Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Dámské | Chytré
Dominik Hok | 5.2.2025 | 7 MIN
Garmin Lily je zajímavou řadou už od svých počátků – nabízí designově povedené hodinky, přičemž každá barevná varianta má ojedinělou strukturu číselníku. Co kousek, to přehlídka originality. Tento model ale měl jednu mouchu, a to chybějící GPS přijímač. To ale napravuje Lily 2 Active.
Garmin Lily 2 Active jsou zajímavé tím, že:
Podle mě je řada Lily vizuálně nejpovedenější z dámských modelů Garminu. Jestliže mi neprojde toto, rozhodně každý musí uznat, že minimálně nejoriginálnější, protože každá barevná varianta má jedinečnou strukturu číselníku, což u chytrých hodinek není běžné.
Garmin má i další řady, které spíše než na praktickou jsou zaměřeny na vizuální stránku. Rozhodně musím zmínit hybridní smartwatch Vívomove, který si sice ukousl malý kousek z klasického světa hodinek, ale popravdě... Díky miniaturnímu a málo citlivému displeji je téměř nemožné je ovládat.
3.2.2023 - Dominik Hok
Garmin Vívomove Trend představení – První Garminy s bezdrátovým dobíjením
25.2.2022 - Filip Debrecenyi
Garmin vívomove Sport recenze – Společenský hybrid se sportovním duchem
Garmin Lily se dá dotykově ovládat po celé přední ploše, což spoustu věcí usnadňuje a navíc se jedná o první podřadu Lily, která má po bocích dvě tlačítka, z nichž jedno otevírá sportovní aktivity a to druhé vás vrátí o krok zpět či do menu.
Někdo by teď mohl namítat, že Lily měly vždy tlačítko, ale bylo pouze dotykové. "Skutečně klikatelná" tlačítka tedy přichází až teď. Mimochodem, má teď téměř stejnou funkci jako spodní tlačítko – vrátí vás o krok zpět. Pokud jste na hlavní straně, tak si s jeho pomocí přepínáte data na číselníku. Jelikož nemá žádnou zásadní funkci, vybízí se otázka, nač tam je?
Garmin materiálově krásně nakombinoval eleganci s praktičností. Pouzdro je totiž z lesklého hliníku, takže to nepůsobí přehnaně plastově jako tomu u smartwatchů někdy bývá, ale zároveň jsou hodinky až neuvěřitelně lehké – pouhých 29 gramů.
Pouzdro má po bocích elegantní křivky a nemám mu co vytknout. Jediné, co mě napadá, je šířka nožek. Pokud s hodinkami sportujete a nemáte hrudní pás, pro přesné měření je potřeba, aby hodinky byly skutečně upnuté. Nicméně platí pravidlo – čím širší řemínek, tím lépe hodinky na ruce drží. Nejsem si tedy jistý, jestli tuto funkci splní 14mm řemínek. Vybízí se ale další otázka – vypadaly by se širším řemínkem tyto hodinky dobře? No, asi znáte odpověď. Nevypadaly.
Dýnko je plastové, sklíčko minerální a voděodolnost je taková ta klasika, tedy 5 ATM.
Černobílá u technologií často působí zastarale nebo smutně. V rámci módy se ale černobílá pojí s klasikou a elegancí. Vzhledem k tomu, že Lily jsou módní hodinky, je černobílý displej ideální volbou.
Je dostatečně kontrastní, nenarušuje umírněný vzhled hodinek a co nedokáže zobrazit, to dokáže mobilní aplikace Garmin Connect. Jas se upravuje manuálně, ale i automaticky, přičemž při natočení ruky směrem k obličeji se displej rozzáří. Citlivost gesta je konfigurovatelná a neměl jsem problém, že by třeba displej špatně reagoval.
Uživatelské prostředí je dost jednoduché, jelikož napříč widgety se pohybujete doleva a doprava, ale pohyb prstu dolů či nahoru neudělá vlastně vůbec nic. Aktivity otevřete stiskem vrchního tlačítka a jeho podržením otevřete zkratky (viz. foto výše). Dlouhým stiskem spodního tlačítka otevřete nastavení hodinek. A... To je vlastně vše.
Většina funkcí se ovládá přes aplikaci, což mi nevadí. Nač se crcat na malém displeji, když to můžete pohodlně dělat na velkém?
Když senzory pro začátek jen vyjmenujeme, jedná se o akcelerometr, kompas, snímač tepové frekvence, pulzní oxymetr a snímač okolního světla, který stojí právě za automatickou úpravou jasu.
Připadá mi, jako by to bylo včera, kdy jsme s kolegou říkali, aby Lily 2 Classic měly NFC placení a Lily 2 Sport zase GPS přijímač. Spousta lidí s námi nesouhlasila a ejhle... Rok se s rokem sešel a najednou tady je Lily 2 Active s GPS přijímačem.
1.8.2023 - Dominik Hok
GPS přijímač – Proč je v chytrých hodinkách a jak funguje?
Červená linie – Lily 2 Active, fialová – Tactix 7.
Co je pro mě lehká obtíž, je nastavení sportovních aktivit. Jde to totiž jen v telefonu a když jste dlouholetý odchovanec Garminu, zvyká se těžko. Ale není to nic, co by bylo špatně, protože je to koneckonců z telefonu pohodlnější.
Jen počítejte s tím, že GPS má pouze jedno nastavení a není možnost nastavit příjem z více systémů či dokonce multifrekvenčně. Zároveň ale hodinky nemají ani žádné úsporné režimy GPS. Vzhledem k tomu, že hodinky cílí na ryze hobby sportovce, nemám s tím opět žádný problém.
Co se týče snímače tepové frekvence, je použit stejný jako u dříve vydaných Lily 2, tedy Elevate 4. EKG ani měření teploty kůže tedy nečekejte.
Z hlediska přesnosti v porovnání s pažním snímačem si Lily 2 Active stojí takto:
Červená linie – Lily 2 Active, fialová – Polar Verity Sense.
Nepočítejte ani s funkcí výpočtu vystoupaných pater nebo měřením vystoupaných metrů v reálném čase při sportovní aktivitě. Za těmito funkcemi stojí barometr, který není zastoupený v senzorové výbavě Lily 2 Active.
U lifestylových hodinek, jako třeba Vívomove či Lily, mi vždycky vadilo, že spíš displej nemají než mají a zároveň nepřislíbí ani pořádnou výdrž baterie. Pravděpodobně za to ale mohlo málo prostoru pro akumulátor. Lily 2 prostě byly miniaturní a Vívomove si zase ukousl spoustu prostoru pro analogové ručky. Lily 2 Active to ale napravují se svou devítidenní výdrží baterie. Samozřejmě se to může snížit na základě vašeho používání a největším žroutem je jednoznačně GPS.
Pro snadné zapamatování je výdrž s aktivní GPS přesně 9 hodin. Jednoduchou matikou se můžeme dopracovat k tomu, že hodinu trvající outdoorová aktivita spotřebuje 11 % baterie a stejné procenta vás bude "stát" jeden den zapnutých hodinek (protože vydrží 9 dní). Pokud tedy jste člověk, který si jde na hodinu zaběhat třikrát do týdne, dobíjet budete za zhruba 5–6 dní. To mi nepřijde tak hrozné.
Nevím, proč jsem si sám položil takovou otázku, ale už na ni musím odpovědět.
Docela zásadním rozdílem oproti sportovnějším modelům je absence jakékoli možnosti tréninku přímo v hodinkách, Garmin Coache či denních tréninkových doporučení. Zároveň tam nenajdete ani stav tréninku, tréninkové zatížení, připravenost k tréninku aj. Na druhou stranu, tyto funkce mají vážně jen vyšší a ještě k tomu sportovní modely. Vrcholem vyhodnocení je asi odhad VO2 Max.
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Otázkou ale vždy je, jestli tyto funkční serepetičky potřebujete. Pokud jste člověk, kterému vystačí 9 hodin s aktivní GPS a stačí vám znát tempo, srdeční tep, kadenci kroků (prostě ten základ), budete spokojení i s Lily 2 Active.
V Lily 2 Active jsou dostupné tyto sportovní aktivity:
Posilování, HIIT, Kardio, Eliptický trenažér, Stoupání do schodů, Veslování uvnitř, Dance fitness, Skákání přes švihadlo, Chůze, Pilates, Jóga, Meditace, Dechová cvičení, Běh, Běh na pásu, Halový běh na dráze, Golf, Discgolf, Jízda na kole, Indoor cyklistika, Plavání v bazénu, SUP, Veslování, Piklebal, Tenis, Pade, Lyžování, Běžky, Snowboarding, Chůze na sněžnicích.
Pokud jde o otázku, zda jsou vhodné pro aktivní uživatele – ano, mohou být. Pokud ale jste příznivcem vytrvalostních sportů, kde je velký apel na výdrž baterie, anebo jste hračička v rámci sportovních vyhodnocení, nejsou pro vás. Pokud vám ale stačí ten základ (který je koneckonců to nejdůležitější), mohou být Lily 2 Active i pro vás.
U monitoringu zdraví Garmin většinu času nedělá takové kompromisy, jako je tomu u sportovních funkcí. Velkou výhodou chytrých hodinek tohoto amerického výrobce je celodenní měření srdečního tepu, které probíhá každou vteřinu. Obdobně je na tom i monitoring dýchání či stresu. V pravidelném intervalu dokáže měřit i pulzní oxymetr, ale tady bych kvůli výdrži baterie doporučil spíš manuální měření.
Monitoring spánku je stále populárnější, a proto je dobře, že tu nechybí. Monitoring všech spánkových fází, hodnocení na stupnici od 0 do 100, spánkový poradce a také měření noční variability srdečního tepu.
12.7.2023 - Dominik Hok
Měření stresu a variability srdečního tepu chytrými hodinkami
Hned po probuzení vám hodinky ukážou ranní zprávu se vším důležitým – jak jste se vyspali, co máte v kalendáři pro tento den aj.
Z takové té klasiky Lily 2 Active počítají denní počet kroků, spálené kalorie, Body Battery aj.
16.6.2023 - Dominik Hok
Ukazatele nabití těla (Body Battery, Energie aj.)
Když to vezmu kolem a kolem, Lily 2 Active nejsou outdoorové hodinky, a tak tam nenajdete žádné navigační funkce, ale to je zcela pochopitelné. Z té klasiky tam najdete chytrá oznámení, přičemž Android uživatelé mají dokonce možnost zareagovat přednastavenou odpovědí.
Nejlepší chytrou funkcí je pravděpodobně možnost bezkontaktního placení.
29.10.2020 - Dominik Hok
NFC platby – vše o bezkontaktním placení hodinkami
Zařízení sice nemá hudební přehrávač, ale můžete ovládat hudbu spuštěnou v telefonu.
Upřímně řečeno, nemám jim co zásadního vytknout. Konečně splnili moje přání a přidali do nich GPS. Přitom zanechali jejich osobitý design a zvýšili praktičnost díky tlačítkům. Jedná se tedy o nejkrásnější chytré hodinky na sport a pro ženy od Garminu? Za mě určitě.
Zdroje fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.