Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 12.2.2025 | 6 MIN | 4x komentář
Rozmohl se nám tady takový nešvar. A to zvláštní "essential" řady od známé americké značky. Spadá do toho i Garmin Instinct E, který se řadí mezi ryze outdoorové sportovní modely střední třídy a je takovým trošku retro návratem čistého sporttesteru.
Kdybych měl shrnout Instinct E jedinou větou, použiju tuto: "Hodinky, které ničím nezaujmou, a přesto jsou zajímavé." Čím?
Je toho více? Ano, je. Zbytek se ale dozvíte v textu.
Starý dobrý Instinct, co taky jiného. U řady E, konkrétně u Fenix E, vidíme starší pouzdro z Fenix 7 (základní varianty) osazené novou lunetou. A stejně tak je to u Instinct E. Design není zlý. Máme zde dvě barvy, jednu kašpárkovskou, jednu klasickou černou.
Novinkou jsou 4 šrouby v lunetě, které už začínají být standardní prvek v designu outdoorových hodinek od Garminu. Oceňuju dvě velikosti pouzdra, takže jsou hodinky použitelné i pro dámská, útlejší, zápěstí. Máme tedy pouzdra o velikosti 40 a 45 mm. Pokud chcete větší hodinky, musíte mrknout buďto na Instict 2X anebo Instinct 3.
Řemínek je taktéž instinctovskou klasikou. Napevno uvnitř s možností vyměnit jej za 22 mm QuickFit u větší a za "dvacítku", pokud se bavíme o menší variantě. A jako vždycky, sedí dobře, takže si nemůžu stěžovat.
Další skvělou věcí na hodinkách je váha, která nepřesahuje ani u jedné specifikace 50 g. Větší mají 48 g a menší dokonce jen 41 g.
Celkově designu hodinek nemám moc co vytknout, zde je vše v pořádku a ta žlutá varianta je moc hezká.:-)
Instinct E dostaly samozřejmě jen LCD MIP transflektivní displej bez solaru. Jestli někdo u "éčka" čekal něco jiného, má smůlu. Tento retronářez, skoro bez ničeho, ale rozhodně není zlý. Čitelný je za každé příležitosti, kontrastní je dostatečně a slušně šetří baterii.
Rozlišení displeje je u většího 176 x 176 pixelů a velikost 0,9" a u menšího 166 x 166 o velikosti 0,86". Upřímně, když jsem se na to koukal, tak jsem nepoznal rozdíl mezi menším a větším displejem, ale čísla tvoří specifikace, a tak si je třeba je říct. Poslední důležitou věcí je sklíčko, což je u tohoto modelu Gorilla Glass celkem solidně chráněné lunetou, a tak o ochranném sklíčku nechám rozhodnout vás.
Pokud vás zajímají datová pole při aktivitě, můžete jich mít až 5, kdy jedno z nich tvoří samozřejmě úžasné kolečko v boku displeje, které dělá Instinct Instinctem. Pokud vás zajímá spíše vzhled, můžete si vybrat ze základních 7 číselníků předinstalovaných v hodinkách s tím, že nějaké si můžete dotáhnout přes Garmin Connect IQ.
Snímače jsou úměrné skillu hodinek a samozřejmě tomu písmenku "E" v názvu. Máme zde tedy GPS přijímač (možnost zvolit všechny satelitní systémy najednou), snímač tepovky / Pulse OX, barometrický výškoměr, akcelerometr, kompas a teploměr. V hodinkách tedy chybí "dvoupásmo" u GPS a gyroskop. Taktéž zde máme starší typ snímače tepovky – Elevate 4. Je něco z toho překážka?
Nejdříve pojďme na GPS, která mi přijde úplně v pohodě.
Fialová – Garmin Fenix 8 (51 mm), modrá – Instinct E.
Ano, trošičku se vlní oproti Fenix 8, ale rozhodně to není nic hrozného a za mě je to v klidu i v zalesněném terénu.
Snímač tepovky jsem porovnával taktéž oproti Fenix 8, abyste měli srovnání Elevate 5 vs. Elevate 4.
Fialová – Garmin Fenix 8, 51 mm, modrá – Instinct E.
Fenix 8 trošku lépe zvládl poslední "seběh" a "výstup", a myslím, že to můžu tvrdit, i když jsem neměl hruďák, protože už tak nějak vím, jak hodinky reagují a jak jsou přesné. Jinak je to solidně vyrovnané a nevidím zde větší problém. Možná zbytečně vysoké tepy vzhledem k tempu.:-))
Takže na otázku, jestli jsou senzory na prd, musím odpovědět, že rozhodně ne. Jsem s nimi za dobře a v cenové hladině beru úměrnou přesnost i vybavenost.
Od této kapitoly už to bude více zklamání než úspěchů dobrého modelu. Prvním zklamáním je rozhodně výdrž baterie, která dosahuje 16 dní v režimu smartwatche a 24 h se snímáním pouze GPS. Pokud pustíte hodiny na všechny satelitní systémy, máte z toho 16 h po sekundě.
U menšího modelu je to ještě větší bída, kdy se dostáváme v režimu smartwatche na dva týdny a s čistou GPS na 21 hodin. Všechny satelitní systémy pak jen 14 hodin, což mi přijde jako smutný návrat do roku 2018. I Instinct Solar první generace měl větší výdrž baterie bez pomoci solaru.
No a jako už obvykle, první software není úplně doladěn, a tak hodinky při aktivitě berou o dost více baterie, než by měly. Graf znázorňuje o kolik padají hodnoty na Fenix 8 a o kolik padají na Instinct E.
Modrá – Instinct E, fialová – Fenix 8, 51 mm.
Takže, all in all, výdrž mě moc nezaujala a tady se mohl Garmin pochlapit o něco více.
Začnu s tím pozitivním. Je zde hodně sportovních aktivit, které dávají smysl. Super, pecka, nemám slov. Další pozitivní zprávou je třeba to, že v hodinkách najdeme VO2 Max, regeneraci, stav tréninku či dokonce připravenost k tréninku a další metriky, které nám můžou s výkonem pomoct.
Já jakožto běžec beru jako nejméně pozitivní zprávu to, že zde chybí wattmetr při běhu. Tohle jakože vůbec nedokážu pochopit. Vždyť to mají i Venu 3, což jsou městské hodinky. Pro mě je to zklamání a nevyváží to ani dynamika běhu ze zápěstí, kterou bych klidně za watty vyměnil.
Abych vyšel vstříc i jiným sportům, zmíním, že třeba u MTB cyklistiky nenajdete Grit a Flow, ale jen základní data.
Ale pro zakončení na dobrou notu – hodinky jsou spojitelné se spoustou snímačů, včetně foot podů, radarů či hrudních pásů.
V lifestyle či fitness funkcích jsou hodinky srovnatelné s Fenixy i dalšími high end modely. Najdeme zde tepovku přes celý den i noc po sekundě, vystoupaná patra, kalorie, kroky, noční VST, stres, Body Battery a další.
Za mě je super, že kluci nevynechali žádné důležité funkce, jako například noční variabilitu srdečního tepu či třeba pokročilý monitoring spánku a šlofíků.
Takže funkčně je to pecka a z fitness hlediska nemám vůbec nic proti Instinct E. Umí totiž stejné funkce jako garminovská vlajková loď – Garmin Fenix 8.
Chytré funkce má Instinct E na párku. Upřímně, zde je to návrat do minulosti a chytré funkce v podstatě chybí. Je zde základ v podobě notifikací, ovládání hudby v telefonu a budíku se stopkami. Do hodinek se updatem dostal Garmin Messenger a taktéž Garmin Share, ale bohužel za ty prachy chybí NFC placení, které je implementováno třeba i do levnějších Forerunner 165.
Vlastně jsem asi nečekal, že ještě Garmin vydá model, kde by nebylo alespoň bezkontaktní placení, a řekne si za něho o hodně více než za nejlevnější modely (právě třeba s NFC). Přijde mi to trošku zvláštní a možná i nemístné... Ale, kdo jsem, abych to hodnotil, no ne?
Jak tento krok hodnotíte vy?
Za mě tyto hodinky nejsou v mnoha ohledech špatné. Mají solidní sportovní funkce, skvělé snímače a taktéž super monitoring zdravotních funkcí. A taktéž pro lidi, co vyhledávají tyto funkce, je model určen.
Bohužel, co mě trošku mrzí, je absence chytrých funkcí, které jsou zde omezeny na totální minimum. A některé sportovní funkce ani nepřidali.
Pokud bych se měl mrknout na nějaké alternativy, určitě se vybízí starší generace Instinct 2, která je na tom senzorově podobně, nabízí placení a nějaký den baterie navíc. Pokud chcete z retro displeje přejít na AMOLED, určitě nepřehlédněte Amazfit T-Rex 3, který vnáší do světa outdooru barvy a slušnou výdrž baterie za rozumnou cenu.
A co si o Instinct E myslíte vy?
Mohlo by vás zajímat:
25.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Instinct 2 recenze – Aneb voják v havajské košili
1.10.2024 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex 3 recenze – Dinosaurus, který na trhu určitě nevyhyne
12.4.2023 - Dominik Hok
Garmin Instinct 2X představení – Ve větším a se svítilnou
29.7.2022 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Běžecký trénink podle wattů (wattmetrů)
Zdroje fotek: Hodinky 365
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.