Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Recenze | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 18.11.2024 | 9 MIN | 2x komentář
S vydáním vlajkové lodi Garmin Fenix 8 se značka rozhodla vydat i cenově dostupnější a lehce osekanou variantu – Garmin Fenix E. A dost možná se jedná o Garminy, které jsou historicky asi nejvíce spojené s otázkou, jestli má vůbec smysl si je pořizovat.
Už odmalička mám lehkou obsesi, že věcem vždy musím přijít na kloub. Zcela upřímně, Garmin Fenix E je taková malá záhada. K tomu se dostanu, ale prvně si srovnejme tento model s Fenix 8, kdy Fenix E má:
A zároveň nemá:
Záhada ale vzniká v momentě, když si uvědomíte, že skoro stejně na tom je Epix PRO 47 mm (Gen. 2). Nač slovo skoro? Protože Epix PRO má svítilnu a lepší snímač tepovky i GPS, což mu vlastně v porovnání s Fenix E dost přidává, když si člověk uvědomí, že Epix se nabízí za menší peníze.
Otázkou tedy je – dokáže Fenix E obhájit svou pozici na trhu? Je to od Garminu krok vedle, když nabízí levnější model s LED svítilnou a téměř stejnou výbavou? Nebo existují souvislosti, které já ani vy nevidíte? Možná odpověď vyvstane v průběhu článku.
Ač se Garmin Fenix E potýká se silným srovnáváním s druhou generací Epix PRO, tak designově je určitě dál. Hodinky mají křivky podobné spíše vlajkové lodi Garmin Fenix 8, ale nejsou tak ostře řezané (hlavně na nožkách).
Po obvodu ocelové lunety najdeme 6 ikonických profilů a na bocích zase 5 ovládacích tlačítek. Garmin u nových modelů úplně vynechal popisy funkcí tlačítek, a tak je design o dost čistější. Za mě je to naprosto v pořádku, protože dost pochybuji, že si někdo reálně předčítal funkce tlačítek před jejich stisknutím. Předpokládám, že po prvním dni s hodinkami tak nějak převezme kormidlo naše intuitivní myšlení.
Řemínek je silikonový o šířce 22 mm, přičemž se díky systému uchycení QuickFit dá vyměnit za jakýkoliv v řádu pár vteřin. Já osobně preferuji nylonové, protože jsou pro mě mnohem pohodlnější.
Sklíčko je minerální, dýnko ocelové. Průměr pouzdra je 47 mm, což mi přijde jako jeden z nejuniverzálnější rozměrů pro pánské chytré hodinky. Samotné tělo hodinek váží 53 gramů a po nasazení silikonového řemínku se dostáváte na nějakých 76 gramů. S nylonovým na zhruba 58 gramů.
Vzhledem k ceně je to docela pochopitelné, ale Fenix E není tak šmrncovní jako Fenix 8. Důvodů je hned několik – hrany hodinek nejsou tak ostré, chybí barevně odlišená ochrana barometru či vyčnívající potvrzovací tlačítko. Přeci jen se ale jedná o cenově dostupnější kousek, a tak chápu, že pouzdro nemůže být tak kvalitně zpracované jako u osmé generace Fenixu. Když ale opustíme srovnávání, Fenix E vypadají skvěle, ať už do práce k "lepšímu" oblečení či na sport.
Při pohledu na vrchní stranu hodinek uvidíte... Nic. Ano, tam většinu času bývala LED svítilna, která na Fenix E (FE) bohužel není a přiznejme si, že u outdoorového zařízení se jedná o velké lákadlo ke koupi. Vídávám hromady lidí, kteří ke Garminu přešly jen kvůli LED svítilně.
Tady jsem pro Fenix E cítil velký prostor (doslova), který by jej odlišil do Epixu. Tím prostorem je zvětšení displeje na 1,4". U Fenix 8 (F8) tato americká značka dokázala, že technicky na to mají, ale stejně tak neudělali. To mi přijde škoda, protože toto zvětšení u prostřední varianty Fenixu 8 vzbudilo docela povyk a donutilo spoustu uživatelů postavit před otázku, jestli se stále vyplatí nosit 51mm verzi. A možná by takové zvětšení mohlo ztížit i otázku "Fenix E nebo druhá generace Epix PRO?"
Dost plakání. Fenix E má dotykový displej o velikosti 1,3" s rozlišením 416 x 416 pixelů. Displej využívá technologie AMOLED, což mu umožňuje krásně vybarvit nově vytvořené uživatelské prostředí plné barev, animací, obrázků a dalších různých efektů. Toto uživatelské prostředí se zatím implementovalo pouze do F8 a FE, což je trochu v portfoliu Garminu odlišuje a dalo by se říci, že v tomto ohledu ostatní i převyšují.
25.10.2022 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Typy displejů u chytrých hodinek
Osobně si nemyslím, že by se nové uživatelské prostředí mělo dostat do starších modelů, což mi lehce napovídá, že by FE mohl mít o něco lepší procesor než Epix, ale jsou to jen domněnky.
Asi nejzásadnějšími zásahy do uživatelského prostředí jsou – roletka notifikací po přejetí prstem směrem dolů, rozsložkování sportovních a zdravotních funkcí nebo rozdělení aktivit a aplikací.
Vždy rád začínám jmenovitě, takže ve Fenix E najdete akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, teploměr, snímač okolního světla, GPS přijímač a optický snímač měřící tepovou frekvenci a okysličení krve. Poslední zmíněný senzor je čtvrtá generace Elevate, takže bohužel nedokáže měřit EKG ani teplotu kůže. Co se ale týče přesnosti snímače, nemůžu si jej vynachválit. Ať už se jednalo o běh či posilování, snímač vždy všude reagoval dobře.
Fenix E zapochyboval jen při intervalech v chladném počasí, ale tady platí zlaté pravidlo – na intervaly vždy hrudní nebo pažní snímač.
Fenix E krásně kopíruje trasu i v zalesněných oblastech.
Co mě lehce zklamává, je GPS přijímač, protože signál nedokáže přijímat multifrekvenčně, a tudíž tam nenajdeme ani SatIQ (automatický výběr satelitů). Píšu, že mě to zklamává jen lehce, protože vícefrekvenční polohování je sice lepší, ale hodně to žere baterku, a tak stejně většina uživatelů preferuje příjem všech systémů, ale na jedné frekvenci.
Výdrž baterie se samozřejmě vždy odvíjí od používání. Garmin uvádí 16 dní, já se dostávám zhruba na týden, přičemž každý den máme hodinovou sportovní aktivitu a o víkendu o něco delší. Proto si moc nedokážu představit, že bych si nastavil Always-On, kdy displej vůbec nezhasíná. Tím pádem bych se dostal na pár dní, což už mi moc nedává smysl. Ale to není problém Fenix E, ale obecně modelů s AMOLED displejem.
11.7.2023 - Matěj Urbaczka
Chytré hodinky – Výdrž baterie a faktory, které ji ovlivňují
S aktivním příjmem pouze GPS se doba zkrátí na 42 hodin (30 hod), při příjmu ze všech systémů je to 32 hodin (24 hodin) a pokud si k tomu ještě pustíte hudbu, zkrátí se čas na 10 hodin. Údaje v závorce vždy označují výdrž baterie s aktivním Always-on. Veškeré údaje už známe z druhé generace Epixu PRO a stačí jen říct, že se jedná o dostačující hodnoty snad pro každého smrtelníka. :)
Spánek je důležitý, tak se v lifestylovém okénku odrazím od něj. Fenix E dokážou monitorovat váš spánek, zhodnotit čas strávený v jednotlivých spánkových fázích a také jej zhodnotit na stupnici od 0 do 100. Vyjma nočního spánku mají nově i detekci zdřímnutí, kdy ale nemáte plnohodnotný monitoring s hodnocením, ale pouze délku spánku, čas usnutí a probuzení.
Reflektuje se ale do spánkového poradce, kde se právě díky šlofíku může snížit vaše potřeba spánku. Spánkový poradce totiž bere v potaz váš poslední spánek, stres, aktivity aj. a vyhodnocuje, jestli potřebujete standardních 8 hodin či více.
Během noci hodinky měří také variabilitu srdečního tepu včetně vyhodnocení průměru, nejnižší i nejvyšší hodnoty a odchýlení od normálu. V noci se většinou vypočítává i vaše průměrná klidová srdeční frekvence. U Garminu je skvělé, že srdeční tep měří neustále každou vteřinu (a z toho počítají i frekvenci dýchání).
Variabilita srdečního tepu není měřená pouze v noci, ale také během dne, ale tady je vyjádřena pomocí hodnoty stresu. Ta se pohybuje na stupnici od 0 do 100 podle toho, jak je stres vysoký. Stres je jedním z největších faktorů, jež ovlivňuje Body Battery – vyjádření nabití těla taktéž na stupnici od 0 do 100.
16.6.2023 - Dominik Hok
Ukazatele nabití těla (Body Battery, Energie aj.)
Z takové té klasiky hodinky samozřejmě počítají během dny kroky a spálené kalorie. Libovolnými funkcemi je zadávání pitného režimu či sledování menstruačního cyklu.
Když byla řeč o všech těch lifestylových funkcích, hodně s nimi pracuje sportovní funkce Připravenost k tréninku. Ta používá poslední spánek, spánkovou historii, vyváženost variability srdečního tepu, hodnoty stresu, dobu regenerace a tréninkové zatížení jako několik proměnných, které vstupují do výpočtu vaší připravenosti ten den trénovat na stupnici od 0 do 100.
Tréninkové zatížení je kyslíkový deficit, který vzniká při tréninku a také se někdy vyjadřuje jako EPOC. Fenix E vyhodnocuje jak krátkodobou, tak dlouhodobou tréninkovou zátěž, které rozhodují o tom, jestli váš trénink je produktivní, nebo ne. Slovní ohodnocení vaší produktivity najdete ve funkci Stav tréninku.
6.6.2023 - Matěj Urbaczka
Tréninkové zatížení – Co to je?
3.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin
Z hlediska sportovních aktivit má Garmin téměř vše, ale zbytečně to nepřehání, že byste tam našli aktivity jako sáňkování či pouštění draků. Spíše se zaměřuje na aktivity, kde je schopný poskytnout jedinečná data pro tu danou aktivitu. Pokud nějakou aktivitu nenajdete, dá se často nalézt v marketu Connect IQ, kde poskytují aplikace, hry, datová pole a číselníky vývojáři třetích stran.
Když jsme u těch třetích stran, ke Garmin hodinkám napárujete jakékoliv externí snímače, ať už přímo z dílny Garminu, tak právě třetích stran.
Vyhodnocení aktivity vypadá nějak takto:
Toto je pouze záložka statistik, ale můžete si zobrazit i jednotlivé okruhy, grafy aj.
Relativní novinkou je měření výkonu a dynamiky běhu přímo ze zápěstí, což ocení hlavně běžci. Podobně čerstvou záležitostí je i skóre do kopce a vytrvalosti, které počítá hlavně s vaším VO2 Max a dalšími metrikami, které se dozvíte v článcích níže:
28.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre vytrvalosti – Jak číst tuto hodnotu?
29.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre běhu do kopce – Co znamená tato hodnota?
Fenix E ale samozřejmě není jen o běhu, je skvělý pro jakékoliv outdoorové, plavecké sporty, poradí si i s cvičením (dokonce nabízí i animovaná cvičení) a čím se možná odlišuje oproti konkurenci, je nabídka široké škály golfových funkcí, včetně map golfových hřišť.
Takový ten klasický garminovský balíček je obsažen samozřejmě i ve Fenix E a je složen z bezkontaktního placení, hudebního přehrávače (paměť 16 GB a jsou podporovány i streamovací služby) a topografických map, které si můžete vylepšit pomocí topografického voucheru pro Českou republiku.
29.10.2020 - Dominik Hok
NFC platby – vše o bezkontaktním placení hodinkami
28.3.2022 -
Jak do hodinek Garmin nahrát topografické mapy?
Co se týče navigování, v tom je Garmin dlouholetý kanonýr. Trasu si můžete vytvořit přímo v hodinkách (což ostatní značky většinu času neumí), ale také v aplikaci Garmin Connect či v jakémkoliv mapovém manažeru, z něj si vyexportovat trasu a poslat do hodinek. Novinkou je dynamické trasování, kdy vám hodinky samy přepočtou trasu při odchýlení, jako to dělají např. autonavigace.
11.11.2024 - Dominik Hok
6 důvodů, proč nosím chytré hodinky Garmin (podle Dominika)
Když jsme u těch tras, pokud si vytvoříte nějaký trénink či trasu, můžete si je teď posílat napříč chytrými hodinkami Garmin pomocí funkce Garmin Share, a to bez potřeby telefonu.
Z takové té "nutné" klasiky hodinky zobrazují veškeré notifikace (Android uživatelé mohou reagovat přednastavenou odpovědí), zobrazují události z vašeho kalendáře, počasí anebo vám telefon mohou pomoci najít díky funkci Najít můj telefon.
Když byla řeč o odpovědích na notifikace, hodně se teď rozšiřuje aplikace Garmin Messenger, která umožňuje reagovat uzavřenou i otevřenou odpovědí nehledě na operační systém vašeho telefonu.
Na otázku, zda-li se Fenix E vyplatí, jsem se opravdu netěšil. Tyto hodinky jsou totiž skvělé – mají hezký design, dynamické uživatelské prostředí, spolehlivé senzory, širokou škálu lifestylových, sportovních i chytrých funkcí. Nad rámec splňují vlastně vše, co běžný i neběžný uživatel potřebuje. Klacky pod nohy jim ale háže Epix PRO (Gen. 2), který zvládá to stejné a přidává LED svítilnu, novější optický snímač, dvakrát větší úložiště, lepší GPS a máte i variantu se safírovým sklem.
V bodech bych tedy shrnul, v čem vlastně Fenix E vyniká oproti právě Epixu:
Nějaké plusy tedy jsou, ale přiznávám, že všechny jsou tak trochu s odřenýma ušima.
Když se na Fenix E podívám ze širšího hlediska, mám spíš pocit, že je to pro Garmin projekt do budoucna, jak všechno zaštítit nejikoničtější řadou Fenix. Obecně už v tom byl nepořádek, když byl Fenix a Epix, pak najednou Fenix získal AMOLED (Epix tedy ztratil smysl) a chtěli nabídnout i něco dostupného, a vznikl tedy Fenix E. Do budoucna by tedy mohla být jen jedna řada, která má tři varianty – SOLAR, AMOLED a E. Teď je jen přechodné období, kdy řada Fenix E naráží na dozvuky řady Epix.
Mně se Fenix E nosil dobře a během toho testování mi reálně chyběla jediná věc – LED svítilna. Je teď totiž to období, kdy se venku pohybuji spíše ve tmě než za světla a při běhu (ať už v terénu nebo na krajnici) se svítilna opravdu hodila.
Zdroj fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.