» Blog » Garmin

Garmin Index BPM recenze – Strčí si tento kapesní tlakoměr konkurenci do kapsy?

Tagy: Recenze | Garmin | Chytré

Dominik Hok | 16.5.2024 | 5 MIN

Značka Garmin se jako taková hodně zaměřuje na monitoring zdraví, a krevní tlak je jedna z hodnot, která jí nějakou dobu unikala. Měření krevního tlaku nezapracoval Garmin přímo do hodinek, ale vydal bezdrátový a kompaktní tlakoměr Garmin Index BPM, který veškerá data ukládá do aplikace Garmin Connect.

Není to tak dávno, co jsem četl statistiku, že vysoký tlak sužuje 50 % Čechů po padesátce. Někdo z Garminu tuto statistiku asi četl taky a na trh se dostává bezdrátový tlakoměr Garmin Index BPM.

Někoho by mohlo lehce zklamat, že se nejedná o měření přímo hodinkami jako to má třeba Samsung Galaxy Watch nebo ještě propracovaněji Huawei Watch D, který je opatřený i nafukovací manžetou.  Ale u "skutečného" tlakoměru máte alespoň větší jistotu přesnosti a vzhledem ke své velikosti je Index BPM i docela mobilní variantou.

Největší výhody Index BPM jsou:

  • kompaktní rozměry
  • bezdrátové řešení
  • kompatibilita s Garmin Connect (až 16 osob)
  • výdrž baterie až 9 měsíců

Index BPM se vleze i do kapsy

Neříkám, že neexistují menší tlakoměry, ale myslím, že Index BPM má dost kompaktní rozměry a fajn tvar. Kdyby z něj ještě trčela anténa, na první pohled bych uvěřil tomu, že je to telefon z předešlého milénia.

Zařízení má na výšku 14,5 cm, na šířku 5,8 cm a tloušťka i se složenou manžetou je 4,7 cm. Celková hmotnost je 320 gramů, což je taky docela v pohodě. Mimochodem, tato váha se rovná 3,5 kusům Margotky. Hned se lépe představuje, že? :)

Garmin Index S2 recenze – Váha, která stojí za zvážení
26.7.2024 - Dominik Hok
Garmin Index S2 recenze – Váha, která stojí za zvážení

Co se ale týče tloušťky, tak samotné zařízení má 2,5 cm a stejný prostor zabere i složená manžeta. Ta se normálně zaroluje, a poté přichytí suchým zipsem. Jednoduché, praktické. U některých věcí je trochu kumšt dostat je do původního stavu jako při koupi (třeba složit stan či spacák), ale tady se to krásně a blbuvzdorně složí jako harmonika.

Když už jsme u manžet, ta se dá nasadit na obvod paže 22 - 42 cm. Já jsem to testoval na kolegyni s obvodem paže 23 cm a jediný problém je, že zbytek manžety tak nějak plandá. Nicméně, suchý zips je dostatečně silný a měří to i tak. Možná se manžeta dá nějak složit, aby to neplandalo, ale pokud to tak je, nepřišel jsem na to.

Tady je fotka na paži o obvodu 30 cm.

Tady je fotka na paži o obvodu 30 cm.

Ve spodní části je odnímatelný kryt, kde jsou ukryté 4 AAA baterie pohanějící tento přístroj. Toto mě lehce zklamává, protože pro dnešní ekologicky smýšlející společnost to není nejlepší řešení. Bohatě by stačil akumulátor a dobíjení skrze USB-C. Ano, někdo by mohl namítat, že je to takto řešené kvůli seniorům anebo snadné výměně kdekoliv a kdykoliv. Myslím ale, že v dnešní době už je dost možná snažší sehnat adaptér, kabel a zásuvku než 4 malé baterky.

A teď přichází čas na typickou otázku Čecha: Jsou baterie součástí balení? Světe div se, ano jsou. :)

Ovládání je řešeno třemi tlačítky. Koneckonců, víc nepotřebujete

Přístroj aktivujete stiskem libovolné tlačítka, přičemž výchozí obrazovkou je ta s výběrem profilů pro měření, které měníte stiskem vrchního tlačítka (ikonka člověka). Měření spustíte stiskem prostředního tlačítka s ikonkou srdce. Spodním tlačítkem překlikáváte napříč výběrem profilů, Bluetooth synchronizací, Wi-Fi synchronizací, zobrazením posledního měření a informacemi o zařízení.

Co se týče samotného párování, není potřeba, aby si zařízení párovalo všech 16 osob. Index BPM si napáruje jeden člověk (označený jako vlastník) a poté může pozvat další uživatele pomocí aplikace Garmin Connect – je tedy potřeba, abyste měli účet Garmin Connect, abyste měli údaje někde zaznamenané. :) Pokud jste zvyklí si výsledky zapisovat třeba do tabulky, poznámek nebo sešitu, přímo v zařízení je možnost se změřit na neurčený účet, takže se to nikomu neuloží do statistik a vy s tím můžete naložit podle svého.

Mimochodem, obdobně funguje třeba i váha Index od Garminu.

Garmin Connect – Průvodce mobilní aplikací
14.6.2022 - Dominik Hok
Garmin Connect – Průvodce mobilní aplikací

Zařízení má paměť pro 100 měření mezi jednotlivými synchronizacemi. Co mě trochu rozčilovalo, je doba, než se data dostanou do aplikace Garmin Connect. Změřil jsem se a trvalo to zhruba minutu, než se měření objevilo v přehledu. Pak jsem ale zjistil, že po připojení k Wi-Fi je synchronizace rychlejší. Moje teorie je tedy taková, že zařízení nejprve zkouší synchronizaci přes Wi-Fi a pak až přes Bluetooth. Což dává smysl, protože taková zařízení jsou většinu času spíše v domácnosti.

Vše o vašem tlaku máte přehledně v aplikaci

Pokud se měříte na nějaký z profilů a máte telefon v blízkosti nebo jste připojení k Wi-Fi, data se automaticky přenesou do aplikace Garmin Connect. Tam máte v grafu přehledně vyjádřeno, jestli máte normální tlak, vysoký normální nebo hypertenzi 1. či 2. stupně. Úplně dole si můžete přidat i poznámky.

V grafu výše vidíte data pro 1 určitý den, ale můžete si zobrazit také statistiky pro týden, měsíc či rok a v rámci všech těchto časových úseků si můžete zobrazit, kolik dní jste měli jeden ze čtyř stupňů hodnoty tlaku.

V rámci měření získáte údaje o systolickém (ten vrchní) a diastolickém (ten spodní) tlaku. Můžete si zvolit, jestli chcete jedno měření anebo (pro větší přesnost) hned tři měření za sebou, s minutovými pauzami mezi měřeními, a zprůměrovat je.

Trochu mě překvapilo, že se do aplikace Garmin Connect neukládají informace o tepu. Někdo nutně nemusí mít chytré hodinky a třeba by ocenil i přehled o srdečním tepu.

Celodenní měření srdeční tepové frekvence chytrými hodinkami
12.7.2023 - Dominik Hok
Celodenní měření srdeční tepové frekvence chytrými hodinkami

Co se týče měření, můžete si nastavit i připomínky (až 8 unikátních časů) a výsledky se dají i exportovat do PDF (např. pro lékaře). V exportu jsou všechna data o tlaku, srdečním tepu a dokonce i graf stupňů vysokého tlaku. Exportovat si můžete jak denní, týdenní, měsíční i roční přehled.

V rámci připomínek mě trochu mrzí, že se nedá nastavit třeba po probuzení. Spousta majitelů tohoto tlakoměru zaručeně má chytré hodinky, tak je to možná trochu škoda.

Má Index BPM nějakou záruku přesnosti?

Toto zařízení bylo testováno na 85 osobách ve věkovém rozpětí 18-75 let s obvodem paže 22 až 42 cm. Co se týče přesnosti měření tlaku, Garmin udává ± 3 mmHg nebo ± 2 %. Měření srdečního tepu má zase přesnost ± 5 %. Index BPM splňuje normy pro hodnocení tlakoměrů ANSI/AAMI/ISO 81060-2:2018+A1:2020.

Shrnutí

Upřímně, co říct o tomto tlakoměru. Měřit – měří, fungovat – funguje a ještě k tomu je dostatečně kompaktní, abyste ho narvali skutečně všude (víte, jak to myslím).

Někdo by mohl namítat, proč je to tak drahé, když to vlastně splňuje stejnou třídu (druhou FDA) jako o dost levnější tlakoměry. Tady si ale kupujete zařízení do technologické rodiny, máte to pohodlně v jedné aplikaci a zároveň toto zařízení můžete sdílet s mnoha dalšími uživateli a vzít ho teoreticky kamkoliv – třeba i do kapsy.

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

Hodinky zmíněné v článku

Kontakty

tel: 800 365 365
Volejte zdarma Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h
info@hodinky-365.cz
Ptejte se. Rádi Vám poradíme a pomůžeme.

Naše prodejna v Ostravě

Sirotčí 10, Ostrava
Otevřeno Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h Prodejna ve dnech Vánočních svátků uzavřená
FacebookInstagramYouTube

Bezpečný nákup a nadstandardní servis pro naše zákazníky

dTest
důvěrobody Spokojenost našich zákazníků ověřena! dTest certifikace obchodních podmínek. Certifikát bezpečného nákupu. Premium Service k hodinkám nad 2000 Kč zdarma. 365 dní na vrácení nepoužitého zboží. Akceptuje úhradu pomocí platební karty. Volejte ZDARMA
na 800 365 365
(Po-Pá 8-20h, So-Ne 10-18h)
Opravy hodinek od vyučeného hodináře. Hodinky, které jsou skladem a vy je objednáte do 13h dostanete další pracovní den.