Pánské klasickéPánské
Dámské klasickéDámské
Chytré hodinkyChytré
Značky
Ostatní
Tagy: Představení | Garmin | Chytré
Dominik Hok | 19.12.2024 | 5 MIN | 13x komentář
Na světě už je nová generace Garmin Fenix 8, tak proč si trochu nevyhodit z kopýtka a nezasnít se nad tím, co všechno bychom si přáli u Garmin Fenix 9? Nevidím důvody, proč ne.
Řada Fenix je bezpochyby jedna z nejsledovanějších řad chytrých hodinek vůbec. První model spatřil světlo světa v roce 2012 a od té doby nás Garmin pravidelně zásobuje novými a novými generacemi.
16.9.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix – Historie kultovní řady
Tento článek se bude opírat hlavně o osmou generaci, která zažila asi největší posun spíše z hlediska chytrých funkcí, ačkoliv je Fenix spíše outdoorovou záležitostí. Fenix 8 tedy umožňuje telefonování v blízkosti telefonu, zobrazuje vše důležité na AMOLED displeji a asi málokdo nebude souhlasit s tvrzením, že Fenix 8 je nejlépe vypadající generací.
27.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma
A teď pojďme postupně na to, co bych chtěl vidět v následující generaci.
Abyste mi rozuměli, toto se vlastně týká jen 51mm verze. Vždycky jsem byl fanoušek největšího průměru pouzdra u Fenixu a lehce mě zklamalo, když prostřední varianta (47 mm) získala stejný průměr displeje jako ta největší. Chci, aby v řadě Fenix, koneckonců stejně jako v obchodním řetězci Globus, bylo zase vše v pořádku. Takže ano, přeju si, aby 51mm varianta dostala displej o velikosti 1,5". Chápu, že s takovým displejem je obtížnější doladit výdrž baterie, ale věřím, že se s tím značka nějak popasuje.
25.10.2022 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Typy displejů u chytrých hodinek
Vynechal jsem kapitolu o designu, protože jsem s designem Fenixů spokojený. Jako správný Čech ale nemůžu nezmínit, jak krásné by bylo, kdyby Fenix 9 měl zabudovaný otvírák na pivo.
Vzhledem k obecně známým uniklým informacím ohledně microLED a spojitosti s Fenix 8 PRO se určitě vybízí, že by tuto technologii mohl mít i Fenix 9. Popravdě ale tuto technologii displeje nutně nepotřebuji. Myslím, že Garmin dost benefituje z toho, že nabízí variantu i pro příznivce transflektivního LCD displeje. Mně by se líbila možnost tyto dvě technologie propojit, jako to ukázala například značka TicWatch.
Princip je (alespoň k pochopení, pravděpodobně ne technologicky) jednoduchý – smartwatch má dva displeje, přičemž LCD displej je aktivní při pasivním používání hodinek (ano, to zní paradoxně), ale při aktivním používání se rozzáří AMOLED.
25.10.2022 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Typy displejů u chytrých hodinek
Jaká je tedy moje vize? Pro ukazování času, srdečního tepu či dokonce monitoringu sportovní aktivity aj. by sloužil transflektivní LCD displej a pro vše ostatní AMOLED. Je dost možné, že "AMOLED podklad" by se mohl bít s transflektivní vlastností toho LCD, ale i kdyby nebyl transflektivní, pořád by to bylo super.
Tady se nebudu zbytečně rozepisovat. Garmin už dávno ukázal, že solární dobíjení umí a dokonce je rok od roku účinnější. Nicméně, solární dobíjení s AMOLED displejem? To jsme ještě neviděli a rád bych tento historický milník zažil.
Fenix 8 získal stejnou generaci optického snímače jako původní Fenix 7 PRO. Mimochodem, to si nestěžuju, protože byl senzorový posun mezi sedmou generací a tou s přízviskem PRO. U Fenixu 9 bych si ale představoval novější snímač tepové frekvence, který by dokázal konkurovat například tomu od Applu. Myslete si o výdrži baterie u Applu co chcete, ale na jejich optický snímač špínu rozhodně házet nemůžete.
4.6.2024 - Dominik Hok
Test přesnosti snímače tepu chytrých hodinek – Výsledky a způsob testování
Neříkám, že snímač Elevate 5 je špatný, ale chytré sportovní hodinky stojí na dvou hardwarových záležitostech – optickému snímači a GPS přijímači. Posun se tedy vždy hodí a myslím, že zrovna GPS přijímač Garmin dotáhl téměř k dokonalosti. :)
23.11.2020 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Snímač tepové frekvence a jak vám může pomoci
Toto mi u Garminu už nějakou dobu chybí a už to předvedla dokonce i o mnoho let mladší značka Coros.
Představa je vlastně dost jednoduchá – procentuálně by bylo rozepsané, co mělo jak velký vliv na výdrž baterie. Kolik procent si vzaly např. notifikace, sportovní aktivity s GPS, měření pulzním oxymetrem, rozsvícený displej aj.
Nevím, jak moc je to technologicky jednoduché či složité, ale ostatní technologie jako telefony či notebooky a v případě chytrých hodinek dokonce i konkurenční značky ukazují, že je to minimálně možné.
11.7.2023 - Matěj Urbaczka
Chytré hodinky – Výdrž baterie a faktory, které ji ovlivňují
Tuto funkci má opět konkurence a u Garminu by se mi moc líbila. Tou konkurencí je Polar a v podstatě vám hodinky po ukončení aktivity řeknou, jaké množství jakých zdrojů jste využili (karbohydráty, bílkoviny, tuky).
Když pominu fakt, že by to pomohlo následnému doplnění živin po tréninku, ještě lepší by to bylo, kdyby se spotřeba ukazovala v reálném čase při aktivním monitoringu. Při delším závodu byste alespoň orientačně věděli, co doplnit na další občerstvovačce. Kdyby do toho započítali i ztrátu potu, a tedy i doplnění tekutin, bylo by to perfektní. Mimochodem, poslední zmíněné, bohužel až po ukončení aktivity, dokonce Garmin odhaduje.
Je mi jasné, že hodinky bez odběru krve nemůžou tyto hodnoty znát, ale osobně bych si vystačil i s odhadem.
Na fórech jsem našel zajímavou věc. Spousta lidí by ocenila, kdyby hodinky měly integrovaný čip na závody. Nebylo by tedy třeba si na oblečení připínat čip, ale chytré hodinky by sloužily jako identifikační zařízení. To mi nepřijde vůbec hloupé.
Fenix 8 ve své řadě přinesl něco docela nového – možnost telefonování a hlasového asistenta. Spousta lidí ale volá (haha) po možnosti telefonování nezávisle na telefonu. Přeci jen, chytré hodinky mají mnohonásobně delší výdrž baterie než mobilní telefon, což se může hodit v kritických situacích.
6.6.2023 - Dominik Hok
Telefonování z chytrých hodinek – Jak funguje a kteří operátoři to podporují?
Nutně nepotřebuji, aby Garmin spolupracoval s operátory, ale mají už vlastní síť inReach, která by se dala využít pro tyto účely. Dokážu si tedy představit, že bych mohl psát krátké zprávy, sdílet polohu, telefonovat, a to všechno bez potřeby mobilního telefonu a sítě operátora.
Neříkám, že současné lifestylové a sportovní funkce u Garminu jsou špatné, ale jedná se o algoritmy, které vás nepoznají tak přesně jako umělá inteligence. Osobně by se mi líbil osobní virtuální asistent, který by sledoval mé spánkové vzorce, stres, sportovní aktivity a vedl by mě "k dokonalosti".
A co byste v Garmin Fenix 9 chtěli vidět vy?
Zdroj fotek:
Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.