Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Radim Pochyba | 23.4.2020 | 10 MIN | 108x komentář
Skvělá grafika, parádní rozlišení a nádherné barvy. Ano, tyhle tři aspekty specialista na chytré hodinky Garmin dosud nesplňoval, nebyla to jeho priorita. Ovšem v září 2019 to riskl v podobě nové modelové řady Garmin Venu. Co umí a zda jsou povedené, jsem pro vás otestoval. Jdeme na to!
To, co dělá Venu výjimečnými je bezesporu jejich grafika, o čemž jsem se přesvědčil hned při zapnutí. Musím říct, že ty barvy jsou vážně nádherné. Oproti jakýmkoliv jiným modelům od Garminu se jedná o skutečný wow efekt a AMOLED displej je to hlavní, co je odlišuje od všech doposud nabízených hodinek této americké společnosti.
4.1.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Venu 2 Plus představení – První s možností telefonování
Wow efekt díky AMOLED displeji se u Venu rozhodně dostaví
Sklíčko Gorilla Glass je velmi kvalitní, jedná se o tvrzené minerální sklo s dobrou odolností vůči škrábancům. Pouzdro hodinek je plastové s ocelovou lunetou, což zvyšuje odolnost. Řemínek je silikonový, což je pro sportovní aktivity nejvhodnější. A pokud byste měli více řemínků, tak díky quick release technologii pro rychlou výměnu si ho vyměníte snadno sami.
Hodinky jsou nabízeny v několika stylových variantách a myslelo se především na dámy.
Vybírat můžete z několika stylových variant
Venu jsou dle mého i skvělým módním doplňkem. Dost chvály, první dojem prostě udělaly Venu velice dobrý, ale vzhled není vše a taky to má své zápory. K tomu se však ještě dostanu.
Jste příznivcem dotykových displejů u hodinek? Jestli ano, tak Venu si můžete dát na svůj seznam. Ovládání je velice intuitivní. Přispívají k tomu i dvě tlačítka na pravé straně hodinek, která slouží k přechodu do menu, nastavení či ke spuštění a pozastavení aktivit. Pokud však chcete hodinky primárně ke sportu, u kterého se pořádně zapotíte, tak dotykový displej může být lehce nepraktický. Zpocené prsty mohou ovladatelnost dělat náročnější.
Díky zabudovanému měřiči srdečního tepu přímo ze zápěstí jsem měl celou dobu svůj tep pod kontrolou. Jistě, jedná se poměrně o orientační hodnoty, ale nosil jsem zároveň Garmin Forerunner 35 a ten udával prakticky stejné hodnoty. Ovšem pokud byste chtěli mít co nejpřesnější hodnoty, tak díky bezdrátové technologii ANT+ si můžete připojit k hodinkám hrudní pás.
Existují hodinky, které jsou více než podobné Venu a to Garmin Vivoactive 4. Venu bych při srovnání s aktuálně nejnovějšími hodinkami z řady Vivoactive, představené krátce před Venu, nazval jako prostřední dítě, které hledí více na krásu než na kondici. Vivoactive 4 je ve dvou velikostních variantách: Vivoactive 4S (menší) a Vivoactive 4. Garmin Venu pak tvoří prostřední velikost.
Jeden z hlavních rozdílů těchto velice podobných hodinek je nepochybně displej. Co se týče Venu, tak ty mají zmíněný AMOLED displej, oproti tomu Vivoactive 4 disponují transflektivním LCD chroma displejem. Výhodou LCD displeje je skvělá čitelnost na slunci, oproti AMOLED, který se v případě Venu dost leskne. Pokud vybíráte mezi těmito dvěma modely, važte, co je pro vás důležitější: dobrá čitelnost venku, nebo krásné barvy displeje.
Venu má mnohem jasnější barvy díky AMOLED displeji, ovšem na sluníčku vyhraje transflektivní LCD displej od Vivoactive 4S
Venu kvůli AMOLED displeji spotřebují logicky více energie. Paradoxně ovšem při zapnuté GPS vydrží Venu 20 hodin, Vivoactive 4 pak 18 h a Vivoactive 4S 15 h. Pokud si zapnete GPS+hudbu, tak Venu vydrží stejně jako V4 a to až 6 hodin a menší V4S hodin 5. Ovšem ve smart režimu toho zvládne více Vivoactive. 7 dní u 4S, respektive 8 dní u čtyřek.
Venu zvládne ve smart režimu 5 dní, ale s tím, že se bude displej úplně zhasínat, což u LCD nehrozí. Dá se však nastavit funkce Always on, při které se displej vypne pouze částečně, ale se stále zobrazeným časem. To je fajn, ale výdrž baterie klesne na 2 dny a to už tak dobré není. Spíše bych ocenil hodinky s lepší výdrží baterie, ale přece jenom mobil také nabíjím jednou za jeden nebo dva dny, takže věřím, že se najde dost lidí, kterým by při tom nevadilo nabíjet i hodinky.
Byl jsem hodně zvědavý, jak zde funguje navigace, a jelikož vím, jak tomu je u řady Vivoactive, tak jsem již byl trochu připraven na to, co mě zde čeká. Pro začátek je dobré vědět, že lze využít pro navigaci GPS, či kombinaci GPS s GLONASS nebo Galileo. Kombinaci s GLONASS doporučuji například v lese nebo mezi budovami, a pro testováni jsem ji zvolil i já.
První možnost navigování jde nastavit přímo v hodinkách. Jde o ukládání aktuální polohy. To se hodí zejména při houbaření. Uložíte si polohu odkud vyrážíte, například od zaparkovaného auta a můžete vyrazit. Když usoudíte, že je čas jít domů a nepamatujete si cestu zpět, dáte jednoduše navigovat na uloženou pozici a jdete. Já to také vyzkoušel, jak v lese, tak mezi domy.
Má to ovšem jeden háček, dost podstatný. Navigace pomocí kurzoru ukazuje pouze směr vzdušnou čarou a vzdálenost, nikoli trasu, takže v lese to je celkem v pohodě, ale mezi domy dosti nepraktické a složité. Na obrázku níže také můžete vidět, že AMOLED displej se venku leskne a má horší viditelnost.
Navigace na uloženou pozici ukazuje pouze směr vzdušnou čarou
Naplánovat trasu pomocí Garmin Connect či Express zde nelze, ovšem pokud byste přece jen chtěli, tak je tu naštěstí pár možností. Což mi udělalo velkou radost, protože nechat mobil doma a jít úplně neznámou cestou, to mě prostě baví. :) V aplikaci Connect IQ, která slouží např. ke stahování ciferníků, doplňků a dalších aplikací, jsem si stáhl dwMap.
Prvně jsem se musel registrovat na souvisejícím webu, přičemž jsem v hodinkách dostal kód pro připojení hodinek. Pak už to bylo dost jednoduché a plánování trasy bylo obdobné jako u Connectu či Expressu. Jednotlivě jsem si zadal body trasy, aby mi vyhovovala co nejvíce, trasu jsem si uložil a nahrála se mi přímo do hodinek. Abych to doplnil, tak přepínání tras lze pouze pomocí aplikace v mobilu či na webu, nikoli v hodinkách, což je celkem škoda.
Byl jsem dost zvědav, zda navigace bude fungovat tak, jak má. A fungovala. Kurzor za sebou zanechával také jednotlivé stopy, abych se při případném ztracení mohl podle nich vrátit. Ale něco bych této aplikaci přece jen vytknul a to, že při špatném směru mi nepřišlo žádné upozornění, které ani nešlo nastavit ve formě zvuku či vibrací. Což je škoda, protože musíte stále sledovat hodinky, zda jdete správně.
Díky aplikaci dwMap z Connect IQ si můžete do Venu naplánovat trasu
Posloucháte rádi hudbu? A nechce se vám pokaždé kvůli toho tahat například mobil? Díky úložišti hudby přímo v hodinkách je možné si jít zaběhat pouze s hodinkami, uložit lze až 500 skladeb. A jak na to? V počítačové aplikaci Garmin Express lze po propojení hodinek pomocí USB nabíjecího kabelu Venu propojit. Pak už stačí mít v počítači nahrané skladby, které přes appku do hodinek odešlete. Samozřejmě je tady také klasická funkce ovládání hudby přímo v mobilu. Nebo také lze stáhnout hudební aplikace v Connect IQ, kterými jsou například Spotify nebo Deezer. Takže záleží, co preferujete. :)
Tahat peněženku je někdy otrava, například na výlety a zejména ke sportu. Protože někdy je fajn jen tak jít, zaplatit si čepované pivo hodinkami a pokračovat ve výletu dále. Tuhle super možnost nabízí i Venu. Pomocí aplikace nahrajete kartu do hodinek a je hotovo. Teda nemusí být... záleží totiž, zda vaše banka podporuje Garmin pay.
S Venu již nebudete muset brát peněženku s sebou
Bezpečnost na prvním místě. A od toho je zde funkce Asistent. Jak funguje? V Garmin Connect jsem si nastavil příjemce (možnost nastavit až 3 kontakty a jejich telefon a e-mail), 5 vteřin jsem přidržel pravé horní tlačítko a začal 5 vteřinový odpočet, během kterého je možnost tuto funkci přerušit, kdybyste si náhodou spletli. Poté se odešle SMS a e-mail vašim přednastaveným kontaktům. Těm přijde zpráva o tom, že jste v nebezpečí a odešlou se vaše souřadnice. Pokud však nejste v dosahu GPS, tak se odešle zpráva bez souřadnic, ale ve chvíli, kdy se chytne signál, tak se souřadnice odešlou zpětně. Nutné je však u sebe mít mobil, jinak je funkce nevyužitelná.
Zajímavá je zde funkce detekce nehod, která se dá zapnout u chůze, běhu a kola. Znamená to, že pokud při této aktivitě hodinky rozpoznají, že jste například upadli, tak pošlou vašim přednastaveným až 3 kontaktům SMS a e-mail o nehodě s vašimi souřadnicemi, pokud máte zrovna dostupný signál GPS. Pokud ne, odešlou se první zprávy pouze o informaci o nehodě. Zní to dobře, ale má to opět malý háček, nutností je mít totiž u sebe mobil. Nezkoušel jsem žádné pády, takže jsem ji u Venu nevyužil, ale věřím, že funguje. Protože u Forerunner 245 Music, jak jsem nedávno testoval, se mi funkce spustila po nárazu při fotbalu.
Další funkce, která se řadí také mezi bezpečnostní a k jejímu využití je nutný mobilní telefon, je live track. Jedná se, jak již název napovídá, o živé sledování vašeho pohybu na mapě. Funkce mi fungovala dobře, i když jsem četl, že s ní občas jsou problémy. Podle mě se takto funkce hodí například pro sledování například běžců a cyklistů při závodě, či pro sledování vašeho dítěte.
Sportovních aktivit mají hodinky vážně hodně, takže si pravděpodobně vyberete. Ale jedna věc mě tady vážně ohromila. Když jsem si chtěl trochu doma zacvičit, teda nechtěl, pro testovací účely jsem se donutil :D, tak jsem při nastavování kardia zjistil, že mi hodiny nabídnou několik tréninků. To by nebylo až tak nové, ale to, že na hodinách mi panáček přímo ukáže, jak mám cvičit... Tak to klobouk dolů.
Garmin Coach je zde přímo v hodinkách, takže vám při cvičení ukáže plán a jak přesně cvičit
Dalšími funkcemi jsou kupříkladu krokoměr, výpočet vzdálenosti, monitoring spánku, monitoring stresu a další. Hodně se mi líbilo, že během chůze jsem viděl nejen výpočet vzdálenosti, ale také kroků. Naměřené hodnoty jsem porovnával neustále se starším Forerunner 35 a hodnoty se příliš nelišily.
Naměřené hodnoty se při srovnání se starším FR35 příliš nelišily
Zajímavou funkcí je body battery. Na základě naměřených údajů vyobrazuje v procentech, kolik energie ještě člověku zbývá. A funguje to správně, i když se jedná o orientační údaje. Ráno, po vyspání, se mi ukazovala hodnota mezi 98-100 %. Pak celý den tato hodnota postupně klesala. Nejméně jsem měl před spaním asi 15 %. Když jsem si šel lehnout a už jsem usínal, tak mi hodnota začala zase mírně růst. Je to zajímavá funkce, ale zase nic, co by mě nadchlo.
Pro ženy je zajímavou funkcí Menstruační cyklus. Coby chlap to můžu využít snad jen abych věděl, kdy být na svou přítelkyni milejší a kdy mít v zásobě čokoládu (nebo to je klišé?). Spustit jde ale pouze v případě, že si v profilu zvolíte ženské pohlaví, jinak nefunguje. Po zadání údajů o cyklu může žena sledovat v jaké je fázi, dokonce si denně upravovat příznaky jako je nálada apod.
Velká spokojenost u mě panovala u příchozích notifikací. S hodinkami volat nelze, ale můžete hovor přijmout nebo odmítnout a rovnou poslat jednu ze tří přednastavených SMSek. Super je, že SMS jdou upravit dle své libosti. Přečíst jsem si pak mohl zprávy z Messengeru a SMSky a rovnou na ně odpovědět jednou z přednastavených zpráv. Ty šlo opět upravit dle libosti, ale oproti hovorům bylo na výběr více možností. Notifikace mi pak chodily také z aplikací Facebook, Instagram, Whatsapp apod. Všechno výše zmíněné si lze nastavit v Garmin Connect.
Přímo v hodinkách jsem také našel sekci s předpovědí počasí a jednou za čas mi vyskočilo ohledně předpovědi také upozornění. K tomuto je potřeba mít samozřejmě mobil u sebe.
Pokud by vás zajímala i naše videorecenze:
Venu jsou stylové hodinky, které se dají využít k celé řadě sportů. A pokud si nevíte rady při cvičení, tak na hodinkách se ukáže, jak máte správně cvičit. Mají dotykový displej s dvěma tlačítky, což pro sport není úplně ideální, zejména, když máte zpocené ruce, ale zvládnout se to dá a aktivitu lze stopovat tlačítkem. Postrádají sice plánování tras, alternativou může být aplikace dwMap. Hodinky zvládnout navigovat pomocí GPS až 20 hodin.
Slabinou hodinek je jistě výdrž baterie, která ve smart režimu vydrží 5 dní a pokud chcete mít k tomu neustále zapnutý displej, tak se musíte smířit s pouhými 2 dny.
Doménou u Venu je dozajista přítomnost AMOLED displeje, který nabízí jasné barvy a nádherně se na to kouká. Ovšem při slunečním svitu je tento typ displeje méně praktický, jelikož se lesknete a viditelnost je horší.
Venu jsou skvělé hodiny i díky AMOLED displeje. Ovšem na sluníčku mají problémy.
Za další velká pozitiva považuji jednoznačně možnost placení s hodinami a úložiště hudby přímo v hodinkách. Takže až se budete chystat na hory, nechte mobil a peněženku doma. Naplánujete si trasu v dwMap, můžete si zapnout hudbu a v první hospůdce si můžete zaplatit pivko přímo z hodinek.
Venu také nabízejí bezpečností funkce, jako je Asistent, Detekce nehody a Live track. Ke všem je nutná přítomnost telefonu, ale určitě je mnozí ocení. Když máte mobil u sebe, tak si můžete přečíst SMSky a zprávy z Messengeru, na které lze díky libovolně přednastaveným odpovědím reagovat.
Já bych Venu určitě doporučil. Výbava hodinek je skvělá, nadstandardní. Sám bych preferoval spíše LCD displej, jelikož mi až tak nesejde na grafice, jde vidět krásně na sluníčku a spotřebovává méně energie. Pokud vás tyto hodinky zaujaly, ale ztotožňujete se s mým pohledem na displej, tak je tady varianta Vivoactive 4 nebo 4S.
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.