Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 25.3.2022 | 9 MIN | 88x komentář
Řada Instinct se mi vždy hrozně líbila. Prostě pořádný chlapácký kousek, kterým rozrazíte kámen vejpůl nebo otevřete lahváče. Všechno, co chlap od života potřebuje. Instinct 2 k tomu všemu přidal efektivní solární dobíjení, bezkontaktní placení a všechno to zaplácl sportovními funkcemi, které se doteď objevovaly v těch nejvyšších řadách od Garminu.
Řada Instinct byla prapůvodně určená pro vojáky. Potvrzoval to vojenský standard odolnosti, některé army vychytávky a samotný vzhled hodinek. Docela snadno byste si tyto hodinky spletli třeba s legendárními G-Shocky.
23.8.2023 - Dominik Hok
Vojenský standard odolnosti (MIL-STD-810) u chytrých hodinek
11.1.2023 - Dominik Hok
Garmin Instinct Crossover recenze – Nechoď za tím světlem!
12.4.2023 - Dominik Hok
Garmin Instinct 2X představení – Ve větším a se svítilnou
Co se mi na nich nejvíce líbí:
Co se mi nelíbí:
Instinct 2 má dvě velikosti – 40 a 45 mm. Jak správně tušíte, menší verze směřuje spíše na dámská zápěstí a podtrhují to i barevné varianty. Kdykoliv se na ně podívám, připomenou mi léto. Barvy jsou totiž svěží, letní a sportovní.
Garmin totiž udeřil hřebíček na hlavičku. Máme tady elegantní chytré hodinky, ryzí outdoorovky... No, ale mladistvé, sportovní, ale přitom stylové chytré hodinky? Takové se jen tak nenajdou.
Ale ani ty pánské "letní" nejsou úplně k zahození.
Někdo by mohl oponovat, že je to pěkná kravina, protože se tím Garmin odklání od prapůvodní myšlenky Instinctů jakožto vojenského outdoorového přístroje. Ale i to tam pořád najdeme.
Zůstala také originální kamuflážovaná verze Camo.
Garmin u této řady sázel spíše na barvy a v celkovém zpracování se toho zase tolik nezměnilo. Pouzdru se trochu upravil tvar a tlačítka se trochu víc zapracovala do pouzdra. Prstenec okolo displeje má drážkování a název firmy se přesunul z lunety na displej.
Vcelku ale nic, co by vyvolalo větu "To je úplně něco jiného".
Instincty 2 se tedy výraznějšího faceliftu nedočkaly, ale nač měnit něco, co funguje. Hodinky krásně drží na ruce, ať už jste bodybuilder nebo třeba jako já se zápěstím 16,5 cm.
Váhově jsou na tom Instinct 2 úplně stejně jako předchozí generace – 52 gramů (v případě Solaru o jeden gram více). Menší verze Instinct 2S se váhově dostala na 42 gramů (Solar má zase o gram více).
29.6.2022 - Dominik Hok
Amazfit T-Rex 2 recenze – Těžkooděnec na zápěstí
Na takovou nízkou váhu se dostaly díky použití tvrzeného polymeru. Plastové pouzdro je sestavené natolik kvalitně, že Instincty splňuji i vojenský standard MIL-STD-810G. Samotné dýnko hodinek pak prozrazuje tři nepřátele, se kterými si Instinct hravě poradí – THERMAL - SHOCK - WATER. Znamená to, že Instinctům nevadí extrémní teploty, nárazy ani voda. Voděodolnost je 100 M.
Když už jsme u toho dýnka, tady se údalo taky pár změn. Dobíjecí konektor se přesunul pod snímač tepové frekvence. Smysl v tom úplně nevidím, ale je to trochu symetričtější, tak proč ne. Všímavější už si určitě všimli, že snímač tepovky je nová generace Elevate 4. O tom ale až později.
Silikonový řemínek je opět přidělaný napevno, což je jen dobře, protože se nestane, že by vám hodinky jen tak spadly při zadrhnutí o nějakou překážku. Zajímavé je i "dírkové rozpětí". U Instinců jsou totiž dírky téměř po celé delce jedné z částí řemínku. Vysvětluji si to tak, že Instincty jsou dělané tak, abyste je mohli připnout třeba i na popruh batohu (nejmenší rozpětí), ale i na vojenský mundúr (největší rozpětí).
Spona je kovová, což dává smysl. Při zachycení třeba o větev nebo jakémkoliv nárazu by plastová spona praskla. Nedejbože, když vám spona praskne při surfování. To už se hodinek nedošnorchlujete.
Přední stranu pokrývá chemicky tvrzené sklo a pod ním se ukrývá transflektivní LCD MIP displej. Důležité je MIP (memory in pixel), jelikož pixely zůstavají u této technologie takzvaně "zamražené" a nežerou tolik baterku. Proto Instincty vydrží tak dlouho. Displej je rozdělený do dvou částí, přičemž hlavní displej má velikost 0,9" (2S má 0,79") a rozlišení 176x176 pixelů (2S má 156x156 px).
Tím, že je displej monochromatický a transflektivní, těžko budete hledat lépe čitelný displej. Ať už na hodinky svítí přímé slunce, je šero nebo třeba tma, nikdy jsem neměl problém si cokoliv na displeji přečíst. A ano, hodinky mají podsvícení a je k tomu určené levé vrchní tlačítko LIGHT.
Celkově jsou hodinky koncipovány, aby bylo jednoduché se v nich zorientovat letmým pohledem. Všechny důležité údaje jsou dostatečně velké a kontrastní. Veškeré projíždění menu je doplněné symboly v pravém vrchním menším displeji. A jak správně tušíte, komunikace v symbolech je rychlejší než ta textová. Tudíž najedete na widget kroků a vpravo uvidíte dvě chodidla. Najedete na sportovní aktivitu "Jízda na kole" a v rožku máte cyklistu.
Vlastně jsem přistihl sám sebe, že hodinky ovládám a koukám jen na symboly. Pokud ležíte někde uprostřed lesa, jste pod palbou a chcete se podívat na svojí tepovku, určitě bude jednodušší hledat v hodinkách symbol srdce. Trochu nereálná modelová situace, ale co už...
Senzorová výbava je vlastně úplně totožná jako u předchozí generace – akcelerometr, barometr, GPS přijímač, kompas, krokoměr, snímač tepové frekvence, pulzní oxymetr, teploměr a výškoměr.
Pulzní oxymetr se v předchozí generaci objevil jen u solárních verzí, ale teď už jej najdeme napříč všemi modely.
Je trochu škoda, že v Instinctech se neobjevil nový GPS chipset s multifrekvenčím příjmem, ale chápu, že by pak rozdíly mezi střední a vyšší třídou sporttesterů od Garminu byly hrozně malé. Proto lepší GPS přijímač najdete až v Epixech nebo Fenixech 7.
8.3.2022 - Dominik Hok
Garmin Fenix 7 recenze – Já jsem Fenix 7 a kdo je víc?
Pokud byste chtěli srovnání, toto je výkres trasy Epixu.
A tady je výkres stejné aktivity u Instinctu 2. Je to stále hodně kvalitní, ale jde vidět, že Epix má výkres trasy čistější a "nevyhazuje" mě mimo silnici / stezku.
Každopádně, na Instinct 2 najdete alespoň optický snímač tepové frekvence Elevate 4, který je zase o krok blíže ke smazání rozdílů mezi optikou a hrudním pásem. Má totiž více diod k prosvícení kůže, citlivější snímač... Podtrženo, sečteno... Prostě je hodně dobrý. Osobně bych jej přirovnal k optickému snímači na Polar Vantage V2, který doteď byl asi ten nejlepší na trhu.
26.7.2021 - Matěj Urbaczka
Polar Vantage V2 recenze – Mistr testů a sportovních aktivit
Pokud pomineme městský model Garmin Venu 2, tak Instinct 2 jsou teď (březen 2022) nejlevnější chytré sportovní hodinky od Garminu, které mají tento kvalitnější snímač.
9.6.2021 - Dominik Hok
Garmin Venu 2 recenze – Nejlepší chytré hodinky do 10 000 Kč?
A abych byl zcela upřímný, Instincty 2 drží na ruce moc hezky a přijde mi, že snímání tepu mají přesnější než Epixy.
Tady je měření tepu u Epixu.
Když se podíváme na tepovku ve stejné aktivitě měřenou Instinctem 2, vidíme, že křivka je o něco "zubatější". Tudíž detailnější.
A ne, nemyslím tím bezdrátové dobíjení, ale to solární.
Garmin Instinct 2S | Garmin Instinct 2 | |
V režimu smartwatche | 21 dní (51 dní) | 28 dní (neomezeno) |
Úsporný režim | 50 dní (neomezeno) | 65 dní (neomezeno) |
Příjem signálu GPS + GLONASS / GALILEO | 22 hod. (28 hod) | 30 hod. (48 hod.) |
GPS (režim max. úspory) | 54 hod. (114 hod.) | 70 hod. (370 hod.) |
Expediční mód GPS | 25 dní (105 dní) | 32 dní (neomezeno) |
Když mrknete na tabulku výše, můžete vidět kouzelné slovíčko neomezeno. Co to znamená? Pokud se dostanete na příjem světla alespoň 50 000 luxů po dobu 3 hodin denně, nemusíte hodinky vůbec dobíjet. Jsou to první chytré hodinky od Garminu, které toto dokážou, takže je to krásné prvenství.
Bohužel vám ale musím říct, že na takovou intenzitu světla se dostanete jen v letních měsících a to ještě během jasného dne. Na dovolenou do Jugošky si kabel balit asi nemusíte, ale tady v Česku takovou jistotu nemáte. I kdyby nesvítilo, dobíjet hodinky jednou za měsíc je krásné, ne?
Samozřejmě se vybíjení baterie odvíjí od samotného používání. Pokud jste hodně aktivní sportovec, který má spuštěnou aktivitu s GPS každý den a třeba i po několik hodin, je jasné, že se výdrž baterie zkrátí. Osobně si ale myslím, že i kdybyste byli bůhví jak aktivní sportovec, na 14 dní výdrže se minimálně dostanete.
Instinct se k názvu "lifestylové zařízení" vždycky hodil asi jako péřovka na Hawai. Nicméně, s novými barvami mi to dává absolutní smysl. Už to nejsou hodinky jen pro horaly a vojáky, ale i pro ty, kteří chtějí hodinky do města.
Během dne určitě počítejte s počítáním kroků, spálených kalorií, měřením tepové frekvence (každou vteřinu) či indikací stresu. V noci Instincty 2 monitorují spánek (všechny spánkové fáze) s číselným ohodnocením na škále od 0 do 100. Podle kvality vašeho spánku a množství stresu se vypočítává Body Battery, což je číselné vyjádření vaší energie opět na škále od 0 do 100.
Velice mě potěšilo, že se do hodinek dostal snímek zdraví. Jedná se o dvouminutový test, kdy hodinky změří průměrný srdeční tep, stres, dechovou frekvenci, okysličení krve a variabilitu srdečního tepu v milisekundách. Doporučuji tento test dělat každý den ve stejnou dobu. Vyčtete z toho přetrénování, napětí organizmu, nedostatek spánku, prostě všechno...
Obrovským posunem dopředu je, že se do solární verze Instinctů 2 dostalo bezkontaktní placení. Jinak se toho z chytrého hlediska až tolik nezměnilo. Notifikace, počasí, čas východu a západu slunce, ovládání hudby z telefonu, funkce Najít můj telefon, kalendář, detekce nehody... Taková ta klasika od Garminu.
Co ale není úplně standardem, je slepá navigace. Do hodinek si můžete nahrát GPX soubor nebo vytvořit mapu přímo v aplikaci Garmin Connect a odeslat si ji do hodinek. Hodinky vám pak naznačují křivku cesty a upozornují při odbočení / změně směru.
Nejdříve si projděme klasiku... Instincty 2 odečítají tempo, čas, vzdálenost, kadenci, tepovku... Pak vyhodí nějakou analýzu, která obsahuje tréninkový přínos, grafy, aj. Taková ta klasika, kterou najdeme napříč snad všemi solidními značkami chytrých hodinek.
Do Instinctu 2 se ale dostaly nějaké dosud (v řadě Instinct) nevídané a hlavně pokročilé sportovní funkce.
Denní tréninková doporučení vám každý den určí vhodný trénink. Správný trénink by měl být rozmanitý, co se týče různých intenzit, délky aj. Hodinky to budou hlídat za vás a každý den určí typ tréninku, který vás nejvíce posune.
Stav tréninku úzce souvisí s tréninkovými doporučeními. Pokud váš trénink bude jednotvárný, budete trénovat málo nebo naopak moc, tak vám to hodinky řeknou skrze stav tréninku.
3.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin
Takovým standardem je odhad hodnoty VO2 Max. Tato metrika počítá maximální spotřebu kyslíku při sportovní aktivitě. Čím více kyslíku dokáže sportovec využívat, tím vyšší je jeho kondice.
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
Od maximální spotřeby kyslíku se pak odpočítává předpověď výsledků na různých distancích. Na základě vaší kondice vám hodinky řeknou, jaký byste měli výsledný čas na 5 km, 10 km, půlmaraton či maraton.
Tyto funkce byly typické pouze pro běžeckou řadu Forerunner a ty nejvyšší jako je třeba Epix, Fenix, Tactix aj. Je rozhodně skvělé, že se to dostalo i do outdoorovek.
A stojím si za tím. Když se podíváme model Fenix 6 Solar, parametrově zrcadlí Instinct 2 Solar. Ale Instinct 2 Solar jsou o 4 tisíce levnější. Ano, nemáte barevný displej, kovovou lunetu a dýnko, ale jinak úplně vše. Rozhodně pokud se bavíme o softwarové stránce.
Kromě toho je slušnou alternativou třeba Suunto 9, který... Vlastně je zase dražší a ještě k tomu nemá bezkontaktní placení.
Když nad tím tak přemýšlím... Pro Instinct 2 neexistují alternativy. Outdoorovky, které se hodí i do města, dokážou běžet úplně bez nabíjení, mají chytré funkce, hromadu těch sportovních a to všechno zaobalí do vcelku příjemné cenovky balancující na hranici deseti tisíc. Já bych do toho šel. A co vy?
3.11.2022 - Matěj Urbaczka
6 NEJ: Chytré hodinky Garmin s nejdelší výdrží baterie
14.11.2023 - Matěj Urbaczka
Chytré hodinky Garmin pro konkrétní sporty
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.