Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Představení | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 2.4.2025 | 4 MIN | 3x komentář
Garmin vydává šestou generaci Vívoactive, která překvapuje pokročilejšími běžeckými funkcemi, navigací, chytrým budíkem a rozšířenou senzorovou výbavou.
Jestliže nechcete číst celý článek, tady máte ve vší krátkosti, co nového Vívoactive 6 přináší:
Jako sportovce mě nejvíc potěšily posuny v monitoringu sportovních aktivit. Kdybych měl hned na začátku něco vypíchnout, je to rozhodně měření dynamiky běhu a výkonu přímo ze zápěstí – bez nutnosti dalších externích senzorů. Tahle metrika se hodí hlavně začátečníkům, protože jim může napovědět, že jejich běžecký styl není úplně efektivní a pomůže jim na tom pracovat.
17.8.2022 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Dynamika běhu (vertikální oscilace, kadence, DKZ aj.)
Nechci to ale zúžit jen na začátečníky. Taková data se hodí i pokročilým běžcům – jen si úplně nemyslím, že právě oni sáhnou zrovna po Vívoactive 6.
Obdobně mě potěšila i navigace po křivce, což z Vívoactive 6 vlastně dělá první lifestylové hodinky od Garminu, které tuto funkci nabízejí. Do chytrých hodinek si teď tedy můžete nahrát trasu, hodinky vás budou upozorňovat na změny směru a na slepé mapě vám nastíní její průběh. K tomu Garmin ještě doladil funkci PacePro – strategii tempa, kterou si můžete nastavit pro tréninky, ale největší smysl dává při závodech.
Aby vás hodinky mohly plnohodnotně navigovat, bylo potřeba přidat kompas a gyroskop, aby věděly, jakým směrem se pohybujete. Bohužel do senzorové výbavy nepřibyl barometr, takže hodinky během dne nepočítají vystoupaná patra a během aktivity nedokážou sledovat vystoupané ani sestoupané výškové metry. S tím pravděpodobně souvisí i to, že se do hodinek společně s PacePro nedostala funkce ClimbPro.
O obou funkcích si můžete přečíst v tomto článku:
13.3.2023 - Dominik Hok
Chytré hodinky Garmin – Nejlepší funkce na běžecký závod
Když jsme u toho, co se do hodinek nedostalo, je to i optický snímač Elevate 5, kterým je osazený vyšší model Venu 3. Popravdě to chápu – pak by totiž úplně zmizela motivace kupovat Venu 3, protože by je rozlišovala snad už jen velikost, možnost telefonování a použité materiály. Vívoactive 6 tedy neměří teplotu pokožky ani EKG.
30.8.2023 - Dominik Hok
Garmin Venu 3 recenze – Tak trochu stejný, tak trochu lepší
Když jsme u senzorů, vyjma signálu navigačních systémů GPS, Galileo a GLONASS teď můžete přijímat i z QZSS a BeiDou. Popravdě si ale nemyslím, že by to pro cílovku těchto hodinek mělo významnější využití.
U sportu ale ještě zůstaneme. Nejparadoxnější přidanou funkcí jsou pro mě totiž denní tréninková doporučení. Je to skvělá funkce a ještě skvělejší je, že ji najdeme i v lifestylové řadě.
Nicméně, denní tréninková doporučení jsou jen pro aktivitu Chůze. Uznávám, že chůze je skvělá a pro spoustu lidí je to první možnost, jak zhubnout anebo se prostě začít hýbat. Většinou ale tito lidé prostě vyjdou ven, jdou se projít a postupně zvyšují vzdálenost či tempo. Jestli by ale chtěli mít tréninkový plán pro svou procházku... To si úplně nemyslím.
K tomu Garmin ještě doladil více než 50 nových sportovních profilů, animovaná cvičení a také aktivitu "Pohyblivost", která se zaměřuje na mobilizační cvičení, na která tolik lidí (včetně mě) kašle. Trochu paradoxní mi přijde přidání některých outdoorových aktivit, jako je třeba trailový běh, protože bez barometru reálně nemohou měřit nic navíc oproti monitoringu klasického běhu.
Jakožto milovník dat oceňuji i přidání dvojnásobného počtu datových polí. Pokud tedy sportujete a chcete sledovat metriky jako tempo, čas, tepovku, vzdálenost, spálené kalorie atd., nemusíte je rozdělovat do více obrazovek – pohodlně se vejdou na jednu, protože jich tam můžete mít až osm.
Když pomineme nové barvy a tlačítko (které pravděpodobně trochu více vystupuje, aby bylo snáz kliknutelné během sportovní aktivity), design Vívoactive 6 vlastně zůstává téměř totožný. Vadí mi to? Popravdě ne. Rozhodně ale zapracovali na uživatelském prostředí, které je teď zbrusu nové a moderní. Největším zásahem je asi zaoblení grafických prvků. Drobnůstka, ale účinná.
Zdroj: DC Rainmaker
Konečně se v Garminu někdo probudil, protože do chytrých hodinek konečně zapracovali chytrý budík. Znamená to, že vás hodinky mohou vzbudit až 30 minut před nastaveným „ostrým“ budíkem pomocí jemných vibrací – tak, abyste nebyli vyrušeni v REM fázi nebo během hlubokého spánku. Funguje to tak, že hodinky mají určité časové okno, ve kterém hledají ideální okamžik pro probuzení. Pokud takový nenastane, vzbudí vás klasicky ve vámi zvolený čas.
Vívoactive 6 se mi jako sportovci vlastně líbí. Takto jsem to napsal schválně, protože si nejsem jistý, jestli všechny nové funkce udělají radost i méně náročnému uživateli. Běžecká dynamika, výkon, mobilizační cvičení, dvojnásobný počet datových polí, navigace po křivce, PacePro, kompas... To všechno jsou novinky, které spíš potěší potenciálního uživatele řady Forerunner. Možná ale uvažuji špatně – a teď ženy, které byly „nuceny“ nosit sportovní Forerunnery, mají možnost nosit hezké chytré hodinky.
Kdokoli určitě ocení nové barvy, krásné uživatelské prostředí a poměrně (na Garmin) přijatelnou cenovku. Tento model se určitě nevyhne porovnávání s Venu 3, kde Vívoactive 6 strádá jen v možnosti telefonování a absenci novějšího optického snímače – a to je z toho zásadního asi vše.
Celkově se mi ale tyto hodinky líbí a těším se, až si budu moci udělat obrázek, jestli jsou zásadně lepší než Vívoactive 5.
Kdyby vás zajímalo, co zásadního zůstává v šesté generaci stejné jako v té předchozí, je to:
Zdroje fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.