Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 6.8.2020 | 6 MIN | 19x komentář
Garmin VívoActive4 jsou hodinky, které ve mně (s nadsázkou řečeno) probudily „židovské" nadšení. Nabízí totiž opravdu hodně za málo peněz. Navíc se prodávají v několika barevných a velikostních variantách, takže si vybere opravdu každý. Třeba zrovna vy.
O tomto modelu musím říct, že co se týče všestrannosti, tak Garmin uhodil hřebíček na hlavičku. Multisportovní, unisex hodinky ve dvou velikostech a několika barevných variantách za velice přijatelnou cenu. Co se týče cílové skupiny, tak s tím Garmin určitě problém nemá. Já jsem se na tento uživatelsky univerzální sporttester podíval a tady je můj názor.
Dostal jsem k testování větší ze dvou velikostních verzí Garmin VívoActive4 (průměr pouzdra 45 mm) v černé barvě. Na první pohled ničím moc uživatele neosloví. Řekl bych to asi takhle: „Wow effect nedorazil." To je ale možná dobře. Hodinky se totiž mírně elegantním, minimalistickým vzhledem hodí opravdu k čemukoliv. Ať už jsem hodinky nosil ke košili v práci, nebo ke sportovnímu trikotu po práci, tak ani jednou nenarušovaly můj vzhled.
Od „wow effectu" je tady spíše dámská 4S verze (průměr pouzdra 40 mm). Ta se nabízí v konzervativnější černé a šedé verzi, ale také ve vyšperkovaných verzích se zlatou lunetou, starorůžovým a bílým řemíkem. A ano, vypadají opravdu moc pěkně. Co se týče vzhledu konzervativnějších verzí, tak těm není co vytknout - hodí se ke všemu. Trochu jiný účel pak tvoří vyšperkované verze se zlatou lunetou, kterým také není co vytknout. Vypadají totiž vážně dobře. A to je přeci jejich úkol, ne?
Pouzdro je vyrobeno z tvrzeného plastu a hodinky se na ruku upevňují silikonovým řemínkem disponující rychlostěžejkami, takže během dne můžete pohodlně měnit řemínky. Řemínek na první pohled působil jako tužší a měl jsem strach, že mi během dne bude vadit. Ale právě naopak. Mírně tuhý řemínek mi na ruce vůbec nevadil a neměl jsem s hodinkami problém třeba i spát.
Za zmínku rozhodně stojí displej. Garmin v tomto případě zvolil dotykový, transflektivní displej o průměru 1,3 palce a rozlišení 260x260 pixelů. Menší verze má průměr displeje 1,1 palce a rozlišení 218x218 pixelů. Transflektivní displej na první pohled působí mdle, ale má své výhody. Vyznačuje se perfektní čitelností na slunci a není takovým "žroutem baterky" jako modely s AMOLED displejem. Srovnatelné množství funkcí má pak Garmin Venu, který uživatele na první pohled osloví sytě barevným AMOLED displejem. Nicméně za cenu nižší čitelnosti na slunci a kratší výdrže baterie.
Teď už ale zpátky k VivoActive4. Displej chrání odolné sklo Corning Gorilla Glass 3. Celkový vzhled hodinek završují dvě tlačítka na boku pouzdra. Krátkým stiskem horního tlačítka spouštíte výběr sportovních aktivit, dlouhým stiskem pak zkratku k několika funkcím a aplikacím. Co se týče spodního tlačítka, tak to funguje jako Zpět a dlouhým stiskem tohoto tlačítka se dostanete do nastavení. Abych se přiznal, tak sem tam jsem měl problém s tím, jestli mám použít tlačítko nebo dotyk. Například sportovní aktivita se pozastavuje stiskem tlačítka, ale pokud ji chcete uložit, tak musíte kliknout na displej. Ačkoliv to graficky působí, že se to ovládá tlačítky.
Uvnitř těla se pak skrývá baterie slibující běžný chod hodinek až na 8 dní (menší verze 7 dní). A upřímně, je to pravda. Já jsem měl hodinky sice jen týden, ale nabil jsem je pouze jednou a věřím, že ten jeden den by ještě doklepaly. Při zapnuté GPS větší verze vydrží až 18 hodin a menší zhruba 15 hodin. Pokud si k tomu ještě zapnete hudbu, tak výdrž klesne na šest a pět hodin.
Když už mluvíme o hudbě, tak hodinky nabízejí vestavěný hudební přehrávač s možností až pěti stovek skladeb. Pokud jste fanda spíše streamovacích služeb, tak do hodinek si můžete přidat Spotify či Deezer. Hodinky dokonce nabízejí možnost stažení playlistů do úložiště hodinek přes Wi-Fi. Hudbu si pak můžete užívat také offline.
A jaké sportovní či chytré funkce mají VívoActive4? Lepší otázkou by bylo, jaké nemají. Je až překvapivé, kolik hodinky za takovou cenu mají funkcí. Začněme sportovními funkcemi a senzory. Z těch „základnějších" senzorů VívoActive4 disponují akcelerometrem, gyroskopem, kompasem, barometrem a výškoměrem. Hodinky samozřejmě dokáží monitorovat vaše denní aktivity (např. spálené kalorie, počet kroků, vystoupaná patra), spánek, stres, ale také sportovní aktivity. Těch je v hodinkách téměř třicet a přes aplikaci Connect IQ lze tento seznam ještě rozšířit.
Velkou výhodou je automatická detekce pohybu, kdy hodinky poznají několik sportů a samy spustí aktivitu. Pokud nedokážou přesně určit typ aktivity, tak ji vloží do kategorie „Jiné". Praktickou funkcí je také „Auto Pause", kdy hodinky poznají, že jste aktivitu přerušili a monitoring automaticky pozastaví. V praxi to ovšem nefunguje tak pěkně jako na papíře. Sem tam hodinky aktivitu pozastaví, ale jindy vůbec nereagují.
Ze spodní strany hodinek se skrývá optický snímač tepové frekvence, který je na sporttesterech už spíše standardem. Sportovci rozhodně ocení, že hodinky nabízejí také měření okysličení krve (pulzní oxymetr), odhad hodnoty VO2Max (maximální množství použitého kyslíku při zátěži), ale také funkci Body battery (odhad naší energie na základě aktivit, spánku, stresu, apod.) a monitoring dýchání.
Tento model Garminu sice nenabízí pokročilejší navigační funkce, ale "šipková" navigace určitě postačí, abyste se dostali tam, kam potřebujete. Samozřejmě, pokud by se jednalo o složitější trasu, tak orientovat se pomocí šipky může být obtížnější, ale pro základní navigování určitě postačí.
K navigování k určenému bodu slouží jednoduchá navigace se šipkou.
Mnoho sportovních aktivit, spousta senzorů, navigace, úložiště pro hudbu. Garmin si ale řekl: To ještě není dost. Aby toho nebylo málo, tak hodinkami dokonce skrze Garmin Pay zaplatíte. Doma klidně nechte telefon i peněženku.
Pokud vás VívoActive 4 zaujaly, můžete se podívat na naši videorecenzi:
Garmin VívoActive4 se tváří jako univerzální sportovní hodinky vhodné pro každého. Ale já si nemyslím, že se tak jen tváří, ony tím totiž jsou. Pokud by vás i tak VívoActive4 nezaujaly, tak vhodnou alternativou mohou být Fitbit Versa 2 nebo Garmin Venu.
Tento sporttester je zpracovaný v minimalistickém designu, který nenadchne, ale ani neurazí. Mimo jiné Garmin nabízí také verzi pro dámy, která splňuje veškerá kritéria pro získání nálepky „módní doplněk". Ale tuto nálepku přebírá pouze na chvíli, protože ve vašem volnu zase dokáže disponovat nálepkou „sportovní doplněk". Obě tyto nálepky dokáže vyměňovat s neuvěřitelnou lehkostí a dělá to více než dobře.
S tím, že hodinky překypují sportovními funkcemi a senzory, tak by je dokázal na své ruce hrdě nosit také vrcholový sportovec. Možná za toto rčení budu vrcholovými sportovci o půlnoci upálen na sportovním stadionu, ale stojím si za tím. Za velice přijatelnou cenu Garmin nasoukal spoustu muziky do dvou velikostí a několika barevných variant. Snese je na ruce muž, žena, vrcholový i rekreační sportovec. Jakou větší cílovku by Garmin v tomto případě mohl mít?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.