další značky jako například Timex či Sigma. Veškeré hrudní pásy měly na začátku kódovaný signál jen pro jeden typ hodinek.
První hrudní pás na světě.
Princip měření tepové frekvence pomocí hrudního pásu vychází přímo z elektrické aktivity srdce. K tomu slouží dvě diody umístěné na hrudním pásu, které snímají jeho elektrickou aktivitu. Ty jsou napojeny na vysílač uprostřed pásu, který poté posílá data do chytrých zařízení (telefon, hodinky) pomocí signálu Bluetooth nebo ANT+. Většinu času se setkáváme s popisem, že hrudní pásy měří s přesností EKG. Nově mají některé typy hrudních pásů i své úložiště na určitý počet hodin, kdy data dokáží skladovat přímo v sobě a následně je přenést do aplikace v telefonu.
17.8.2022 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Dynamika běhu (vertikální oscilace, kadence, DKZ aj.)
Uvnitř snímače je baterka a vysílač. Po stranách snímače je vysílač napojen na diody, elektrickou aktivitu srdce neboli tepovou frekvenci. Ta se pak ukazuje na našich chytrých zařízeních
Jak funguje optický snímač tepové frekvence už rozebíral kolega ve svém článku:
23.11.2020 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Snímač tepové frekvence a jak vám může pomoci
Přesnější je tedy hrudní pás z důvodu, že měří přímo elektrickou aktivitu srdce. Zatímco optika měří až druhotný jev – protékající krev. Kvůli tomu, že optika bývá měřena ze zápěstí, které je vystavováno vibracím, nárazům a bohužel také chladu, nejde se na ní spolehnout ve zhoršených podmínkách. Pokud si snímač na těle dobře utáhnete a před použitím navlhčíte diody, dá se říct, že by měl být téměř 100% přesný.
29.7.2022 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Běžecký trénink podle wattů (wattmetrů)
Je zapotřebí hlídat správnou úroveň aktivity a mít správný poměr aerobních (pomalejších) a anaerobních (rychlejších) aktivit. Pro začínající sportovce je velice důležité hlídat tep, aby mohli pozorovat v které zóně jsou a tím posouvali výkon dále a tvořili aerobní základnu tzv. fyzičku. Tato zóna je také důležitá pro začátečníky, kteří chtějí sportováním zhubnout.
16.2.2022 - Matěj Urbaczka
Porovnání hrudních pásů (snímačů tepové frekvence)
Přesnost sledování je důležitá. Hrudní pás by měli zvážit všichni sportovci, kteří chtějí mít svůj výkon pod 100% kontrolou. Zvláště pak ti, kteří mají jakoukoli srdeční vadu či arytmii. Při nedodržování správné tepové frekvence může dojít k dloubodobému přetěžování srdce, které může vyústit v infarkt a další nemoci spojené s touto problematikou.
Test se skládal z několika částí, které zahrnovaly jak běhání, tak i různé cviky včetně rychlých výpadů, angličáků atp. Podle grafů je zřejmé, že hrudní pás je citlivější a přesnější než optický snímač tepové frekvence. Optický snímač zaznamenal změny, ale jen velice nepatrně, kdežto hrudní snímač nabídl přesnou křivku na které lze pozorovat každou drobnou změnu tepové frekvence.
Není tomu tak u všech typů hrudních pásů, ale u některých prémiových je tepová frekvence doplněna o měření variability srdcečního tepu (Suunto, Polar, mySASY, Garmin). To je ale stále veličina spojená s měřením srdečního tepu. Garmin do hrudního pásu přidal také měření dynamiky běhu. Ta poté zahrnuje měření doby kontaktu se zemí, vyvážení levé a pravé nohy, vertikální poměr, vertikální oscilaci, kadenci a nově také běžecký výkon. Tyto veličiny umí měřit prémiové hrudní pásy Garmin HRM PRO, HRM RUN 2 a HRM TRI.
Dynamika běhu ve vyhodnocení tréninku v Garmin Connectu
Ani hrudní pás nebude 100% přesný, pokud se nebude používat správně. Je zapotřebí mít pás dobře nasazený, utažený a nezapomenout na navlhčení diod. Utažený by měl být tak akorát. Hrudní pás by neměl stahovat aby se nedalo dýchat, ale měl by držet napevno a obepínat hruď tesně pod prsama. Navlhčení diod je pak důležité kvůli vodivosti. Suché diody mohou zkreslovat údaje a měřit nepřesně. Diody stačí navlhčit obyčejnou vodou, ale existují i speciální roztoky na vodní bázi.
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Největší problémy s hrudními pásy mají obecně ženy. Je zapotřebí zvolit správné spodní prádlo, které bude kompatibilní s pásem, aby nevznikaly odřeniny a opruzeniny. Existují také podprsenky, které mají hrudní pás přímo vestavěný v lemu, ale tato možnost prozatím není úplně rozšířená.
Pro pány pak může být problém uplé tričko, které hrudní pás může posouvat. Při delších bězích s vestou mohou být problémy upínací pásky anebo vesta samotná. U hubenějších jedinců pak největším problémem může být upnutí pásu tak aby nepadal a přitom aby jedinec mohl dýchat.
Výběr správného hrudního pásu je poté na každém jedinci čistě individuální podle toho, na co snímač bude používat a také podle funkcí, které by měl snímač umět.
Mohlo by vás zajímat:
15.7.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin HRM Pro Plus představení – Hrudní snímač s přidanou hodnotou
28.3.2022 -
Jak připojit externí snímače (hrudní pás a jiné) k hodinkám Garmin?
18.6.2024 - Matěj Urbaczka
Test pažních snímačů tepové frekvence: Coros HR monitor a Polar Verity Sense
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.