» Blog » Garmin

Garmin Fenix 8 recenze – Taťka je doma

Tagy: Recenze | Garmin | Chytré

Dominik Hok | 27.8.2024 | 13 MIN | 54x komentář

Ano, po dlouhém čekání je to konečně tady a všichni nadšenci chytrých sportovních hodinek lapají po dechu – je tady Garmin Fenix 8. Něco si ukradl z řady Epix, něco z řady Descent a něco zase ze světa ryzích smartwatchů. A taky dost pravděpodobně (dalo by se říct, že určitě) opět krade první příčku v žebříčku nejlepších chytrých sportovních hodinek. Ale ruku na srdce... Nečekali jsme to tak trochu všichni?

Nejzajímavější novinky u osmé generace Fenixu:

  • dva typy displeje – AMOLED a transflektivní LCD (tento je i se solárním dobíjením)
  • možnost telefonování, hlasového asistenta a hlasových poznámek
  • větší displej u modelů s průměrem pouzdra 43 mm a 47 mm
  • zbrusu nové a svižnější uživatelské prostředí
  • možnost potápění do 40 metrů reálné hloubky a potápěčské funkce z řady Descent
  • výdrž baterie až 38 dní (režim smartwatche) a až 157 hodin (s aktivní GPS)

Už jen design křičí: "Stojíme za ty peníze!"

I kdyby Fenix 8 uměl mnohem méně, než reálně umí, stejně by o něj byl obrovský zájem, protože přiznejme si, že ty hodinky vypadají skvěle...

Garmin Fenix 8 – 8 věcí, které o nich musíte vědět
28.8.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 – 8 věcí, které o nich musíte vědět

Zúžila se luneta, zmizely popisy tlačítek, zvýraznily se ikonické předěly po obvodu displeje, zapracovalo se na ostřejším zbroušení nožek a Fenix 8 najednou získaly sice čistější, ale přitom mnohem šmrncovnější design s trochou ostrosti.

Garmin Fenix 8 – Rozdíly ve variantách
6.9.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 8 – Rozdíly ve variantách

Fenix 7 byl ikonický svou barevnou hradbičkou kolem tlačítka START/STOP, ale Fenix 8, vyjma výraznější ochrany senzorů na pravém boku, nic takového nemá. Zcela upřímně, vůbec mi to nevadí, protože hodinky jsou díky tomu takové jednoduše elegantní, což tak trochu zrcadlí i jejich o dost větší přesah do světa ryzích smartwatchů (ale o tom až později).

Pouzdro je již tradičně uzavřeno sendvičovým způsobem, přičemž plastová část pouzdra je uzavřena kovovou lunetou a dýnkem. Oba komponenty mohou být buďto ocelové nebo titanové, což se odvíjí od varianty, kterou pořídíte.

Garmin Fenix 9 – Co bychom chtěli vidět u další generace?
19.12.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix 9 – Co bychom chtěli vidět u další generace?

Řemínek je takovým spojením toho z původních Fenixů a toho z Forerunneru 965. Je totiž outdoorově dělaný (je docela tuhý, ale přitom ideálně poddajný), ale má vnitřní vrstvu jiné barvy, stejně jako zmiňovaný FR 965.

Garmin Forerunner 965 recenze – Do města přiběhl novej kovovej šerif
2.3.2023 - Matěj Urbaczka
Garmin Forerunner 965 recenze – Do města přiběhl novej kovovej šerif

Co se týče velikostí, máme tři – 43, 47 a 51 mm. Když pominu, že nejmenší varianta vzrostla o 1 milimetr, vše zůstává při starém. Za zmínku ale rozhodně stojí barevné varianty, kde ani Garmin nemohl vynechat trend oranžové v kombinaci se stříbrnou, který teď dost silně rozjel Apple se svými Ultra, pak v tom pokračoval Samsung, následně Xiaomi a teď i Garmin. Ale! Na obranu Garminu musím říct, že oni tuto kombinaci měli už u šesté generace Fenixu, která vyšla dávno (o 3 roky dříve, což je ve světě nositelné elektroniky věčnost) před první generací Apple Watch Ultra.

Rozhodně musím ještě vypíchnout variantu na žlutém řemínku, která opět lehce evokuje FR 965. Obě varianty budou určitě oblíbené, protože uspokojí uživatele, kteří chtějí světlé pouzdro. Když jsme u té oblíbenosti, musím zmínit, že Garmin si i u osmé generace připravil 3 prémiové verze, přičemž udělal pro každý průměr pouzdra jednu prémiovou variantu.

Nejmenší varianta se jako již tradičně dočkala béžového řemínku se zlatým pouzdrem, prostřední má stříbrné pouzdro s titanovým kovotahem stejné barvy a největší varianta má světlé pouzdro se světle hnědým koženým řemínkem.

Když už se bavíme o řemíncích, Garmin s příchodem Fenix 8 vydal obecně spousty zajímavých řemínků.

Nejen, že Fenix 8 dobře vypadá, ale něco i vydrží

Když chytnete Fenix 8 do ruky, rozhodně nebudete pochybovat, že je zpracovaný poctivě. A cílem Garminu bylo i dorovnat konkurenci z hlediska výdrže pod vodou.

Garmin Fenix E recenze – Je to od Garminu krok vedle, nebo promyšlená taktika?
18.11.2024 - Dominik Hok
Garmin Fenix E recenze – Je to od Garminu krok vedle, nebo promyšlená taktika?

Poslední generace byla vhodná na vodní sporty a šnorchlování, ale teď už Fenix 8 můžete ponořit do 40 metrů reálné hloubky (stejně jako např. AW Ultra). Nedorovnává tím sice Descenty, které jsou certifikovány jako potápěčské zařízení, ale to je zcela logické.

Aby dosáhli takové voděodolnosti, museli zapracovat na tlačítkách, která jsou teď lépe odolnější vůči vodě a poznáte to hned při prvním kliknutí. Jdou trochu víc ztuha a téměř vůbec se neviklají. Neříkám, že předtím tlačítka byla nějak špatná, ale rozhodně jde cítit, že teď jsou ještě našlapanější.

Kromě toho Fenixy dodržují vojenský standard odolnosti MIL-STD-810G, který je předurčuje k větší odolnosti vůči vibracím, pádům aj.

Většina variant z osmé generace je navíc osazená safírovým sklem, které je téměř nepoškrábatelné, a titanem, který je nejen lehký, ale také odolnější vůči otěru než chirurgická ocel.

Nejen, že je Fenix 8 bezpečné používat i v horších podmínkách, ale taky vám přináší trochu bezpečí i díky zabudované LED svítilně, kterou najdete ve vrchní části hodinek u řemínku. Aktivujete ji jednoduše dvojklikem levého vrchního tlačítka a můžete si vybrat ze čtyř intenzit bílé barvy či jedné intenzity červené.

U Fenixu máme historicky poprvé na výběr ze dvou typů displejů

U Garminu byla vždy taková klasika, že displej se zvětšoval ekvivalentně s průměrem pouzdra, ale to tentokrát neplatí. Prostřední varianta (47 mm) má totiž stejně velký displej jako ta největší (51 mm). Když si to vezmeme postupně, tak nejmenší varianta (43 mm) narostla z 1,2" na 1,3" a prostřední a největší varianta získala totožný displej o velikosti 1,4".

Velikost displeje byl docela velký důvod, proč sáhnout po variantě X, ale teď má prostřední varianta hezky zapracovaný displej od kraje po kraj a tak trochu to z ní dělá kandidáta na nejoblíběnější velikostní variantu. A věřte tomu, že léta už je oblíbencem varianta X.

O něco více ale možná rozvíří vody, že většina variant Fenixu 8 je osazena AMOLED displejem. Sportovci si totiž už léta chválí transflektivní LCD displej, který nikdy nezhasíná a využívá slunečních paprsků ke svému vlastnímu prosvícení. Teď se karta lehce obrací.

V praxi to je tak, že pokud chcete AMOLED displej, můžete vřele vybírat ze všech velikostních variant. Pokud byste chtěli transflektivní LCD displej na Fenixu 8S, tak máte smůlu, taková varianta totiž neexistuje. Oproti tomu prostřední a největší varianta mají každá ze dvou kusů – černou a stříbrnou variantu se žlutým řemínkem, které obě mají transflektivní LCD displej s možností solárního dobíjení skrze sklíčko Power Sapphire.

Je ten AMOLED vlastně správná cesta?

Kdybyste se mě zeptali před dvěma roky, určitě bych řekl, že ne. Časy (a já taky) se ale mění, a tak teď s čistým srdcem můžu říct, že je to správná cesta.

Asi nejsilnější argument je to, že prostě vypadá dobře a moderně. Syté a kontrastní barvy umožnily Garminu vytvořit nejen zajímavé číselníky, ale celé uživatelské prostředí, které je i dost svižnější než u všech předchozích variant.

AMOLED displej je o dost čitelnější, a tak se řada Fenix otevírá i uživatelům, kteří nemají vyloženě ostříží zrak. Kromě toho se mnohem lépe zobrazují mapy, animovaná cvičení a tak nějak vlastně všechno.

Posledním bodem je rozšíření cílové skupiny. Co si budeme, Garmin musí soutěžit s dalšími hráči na trhu, kteří čím dál urputněji sahají po AMOLED displeji anebo nikdy nedělali chytré hodinky s jinou technologií displeje. Přeci jen je 21. století a lidé chtějí líbivé věci, krásné uživatelské prostředí a svižnost. Navíc se Garmin zavděčil oběma skupinám, protože udělal i varianty s původním LCD displejem.

Většina uživatelů zavrhuje AMOLED displej, protože jim vadí zhasínání či nechtějí zbytečně šermovat s rukou. Uznávám, že některé chytré hodinky (Garmin nevyjímaje) vyžadovaly pár šermířských výpadů, než se jim rozsvítil displej, a při běhu jste tak trochu vypadali jako byste trpěli Tourettovým syndromem. Ale můžu vás ubezpečit, že u Fenixu 8 gesto funguje skvěle a hodinky se ihned rozsvítí. Druhý argument je, že máte možnost nastavit Always-On, kdy displej nezhasíná vůbec, pouze pohasíná. U sportovních aktivit je Always-on defaultně nastavený.

Uživatelské prostředí Fenix 8 dost možná dělá hodinky tím, čím jsou

Nečekal bych, že to někdy řeknu, ale většinu času byly Fenixy definovány výdrží baterie či senzorovou výbavou, ale teď mi přijde, že je to spíš uživatelské prostředí a již zmiňovaný displej.

Fenix 8 teď má mnohem zajímavější číselníky.

Všechno je teď tak hezky nasložkováno. Widget "Health" už jsme znali z dřívějška, ale teď tam najdeme i widget "Training" a v obou najdete vše důležité o vašem zdraví, tréninku a nejste nuceni prolistovat celé hodinky.

Novinkou je i to, že Garmin konečně využil vrchní roletku, takže stačí jen přejet prstem směrem dolů a zobrazí se vám veškeré notifikace.

Malá škoda je, že roletka teď omezuje pohyb napříč widgety, protože kdysi jste došli na poslední widget a pohybem dolů jste se vrátili na hlavní stranu. Teď vás už hodinky nepustí a musíte se buďto vrátit tlačítkem BACK, vyjet zpátky nahoru a nebo přejet prstem po displeji doprava.

Garmin už nějakou dobu narážel na to, že moc umně nerozdělil sportovní aktivity a aplikace. Začal na tom pracovat v řadě Forerunner a jejich práce se zužitkovala i u tohoto modelu. Když tedy stisknete pravé vrchní tlačítko, nemáte tam směs sportovních aktivit a aplikací, ale pouze aplikace, které přímo nesouvisí se sportem a samostatné tlačítko "Aktivity", které (kdo by to byl čekal) otevírá seznam sportovních aktivit.

Celé uživatelské prostředí je příjemné, má nějaké animace, pěkné barvy, funguje svižně a hlavně je přehledné.

Senzorová výbava se rozrostla o hloubkoměr

U Garminu mají vždy všichni tendenci očekávat posun hlavně z hlediska snímače tepové frekvence a GPS přijímače. Zcela upřímně, oba senzory (a hlavně GPS) už Garmin nemá moc kam posouvat, takže chápu, že v tomto ohledu nemohli moc udělat. Teď můžeme doufat, že už se brzy certifikuje měření EKG pro Českou republiku, protože Fenix 8 je osazený Elevate 5, který je na EKG připravený a pouze čeká na povolení.

Kdybychom na to měli jít jmenovitě, tak ve Fenix 8 najdete – akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, teploměr, snímač tepové frekvence, pulzní oxymetr, GPS přijímač a nově tedy i hloubkoměr.

Co se týče přesnosti snímače tepové frekvence, tady je srovnání s opravdu přesným Polar Verity Sense.

Modrá – Polar Verity Sense, červená – Garmin Fenix 8

Modrá – Polar Verity Sense, fialová – Garmin Fenix 8.

Výdrž baterie se může dostat až na 38 dní v režimu smartwatche

Výdrž baterie je něco, co může být ovlivněno vaším používáním, nastavení hodinek aj., ale tady máte potenciální výdrže baterie u Fenixu 8. U AMOLED jsou vždy dvě čísla – první je s aktivním gestem (displej zhasíná) a to druhé je s aktivním Always-On (displej nezhasíná). U LCD první číslo znamená výdrž bez solárního dobíjení a to druhé s maximálním solárním dobíjením, přičemž bez aktivní GPS je potřeba hodinky vystavit 50 000 luxům po dobu alespoň 3 hodin. S aktivní GPS je potřeba mít vystavené hodinky této intenzitě po celou dobu.

AMOLED LCD (solar)
43 mm 47 mm 51 mm 47 mm 51 mm
Smartwatch 10 / 4 d 16 / 7 d 29 / 13 d 21 / 29 d 29 / 38 d
Úsporný režim 15 d 23 d 41 d 34 / 60 d 48 / 120 d
Všechny sat. systémy 23 / 18 h 38 / 30 h 68 / 54 h 48 / 60 h 68 / 95 h
Všechny sat. systém + multifr. 21 / 16 h 35 / 28 h 62 / 49 h 37 / 44 h 52 / 66 h
Všechny sat. systémy + hudba 6 / 6 h 10 / 10 h 18 / 18 h 13 / 13 h 18 / 18 h
Pouze GPS 28 / 22 h 47 / 37 h 84 / 65 h 67 / 95 h 95 / 157 h
Režim max. úspory GPS 49 h 81 h 145 h 110 / 213 h 154 / 432 h
Expediční režim 10 d 17 d 31 d 34 / 61 d 50 / 134 d

Zcela upřímně, když se podívám na výdrž baterie varianty s LCD displejem a vidím krásných 97 hodin, nestíhám žasnout. Celkově jsou výdrže hodně perspektivní a snad všechny varianty vydrží sebedelší závod, jako je třeba B7.

Kromě EKG a krevního tlaku Fenix 8 sledují snad vše z životního stylu

Z hlediska životního stylu se Fenix 8 nijak razantně neposunul, ale to neznamená, že by toho uměl málo.

Ze základu rozhodně můžete očekávat měření srdečního tepu (každou vteřinu), stresu, počítání kroků, vystoupaných pater a aktivně či pasivně spálených kalorií.

Poměrně oblíbenou metrikou je Body Battery, které na stupnici od 0 do 100 vyjadřuje nabití vašeho těla.

Co se týče spánku, Garmin Fenix 8 měří veškeré spánkové fáze, ohodnotí váš spánek na stupnici od 0 do 100 a dokonce je součástí i spánkový poradce, který vyhodnocuje, kolik spánku potřebujete. Pokud tedy máte den předtím těžký trénink, doporučuje už delší spánek. Popřípadě si to můžete "odbýt" šlofíkem. :)

Mou oblíbenou funkcí je sledování noční variability srdečního tepu (VST). Máte graf vývoje vaší VST během celého spánku včetně nejvyšší, nejnižší hodnoty a průměru. Kdybyste chtěli znát VST víc do hloubky, doporučuji článek níže.

Měření stresu a variability srdečního tepu chytrými hodinkami
12.7.2023 - Dominik Hok
Měření stresu a variability srdečního tepu chytrými hodinkami

Důležitost VST utvrzuje i to, že je to jedna z funkcí, kterou už za poslední rok postupně implementovali snad všichni výrobci chytrých hodinek.

Sportovní aktivity v čele s potápěči

Co se týče vyhodnocení sportovní aktivity, dozvíte se vše podstatné o čase, tempu, srdeční tepové frekvenci, převýšení aj. To všechno máte zprůměrováno a doplněno o grafy a získáte i analýzu vašeho tréninkového zatížení, odhad VO2 Max, doby regenerace a také údaje o stavu tréninku, který se odvíjí od správnosti rozloženi vašich tréninkových zón.

VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin
3.8.2021 - Matěj Urbaczka
VŠE NA TÉMA: Stav tréninku v hodinkách Garmin

Tréninkové zatížení – Co to je?
6.6.2023 - Matěj Urbaczka
Tréninkové zatížení – Co to je?

Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?
17.7.2020 - Agáta Vřeská
Co je VO2 Max a jak jej zvýšit?

Kdykoliv recenzuji Garminy, nemůžu nezmínit funkci "Připravenost k tréninku", která bere v potaz vaše předchozí aktivity, historii stresu, noční variabilitu srdečního tepu, spánku, dobu regenerace a ze všech těchto proměnných vytvoří číslo na stupnici od 0 do 100 a vyjádří vaši schopnost trénovat ten den.

Kdybych měl vyzdvihnout ještě další věc, tak rozhodně měření dynamiky bez jakéhokoliv příslušenství. Pokud tedy běžíte, máte i "ze zápěstí" údaje o vertikální oscilaci, poměru či době kontaktu se zemí.

VŠE NA TÉMA: Dynamika běhu (vertikální oscilace, kadence, DKZ aj.)
17.8.2022 - Dominik Hok
VŠE NA TÉMA: Dynamika běhu (vertikální oscilace, kadence, DKZ aj.)

Přízeň uživatelů si Garmin získal i relativně nedávnými funkcemi, které hodnotí vaše skóre běhu do kopce či skóre vytrvalosti.

Skóre vytrvalosti – Jak číst tuto hodnotu?
28.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre vytrvalosti – Jak číst tuto hodnotu?

Skóre běhu do kopce – Co znamená tato hodnota?
29.5.2024 - Matěj Urbaczka
Skóre běhu do kopce – Co znamená tato hodnota?

Kdyby vás zajímaly veškeré tréninkové či závodní funkce, které Garmin má, určitě nahlédněte do článků níže.

Chytré hodinky Garmin – Nejlepší běžecké tréninkové funkce
8.3.2023 - Dominik Hok
Chytré hodinky Garmin – Nejlepší běžecké tréninkové funkce

Chytré hodinky Garmin – Nejlepší funkce na běžecký závod
13.3.2023 - Dominik Hok
Chytré hodinky Garmin – Nejlepší funkce na běžecký závod

Garmin Fenix 8 byl obohacen také o spoustu potápěčských funkcí, kdy se vám zaznamenávají jednotlivé ponory (jejich délka, hloubka aj.) do aplikace Garmin Dive. Pro řadu Descent si Garmin pošetřil pokročilé technické potápěčské módy a vyšší voděodolnost, jinak ale většinu umí i osmá generace Fenix.

Co mě ještě baví, tak jsou pokročilé silové tréninky, které nejsou určené "na korbení", ale na obecné posílení a prevenci zranění pro specifické sporty, jako je třeba atletika aj. Co si budeme, všichni rádi běháme, ale věnovat se regeneraci a posilování je někdy těžší. Garmin hlídá anebo vám pomůže s obojím.

Fenixy s telefonováním? Jakože haló?

Pojďme si v rychlosti shrnout ten základ než se vrhneme na to nejžhavější.

Garmin Fenix 8 dokáže zobrazit veškeré notifikace z vašeho telefonu a Android uživatelé se mohou těšit i přednastaveným odpovědím. Jak už je u Fenixu vlastně standardem, všechny modely mají hudební přehrávač s podporou streamovacích služeb (ale musíte mít premium účet) a možnost bezkontaktního placení.

A teď to důležité. Ano, Garmin Fenix 8 má zabudovaný reproduktor i mikrofon a díky tomu můžete v blízkosti telefonu vyřídit vaše hovory. Ale nejen to, Garminy mají k tomu ještě dva typy hlasového asistenta – jeden se stará o chod vašich hodinek (můžete s jeho pomocí uložit polohu, zahájit aktivitu aj.) a druhý zase o chod vašeho telefonu. Bohužel musím zklamat ty, kteří neumí tak dobře anglicky, protože ani jedna z forem asistentů neumí česky.

Co mi přijde praktické, tak Fenix 8 má hlasové poznámky. Někdy prostě máte nějakou myšlenku a ta nejrychlejší možnost je nadiktovat ji.

Garmin už pár let bojuje na poli komunikace, protože vyjma přednastavených odpovědí pro Android uživatele vlastně nemůžete vůbec nic. To tak trochu to řeší vlastní aplikací Garmin Messenger, kdy stačí, aby měly obě strany tuto aplikaci nainstalovanou a můžete komunikovat přímo z hodinek.

Novinka v mapách – dynamické trasování

Garmin už dlouhá léta láká spousty uživatelů na své opravdu podrobné mapy. Přímo v hodinkách máte předinstalovanou celou Evropu (podklad TopoActive), ale můžete si doinstalovat téměř každý kout světa. U Garminů s českou lokalizací navíc získáte topografický voucher, který mapové podklady ještě zdetailní – máte podrobnější popisy cest, budov, lepší vyobrazení vrstevnic a barev turistických stezek.

Každopádně, Garmin k plánování tras přinesl hned dvě novinky. První je dynamické trasování, kdy hodinkám zadáte, jak dlouhý trénink chcete mít a ony vás dovedou včas zpátky, i kdybyste se náhodou odchýlili z trasy.

Mě osobně baví spíše Garmin Share, který teď umožňuje zaslat dalšímu uživateli trasu, trasový bod anebo přímo trénink. Určitě znáte ten pocit, kdy stojíte pod kopcem a kámoš se vás zeptá: "A co vlastně dneska běžíme?" Garmin Share vás ušetří vyčerpávající odpovědi.

U funkcí ClimbPro a PacePro se vlastně nic nezměnilo, ale jsou tu super funkce, které Garmin Fenix 8 má, a tak určitě zvažte zhlédnutí videa níže.

Jaký je rozdíl mezi Fenix 8 a Fenix E?

Nebudu to zbytečně rozpitvávat, jelikož Fenix E můžete považovat buďto za osekaný Fenix 8 nebo Fenix 7 (47 mm) po face-liftu. Fenix E :

  • tlustší pouzdro o 0,5 mm
  • menší AMOLED displej o 0,1" (1,3")
  • starý snímač Elevate Gen 4 (ten nemá přípravu na EKG)

A zároveň nemá:

  • mikrofon a reproduktor (nemůžete volat)
  • potápěčské funkce jako Fenix 8
  • voděodolnější tlačítka
  • LED svítilnu

Kdyby se mě někdo zeptal, jestli je vlastně tento model zajímavý, nevěděl bych, co odpovědět. Zatím jsem ho totiž neměl v ruce a přijde mi výhodnější si koupit PRO verze původních Fenix či Epix, než platit za Fenix E.

Kdyby vás zajímaly rozdíly mezi Fenix 7 PRO a Fenix 8, tak prosím, tady je článek kolegy Matěje.

SOUBOJ: Garmin Fenix 8 vs. Garmin Fenix 7 PRO
29.8.2024 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Fenix 8 vs. Garmin Fenix 7 PRO

Jaký je Garmin Fenix 8 v kostce?

Následující věty nepramení jen z nějaké zaujatosti Garminem (ač to možná dělám podvědomě) – – Garmin Fenix 8 je skvělý. Pro jednou se Garmin rozhodl nepřidat lifestylové či sportovní funkce, ale zaměřil se na svá slabá místa a zrodil se Fenix, který je schopen konkurovat i Applu a Samsungu. Novým Fenixům totiž velice sluší AMOLED displej v kombinaci s nejen pěkným, ale i velice svižným uživatelským prostředím. Zároveň byla osmá generace obohacena o telefonování a hlasového asistenta.

Tyto drobnosti utváří velice šikovný celek a dovolím si říct, že Fenix 8 rozhodně aspiruje k tomu, aby se stal nejúspěšnějším Fenixem. Souhlasíte?

SOUBOJ: Garmin Fenix 8 vs. Amazfit T-Rex 3
13.1.2025 - Matěj Urbaczka
SOUBOJ: Garmin Fenix 8 vs. Amazfit T-Rex 3

Zdroje fotek:

  • Studiové fotky – fotografové Hodinky 365
  • Lifestylové fotky – Oficiální fotky Garmin
  • Grafy – Analyzer by DC Rainmaker (placená licence)

Líbil se vám článek?

Každou středu vám e-mailem zasíláme přehled nových článků a soutěží.

Komentáře

LivigLegendpřed 643 dny, reagovat
Krom amoledu a volani, vsechno dobry... prexi jen je to sportester s funkci chytrych hodinek, a gsrmin vesmes fenixy s amoledem ma, jen se nejmenuji fenix. Ale nejvetsi pecku jste minuly, a tou je podle mne bezdratove nabijeni.
Aldapřed 642 dny, reagovat
Nedávno probehla zpráva o tom, že Garmin chystá něco na září, stálo by to za prověření ???? https://fcc.report/company/Garmin-I-N-T-Inc
Pytlákpřed 635 dny
O spekulacích netřeba diskutovat :-)
Petrpřed 642 dny, reagovat
Tak hlavně, aby už přidali to inline bruslení.
Jakubpřed 147 dny
To už je tam dávno. Na fenix 7 už bruslim dlouho
Peterpřed 146 dny
A koloběžku taky...
Tonypřed 641 dny, reagovat
Tak vertikální oscilaci, vertikální poměr a dobu kontaktu se zemí už Fénix 7 umí. Byla součástí některého z posledních updatů, i když možná zatím jen v Beta programu.
Lukášpřed 641 dny, reagovat
Nemusí přidávat nic na funkcích, ale ať sakra konečně představí ideálně bezdrátové nabíjení. Strkat kabel do konektoru je přežitek. I levnější hodinky mají lepší mechanismus. Mám 6X Pro solar a dokud se toto nezmění další Fénixe nekoupím.
Dominik Hokpřed 641 dny
Zdravím, Lukáši. Klasický kabel je ale mnohem praktičtější, pokud někdo dobíjí za pohybu. Je ale pravda, že Fenixy už mají tak dlouhou výdrž, že šance dobíjení za pohybu je mizivá.
Milanpřed 637 dny, reagovat
Jediné co mi chybí na Fénix hodinkách je SOS jak mají iPhony, bez potřeby telefonu.
Tomášpřed 635 dny, reagovat
Zdravím, mám možnost koupit zánovní Fenix 5 pro plus za 6k. Když jsem se díval na rozdíly mezi fenix 5 a 6, tak tam nebylo nic drastického a zdá se mi to za 6 tisíc jako dobrý kup. Co si o tom myslíte vy? Bylo na fenix 5 něco vyloženě špatně a je na nich stále podpora od garmin?
Matěj Urbaczkapřed 634 dny
Zdravím, Tomáši, rozdíly, co se týče Pětek Plus a Šestek opravdu jsou. Od tepovky, po GPS přijímač, úplně jiné vnitřní prostředí a jinak zpracované mapy. Ale pro nějaký start jsou hodinky dostačující a neměl by s nimi být problém. Pokud budete potřebovat později lepší funkce, tak jednoduše upgradujete. Model už jinak podporovaný ze stran aktualizací Garminem není.
Marekpřed 629 dny
Ahoj, obyč pětky tedy Fenix 5, bez plus a Xka bych za ty peníze nekoupil. Podívej se na internet (bazos, marketplace), za kolik se prodávají. Jinak pokud si to člověk chce vyzkoušet (na sport), jsou pětky v pohodě. Na netu je spousta recenzí na každý model. Nicméně jsou ty recenze většinou ze začátku prodeje hodinek a pak do nich přišlo ještě spoustu updatů a vylepšních.
Rockypřed 629 dny, reagovat
Ideální Fenix 8 by měly mít větší displej s vyšším rozlišením, jako mají 965, ale určitě transflektivním. Letmé náhledy na ciferník jsou k nezaplacení. Určitě bych přidal možnost volání, protože hodinky mám na ruce celý den a není nic horšího, než když čekáte důležitý hovor, který potřebujete okamžitě zvednout, ale máte třeba hodně špinavé ruce, nebo se zrovna přemisťujete na kole. To jsou vteřiny vyvažované zlatem. Navíc je velký rozdíl, jestli mě ráno vzbudí Venu 2 Plus, nebo se o to jenom pokoušejí 955, protože ty mě fakt nevzbudí. A pokud mám ruce pod peřinou, tak už vůbec ne! Velice bych uvítal možnost diktování hlasových poznámek. Občas mě něco napdne a potřebuji si to hned zaznamenat, ať už je to při práci, nebo při vyjížďce na kole. Tohle by byla veliká pomoc. No a kdyby uměly i zdřímnutí, jak už je zmíněno výše, bylo by to úplně super. 955 by šly hned manželce, i když je mám krátce ;-)
Tompřed 147 dny
Ja bych toho chtel
Radekpřed 625 dny, reagovat
Několik měsíců jsem svou manželku mučil neustálým debatováním o různých chytrých hodinkách, přecházel jsem z Samsung Galaxy 4 Classic. Nejdřív že si koupím 965, pak iWatch. Ne, radši 265. Nakonec jsem se rozhodl pro Fenix 7. A to právě kvůli displeji, i když jsem byl původně pevně rozhodnut pro Amoled. Má své jasné plusy. Takže za mě, prosím prosím zůstat u transreflexního displeje, zachovat bytelné zpracování, přidat eSim, aby bezpečnostní funkce a vše ostatní mohlo fungovat bez mobilu a nějaké EKG, to je podle mě zbytečnost, jen aby hodinky měly o funkci víc. Samsung je měly, spolu s měřičem tlaku a můžu říct, že je to nepřesná funkce, kterou člověk využije pouze jednou, ze zvědavosti.
Tompřed 147 dny
Proto tu jsou Enduro3
Andeepřed 139 dny
Volit mezi AW a Fenixy je slušnej úlet. Na co ty hodinky používáš? Vždyť je to každý úplně jiná kategorie :-)
Rostislavpřed 307 dny, reagovat
Já bych bral podporu šnorchlování ????
Martinpřed 256 dny
Sedmičky šnorchlování mají už od jara 2023
Vykukpřed 147 dny, reagovat
Venu 3 prý umí ve spojení s mobilem hlasově diktovat whatsapp zprávu. Umí to i Fenix 8? Bylo by možno publikovat kvalitu fotky poslané na Fenix 8 amoled z Android mobilu?
Pytlákpřed 147 dny
...tak si je kup a uvidíš sám :-)
Matěj Urbaczkapřed 141 dny
Ahoj, určitě to bude v nějaké follow up obsahu řečeno. Tyto funkce také fungují jen s Android telefonem, který musíme ještě opatřit na toto testování.:-)
Marcelpřed 147 dny, reagovat
Ahojte , neviete či garmin plánuje hodinky s podporou volania ale bez nutnosti mat mobil pri sebe ? Teda napríklad na E-SIM ?
Matěj Urbaczkapřed 141 dny
Ahoj, bohužel už nějaké snahy byly – Forerunner 945 LTE, ale nefungovalo to jako eSIM a hlavně to nebylo pro náš trh.:-(
Janpřed 146 dny, reagovat
Amoled do hodinek nepatří. Hodinky mají ukazovat čas pořád, kdykoliv se na ně podívám a ne že budu mít na ruce tmu a nebo se to za den 760x rozsvítí. A nezkoušejte to s Always on, protože pak to nestačíte nabíjet. Takže si nechám své sedmičky. S reflexním displejem. K čemu mi je, že amoled lépe vypadá, když funkčně stojí za ho....
Janpřed 146 dny, reagovat
Amoled do hodinek nepatří. Hodinky mají ukazovat čas pořád, kdykoliv se na ně podívám. Ne že nosím na ruce tmu. A750x se za den rozsvítí a blikají jak kolotoč. Navíc nevím co tady píšete o čitelnosti, protože ta je na slunci prostě mnohem horší. A Always on? K smíchu. To pak nestačíte nabíjet. Amoled patří do mobilu. Takže si nechávám své sedmičky s reflexním displejem. Garmin by měl primárně předělat Connect, protože ta aplikace je katastrofálni, nelogická, kombinace funkcí a logičnost žádná. A smartwatch je k smíchu.
Tompřed 145 dny
Jane? Jsi pablb
Petr Rumperteszpřed 144 dny
Přesně tak. Amoled má smysl v mobilu, ale v hodinkách je to blbost.
Matěj Urbaczkapřed 141 dny
Ahoj, Jane. Ačkoliv jsem přiznivcem transflektivních displejů asi stejný, jako ty, tak stejně musím oponovat. Pro spousty lidí s oční vadou či jen zhoršeným zrakem při dlouhé aktivitě v noci je AMOLED cesta, jak hodinky využít naplno. Stejně tak, měl jsem možnost teď AMOLED displej využít na přímém slunci ve 12:00 ve Francii ve výšce 2500 metrů. A můžu říct, že displej je stejně čitelný, jako ten transflektivní. Co se týče baterie, tak i na AOD i na klasická režim vydrží tolik, co málo které hodinky jiných výrobců, takže tady o tom se asi bavit moc nemusíme.:-)
Andeepřed 139 dny
Souhlas, AMOLED je fajn, ale na hodinkách nedává tak úplně smysl. Už jen proto, že informace na hodinkách svítí pořád +/- stejné a ten displej se během 2-3 let na always-on režim vypálí. O tom, jak otravné je, že se v noci sem tam při náhodném pohybu rozsvítí celý ciferník, ani nemluvě.
Matěj+Urbaczkapřed 138 dny
Zdravím, Andee. Na noční svícení lze nastavit jednoduše mód, který hodinky neprobudí. Tlačítko jen tak u těchto hodinek nezmáčknete a kdyby už, dají se i zamknout.:-)
LivingLegendpřed 138 dny
Mohu se zeptat ktere ocni vady kompenzuje xLED display? Jedina vada ktera mne napada je barvoslepost.
Dominik Hokpřed 138 dny
Zdravím, displej vše vyobrazuje kontrastněji a tedy i ostřeji. Pokud tedy máte zhoršený zrak, je pro vás jednodušší číst údaje z AMOLED displeje.
Josefpřed 145 dny, reagovat
Dobry den, rad bych se zeptal, nedavno jsem koupil Garmin Epix 2 PRO a vyplati se prechazet na Garmin 8. Diky moc.
Filip Debrecenyipřed 145 dny
Dobrý den, Josefe. Z mého pohledu přechod nedává smysl. Epix 2 Pro jsou až na pár novinek, které Fenix 8 přinesl srovnatelné.
Vojtapřed 145 dny, reagovat
Dobrý den, je pravda že iOS nepodporuje telefonování u Garmin fenix 8? Dle mého názoru je tohle celkem důležitá informace pro budoucí majitele. Děkuji
Matěj Urbaczkapřed 141 dny
Zdravím. Pravda to samozřejmě není. Jsem užival iOS a přes Osmičky normálně volám.:-) Stejně tak fungují oba asistenti i hlasové poznámky.
Michalpřed 144 dny, reagovat
Chlapci opravte si v e -shope popisky pre Fenix E , pretože NEMÁ zafirové skličko , NEMÁ hlbkomer , NEMÁ EKG , NEMÁ naistalované topomapy , lebo má IBA 16GB pamäte....je tam iba možnosť stiahnutia Topo máp...zaujímave , že v recenzii sa na toto (mapy ) pozabudlo....
Matěj Urbaczkapřed 141 dny
Zdravím, Michale. Děkujeme, opraveno.:-)
Bivojpřed 144 dny, reagovat
Opět ten nesmyslný proužek a tudíž i menší displej . U tak velkých hodinek pouze 1,4 palce ? HUAWEI WATCH 4 Pro Space Edition - mají větší displej 1,5 palce , jsou lehčí , tenčí , celotitanové , e sim a stojí polovinu .
LivingLegendpřed 144 dny
No nez zacnu hejtit tak si poposednu, vydejcham ze na to nemam. A pak se zamyslim co vlastne srovnavam. Nekdo chce smartwach a pak si mozna poridi i ty Huawaie (pravdepodobneji AW), a nekdo chce sportester a sahne po F6-8 protoze vi co od toho chce. PS.: Jak casto, a dlouho ze vychazi updaty pro ty tvoje HW? PPS.: Pokud se ti to nelibi brec u vyrobce (Garmin) a ne tady, tady nikoho nezjmas...
Jirkapřed 136 dny, reagovat
Zdravím. Chci se zeptat zda má ještě smysl dneska kupovat Epix (Gen 2) – Standard Edition. Samozřejmě radši bych vzal verzi pro, ale vzhledově se mi víc líbí ocelová luneta než ta černá u proček. A 25k za nové fénixy se mi dávat moc nechce.. Je rozumné tedy koupit model hodinek, který už je více jak 2 roky starý? Díky
Matěj+Urbaczkapřed 134 dny
Zdravím, do prvních Epixů bych už asi nešel, protože software i hardware je zastaralý. Pokud se Vám líbí stříbrná luneta, doporučil bych tu bílou variantu Epix 2 PRO, která ji splňuje.:-)
RudoP78před 134 dny, reagovat
Ahoj Garminaci. Chcem sa spytat, ci fenix 7pro dostanu niekedy v aktualizaciach rozsirenie odporucanych treningov. Bolo by to od garminu fer, ked zoberiem do uvahy take instinct2, ktore dostali funkcie skoro ako fenix7.
Matěj+Urbaczkapřed 133 dny
Zdravím, fér by to asi bylo, ale bohužel tuhle informaci nevíme.
BoDpřed 133 dny, reagovat
Byly by téměř dokonalé, kdyby měly e-sim volání. Než jsem zjistil, že potřebují k volání mobil, byl jsem rozhodnutý je koupit, takhle asi zůstanu u 7. Outdoor aktivity si o skutečné volání nebo alespoň data vyloženě říkají kvůli bezpečnosti, nechápu, že to nění pro G. priorita a místo zabírá "baterka" a podobné.... Zbavit se nutnosti mobilu při aktivitách bez batohu by chtěl myslím každý a rád by za to zaplatil....
Tomášpřed 130 dny, reagovat
Nesetkal se někdo s chybou počítání kroků, krom dalších? Celkem dnes mám u F8 13k kroků, ale na 10k vždy "spadnou" na 8500 kroků, ale v denní časové ose je vidět těch 13k+, začínám být zklamaný z koupě, přijdu si jak beta tester za 1 000 euro..
Matěj Urbaczkapřed 127 dny
Zdravím, Tomáši. Já jsem se s tím nesetkal. Měl jste hodinky na Garmin Express po koupi?
Milanpřed 110 dny, reagovat
Kedy tam už dajú QI nabíjanie konečne?
Davidpřed 87 dny, reagovat
Ahojte hoši, prosím zajímalo by mě jak moc se od sebe liší elevate 4 a 5. Našel jsem 4 vs 6 diod, větší rozpětí a základ pro EKG ale přímé srovnání do přesnosti moc ne. Mám ještě původní Polar Vantage M, už pomalu odchází do křemíkového nebe. Mam 3 favority FR 965, Epix 2, a Fenix 8… sranda je s cenou :-D. Děkuji
Matěj Urbaczkapřed 84 dny
Ahoj, Davide. Pokud to se sportem a meření při něm myslíš vážně, stejně máš hruďák, takže bych úplně Elevate 5 neřešil. V bežném měření přes den měří stejně a při aktivitách měří o něco lépe Elevate 5, ale kvantifikovat bych si to nedovolil. Záleží na spoustě aspektech.
Tonypřed 7 dny, reagovat
Ahoj, jak je to s lunetou u fenix 8? Která je lepší na opravy škrábanců? Pokud to vůbec jde opravit. Díky.
Dominik Hokpřed 6 dny
Co se týče oprav, luneta se nedá opravit. Odolnější je určitě ta s barevnou úpravou. :)

Hodinky zmíněné v článku

Zobrazit další