Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: O značce | Traser | Klasické | Vojenské
Lukáš Hamřík | 21.11.2024 | 7 MIN
Pakliže si jednou za čas vyrazíte na střelnici, existuje docela velká pravděpodobnost, že tam potkáte někoho s hodinkami Traser na zápěstí. A není se čemu divit! Značka Traser je již od svého vzniku oblíbenou součástí výstroje amatérských i profesionálních střelců, armádních nebo záchranných složek a zkrátka všech, kteří hledají excelentní odolnost, nekompromisní osvětlení a lákavý armádní design. Co však za vznikem této poměrně mladé značky stálo, v čem je naprosto unikátní a co jste o ní ještě určitě nevěděli?
Vzniku značky Traser předcházelo několik událostí, bez kterých by tento příběh nedával smysl. Pojďme tedy hezky na začátek. Vše začíná roku 1969, založením společnosti mb-microtec. Za tou stál nadějný fyzik Oskar Thüler, jehož předmětem výzkumu byly autonomní světelné zdroje. Tehdy ještě mladému Thülerovi se povedlo přijít s technickým řešením, které dnes nelze označit nijak jinak, než jako revoluční. Jednalo se o autonomní světelný zdroj, založený na principu chemické reakce plynného tritia a sulfidu zinečnatého.
7.5.2019 - Radim Krčmář
Luminiscence – Budiž světlo
Zjednodušeně řečeno se jeho týmu podařilo vytvořit typ osvětlení, které dokáže po dobu mnoha let svítit velice jasně, bezpečně a především bez nutnosti jakéhokoliv dobíjení či nasvěcování. A co je nejdůležitější, toto osvětlení lze vyrábět v opravdu malé velikosti. Konkrétně ve tvaru malých skleněných trubiček, a to až do průměru 0,3 mm. Jednalo se o úsvit tritiových trubiček, které od roku 2000 známe pod obchodním názvem Trigalight.
Díky skvělému marketingu na sebe první komerční úspěchy nenechaly dlouho čekat. Jako jedna z prvních uzřela potenciál těchto trubiček švýcarská armáda. Ta je roku 1971 začala používat ve svých útočných puškách. A u zbraní bychom toto osvětlení našli i dnes. Jedná se o oblíbený a hojně využívaný způsob osvětlování mířidel. Firma mb-microtec je v této oblasti světovým leaderem a navíc disponuje dnes tolik důležitými patenty. Dokážete si tedy představit, do kolika odvětví a v jakých kvantitách tyto trubičky produkuje. Zkrátka velice rentabilní vynález!
Tritiové mířidlo na zbrani. Zdroj: www.trigalight.com
Asi již tušíte, jak spolu značka Traser a společnost mb-microtec souvisí. Ano, hodinky Traser jsou dnes známé především díky typu použitého osvětlení, kterým je právě zmíněný Trigalight. Ale je tu ještě jedna zajímavost. Ona je totiž značka Traser nejenom odběratelem těchto tritiových trubiček, ale dokonce dceřinou společností firmy mb-microtec. Od založení v roce 1989 tak plní roli významného odbytiště produktů své mateřské společnosti a přináší tritiové osvětlení na zápěstí běžných smrtelníků, ke kterým by se jinak tato technologie nemusela dostat.
Přesuňme se nyní od mateřské společnosti přímo ke značce hodinek Traser. Ta byla založena roku 1989 ve švýcarském Niederwangenu. Počátečním cílem bylo vytvoření prvních autonomně osvětlených hodinek. To se značce ještě téhož roku povedlo s modelem P6500 Type 6. Jednalo se o hodinky, které byly původně navrženy pro účely americké armády a splňovaly armádní specifikaci MIL-W-46374F.
Traser model P6500 Type 6. Zdroj: www.carousell.ph
Součástí armádní specifikace MIL-W-46374F byl i požadavek na minimalizaci kovových částí hodinek. Jednalo se o bezpečnostní opatření před výbušninami opatřenými magnetickými detonátory, se kterými se vojáci mohli setkat na zahraničních misích. Traser tedy pouzdro hodinek vyrobil z odolného polyamidu, který kromě magnetismu vyřešil i otázku váhy.
Mezi vojenským personálem si hodinky rychle získaly oblibu a jejich novější iterace jsou dodnes evergreenem mnoha obchodů s armádní výbavou.
Model P99 Tactical Q v akci. Zdroj: www.watchard.com
Největším lákadlem je pro vojáky odolnost a tritiové osvětlení, což potvrzuje i článek kolegy Jakuba, který obsahuje rozhovory se šesti příslušníky české armády:
4.1.2018 - Jakub Szabo
Jaké hodinky jsou vojenské? Názory skutečných vojáků.
Kromě skvělého osvětlení mají hodinky Traser mnoho dalších výhodných vlastností. Často bývají velice lehké, díky použití speciálních materiálů, jako polyamidu vyztuženého skelným vláknem, plastu nebo titanu. Mají přehledné a dobře čitelné číselníky a spolehlivé švýcarské strojky Ronda s výdrží baterie až 3 roky. V současné nabídce dokonce najdeme několik modelů s mechanickými strojky ETA a Sellita.
10.5.2023 - Matěj Urbaczka
Materiály využívané na výrobu hodinkových pouzder
Těmto vlastnostem a jejich potenciálnímu využití jsme se blíže věnovali s kolegyní Agátou v následujícím videu:
Důležité je poznamenat, že se jedná o univerzálně využitelné hodinky pro kohokoliv, kdo jejich vlastnosti potřebuje na denní bázi. Nelze tedy říci, že jsou primárně určeny pouze pro vojáky. Bezesporu však lze tvrdit, že je ocení především lidé, kteří pracují v nehostinných podmínkách, ve tmě a nebo v situacích, ve kterých není možné aktivovat osvětlení na hodinkách manuálně.
27.11.2020 - Bohumil Vopršal
Traser P67 SuperSub: Krystalická esence hodinek pro dobrodruhy
Jak již název napovídá, řada Diver je primárně navržena k potápění. Modely jako P67 SuperSub odolají tlaku vody o hodnotě až 50 ATM. Přítomnost heliového ventilu pak jasně potvrzuje, že tento model nelze brát na lehkou váhu. Když k tomu připočteme, že svítivost použitého osvětlení Trigalight může být až stokrát vyšší, než u běžných fotoluminiscenčních nátěrů, získáváme recept na téměř dokonalé potápky. Viditelnost pod vodou je totiž pro potápěčské hodinky jedním z těch nejdůležitějších parametrů.
Roku 2011 a 2012 Traser zhotovil speciální edice svých hodinek pro švýcarské (vlevo) a ruské (vpravo) letectvo. V případě ruské varianty se dokonce jednalo o model oslavující 100. výročí jeho založení. Je to nádherná ukázka toho, jak se značka drží své historie a nadále dodává hodinky armádě. Rovněž je nadmíru jasné, že hodinky Traser jsou zkrátka v armádních kruzích velice oblíbené. Speciální jednotky a letectvo vždy potřebují to nejlepší a ne každé značce se jen tak povede obdobnou zakázku získat.
Speciální modely pro letectvo. Zdroj: www.traser.com
Mezi lety 2015 až 2017 byla značka Traser oficiální časomírou největšího švýcarského cyklistického závodu Tour de Suisse. Jedná se o jeden ze tří nejprestižnějších cyklistických závodů na světě a svou historií sahá až do roku 1933. Pokud cyklistiku vůbec nesledujete, možná jste o tomto závodu přecejen slyšeli v roce 2008, v souvislosti s vítězstvím českého cyklisty Romana Kreuzigera.
Cílová brána ve tvaru pouzdra hodinek Traser. Zdroj: www.goldor.ch
Kromě používání špičkových technologií v samotných hodinkách se může Traser rovněž pyšnit velice moderními výrobními prostory. Nová high-tech továrna byla otevřena roku 2018 a na zahajovacím ceremoniálu dokonce vystoupil bývalý prezident Švýcarské konfederace, Adolf Ogi. Náklady na výstavbu a vybavení se vyšplhaly k astronomické částce 23 milionů švýcarských franků, což v přepočtu činí zhruba 619 milionů korun. Budova disponuje nejnovějšími bezpečnostními systémy, místnostmi s nastavitelným podtlakem a vlastními generátory elektřiny.
V okolí Niederwangenu se jedná o naprosto unikátní typ stavby. Zdroj: www.traser.com
Na začátku článku jsem zmiňoval, že Traser drží prvenství na poli zcela autonomně osvětlených hodinek. Věděli jste však, že drží rekord i za nejsvítivější hodinky na světě? Model T1000 z roku 2019 vznikl ku příležitosti oslav padesáti let od založení společnosti mb-microtec. Za dechberoucí svítivostí o hodnotě 1000 mikrolumenů na metr čtvereční stojí celkem 318 tritiových kapslí. Všechny zájemce však musím zklamat, tento model byl od počátku zamýšlen pouze jako technický koncept a do prodeje se bohužel nikdy nedostal.
Uprostřed číselníku lze spatřit číslici 50, odkazující na významné výročí společnosti mb-microtec. Zdroj: www.europastar.com
Značka Traser v současnosti působí ve více než čtyřiceti zemích světa a disponuje rozsáhlým katalogem s více než padesáti referenčními modely. Ani této značce se nevyhnul současný trend oblíbenosti hodinek s komplikací GMT, čehož je příkladem model P68 Pathfinder, aktuálně patřící k jedněm z celosvětově nejprodávanějších. Traser má bezpochyby výhodu oproti konkurenci. Díky svému takřka neomezenému přístupu k technologiím mateřské společnosti mb-microtec může s designem svých hodinek experimentovat a zároveň být technologicky vždy o krok napřed.
Cílová skupina značky je jasně definovaná a poptávka po odolných/outdoorových hodinkách rozhodně v dohledné době jen tak nezmizí. Konkurence ve formě chytrých hodinek může sice působit lákavě, mnoho lidí však stále dává přednost hodinkám klasického stylu. Traser těmto zákazníkům dlouhodobě nabízí přidanou hodnotu ve formě speciálních materiálů a tritiového osvětlení, v rámci kterého patří ke světové špičce. Budoucnost této značky tedy vidím velice kladně a těším se na to, s čím značka přijde příště.
Zdroje fotografií:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.