Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 2.3.2023 | 8 MIN | 45x komentář
Není to tak dlouho, co se Garmin blýskl parádním modelem Forerunner 255. Byla a je to pecka mezi chytrými sportovními hodinkami, ale Garmin si řekl, že to pořád není dost. Vydal totiž Garmin Forerunner 265, který kromě AMOLED displeje nově disponuje i běžeckou dynamikou ze zápěstí a dalšími novými sportovními fíčurami.
Forerunner 255 už je skoro rok na trhu a pořád si stojím za tím, že se jedná o nejlepší chytré sportovní hodinky v poměru cena / výkon. Teda... Spíš jsem si za tím stál předtím než Garmin vydal Forerunner 265, který přináší novinky jako:
U designu je na pováženou, jestli je to inovace nebo spíše návrat ke kořenům. Zkušení garmiňáci určitě pamatují původní designy řady Forerunner (např. 735XT) a musíme si přiznat, že vypadaly dobře. Model Forerunner 265 na mě působí jako designová reinkarnace 735XT. A vůbec mi to nevadí, protože se mi vždycky líbily.
16.3.2023 - Dominik Hok
SOUBOJ: Garmin Forerunner 255 vs. Forerunner 265
17.3.2023 - Dominik Hok
SOUBOJ: Garmin Forerunner 265 vs. Forerunner 965
Na boku pouzdra najdeme standardní množství pěti tlačítek. Tlačítko START/STOP teď není kulaté, ale ovalné. Je na něm uvedený vyložený cíl jak vás, tak hodinek – RUN. Neříkám, že je to úplně špatně, ale vzhledem k tomu, že by si tyto hodinky mohli koupit i jiní sportovci než běžci, tak nemusí nutně tento pokyn uvítat. Asi by se mi líbilo, kdyby Garmin zůstal u suchého START/STOP.
18.4.2024 - Dominik Hok
Garmin Forerunner 165 recenze – Konečně něco, co nezatíží sportovcovu peněženku
Ano, vím, že je to řada Forerunner, což cílovku vyjadřuje dost jasně, ale nosí snad lidi věci od Under Armour pod brněním?
Pouzdro hodinek je o něco tenčí a musím uznat, že mají opravdu muší váhu, takže je na ruce skoro necítíte. Forerunner 265 se vyrábí ve dvou variantách, kdy větší má průměr pouzdra 46 mm a menší 42 mm. Za mě ideální, protože si své najdou obě pohlaví. Teda... Všechna pohlaví.
Řemínek je dvojitý, kdy s vnější části má určitou barvu a zevnitř vždy černou. Z praktického hlediska to nemá asi žádný důvod, ale vypadá to dobře. Černá barva totiž jde vidět i přes dírky. Na konci řemínku je černá část na které je napsané "RUN". Blbost, ale udělala radost. A ještě se to rýmuje. Tady mi to dává smysl. Něběháš? Vyměň řemínek. K pouzdru je řemínek přichycený systémem Quick-Release.
Víte, nikdy jsem nebyl příznivcem plastových modelů. Sám nosím kovem obehnané Tactixy 7, ale připadá mi, jak plyne čas, tak výrobci pracují s plastem čím dál lépe. Forerunner 265 je vyložený celoplasťák, ale vůbec nevypadá špatně. Zároveň jsem měl tyrkysovou variantu, která mi snad poprvé v životě přijde jako skutečný unisex. Je to tím, že tyrkys je o něco tmavší. Třeba u Forerunneru 745 se ten unisex tyrkys moc nepovedl. Nebo teda Neo Tropic.
Kdybyste se mě zeptali před 2 roky, asi bych odpověděl, že ne. Ale dnes? Přesně naopak.
AMOLED a OLED displeje měly problémy s tím, že na přímém slunci prostě nebyly čitelné. V ten moment dávaly smysl transflektivní LCD displeje, které slunečních paprsků využívaly k vlastnímu prosvícení. Dnes už ale AMOLED displej má takový kontrast a podsvícení, že na přímém slunci nemám žádný problém. Navíc je tam opravdu citlivý senzor, který displej rozsvítí do půl vteřiny kdykoliv otočím rukou a chci se na hodinky podívat.
Navíc jdou technologie dopředu a mdlý transflektivní displej už mě omrzel. Chci se dívat na pěkné barvičky. Navíc je to praktické, protože čitelnost AMOLED displeje je mnohem větší, protože má lepší rozlišení i kontrast. Což je fajn i pro někoho, kdo má zhoršený zrak. Znám spoustu lidí, kteří odešli od Garminu jen protože data na displeji nepřečetli.
Takže, kdyby Garmin udělal třeba Tactixy s AMOLED displejem... Asi bych po nich sáhnul.
Barevný AMOLED displej zkombinovali s vyšperkovaným uživatelským prostředím. Nejen, že jej lehce designově upravili, ale přidali i různé "pozlátka" jako animace při najetí na widget, obrázky sportovce pro každou sportovní aktivitu (běh tam má běžce, cyklistika cyklistu, atd.). Kdybych měl být upřímný, tak konečně má Garmin uživatelské prostředí, které odpovídá mobilní době (kde se lpí na UX – User Experience) a ne té počítačové, kdy značka Garmin vznikala.
Když třeba spustíte sportovní aktivitu, dvě vteřinky tam je pořád fotka sportovce, objeví se zelený trojúhelník a pak to plynule přejde na datová pole sportovní aktivity. Takový detail, ale naprosto to změní pocit z použivání.
Senzorová výbava je u Garminu už takový standard – akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, pulzní oxymetr, snímač tepové frekvence a GPS přijímač.
Pro běžce nebo obecně jakéhokoliv sportovce jsou asi nejdůležitější snímač tepové frekvence a GPS, tak se budu vyjadřovat hlavně k nim.
Snímač tepovky? Paráda. Garmin použil "starý" dobrý Elevate 4, který neříkám, že je perfektní (taky... která optika je?), ale minimálně velice dobrý. V normálním počasí s teplotou nad 0 měřily hodinky velice dobře a oproti hrudnímu pásu se lišily o 1 tep. V mrznoucím počasí byly rozdíly o něco větší, ale chápu to. Je to takový nešvar optiky. V mrazu, dešti, v těžkém terénu nebo třeba na hodně zpocené ruce můžou mít problémy jakékoliv optické snímače.
Modrá – hrudní pás, fialová – Forerunner 265
Jako srovnání s hrudním pásem? Toto je v teplotě nad nulou a musím uznat, že bych se vůbec nebál trénovat bez hrudního pásu.
GPS je ve výchozím nastavení na SatIQ, což je novinka, kdy si hodinky automaticky vybírají nejvhodnější nastavení satelitů, aby šetřily baterii. Pokud je tedy dobrý přístup signálu GPS, nechají pouze GPS. Pokud se signál zhoršuje, nastaví více satelitů a pokud je přístup úplně tragický, nastaví komunikaci vícepásmově. Teď bych asi řekl, že Garmin je ve snímání polohy úplně nejlepší na trhu a model Forerunner 265 to jen potvrzuje.
Když jsem to srovnal s Tactixy, které jsem měl na nejlepší možné nastavení (všechny satelity na více frekvencích):
Modrá – Tactix 7, fialová – Forerunner 265
Výdrž baterie se v režimu smartwatche pohybuje okolo nějakých 13 dní, ale samozřejmě u tohoto typu displeje záleží na tom, jak často jej budete rozsvěcovat nebo nedejbože nastavíte Always-On (permanentní rozsvícení). V režimu GPS by to mělo být 20 hodin, ale popravdě, článek vzniká ještě před releasem a tak nevím, jestli se jedná o nejlepší možné nastavení nebo pouze GPS. Tipuju, že nejlepší možné nastavení, protože 20 hodin mi přijde poměrně málo. Po releasu článek aktualizuji.
Ano, Garmin mi udělal velkou radost, protože přidal funkci Připravenost k tréninku. Osobně to považuju za asi nejlepší lifestylovo / sportovní funkci, kterou Garmin za poslední rok vydal. Tato funkce totiž bere v potaz poslední spánek, dobu regenerace, stav variability vašeho srdečního tepu, zátěž za poslední týden, historii spánku i stresu a vyplivne jednoduché číslo na stupnici od 0 do 100. Toto číslo vyjadřuje, jak moc jste ten den připraveni na trénink a také podle toho nastaví denní tréninkové doporučení. Může být něco polopatičtějšího?
Přijde mi, že spousta lidí má problém vnímat své tělo nebo minimálně odhadnout potřebnou zátěž a tato metrika mi přijde jako jedna z nejsměrodatnějších.
22.11.2022 - Dominik Hok
5 nejlepších funkcí chytrých hodinek Garmin pro běžecké začátečníky
Běžecká dynamika je důležitá. Spousta lidí na ni kašle, ale dost možná vás v běhání posune dál než si myslíte. Udělá totiž váš běh ekonomičtější. Kadenci a délku kroku byly hodinky schopné měřit už teď, ale vertikální oscilaci, dobu kontaktu se zemi a poměry těchto dvou metrik, dokázaly Garminy měřit pouze s hrudním pásem nebo podem. Pokud tyto metriky neznáte, doporučuji článek níže.
17.8.2022 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Dynamika běhu (vertikální oscilace, kadence, DKZ aj.)
7.6.2022 - Dominik Hok
Apple Watch získal pokročilé běžecké metriky a měření wattů ze zápěstí
Ne každý ale chtěl běhat s pásem nebo podem nebo minimálně nechtěl platit za další příslušenství. Takže teď to nemusí řešit. Musím ale uznat, že tam jsou docela podstatné odchylky. Což je pochopitelné, protože příslušenství měří tyto metriky z pevného bodu buďto na hrudi nebo na oblečení. Oproti tomu hodinky to odpočítávají z pohybující se ruky.
Například vertikální oscilace se mi lišila v rámci jednotek (většinou o jednu), ale věřím tomu, že je to pouze prvotní algoritmus, který se bude ještě dolazovat. Ale když srovnáme strukturu grafu, tak je to dost podobné.
Modrá – hrudní pás, fialová – Forerunner 265
Graf výše je z rovinatého běhu, ale když to srovnáme při běhu do kopce a zpátky, kde je hodně překážek a těžký terén, už se data dost rozcházejí.
Modrá – hrudní pás, fialová – Forerunner 265
Víte, Forerunner 265 je takovým tím přelomovým modelem, který už má snad všechny pokročilé tréninkové funkce. Změrí vám dobu regenerace, řeknou vám stav vašeho tréninku (jestli jste nebo nejste produktivní) nebo třeba můžete použít navigaci po křivce. Tudíž do hodinek nahrajete GPX soubor nebo si trasu vytvoříte v aplikaci Garmin Connect. Toto jsou fíčury, které v nižších modelech Forerunnerů nenajdete.
3.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin
12.7.2021 - Matěj Urbaczka
Jaké typy navigací jsou v hodinkách Garmin?
Kromě tréninkových funkcí mě Garmin vždy uspokojuje také z hlediska lifestylových nebo snad "po-tréninkových" funkcí. V poslední době asi nejvíce sledují noční variabilitu srdečního tepu, kdy máte vyobrazený graf, jak se vyvíjela vaše variabilita, její graf a týdenní souhrn.
16.2.2023 - Dominik Hok
Chytré hodinky Garmin – Nejlepší lifestylové funkce
Během dne pak hodinky vyjadřují variabilitu ve formě stresu na stupnici od 0 do 100. Na základě vašeho stresu, spánku a historie sportovních aktivit se vyjadřuje také Body Battery, což je nabití vašeho těla na stupnici od 0 do 100. Na stejné škále dokážou hodinky vyjádřit i kvalitu vašeho spánku a časově rozprostřít i jednotlivé fáze spánku (lehký, hluboký, REM).
Měření tepové frekvence probíhá celý den, každou vteřinu a kromě toho hodinky celý den počítají vaše kroky, pasivní i aktivní kalorie a můžete si také měřit okysličení. To ale nedoporučuji, protože to hrozně žere baterku.
Je už takovým standardem, že u tohoto modelu se dělají dvě verze – s hudbou a bez. Tentokrát od toho Garmin upustil a hudební přehrávač najdeme ve všech modelech. Osobně v tom nevidím problém, protože hudební přehrávač není něco, co by člověk v hodinkách vyloženě nechtěl. Je ale trochu škoda, že Garmin nenabídne levnější variantu pro někoho, kdo hudební přehrávač absolutně nevyužije.
Všechny verze mají také bezkontaktní placení a takový ten standard jako budík, alarm, najdi můj telefon, možnost rozšíření pomocí platformy Connect IQ aj. Docela mi udělalo radost, že Forerunner 265 má nové a dosud nevídané číselníky.
Forerunner 265 je jednoduše skvělý. Kdybych vám měl říct nějakou alternativu chytrých sportovních hodinek s cenovkou okolo 10 000 Kč, asi nemám nic lepšího v rukávu. Tento model je od dýnka až po sklíčko nasekaný sportovními i chytrými funkcemi od Garminu a nepostrádá skoro žádnou klíčovou funkci. Ano, chybí mu mapy, ale upřímně, kolikrát je využijete? Výdrž baterie je skvělá, displej mi učaroval a vypadají dobře. Jak by řekli naši slovenští bratři: Nie je čo vypichnúť.
Klíčovou otázkou ale je, v jaký moment se vyplatí připlatit si za Forerunner 965? Pokud víte, že potřebujete mapy, je to jasné. Pořiďte si FR 965. Líbí se vám kovové prvky a víte, že dokážete výdrž baterie využít na maximum? Pořiďte si FR 965. Ve všem ostatních případech, kterých si dovolím říct, že je většina, se pro vás vyplatí spíše Forerunner 265. A nebudete litovat.
22.7.2024 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Forerunner 265 vs. Suunto Race S
13.2.2024 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Forerunner 265 vs. Garmin Venu 3
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.