Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Zprávy | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 16.1.2025 | 2 MIN | 21x komentář
Čekali jsme dlouho a vytrvale. Ale když už to vypadalo bledě, Garmin konečně uspěl a spustil EKG pro Evropu. Co je třeba udělat a jak to funguje?
Je to tady. Garmin pro určité modely spustil EKG v Evropě. Nově tedy máte možnost provést elektrokardiogram přímo na zápěstí a vyhodnotit, zda je něco v nepořádku. Prozatím Garmin spustil EKG na těchto modelech:
Proč si Garmin vybral tyto modely a nespustil EKG na všech, kde je implementován snímač Elevate 5, nevíme. Doufáme ale, že brzy se dostane i na Fenix 7 PRO a Epix 2 PRO. Modely jsou totiž ze stejných dob jako Venu 3 a bylo by od Garminu dost drzé, kdyby to na těchto prémiových hodinkách nespustili.
Abych se ještě vrátil trošku do historie, Garmin představil senzor EKG už v hodinkách Venu 2 Plus na začátku roku 2023. Zanedlouho tuto možnost spustil i v prémiových modelech, ale bohužel jen pro Ameriku a některé asijské státy. V Evropě se to kvůli různým pletkám dlouho nedařilo a lidé čekali bez 10 dní přesně 2 roky na spuštění.
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
19.9.2024 - Matěj Urbaczka
Garmin Enduro 3 recenze – Smartwatch s nejdelší výdrží baterie na světě
30.8.2023 - Dominik Hok
Garmin Venu 3 recenze – Tak trochu stejný, tak trochu lepší
Pokud chcete spustit EKG na vašem přístroji, musíte mít modely uvedené v odrážkách nahoře a musíte mít aktualizovaný systém hodinek (pro Enduro 3 a F8 musí být software min. 11.28 a pro Venu 3 musí být software min. 7.07) a musíte mít při prvním měření přítomen telefon. EKG se totiž prvotně nastavuje na telefonu.
8.8.2023 - Dominik Hok
Měření EKG chytrými hodinkami – Jak to funguje?
První krok, který tedy musíte udělat, je spuštění aplikace Garmin Connect na vašem telefonu. V ní vyhledat kolonku "zařízení Garmin" (nebo jednoduše kliknout na fotku hodinek u zeleného kolečka) a spustit nastavení EKG. Jelikož jsou EKG data brána jako citlivá, aplikace vás vyzve, ať si uděláte dvoukrokové zabezpečení účtu. Tohle je čistě na vás – jestli nechcete větší zabezpečení, můžete krok přeskočit.
Dalším krokem je dlouhé čtení o tom, co EKG vlastně dělá, jak se na hodinkách měří, co znamenají naměřené hodnoty a taktéž souhlas s tím, že jste si vědomi, že hodinky nejsou lékařský přístroj a nedokáží detekovat infarkt. Po odsouhlasení těchto nezbytností můžete přejít k prvnímu měření.
Při měření je důležité být v klidné poloze, nejlépe podle Garminu sedět a mít opřené ruce o stůl. Po spuštění měření vás Garmin vyzve, ať položíte obě ruce na stůl a rukou, na které nemáte hodinky, se dotknete kovové lunety okolo displeje. Pak se spustí měření, které trvá 30 sekund. Po půl minutě se vám na obrazovce hodinek ukáže výsledek:
Důležité je ale říct, že i když vám vyjdou špatné hodnoty z měření, je třeba měření provést několikrát, aby se potvrdila pravdivost naměřených hodnot.
Všechny měření se pak ukládají do aplikace Garmin Connect a soubory můžete exportovat jako pdf soubor pro svého lékaře.
Kolikrát jste se změřili první den funkčnosti? :-)
Zdroj fotek: Garmin.com, Garmin Connect
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.