Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Matěj Urbaczka | 2.3.2023 | 9 MIN | 86x komentář
Tuhle pecku čekal asi málokdo a Garmin porušil všechna pravidla, která kdy měl. Ani ne rok od vydání posledního modelu zde přichází totální bomba v podobě modelu Forerunner 965, který nasadil laťku tak vysoko, že snad i sám Garmin bude mít problém ji v budoucnu překonat.
Ano a tisíckrát ano, Garmin Forerunner 965 má AMOLED displej! Displej všech svítících krás, který dokáže do detailu prokreslit veškeré pixely. A není to jen o AMOLEDu. Předělal celé menu, grafiku hodinek a taky vnější vzhled. Je to nádhera, ale to by nebylo ono, kdyby se Garmin nevytasil i s nějakou novou fíčurkou na sportování, že?
17.3.2023 - Dominik Hok
SOUBOJ: Garmin Forerunner 265 vs. Forerunner 965
Proto nově v hodinkách kromě záležitostí z loňska jako měření wattů ze zápěstí, Staminy a dalších vymožeností, najdeme také běžeckou dynamiku taktéž měřenou ze zápěstí!
1.6.2022 - Matěj Urbaczka
Garmin Forerunner 955 recenze – Spokojí se jen s tím nejlepším
Stalo se tak trošku tradicí, že s nejvyšším modelem se vydává také prostřední řada, a tak je tomu i teď. Vedle 965 vychází také Forerunner 265, taktéž s AMOLED displejem.
2.3.2023 - Dominik Hok
Garmin Forerunner 265 recenze – Když je skvělé málo
Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Vlastně stejné jako v minulé generaci. Výjimkou je to, že Forerunner 265 dosáhl na připravenost k tréninku. Ale stejně mu chybí mapy, má nižší výdržbaterie a postrádá kovovou lunetu.
29.5.2023 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Forerunner 965 vs. Forerunner 955
Forerunner – kategorizovaný celoplasťáček dostal tuning vzhledu a opravdu se to povedlo. První, co vás praští do očí, je titanová luneta, která se ukazuje na Forerunnerech úplně poprvé za celou její dlouhou existenci. Titan je čistý, bez vroubků a zdobení. Jediné, co zde najdete je známé označení pěti tlačítek.
18.4.2024 - Dominik Hok
Garmin Forerunner 165 recenze – Konečně něco, co nezatíží sportovcovu peněženku
Tlačítka zůstala stejná až na horní "action" tlačítko, kterým spouštíte aktivitu a potvrzujete jakoukoliv operaci v hodinkách. To je teď oválného tvaru, kdy ostatní tlačítka zůstala kruhová. Moc se mi líbí zachovaný detail trojúhelníčku a tlačítko se díky prodlouženému provedení mačká jedná báseň.
Ačkoliv pouzdro zůstalo plastové, od Forerunner 955 se podstatně liší. Upřímně, 955 je takový tlustý sourozenec vysportovaných 965. Na pouzdře se stejnou šířkou 46 mm jsou výrazné úběry v masivitě. Tam, kde byl starší model vypouklý, tam má nový prohlubeň a je to prostě takové... Aerodynamičtější provedení.
Na straně se dvěma tlačítky už jako obvykle najdeme nápis Forerunner a stejné profilování "dovnitř". Dýnko pokrývá plast a snímač tepové frekvence, což je standard.
Co ale standard není je výška hodinek, kdy model 955 byl opravdu vysoký (14,6 mm bez snímače). Devětšestpětky mají pouze 13,4 mm a výška nových hodinek je tak akorát, že se vmístí pod jakýkoli rukáv. Řemínek je trošku návrat do historie, konkrétně k řadě FR 735, kde jsme dvoubarevný řemínek viděli naposled. Má to rozhodně své kouzlo a zdá se mi, že vyměnili silikon – najednou řemínek o hodně lépe sedí na ruce. Garmin zůstal u pevného uchycení, a tak pokud chcete nylon nebo QuickFit řemínek, musíte sundat starý a nechat na pouzdře jen stěžejky.
1.6.2022 - Dominik Hok
Garmin Forerunner 255/255S recenze – Sportovní nálož střední třídy
Jak už jsem řekl v úvodu, hodinky mají sakra velkou eleganci a stal se z nich model, za který se rozhodně ve městě nemusíte stydět. Celková váha modelu je o něco výše než jsme zvyklí – 60 g, ale na ruce hodinky drží jako přibité a vůbec mi nevadí o něco vyšší váha.
Paradoxem je, že AMOLED mě o svých kvalitách přesvědčil u modelu, kde mi dává nejmenší smysl, ale je to budoucnost, která je 100% nevyhnutelná.
Kromě technologie se změnila i velikost displeje na 1,4" a rozlišení 454 x 454 pixelů. To, že u AMOLEDu bývá horší čitelnost na přímém slunci už moc pravda není. Za dobu testování jsem nikdy neměl problém s čitelností. Naopak bylo docela fajn, že i když jsem měl přes hodinky rukáv trička, viděl i přes látku všechna data.
25.10.2022 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Typy displejů u chytrých hodinek
Senzory asi nemají úplně čím překvapit ve své četnosti – barometr, akcelerometr, snímač tepovky, Dual-Band GNSS, pulzní oxymetr, kompas a teploměr. Senzory, které vídáme u všech Garminů a prémiovějších hodinek dalších značek...
Musím ale uznat, že tepovka a GPS jsou přesné. Tepovka i při chladnějším počasí byla jen o jeden bod od hrudního pásu, což beru jako opravdu slušný výkon. Když už bylo pod nulou, tak měly větší odchylku, ale které hodinky ne.
Modrá – Hrudní pás Polar H10+, fialová - Forerunner 965
Celkem slušně hodnotím i SatIQ, kdy si Garmin sám automaticky přehazuje GPSku podle síly signálu. Na baterku to má menší vliv, než to pálit celou dobu na největší přesnost a myslím, že nikdo nepotřebuje lepší vykreslení než z této technologie.
Modrá – Fenix 7X, fialová – Forerunner 965
Bez legrace vám musím říct, že tento údaj mě donutil přemýšlet o tom, že AMOLED displej je budoucnost a na baterku už není tak náročný. Na předešlé generaci jsme s kolegou Dominikem celkem nadávali na baterku, protože 15 dní nám prostě přišlo málo. Kór na transflektivní displej.
Asi i Garminu to přišlo nakonec málo a hodili tam baterku s neskutečnou výdrží na smartwatch až 23 dní! V režimu GPS to pak dotáhne až na 31 hodin se spuštěným displejem, což je opět něco neskutečného, když vezmeme v potaz displej.
V tabulce nechám podobné modely, ať se pokocháte dokonalostí.
Garmin Forerunner 955 | Garmin Forerunner 965 | Garmin Epix | |
V režimu smartwatche | 15 dní | 23 dní (7 dní AOD) | 16 dní (6 dní AOD) |
Úsporný režim | - | 21 dní | |
Příjem signálu GPS | 42 hod. | 31 hod. | 42 hod. (30 hod.) |
Příjem všech satelitů | 31 hod. | 24 hod. | 32 hod. (24 hod.) |
Příjem všech satelitů (multi-frequency) | 20 hod. | 19 hod. | 20 hod. (15 hod.) |
Příjem všech satelitů + hudba | 8,5 hod. | 10 hod. | 10 hod. (9 hod.) |
GPS (režim max. úspory) | 80 hod. | 34 hod. | 14 dní |
A to se, Horste, vyplatí!
No a abyste viděli pořádně, jak to vypadá s baterií, vzal jsem hodinky na maraton a přikládám graf úbytku baterie oproti Fenix 7X.
Modrá – FR 965, fialová – Fenix 7X
Dle číšelného vyjádření vyhrává samozřejmě Fenix s úběrem 1,71 % za hodinu. Forerunnery mají o něco více a to ještě nebyl připojený telefon. Ale měl jsem AMOLED trvale rozsvícen a vše jsem viděl 3x lépe než na Fenixech. Já jsem si začal uvědomovat, že největší síla AMOLEDu je v šetření mimo aktivitu, kdy hodinky stále zhasínají. Ale tím, že by hodiny měly vydržet okolo 31 hodin na GPSku, věřím, že dají i více.
"Konečně někdo v Garminu přemýšlel a udělal hezké jak hodinky, tak uživatelské prostředí!" řekl kolega Filip, který má rád Apple a tak nosí Apple Watch Ultra. A já s ním na jednu stranu musím souhlasit, protože tohle se Garminu opravdu povedlo. Uživatelské prostředí má stejnou logiku jako mělo vždycky. Co se ale změnilo hodně je design a rychlost.
Garmin přidal moc pěkné ikony ve widgetech. Potěší i detail, že když vjedete na nějaký widget, projede barva celou dlaždicí. Vypadá to opravdu efektně a moc se mi to líbí.
Moc se mi líbí, že si i Forerunnery vzaly něco z nejvyšší řady Marq a u sportovní aktivity při otevření ukazují obrázek daného sportu. A pokud si nastavíte primární závod, můžete si přidat dokonce fotku do menu.
Přechody mezi obrazovkami už také nejsou strohé a buď se displej "uklidí na stranu" a najede druhá obrazovka anebo když spouštíte aktivitu, tak na milivteřinku displej zčerná a najede aktivita.
Statický běh je vlastně nelogičnost. Ale aby byl běh dynamický, to řešíme úplně všichni. Ať ten pohyb nějak vypadá a moc nás to nebolí. Forerunner 965 nově umí běžeckou dynamiku ze zápěstí – to znamená, že vás hodinky můžou buzerovat ještě více než předtím!
Samozřejmě si dělám legraci, běžecká dynamika vám může hodně pomoci se stylem a posunout vás ve vašem snažení o krok dále. Konkrétně hodinky umí změřit dobu kontaktu se zemí, kadenci (to už uměly předtím) a také vertikální oscilaci.
Doba kontaktu se zemí. Modrá – Stryd, fialová – FR 965
Dalo by se říct, že u vyšších řad od Garminu je základ měření wattů, mapové podklady a veškeré sportovní aktivity na které si dokážete vzpomenout (nechoďte na mě s aktivitami, kde by se měřil jen čas, tepovka a kalorie).
Co se mapových podkladů týče, AMOLED displej je na ně prostě lepší. Mapa je krásně vykreslená a opravdu vypadá jako na Mapy.cz. Zůstávají stejné možnosti jako okružní trasa, navigace a tak podobně. Samozřejmostí je také nová funkce nazvaná česky jako "příští odbočka", jinak také Next Fork, která byla představena v hodinkách Enduro 2.
9.8.2022 - Dominik Hok
Garmin Enduro 2 recenze – Tentokrát už s mapami a hudebním přehrávačem
Watty jsou super věc, která přibyla v Garminu teprve nedávno, ale myslím, že si na ni lidé zvykli hodně rychle. A jejich užitek je opravdu velký. Hlavně pro rychlejší běh, kdy watty reagují rychleji než tepová frekvence a vy okamžitě víte, jestli přepalujete anebo ne. Pro zajímavost tady dávám fotku porovnání STRYDu (asi nejpřesnějšího běžecký wattmetr na trhu) a Garminu.
Fialová – STRYD, Modrá – FR 965
Jde vidět, že křivka STRYDu je trošku bohatější, ale nic tak strašného.
I když už jsme tyhle funkce viděli u Fenix 7X anebo Epix 2, je fajn je opět zmínit.
Připravenost k tréninku hodnotí vaše usílí za poslední dny, kdy zohlední váš spánek, dobu regenerace, stav VST, krátkodobou zátěž, historii spánku, stresu a převede to do jednoho čísla od 0 do 100. Pokud máte 100, jste plně regenerovaní a můžete do toho šlápnout, pokud máte méně, Garmin vám vždycky napíše, co máte dělat a jestli můžete trénovat. Pro začátečníky je to určitě dobrá funkce, jak se nezničit. Já se sem tam mrknu na historii spánku a VST, jestli jsem aspoň v "ucházející" podobě.
Stav tréninku hodnotí vaši snahu z jiného hlediska a kouká na produktivitu vašeho tréninku. Tenhle údaj bere z krátkodobé zátěže, stavu VO2 Max (jestli je tendence hodnoty klesající nebo stoupající), zaměření zátěže (aerobní / anaerobní), stavu VST a regenerace. S touto fíčurou je docela zábava.
A když už jsme u těch závodů, hodí se rozhodně mít závody někde pokupě sepsané. A proč to nemít přímo v hodinkách? Na to slouží funkce závodní kalendář, kdy si můžete vypsat veškeré vaše závody, co vás v roce čekají a dokonce vám poběží odpočet, kdy závody budou. Můžete si také označit jeden primární závod, kdy vám pak ve widgetu "Primární závod" bude Garmin dávat rady ohledně tréninku na tento závod a bude dávat i předpokládané časy. Vše ale probíhá na základě nahraného GPX , tak ho nezapomeňte nahrát.
Co mě trošku mrzí je to, že neumí počítat s převýšením závodů. Vlastně nevím, na jakém základě tu predikci počítá. Teď mám jako primární závod trasu 100 Miles of Istria, kde běžím 110 km a 3900 výškových a predikce Garminu je, že to poběžím za 7 hodin a 24 minut, což by nedal ani Kílian Jornet...
Notifikace, hudba, mapové podklady, placení kartou... Zkrátka, krom volání (dostupné pouze ve Venu 2 Plus) uspokojí hodinky všechny uživatele a nebude jim tam nic chybět.
U fitness funkcí je to velmi pododobné a není moc co řešit. Najdete zde základ v podobě tepovky, kroků, spánku, SpO2 a třeba stresu a také rozšíření v podobě nočního VST či Body Battery. Okolo 965 se šířily informace, že by měly dostat i měření EKG, ale podle toho co víme, dýnko hodinek by muselo být kovové a mít speciální kroužek okolo snímače tepovky, což bohužel hodinky nemají.
26.1.2023 - Matěj Urbaczka
Garmin umí měřit EKG!
Za mě je to ale vše co sportovec potřebuje a hodinky jsou i tak slušným pomocníkem do běžného života krom sportovních aktivit.
Jak už jsem někde v článku zmínil, AMOLED je budoucnost, kterou budeme vídat na hodinkách čím dál tím častěji. Jestli transflektivní displeje někdy vymizí úplně, to nedokážu říct, ale jejich popularita bude klesat s rostoucím zájmem o hezké barvičky. A model Forerunner 965 je tedy první s AMOLED displejem z této řady. Naznačuje to, že tyto displeje už asi uvidíme v této řadě častěji.
Zavodní test pro Forerunner 965
Hodinkám v podstatě nemám co vytknout, protože od výdrže až po displej opravdu není co vytknout. Jsem velice spokojený s funkčností a přístupností nových Forerunnerů pro širší okruh lidí, než byl doteď. Doufám, že dotáhnou ještě pořádně tu dynamiku ze zápěstí, ať se o tolik neliší a bude to TOP.
Podobně vybavený model se těžko hledá, ale myslím si, že v aktualizacích se dostanou nové funkce i do Epixu 2 a tak by mohla být alternativa rozhodně tento outdorový ďábel. Pokud vám nevadí nízká výdrž baterie, mohu doporučil Apple Watch 8 či Ultra.
A co vy? Co si myslíte o použitém displeji a novinkách?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.