Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Souboj | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 4.11.2020 | 8 MIN | 35x komentář
Garmin Forerunner 945 a Garmin Fenix 6. Dva modely od Garminu u kterých je pomyslná miska vah téměř bez pohybu v rovnovážné poloze. Na otázku, který z těchto sporttesterů je lepší, neexistuje jednoznačná odpověď. U těchto dvou modelů je to více než o nich o vás. Funkčně jsou na tom téměř stejně, ale je pár rozdílů, které určují, pro koho je každý z modelů spíše vhodný.
Důležité je začít tím, proč jsou tyto dva modely špičkou. Nabízejí obrovské množství funkcí, velký displej, hudební přehrávač, bezkontakní placení a veškeré senzory, jako je optický snímač tepové frekvence, pulzní oxymetr, barometr, integrovaný GPS přijímač a mnoho jiných. Tyto hodinky vám řeknou vše o hodnotě VO2Max, spánku a stresu. Co je však odlišuje od ostatních, jsou topografické mapy přímo v hodinkách a působivá výdrž baterie.
Garmin Forerunner 945 (FR 945) obohatil svět chytrých zařízení v dubnu roku 2019. Garmin Fenix 6 v srpnu téhož roku. Dovolil bych si říct, že od té doby z královského trůnu shlíží na ostatní sporttestery, které se je snaží svrhnout. Avšak marně. Ale na trůnu je místo pouze pro jednoho. Kdo z těch dvou padne?
9.12.2021 - Dominik Hok
SOUBOJ: Garmin Tactix Delta vs. Garmin Fenix 6X
Začněme starším kouskem. FR 945 se díky pouzdru z tvrzeného plastu dostal na váhu 50 gramů. A upřímně, tolik funkcí vtěsnaných do pěti deka, to je více než působivé.
Garmin Fenix 6 díky ocelové lunetě váží 83 gramů. Verze s lehčí titanovou lunetou váží 72 gramů.
Největší Fenix 6X váží 93 gramů (verze Solar má titanovou lunetu a váží 82 gramů). Nejmenší verze 6S se díky malým rozměrům pohybuje na příjemnějších 61 gramech.
Nejmenší verze Fenix 6S je o něco lehčí a designově přizpůsobená spíše na dámské zápěstí.
Gramáž je důležitá kvůli pohodlnosti. Samozřejmě, že lehčí hodinky při celodenním nošení i ve spánku mohou být o něco příjemnější. Zní to jako pár gramů, ale na ruce to skutečně poznáte. Já osobně jsem testoval Garmin Fenix 6X a večer jsem byl rád, že jsem těch skoro 100 gramů z ruky sundal.
Lehčí hodinky mají výhodu například při běhání, kdy na ruce pevně drží a nijak vás neobtěžují. Pokud tedy běháte týdně desítky kilometrů, pravděpodobně na ruce oceníte lehčí hodinky. Jednou z dalších výhod je přesnější měření. Jak funguje gravitace samozřejmě všichni víme. Těžší těleso je k zemi přitahováno o něco více. Proto se těžší Fenix například při trailovém seběhu může dost hýbat a nemusíte mít úplně přesné měření. Sám jsem to zažil při testování Fenixů.
Je však potřeba ukázat i druhou stranu mince. Plast je sice lehčí, ale při nárazu do skály ho zrovna nedoceníte. Tam přichází na řadu pořádný kus kovu, který jen tak ledajaká skála nezaskočí. To potvrzuje také vojenský standard odolnosti, který Fenix splňuje. Navíc, co si budeme povídat. Spousta lidí si Fenixy koupí už jen kvůli té kovové lunetě. A proč? Nejen kvůli odolnosti, ale také eleganci. Při denním nošení jednoduše vypadají lépe než kus plastu, jako je Forerunner 945.
Tato otázka vytváří jeden z největších rozdílů. Položit ji totiž může pouze jeden z modelů, a to Garmin Fenix 6. Ten totiž nabízí levnější variantu s minerálním sklem s úpravou Corning Gorilla Glass a dražší se safírovým sklem. FR 945 se vyrábí pouze s Gorilla Glass sklíčkem.
Na otázku, jestli je lepší safír nebo Gorilla, neexistuje jednoznačná odpověď. Vše má své pro a proti. Rozhodujícím faktorem je však často cena. Model v safírovém obleku je v průměru vždy o dva tisíce a více dražší než ten v "obyčejnějším" minerálním.
2.12.2018 - Martin Koňařík
Jaké sklíčko je pro hodinky nejlepší?
A proč je o tolik dražší? Je to hlavně kvůli jeho tvrdosti. Na Mohsově stupnici tvrdosti je hned za diamantem, a tak je safírové sklo téměř nemožné poškrábat. Leda by vám žena (nebo vy sama, pokud jste žena) přejela diamantovým prstýnkem po hodinkách. Ať už neúmyslně, v případě blízkého rozvodu určitě úmyslně.
Pokud by však došlo k nárazu, jasným favoritem je Gorilla Glass. Safír je sice tvrdý, ale křehký. Hřebíkem ho nepoškrábete, ale kladivem pravděpodobně rozbijete. Gorilla by si naopak poradila o něco lépe právě s tím kladivem. Proti hřebíku by potřebovala vcelku cenově dostupnou pomocnou ruku – nalepovací ochranné sklo.
Na safírovém skle se obecně vytváří více odlesků a pro někoho se zhoršeným zrakem to na přímém světle může být velkým problémem. Gorilla Glass sklíčko s tímto problémy nemá, a tak bych jej s ohledem na horší zrak doporučil spíše než model se safírovým sklem...
Fenix 6 se safírovým sklem (vlevo) a Forerunner 945 s Gorilla Glass sklem (vpravo). Gorilla Glass pod přímým světlem má o něco méně odlesků.
Pokud srovnáme rozměrově stejné modely – Fenix 6 a Forerunner 945, oba mají průměr 47 milimetrů. U Fenixu však displej zabírá o dost větší část přední strany. Má totiž displej o velikosti 1,3 palce, zatímco FR 945 má displej o velikosti 1,2 palce. Největší z Fenixů má dokonce displej o velikosti 1,4 palce.
Prostřední velikost Fenix 6 a Forerunner 945 mají sice stejně velké pouzdro, ale Fenix má znatelně větší displej.
Pokud bychom srovnávali FR 945 se střední velikostí šesté generace Fenixů, je to víceméně remíza. Oba mají dvoutýdenní výdrž baterie v režimu chytrých hodinek a každou vteřinu dokážou přijímat polohová data GPS po dobu 36 hodin. Mírné rozdíly se vytváří v tzv. UltraTrac módu, kdy se frekvence snímání GPS sníží na 1 minutu. Při této frekvenci snímání dokáže FR 945 pracovat 60 hodin, prostřední Fenix 6 po dobu 72 hodin.
Jasným lvem salónu je Fenix 6X, který v režimu chytrých hodinek dokáže fungovat po dobu tří týdnů. A jak dlouho dokáže přijimát signál GPS každou vteřinu? Neuveřitelných 60 hodin. Při snímání každou minutu se dostane na dvojnásobek – 120 hodin.
Všechny modely Fenixu se nabízí také se solárním akumulátorem, který u každého modelu navýší výdrž baterie o 10 procent.
Takže, kdo je vítěz? Rovnocennými soupeři jsou Fenix 6 a FR 945. Slovy moravského klasika: "Je to plichta." Pokud však Fenix 6 obohatíte o solární akumulátor, nebo pokud se FR 945 utká s větším Fenixem 6X, je vítězem řada Fenix.
10.7.2020 - Agáta Vřeská
Garmin jede na SOLAR: nově u Instinctů i Fenixů všech velikostí
Nejvyšší řada Forerunneru má oproti Fenixu 6 (32 GB) poloviční úložiště. Proto do Fenixu můžete nahrát 2000 skladeb, zatímco do FR 945 "pouze" 1000 skladeb.
Ale upřímně si myslím, že málokdo poslouchá více než tisíc písniček. Nebo se pletu?
Co tím myslím? Fenixy mají voděodolnost do 10 ATM, což jim umožňuje se také lehce potápět. Fenixy a šnorchl je tedy možná kombinace. Oproti tomu Forerunner 945 má voděodolnost jen 5 ATM, která ho předurčuje maximálně k plavání.
Stovka na dýnku šesté generace Fenixů mluví jasně.
Jedním z největších lákadel od Garminu jsou topografické mapy, které mají oba modely. Golfisti v obou zařízeních rozhodně ocení více než 40 tisíc map golfových hřišť. Co se ale týče map lyžařských středisek, ty nabízí pouze Fenix 6.
25.9.2020 - Dominik Hok
Garmin Fenix 6 recenze - jednička mezi outdoorovými hodinkami
EXO anténa je typická pro kovové hodinky, jelikož se skrývá pod jejich kovovou lunetou. Interní anténa je typická pro většinu ostatních chytrých hodinek a je zabudovaná uvnitř pouzdra hodinek. A která je tedy lepší?
Upřímně, opět na to neexistuje jednoznačná odpověď, takže bohužel musím nabídnout pouze vlastní zkušenost. Když jsem srovnával přesnost měření hodinek s EXO a interní anténou, ty s interní byly vždy o něco lepší. Plasťáky jednoduše válí. Dle mého skromného názoru Forerunner 945 (interní anténa) měří trasu o něco lépe než Fenix 6 (EXO).
Veškeré vyjmenované rozdíly byly zatím takové "povrchovky". Někteří z vás jste třeba tyto rozdíly už znali. Pokud však půjdeme hlouběji, najdeme ještě nějaké rozdíly? Jistě, že ano, ale normální smrtelník pravděpodobně tyto rozdíly vůbec nebude brát za podstatné. Vždy napíšu název funkce a v závorce bude zařízení, které ji oproti druhému má.
Virtual Pacer (Forerunner 945) – Tato běžecká funkce funguje jako váš osobní motivační nástroj. Před zahájením běhu nastavíte tempo, kterým chcete běžet. Hodinky vás budou průběžně upozorňovat, jestli běžíte rychleji nebo pomaleji než nastavené tempo.
PlaysLike Distance (Fenix 6) – Funkce přepočítavající skutečnou vzdálenost jamky s ohledem na tvar terénu. Pokud je tedy vzdálenost mezi odpalištěm a jamkou z kopce nebo do kopce, tato funkce vzdálenost zkrátí nebo prodlouží.
Propojení s Varia Vision (Forerunner 945) – Varia Vision je přídavné zařízení, které si můžete nasadit na sluneční nebo dioptrické brýle. Na mini-displeji se poté ukazují data z hodinek. Je to bezpečnější, jelikož se nemusíte dívat na hodinky a data máte neustále před očima (okem).
Výpočet plochy (Fenix 6) – Pokud spustíte tuto funkci a projdete se po obvodu nějakého místa, zařízení vypočte plochu.
GPS expediční režim (Fenix 6) – Možnost nastavení frekvence příjmu signálu GPS na 15–90 minut. V tomto módu dokážou hodinky zaznamenávat trasu i přes měsíc.
27.6.2019 - Radek Vyhlídal
Garmin Forerunner 945 recenze
Otázka, jež zazněla na začátku a musím vás zklamat, stále nemám odpověď. Dalším velkým a posledním parametrem je cena. Pokud srovnám Forerunner 945 s prostřední velikostí Fenixu 6, nabízejí téměř stejnou výbavu, až na to, že jeden je v plastu a druhý v kovu. Fenix má navíc mapy lyžařských středisek, lepší voděodolnost, větší úložiště a displej. Ale momentálně je o patnáct stovek dražší než Forerunner 945. Pokud byste chtěli Fenixy se safírovým sklíčkem, tak tato verze je dokonce dražší o více než 3 500 Kč.
Co se týče celkově parametrů, je upřímně jasným vítězem Fenix 6. Navíc se nabízí ve větší verzi 6X, která je ještě "nabušenější". Na papíře nemají devět-čtyři-pětky šanci. Rozhodnutí se ale často neskrývá na papíře, nýbrž na zápěstí. Forerunnery jsou lehké, "nabušené" a za velice příznivou cenu. Fenixy jsou těžší, odolnější, trochu "nabušenější", ale o něco (či snad dost?) dražší. Běžec pravděpodobně docení Forerunnery, horolezec zase Fenixy. Někdo upřednostní váhu, někdo zase těžší, ale elegantní hodinky.
Já jsem nabídl rozdíly, na vás je rozhodnutí. Tak, kdo ve vašich očích padl?
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.